• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Relacje ze spotkań

Alpharello

Użytkownik
Dołączył
15 Październik 2017
Posty
30
Punkty reakcji
8
Ponieważ nie wszyscy członkowie Związku odbierają pocztę, a są i osoby spoza Związku zainteresowane takimi informacjami będę zamieszczał tu relacje dotąd przesyłane mailem.

Na początek relacje z dni 11-12.10.

"Koleżanki i Koledzy,

Za nami kilka bardzo intensywnych dni z których chciałem zdać krótką relację:

We środę odbyło się spotkanie związków zawodowych z DIAS odnośnie podwyżek. Oficjalna relacja i oświadczenie jest przygotowywane i niedługo będzie podane do wiadomości przez IAS. Sprawa dotyczy jedynie osób w korpusie służby cywilnej i zasad podziału wyrównania wynagrodzeń dla nich. Poruszono tez kilka spraw różnych, m.in. spytałem DIAS o podwyżki dla osób z obsługi i otrzymałem publiczną deklaracje, że osoby na stanowiskach merytorycznych w tym korpusie od 1 listopada otrzymają po 200 zł podwyżki. Oczywiście w ramach innych środków, niż te przeznaczone na cywili. Padło tez pytanie koleżanki Anny Jarockiej o możliwość przenoszenia cywili na stanowiska funkcjonariuszy na granicach. Odpowiedź była dość oględna, ale nie wykluczająca takiej szansy z zastrzeżeniem, że odbędą się egzaminy sprawnościowe i badane będą kwestie merytoryczne przy naborach wewnętrznych dla tych osób. Poruszany był też problem z ZFŚS i pożyczkami z tego tytułu dla funkcjonariuszy. Tu problem jest większy niż się do tej pory zdawało (nie ma możliwości skorzystania z proponowanych przez nas rozwiązań warszawskich), trzeba będzie się mocno zastanowić co z tym dalej zrobić, bo z mojej strony nie będzie zgody na rozwiązania w tej chwili proponowane. Zapowiedziano tez w grudniu kolejne podwyższanie uposażeń, pytałem, czy w tym grudniowym będą uczestniczyć też funkcjonariusze i DIAS potwierdził, że jeśli nic się nie zmieni to wtedy będą podwyżki zarówno funkcjonariuszom jak i cywilom.

W tym dniu spotkałem się też na krótkiej rozmowie z NUCS, jedyną kwestią poruszaną przeze mnie były plotki o powrocie do munduru części cywili. NUCS powiedział, że dopóki nie ma potwierdzenia 100% nie jest mi stanie tego potwierdzić, lecz działania w tym kierunku są potwierdzone. Zaznaczyłem, że jeśli takie możliwości się pojawią, strona związkowa powinna w tym uczestniczyć. Pan Naczelnik stwierdził, że jeśli nie będzie to przydział zero jedynkowy, tzn. że np. wszyscy w danej komórce zostają w mundurach, a będzie tak, że umundurowujemy powiedzmy 10% cywili w którejś komórce to dopuszcza taką możliwość. Poinformowałem Pana Naczelnika o planowanej w dniu następnym wizycie Przewodniczącego Siwego w Białymstoku i zaproponowałem krótkie spotkanie. Spotkanie jednak do skutku nie doszło ze względu na ograniczenia czasowe.

W czwartek odbyły się pierwsze rozprawy przed WSA osób ucywilnionych. W rozprawach oprócz osób pozywających po naszej stronie brał udział przedstawiciel Kancelarii Adwokackiej Baraniewski i Kawa i Przewodniczący ZZ S. Siwy. Jako publiczność pojawiliśmy się tam też grupą ok. 20 osobową, część z nas w mundurach. Pojawiły się też zaproszone media. Relacje z sądu są na stronach internetowych Radia Białystok i bialystokonline.pl, była też pani redaktor z Radia Akadera. Wrażenia wszystkich którzy byli są pozytywne, sąd był wyraźnie zainteresowany sprawą, padło wiele bardzo fajnych argumentów, czekamy na wyrok za 2 tygodnie.

Następnie z Przewodniczącym Siwym i Mecenasem Baraniewskim złożyliśmy krótką wizytę u DIAS. Rozmowa odbyła się w przyjemnej atmosferze, konkretów jednak wiele nie było. DIAS potwierdził starania o zwiększenie limitu mundurów w naszym województwie i szanse na podwyżki w poszczególnych korpusach w grudniu.

Następnie zorganizowaliśmy spotkanie z mecenasem Baraniewskim i Sławkiem Siwym dla wszystkich zainteresowanych osób. Mam nadzieję, że te rozmowy dały trochę otuchy i zachęciły do działania w swoich sprawach osoby zainteresowane.

Potem przeszliśmy do wyborów przewodniczącego ZOI ZZ Celnicy PL przy IAS w Białymstoku i członków zarządu. Jak otrzymam protokół komisji skrutacyjnej to go roześlę, w każdym razie zostałem wybrany na Przewodniczącego, zastępcami zostali Anna Jarocka i Marcin Bach, skład zarządu jest uzupełniony o Dorotę Zawadzką (przew. Koła Suwałki), Wojciecha Żukowskiego (przew. Koła Bobrowniki), Bernarda Krawiela (przew. Koła OCK Kuźnica), Adama Gauka (przew. Koła OCD Kuźnica), Jarosława Majewskiego (przedstawiciela osób zwolnionych) i Jana Klejbuka (reprezentanta Koła OCK Kuźnica).

Osobą oddelegowaną do prac przy Zarządzie Głównym został wybrany Marcin Bach.

Ze swojej strony chciałem podziękować, za wszystkie do tej pory okazywane mi dowody poparcia i sympatii i proszę o nie krępowanie się jak przyjdzie taki moment, że ktoś uzna, że czas skrytykować za któreś działania. Ze swojej strony mogę zapewnić, że wszystkie do tej pory niedociągnięcia wynikają z braku umiejętności, czy czasu, ale na pewno nie ze złej woli, czy braku chęci.

Pozdrawiam
Rafał Dobrogowski"

Jak odnajdę to uzupełnię o archiwalne relacje i będę na bieżąco zamieszczał świeże.
 
Gratuluję Koledze.

Pozwolę sobie tutaj dodać że czekam z niecierpliwościa (napewno nie tylko ja) na podobne działania i informacje od działaczy w Lublina. Ucywilnieni czekają na jakiekolwiek wieści bo tylko plotki krążą i załamka zbiera żniwo.
 
Kiedy będą wydawane świadectwa służby dla tych co przyjęli propozycję pracy?
Kiedy będą wypłacane odprawy związane z ustaniem mianowania?
Kiedy będą wydawane umowy o pracę?
Skoro przywróceni do munduru pójdą tylko na granicę lub komórki kontrolne to co z mundurowymi w komórkach biurowych (aeo, graniczny itp)? Wychodzi na to że jeśli chcą zostać w mundurach to albo granica, albo dział realizacji, albo kontrola rynku.

Czy w całej Polsce będą takie same zasady przywrócenia do munduru? Czy tylko u Was będzie transparentnie?
 
Na trzy pierwsze pytania odpowiedź chyba jest prosta - jak sąd nakaże to będą wydawali/wypłacali. To, że etaty mundurowe będą się pojawiać głównie na granicy nie znaczy, że ci co teraz już mają mundury będą przeniesieni na granicę.

W całej Polsce podejrzewam, że nigdy nie będzie jednolicie, ani transparentnie. Teraz są Izby którym się udało niektóre komórki umundurować np. PC a w innych twierdzą, że się nie da. Co do transparentości to są tylko pobożne życzenia i deklaracje jak na razie, że tak będzie.
 
Zapowiedziałem uzupełnienie relacji o te archiwalne. Na początek najstarsza.

W dniu 1 sierpnia w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku odbyło się spotkanie z Panem Wojciechem Orłowskim, Dyrektorem IAS w Białymstoku. Ze strony ZOI ZZ Celnicy PL uczestniczyli: rew. Rafał Dobrogowski, mł. asp. Adam Gauk, mł. rew. Marcin Bach.

W trakcie spotkania poruszono kwestie związane z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych. Zarówno Pan Dyrektor, jak i strona związkowa dostrzegają potrzebę wypracowania rozwiązania, które stworzy możliwość zaciągania pożyczek przez funkcjonariuszy.

Poruszono również temat pozyskania dodatkowych etatów mundurowych. Pan Dyrektor Wojciech Orłowski zapewnił, iż cały czas podejmowane są działania mające na celu wzmocnienie etatowe podległych granicznych oddziałów celnych z uwagi na wzrost natężenia ruchu oraz braki kadrowe (absencje).

Kolejnym tematem rozmów było podniesienie uposażenia zasadniczego do kwoty 3016 zł. Poinformowano DIAS, iż ok. 30 funkcjonariuszy na stanowisku specjalisty będących w służbie stałej nie otrzymało obiecanej kwoty.
Ponadto omówiono kwestię przyznawania dodatku kontrolerskiego. Dotyczy funkcjonariuszy, którzy z dniem 1 czerwca zostali przeniesieni na graniczne oddziały celne oraz do Referatów Realizacji. Pomimo wcześniej ustalonych kwot dodatku kontrolerskiego został obniżony do kwoty 100 zł.

Pan Dyrektor zadeklarował przeanalizowanie powyższych spraw.
 
Następna relacja:

"W środę 11.09.2017 odbyło się spotkanie z DIAS Wojciechem Orłowskim.

W spotkaniu brałem udział z Marcinem Bachem.

Pierwsza poruszona sprawa to ZFŚS. Przedstawiliśmy konkretne rozwiązania jak to można zrobić, żeby umożliwić korzystanie z tego funduszu funkcjonariuszom w formie takiej jak dotychczas (pożyczek na cele mieszkaniowe). Jest wola DIAS żeby to szybko zrobić i już jest w trakcie realizacji, jeśli inne ZZ nie zaprotestują, to można oczekiwać szybkiego uruchomienia tego funduszu.

Rozmawialiśmy też o osobach które ciągle nie mają minimalnego wskaźnika kwoty bazowej na poziomie 1,61. Pan Dyrektor sprawdził tą informację, przyznał nam rację i obiecał szybkie wprowadzenie korekty płac i podniesienie tym osobom kwoty bazowej do minimalnej ustalonej.

Rozmawialiśmy o możliwościach przywrócenia cywili na funkcjonariusza. Intensywne prace w tym zakresie trwają, o efektach na razie trudno rozmawiać. Chodzi tu nie tylko o zwiększenie obsady granic, ale też o cywili różnych komórkach wewnętrznych.

Zauważyłem, jeszcze kwestie umożliwienia powrotu osób przeniesionych do US. Pan Dyrektor obiecał nad tym się zastanowić. Nie ma przeciwskazań formalnych i wszystko jest możliwe.

Poruszaliśmy też tematy związane z wprowadzaniem CUDO, które w jakiejś formie prawdopodobnie zostanie wprowadzone w całym kraju. Jednak wprowadzenie go nie wyklucza istnienia w strukturach Delegatur Oddziałów Celnych, które mają pozostać.

Pan Dyrektor zauważył też, że na mocy porozumienia Z MON wkrótce prawdopodobnie nasza formacja dostanie sporo broni, a co się z tym wiąże dużo nowych osób będzie przeszkolonych w tym zakresie.

Muszę się przyznać, że zapomniałem wspomnieć o tym co się dzieje z Porozumieniem między SKAS a Solidarnością odnośnie osób ucywilnianych, mimo, że prosiliście o to następnym razem na pewno zapytam.

Tyle co pamiętam."


Tu w relacji zapomiałem zupełnie napisać, że jeszcze rozmawialiśmy jeszcze o awansach wrześniowych i DIAS przyznał, że awanse będą tylko obowiązkowe, ale przyznał, że jeszcze jakąś niewielką pulę znajdzie i kilkanaście osób dostanie awans mimo, że pięciu lat nie czekają.
 
Ostania z archiwalnych jaką znalazłem:

W czwartek 31.08.2017 odbyło się Zebranie Zarządu ZOI ZZ Celnicy PL przy IAS w Białymstoku.

W spotkaniu udział wzięli:

p.o. Przewodniczącego ZOI i przewodniczący Koła w Delegaturze w Łomży,
zastępca przewodniczącego ZOI i przewodniczący Koła w OCD Kuźnica,
przewodniczący Koła w IAS,
z-ca przewodniczącego Koła W Delegaturze w Suwałkach,
przewodniczący Koła OC Bobrowniki,
członek zarządu ZOI i zarządu Koła w IAS.

We wrześniu planujemy wybory Zarządu ZOI. W najbliższych dniach podam konkretny termin i mam nadzieję, że członków Związku zainteresowanych wyborami będzie jak najwięcej. Jest koncepcja, żeby każde Koło miało swojego przedstawiciela i zastanowimy się nad innymi osobami zainteresowanymi aktywną działalnością związkową. Na wyborach swoja obecność zapowiedział Przewodniczący Związku, więc będzie okazja wyjaśnić wiele spraw i porozmawiać o problemach.

Rozmawialiśmy o sytuacji w poszczególnych Kołach, gdzie trzeba wszystko dograć do czasu wyborów.

W najbliższych dniach będziemy spotykać się z NUC-S, DIAS omawialiśmy tematy do poruszenia na tych spotkaniach. Oczywiście te główne to cywile, zwalniani, ZFŚS, kwestie finansowe – dodatki i minimalne wynagrodzenia.

Jest potrzeba zaczęcia ze sobą z powrotem rozmawiać, w tej chwili z tego co wiem jest z tym słabo. Czas zorganizować jakąś imprezę integracyjną, myślę, ze nie byłoby żadnego problemu, żeby to zrobić i przy udziale finansowym Związku. Imprezę możemy zrobić jedną ogólną, czy w poszczególnych lokalizacjach bardziej lokalnie, jeśli ktoś ma pomysły co to mogłoby być to proszę o podpowiedzi.

Omówiliśmy tez jeszcze kilka kwestii technicznych (dostępu do poczty związkowej i portalu IAS) i kilka spraw pracowników i funkcjonariuszy indywidualnych.


Następnie tego samego dnia spotkaliśmy się z członkami zarządu ZZPACWP. Zastanawialiśmy się nad wspólnymi działaniami dla osób ucywilnianych i innymi inicjatywami w których możemy wspólnie coś pozytywnego wywalczyć. Obie strony zadeklarowały chęć współpracy.

W dniu 05.09.2017 spotkałem się z Naczelnikiem NUC-S

W trakcie 45 minutowej rozmowy poruszyliśmy wiele kwestii.

Pytałem o możliwość przywrócenia do służby osób ucywilnionych na mocy art. 150 ustawy o KAS. Tu kwestia jest otwarta, być może zostanie stworzona taka możliwość, w szczególności w przypadku osób które chciałyby przenieść swoje miejsce pracy na granicę. Na tą chwilę nie są planowane żadne nabory wewnętrzne.
Pytałem o kwestie dodatków dla osób przeniesionych na przejścia graniczne w czerwcu (dostają oni 100 zł dodatku, podczas gdy inni dłużej tam pełniący służbę 300). Usłyszałem, że kwestia zróżnicowania dodatków jest Naczelnikowi znana, być może z nowym rokiem uda się je wyrównać, pytałem tez o dodatki dla cywilnych orzeczników i tu sprawa jest jasna, bo należą się one radcom skarbowym.
Pytałem też o referaty graniczne grup mobilnych. Tu nie ma wątpliwości, że w jakiejś formie te referaty zostaną, ale prawdopodobnie zostaną zredukowane liczebnie. Kwestią otwartą jest jak bardzo zostaną one ograniczone.
Poruszyłem sprawę CUDO. Usłyszałem, że nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja o jego wprowadzeniu przez MF, prace też w naszym urzędzie nie zostały ukończone, ale docelowo, NUC-S widzi tu szansę wygospodarowania etatów, które można wykorzystać na granicy.
Pytałem tez o zajęcia z ŚPB, usłyszałem, że nie ma ich w tej chwili, ze względu na zawirowania i transformację, ale powrócą jak tylko uda się to ogarnąć.

Było jeszcze pewnie kilka kwestii które w tej chwili mi umknęły w tej relacji, ogólnie rozmowa przebiegła w miłej i kulturalnej atmosferze i przy wzajemnych deklaracjach otwartości na wzajemne zrozumienie i wysłuchiwanie.

To tyle jak na razie z ostatnich spotkań, w następnym tygodniu mamy umówione spotkanie z DIAS. Będziemy rozmawiali o cywilach, ZFŚS, dodatkach, płacach minimalnych, jeśli są jeszcze jakieś rzeczy do poruszenia to proszę o kontakt."

Pousuwałem tylko nazwiska z tej relacji bo jakoś się namnożyły tam niepotrzebnie.
 
Ostania z archiwalnych jaką znalazłem:

Pytałem o kwestie dodatków dla osób przeniesionych na przejścia graniczne w czerwcu (dostają oni 100 zł dodatku, podczas gdy inni dłużej tam pełniący służbę 300). Usłyszałem, że kwestia zróżnicowania dodatków jest Naczelnikowi znana, być może z nowym rokiem uda się je wyrównać,
Rozumiem, że walczy Pan przewodniczący o równość dodatku granicznego dla tych co wspierają ludzi pracujących na granicy. Warto byłoby również wesprzeć funkcjonariuszy pracujących na granicy czyli z młodszych specjalistów i specjalistów porobić młodszych ekspertów i ekspertów. Wtedy miałoby to sens. Co do oddziałów granicznych i grup mobilnych - w całej Polsce ich albo po przenosili albo wchłonęły OC a u tutaj na Podlasiu wszystko jest na odwrót.
 
W dniu 17.10 odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli ZZ Celnicy PL z DIAS.

Przedstawiam tematy o których rozmawialiśmy:

Ponieważ w planie podwyżek w tej chwili dla cywili planowane jest dopuszczenie do zróżnicowania płac pomiędzy Izbą, a podległymi Urzędami, stwierdziliśmy, ze tak wg. nas nie powinno być i osoby na stanowiskach równorzędnych powinny zarabiać podobnie niezależnie, gdzie wykonują swoje obowiązki. Pan Dyrektor podkreślił, że w chwili obecnej pracownicy Izby zarabiają mniej niż ich odpowiednicy w urzędach, a praca w Izbie powinna być swego rodzaju nobilitacją, a tak nie jest. Powiedziałem, że to rozumiem , ale wydaje mi się, że skoro osoby te wykonują bardziej skompliowane sprawy, to takie rzeczy powinny być załatwiane poprzez wyższe stanowiska i dzięki temu możliwość podwyższenia zarobków. DIAS stwierdził, że na chwilę obecną nie ma takiej możliwości.

Na przykładzie osób przeniesionych do US z UC opowiadałem o nieadekwatnych stanowiskach do wykonywanych obowiązków. W zasadzie wszystkie osoby przenoszone były na równorzędne stanowiska nie odpowiadające ich nowym zakresom obowiązków. Pan Dyrektor stwierdził, że na chwilę obecną nic się z tym nie da zrobić, zdaje sobie sprawę, że są tu jeszcze rzeczy wymagające poprawy, ale ponowne wartościowanie stanowisk szybko nie nastąpi.

Interesowały nas nagrody za szczególne osiągnięcia i zapowiedzieliśmy złożenie pisma w tej sprawie zgodnie z regulaminem nagród. Pismo następnego dnia zostało wysłane i jest w załącznikach.

Pytaliśmy co się stało z pismami wysłanymi przez osoby ucywilniane na podstawie porozumienia pomiędzy Solidarnością i SKAS, ponieważ nie mają one żadnej wiedzy na ten temat. DIAS zapewnił, że z całą pewnością zostały one przekazane tak jak mówiło to porozumienie. Wydaje mi się, ze raczej zgadywał niż to wiedział, ale to tylko moje odczucie.

Rozmawialiśmy o ZFŚS który utknął i nie ma w tej sprawie decyzji, wygląda na to, że te pożyczki zostaną uruchomiane specjalną decyzją Dyrektora, na zasadach podobnych do Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej. DIAS nie chce być dysponentem tych środków – ponieważ zabrania mu tego Ustawa o ZFŚS i prawdopodobnie środki tam gromadzone będą w jakiś sposób przekazane związkom zawodowym, które powołają międzyzwiązkową komisję dysponującą tymi pieniędzmi. Do konkretów tu jeszcze chyba długa droga.

Pytałem, co jeszcze możemy zrobić w sprawie osób ucywilnianych, może jesteśmy w stanie wymóc jakieś podwyższone limity wspólnymi siłami i powinniśmy od strony związkowej słać pisma do MF i może w ten sposób coś „ugramy”. Skoro współczynnik funk. W naszej Izbie jest bardzo niski w stosunku do stanu sprzed reformy, a na tą chwile nie udało się nic nowego uzyskać, to znaczy że coś robimy nie tak. DIAS zapewniał, ze ciągle walczy o zwiększenie limitu funkcjonariuszy i nic więcej nie jest w stanie ze swojej strony zrobić.

Ponieważ kwota wynikająca z wyliczeń głównej księgowej jest o ponad 50 zł wyższa, niż ta którą dostali do podziału pomiędzy funkcjonariuszy i cywili ich przełożeni pytaliśmy skąd wynika ta różnica. DIAS nie był tego pewien, leczy wyjaśnił, że zapewne przełożeni dostaną ok. 2 krotnie wyższą ta nagrodę i DIAS nie widzi w tym nic złego. Ja ze swej strony zapewniłem, że jeśli dysproporcja w nagrodach będzie taka ok. 2 krotności to to rozumiem i jestem w stanie to zaakceptować. DIAS zapewnił, ze większe te różnice w nagrodach nie będą.

Pan Dyrektor podtrzymał też deklarację wyrównania mnożnika kwoty bazowej dla najmniej zarabiających do 1,61, stwierdził, że będzie to wypłacane z wyrównaniem od 1 września i jeśli się uda to pieniądze te będą wypłacane jeszcze w październiku, najpóźniej w listopadzie.

Pytałem też o akty mianowania w nowej formacji i o umowy o pracę – usłyszałem, że nic takiego na ta chwilę nie jest przewidziane, a za wiążące dokumenty uznaje się te propozycje zatrudnienia, które otrzymaliśmy.

Poruszyliśmy też temat przywrócenia do statusu funk. osób z PC, zapowiedzieliśmy pismo w tej sprawie, które następnego dnia zostało złożone. Pan Dyrektor stwierdził, że zdaje sobie sprawę, że powinny być tam mundury, lecz ze względu na ich ilość nie udało się nic w tej sprawie zrobić. Wszystkie pisma DIAS do MF w tej sprawie były bezskuteczne.

Poinformowałem też DIAS, że są osoby w Izbie, które jeszcze w ubiegłym roku uległy wypadkom w pracy, a do tej pory nie otrzymały wyrównania wynagrodzeń. Poprosiłem o usprawnienie procedur w tej sprawie.

W związku z informacjami o przenoszeniu osób na stanowiskach cywilnych do komórek potencjalnie mundurowych poprosiliśmy o przejrzyste zasady i złożyliśmy pismo które jest w załącznikach.

Załączników chyba nie ma potrzeby publikować. Członkowie związku dostali je wraz z pocztą.
 
Mało może ten dias.
Ale nie dać propozycji służby, a innym jakiekolwiek, to już mógł.

Ciekawe jak diasy wywodzące sie ze skarbowki poradzą sobie z prawdziwa kryzysową sytuacją. Celnicy to nie potulne baranki z urzędów skarbowych którym wystarczy 100 zl podwyżki raz na 10 lat i siedzą cicho.

Sytuacja zaczyna robić sie ciekawa.
 
Kolejna relacja:
15.11 miałem spotkanie z Panem Dyrektorem.

Ponieważ byłem w drodze na szkolenie, na spotkaniu byłem sam, spotkanie było krótkie i tylko kilka tematów poruszyliśmy.

Prosiłem Pana Dyrektora o przyspieszenie prac nad dystrybucją pieniędzy pochodzących z pożyczek mieszkaniowych funkcjonariuszy.

Pytałem o przewidywane podwyżki w grudniu. W następnym tygodniu prawdopodobnie będzie spotkanie temu poświęcone, na razie wiadomo tylko tyle, że jakieś podwyżki będą.

Zapowiedziałem pisemne zakwestionowanie się naszego ZZ na zaproponowane kryteria dotyczące naborów wewnętrznych na granice. Pan Dyrektor prosił o zaproponowanie jakiejś formy selekcji która będzie satysfakcjonująca dla obu stron. W załączniku pismo w tej sprawie które jeszcze wczoraj było wysłane. Oczywiście kryteria zaproponowane w tym piśmie są niedoskonałe i pewnie jeszcze ulegną zmianie i uszczegółowieniu.

Prosiłem też o przedstawienie pism z MF odnośnie umundurowania osób w komórkach wewnętrznych i przydziały które Izba dostała na ten cel i o pismo z porozumienia w sprawie sporu zbiorowego. Nie widać oporu abym mógł mieć w nie wgląd.

NIE rozmawiałem wcale o sprawach w WSA ucywilnianych i zwalnianych, o tym z czym się wiążą zapadające wyroki i jakie będą teraz ruchy ze strony DIAS.

Dostałem też odpowiedź na pismo o nagrody specjalne na III kwartał.
 
Mam nadzieję, że wszystko zostanie zakończone po myśli związku, tak żeby to miało ręce i nogi.
Osobiście to ja bym wprowadził raz (lub dwa) w roku testy sprawnosciowe dla wszystkich funkcjonariuszy niezależnie od tego gdzie pełnią służbę, testy z wymaganiami jakie są w policji lub sg a nie tymi które są u nas przy przyjęciach bo to śmiech a nie wymagania.
Patrząc na to co sobą prezentują niektórzy funkcjonariusze czy to w dozorach, czy na granicy czy nawet w komórkach merytorycznych to czasami ręce opadają.
 
Mam nadzieję, że wszystko zostanie zakończone po myśli związku, tak żeby to miało ręce i nogi.
Osobiście to ja bym wprowadził raz (lub dwa) w roku testy sprawnosciowe dla wszystkich funkcjonariuszy niezależnie od tego gdzie pełnią służbę, testy z wymaganiami jakie są w policji lub sg a nie tymi które są u nas przy przyjęciach bo to śmiech a nie wymagania.
Patrząc na to co sobą prezentują niektórzy funkcjonariusze czy to w dozorach, czy na granicy czy nawet w komórkach merytorycznych to czasami ręce opadają.


jasne - ale na zasadach jak w policji

ponad 40 letnia funkcjonariuszka i ponad 50-letni funk - bez testów

a pozostali z możliwością zdania dwóch z czterech testów na dwóję, o ile wyjdzie średnia trzy

poczytaj i porównaj testy
 
Kiedyś też uważałem, że testy być powinny, ale teraz nieco zmieniłem zdanie [może z racji wieku, albo popsutego zdrowia] Trudno jest wymagać sprawności fiz., gdy wcześniej niczego się nie wymagało. Testy jak najbardziej, ale tym torem powinny iść osoby nowo przyjęte do służby. Wystarczy już tych rewolucji.
 
Przekazuję kolejna relację ze spotkania.

W dniu 06.09.2018 odbył się spotkanie Zarządu ZOI ZZ Celnicy PL z DIAS.


Na spotkaniu poruszyliśmy następujące tematy:

- przewidywane podwyżki wśród funkcjonariuszy i pracowników cywilnych w planach - w roku 2019 (będą to jedynie podwyżki poprzez zwiększenie kwoty bazowej – co ma zapewnić podwyżkę o 2,3 % we wszystkich grupach, innych nie przewiduje się, co nie znaczy, ze sytuacja się nie zmieni);

- wyrównanie dodatku kontrolerskiego dla osób wracających do munduru w 2018 – jest to w trakcie realizacji;

- awanse, wyróżnienia i nagrody z okazji dnia KAS – będzie prawie 60 awansów dla funkcjonariuszy, oprócz tych w korpusie oficerów, cywilom przewidziano nagrody w ilości porównywalnej do liczby awansowanych funkcjonariuszy

- wyrównanie min. przelicznika kwoty bazowej dla specjalistów których to do tej pory ominęło- jest to w realizacji;

- wartościowanie pracowników cywilnych – w tej chwili trwają prace nad programem ds. wartościowania. P. Dyrektor zapewnił, że nie będzie wartościowania stanowisk w dół. Zaproponowaliśmy aby do prac komisji ds. wartościowania, która została powołana Decyzją Dyrektora IAS nr 98/2018 włączono Z-cę Naczelnika PUCS (w skład obecnej komisji wchodzą wyłącznie osoby wywodzące się ze środowiska skarbowego). P. Dyrektor pozytywnie zaopiniował ten wniosek. Wnieśliśmy również aby odgórnie nie blokować ewentualnego zwartościowania danego stanowiska wyżej, chociaż P. Dyrektor poinformował, że brak jest obecnie środków na ewentualne podwyżki uposażeń związane z wartościowaniem.

- zwróciłem też uwagę, na fakt, że jak funkcjonariuszy zwartościowano w 2008 roku to są tylko pojedyncze przypadki awansu w stanowisku, tak naprawdę nikt nie ma możliwości awansu w stanowisku i może czas się zastanowić jak to zmienić;

- poruszono temat 2 niezrealizowanych wycieczek (Białoruś, Budapeszt), które miały być częściowo finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (niestety dopłata do wycieczek miała być w wysokości jedynie ok. 100,00 – 150,00 zł na osobę). W związku z niskim zainteresowaniem pracowników w/w wycieczkami pozostaje kwota zapisana na ten cel w preliminarzu na 2018 r. Pieniądze nie zagospodarowane w ten sposób, zasilą ZFŚS w 2019 i zostaną wtedy na nowo rozdysponowane.
 
Ostatnia edycja:
Nie do wiary, osoba która gorliwie uczestniczyła w degradacji wielu funków teraz została poproszona do udziału w kolejnej komisji ds wartościowania. I to zz o to wniosły.
 
Alpharello....! ja na forum odzywam się rzadko ale co to za propagandowe pisma piszesz f.c. to nie dureń to ktoś kto widział i dostawał po 4 literach co rok z dyrektorem to można jedynie rozmawiać pisz jak coś zostanie zrobione a nie pisać pierdoły bez pokrycia co do ostatniego tematu o wycieczce to chyba zachlewacie mordy w dworku na andrzejki ;) pozdro
 
Back
Do góry