• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

OBNIŻENIE PENSJI w 2018

herkules

Aktywny użytkownik
Dołączył
25 Marzec 2008
Posty
164
Punkty reakcji
45
...............wykasowano

TEMAT DO ZAMKNIĘCIA.
Wprowadzili mnie w błąd. To chodzi o zmianę w rozliczeniach w związku z przejściem z ZUSu do mundurówki.
 
Ostatnia edycja:
Od 1.01.2018 r. kwota bazowa dla funkcjonariuszy SCS będzie wynosiła 1662,84zł, a nie jak dotychczas 1873,84 zł, ponieważ zostanie obniżona o procent składki na ubezpieczenia społeczne i rentowe.
http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-f...n-2&p_p_col_count=1#p_p_id_101_INSTANCE_UUv1_

Str.200 uzasadnienie.
Nie mniej należy dopilnować, aby rozporządzenia dotyczące świadczeń dla funkcjonariuszy w tych przypadkach, gdzie zmieniona kwota bazowa będzie miała wpływ na ich wysokość otrzymywania na "rękę", zostały odpowiednio znowelizowane. Np rozporządzenie w sprawie tzw. "gruszy".
Nowa kwora bazowa będzie też miała wpływ na wysokość dodatków kontrolerskich (procent od zasadniczego ustalonego wg nowej kwoty bazowej)
 
Ostatnia edycja:
2) kwoty bazowe dla:
..............................................................
d) żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy - w wysokości 1 523,29 zł,
e) funkcjonariuszy Służby Celno-S - w wysokości 1 662,84 zł;

Czy potrafi ktoś wytłumaczyć różnicę w wysokości kwoty bazowej dla funkcjonariuszy celnych i funkcjonariuszy innych służb. Niby jest ona większa dla funkcjonariuszy celnych, ale jednak coś mnie w tym niepokoi.
 
2) kwoty bazowe dla:
..............................................................
d) żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy - w wysokości 1 523,29 zł,
e) funkcjonariuszy Służby Celno-S - w wysokości 1 662,84 zł;

Czy potrafi ktoś wytłumaczyć różnicę w wysokości kwoty bazowej dla funkcjonariuszy celnych i funkcjonariuszy innych służb. Niby jest ona większa dla funkcjonariuszy celnych, ale jednak coś mnie w tym niepokoi.

Składki do ZUS opłacane przez funkcjonariusza obecnie przy kwocie bazowej 1873,84 zł:

składka emerytalna: 1 873,84 zł × 9,76 % = 182,89 zł
składka rentowa: 1 873,84 zł × 1,5 % = 28,11 zł
Razem 211 zł
Składki te nie będą potrącane od 1.01.2018 r.
Zatem 1 873,84 zł - 211 zł = 1 662,84 zł.

Właśnie dlatego kwota bazowa dla f-szy SCS jest inna od kwoty bazowej dla pozostałych f-szy i żołnierzy.
 
Uposażenie to baza razy mnożnik...i tu już może być różnie, bo mnożniki w innych służbach są zupełnie inne, np. w CBA to potrafi być 6 x baza, a u nas tyle ma może dyrektor w MF.
 
Jeśli moja pensja brutto obecnie wynosi 4500 PLN, to znaczy, że po 1 stycznia 2018 ulegnie ona zmniejszeniu? W umowie o prace jasno jest zapisane ile zarabiam Brutto i rozumie, że po 1 stycznia taka kwota pozostanie bez zmian bez względu na zmianę kwoty bazowej.
Umowa o prace jest ważna bez względu na zmianę przepisów zw. ze składkami emer. i rentowymi. Tak jest moje zdanie.
 
Jeśli moja pensja brutto obecnie wynosi 4500 PLN, to znaczy, że po 1 stycznia 2018 ulegnie ona zmniejszeniu? W umowie o prace jasno jest zapisane ile zarabiam Brutto i rozumie, że po 1 stycznia taka kwota pozostanie bez zmian bez względu na zmianę kwoty bazowej.
Umowa o prace jest ważna bez względu na zmianę przepisów zw. ze składkami emer. i rentowymi. Tak jest moje zdanie.
Jeżeli masz umowę o pracę, to zmiana Ciebie nie dotyczy,
jeżeli masz akt mianowania, to w nim masz tylko mnożnik kwoty bazowej.
 
Ostatnia edycja:
Z ciekawości zapytam, czy zmiana (obniżenie) mnożnika kwoty bazowej z dniem 1.01.2018 r. pozostanie bez wpływu na wysokość dodatku za stopień funkcjonariusza służby celno-skarbowej?
 
Tak. Brutto będzie nizsze o 11,26% . Netto bedzie te same. Jeśli nie zostanie zmienione rozporzadzenie to niższa będzie "grusza" (0,127 x nowa kwota bazowa). Moga być niższe dodatki kontrolerskie bo niższa będzie podstawa naliczenia (kwota uposażenia zasadniczego) . Tak mi się wydaje.
 
Tak. Brutto będzie nizsze o 11,26% . Netto bedzie te same. Jeśli nie zostanie zmienione rozporzadzenie to niższa będzie "grusza" (0,127 x nowa kwota bazowa). Moga być niższe dodatki kontrolerskie bo niższa będzie podstawa naliczenia (kwota uposażenia zasadniczego) . Tak mi się wydaje.

od bazowej zależy stopień, zasadnicze, nocki, nadliczbowe, wysługa, kontrolerski.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry