• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

alokacja w KAS

August

Nowy użytkownik
Dołączył
16 Sierpień 2017
Posty
5
Punkty reakcji
0
Mam pytania związane z alokacją.

Chciałabym się przenieść z dawnego UKS do Urzędu Celnego w innym województwie.
Teraz jesteśmy w tej samej "sieci", w Urzędach Celno-Skarbowych, więc:

1. taka alokacja jest do załatwienia czy niemożliwa? (Nie wiem czy nie targnę się z motyką na słońce)
2. Jak to załatwiać? Z kim? Najpierw w swoim urzędzie (Dyrektor?) czy w urzędzie docelowym (też Dyrektor)?

A może mi poradzicie jak to zrobić?
 
Wszystko jest możliwe do załatwienia.
Potrzebna jest tylko dobra wola. A tej ostatnio nie widzę.
Mam wręcz wrażenie, że jest odwrotnie. Ubicie mnie i upokorzenie nie wystarczy, wszystko jeszcze jest na "nie", by upodlić do reszty, utrudnić jak się da, mobbować do samego końca ("mojego, lub Jej", nieważne dla nich).
 
Moim zdaniem najpierw powinieneś załatwić takie przejście z Naczelnikiem Urzędu do któego się udajesz. To on wszakże jako pierwszy musi zdecydować, że w ogóle taką osobę jak Ty chce mieć u siebie. Gdy już będzie Cię chciał, to reszta pójdzie z górki :)
 
Mam pytania związane z alokacją.

Chciałabym się przenieść z dawnego UKS do Urzędu Celnego w innym województwie.
Teraz jesteśmy w tej samej "sieci", w Urzędach Celno-Skarbowych, więc:

<ucięte>

A może mi poradzicie jak to zrobić?

Jesteś teraz funkcjonariuszem? Bo to kluczowa sprawa.

P.S. Nie ma już Urzędów Celnych a przeniesienie to raczej z DIAS trzeba załatwiać.
 
Moim zdaniem najpierw powinieneś załatwić takie przejście z Naczelnikiem Urzędu do któego się udajesz. To on wszakże jako pierwszy musi zdecydować, że w ogóle taką osobę jak Ty chce mieć u siebie. Gdy już będzie Cię chciał, to reszta pójdzie z górki :)

Wydaje Ci się.Nie znasz potęgi ludzkiej zawiści i podłości.
 
Witam . Co do alokacji w Kas ja się alokuję z Kas . Zostały mi jeszcze dwa tygodnie i po prawie 18 latach wzorowej służby niestety muszę się usunąć w cień . Łezka się w oku kręci , ale niestety byłam za mała , za słaba .... Ale " sami swoi " mają się dobrze i jak koty zawsze lądują na czterech łapkach . Mam już coś na oku i jestem w trakcie naboru . Niestety na sądy nie mam już czasu a tym bardziej zaplecza .Ale wszystkim wytrwałym i walecznym życzę wszystkiego najlepszego i trzymam mocno za was kciuki do samego końca , oby szczęśliwego . Pozdrawiam brać celniczą :)
 
Powiedziano mi, że jak zacznę rozmawiać z "górą" urzędu do którego chcę się przenieść, to nie zdążę wrócić i już będzie telefon zwrotny (bo Dyr się znają).
Poradzono mi więc, że zacząć mam z moim Dyrektorem. A ja mam dylemat.
Będę pierwsza do zwolnienia. A zależy mi na pracy i wydaje mi się, że się sprawdzam w tym co robię...I poza tym - lubię to co robię.

Nie jestem mundurowa. :(
 
Art. 150. 1. Członek korpusu służby cywilnej zatrudniony w urzędzie
obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych albo w jednostce
organizacyjnej KAS może otrzymać propozycję przeniesienia do pełnienia służby w
Służbie Celno-Skarbowej.
2. Z wnioskiem o pełnienie służby w Służbie Celno-Skarbowej może wystąpić
także członek korpusu służby cywilnej.

3. Propozycję, o której mowa w ust. 1, przedstawia kierownik jednostki
organizacyjnej.
4. Propozycja, o której mowa w ust. 1, powinna określać:
1) datę przekształcenia stosunku pracy w stosunek służbowy;
2) miejsce służby;
3) rodzaj służby;
4) stanowisko służbowe;
5) stopień służbowy;
6) uposażenie.
5. Członek korpusu służby cywilnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania
propozycji, o której mowa w ust. 1, składa pisemne oświadczenie o przyjęciu albo
odmowie przyjęcia propozycji.
6. Przeniesienie, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić za zgodą dyrektora
generalnego urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych
lub kierownika jednostki organizacyjnej wykonującego jego zadania, w której członek
korpusu służby cywilnej jest zatrudniony.
7. Dotychczasowy stosunek pracy członka korpusu służby cywilnej, który przyjął
propozycję, o której mowa w ust. 1, przekształca się w stosunek służbowy na podstawie
aktu mianowania
.........................................................................................................................................
Art. 162. 1. Jeżeli wymagają tego potrzeby KAS, funkcjonariuszowi można
powierzyć pełnienie obowiązków służbowych na innym stanowisku na okres do 6
miesięcy, zgodnie z jego kwalifikacjami. W szczególnie uzasadnionych przypadkach
powierzenie obowiązków może zostać przedłużone do 12 miesięcy.
2. Jeżeli wymagają tego potrzeby KAS, funkcjonariusza można przenieść na takie
samo albo równorzędne stanowisko do innej jednostki organizacyjnej KAS, w tej samej
albo innej miejscowości.
3. Przeniesienia, o którym mowa w ust. 2, można dokonać również na pisemny
wniosek funkcjonariusza, jeżeli potrzeby KAS nie stanowią przeszkody.

4. Funkcjonariuszowi, w związku z przeniesieniem do służby w innej
miejscowości, przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne na zagospodarowanie w
wysokości jednomiesięcznego uposażenia, w przypadku gdy łączy się z tym zmiana
miejsca zamieszkania. Przepisu tego nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust.
3.
Art. 168. 1. Przeniesienie funkcjonariusza do innej miejscowości, z której dojazd
do miejsca zamieszkania jest znacznie utrudniony, wymaga zapewnienia
funkcjonariuszowi odpowiednich warunków mieszkaniowych, z uwzględnieniem jego
sytuacji rodzinnej.
2. W przypadku określonym w ust. 1 funkcjonariuszowi przysługuje zwrot
udokumentowanych kosztów przeniesienia, w tym zwrot kosztów podróży.
3. Dojazd uznany będzie za znacznie utrudniony, jeżeli czas dojazdu publicznymi
środkami transportu zbiorowego, przewidziany w rozkładzie jazdy od stacji
(przystanku) zlokalizowanej najbliżej miejsca zamieszkania do stacji (przystanku)
zlokalizowanej najbliżej miejsca pełnienia służby łącznie z przesiadkami, przekracza w
obie strony 2 godziny.
4. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze
rozporządzenia, szczegółowe warunki przyznawania świadczeń, o których mowa w ust.
1 i 2, ich wysokość oraz sposób udokumentowania przez funkcjonariusza poniesionych
kosztów przeniesienia, w tym kosztów podróży, uwzględniając prawidłowość
przyznawania tych świadczeń oraz ochronę interesów Skarbu Państwa.
Art. 169. 1. W przypadku, o którym mowa w art. 168 ust. 1, jeżeli zapewnienie
funkcjonariuszowi odpowiednich warunków mieszkaniowych jest niemożliwe lub
utrudnione oraz jeżeli on sam lub jego małżonek nie posiadają lokalu mieszkalnego w
miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej, funkcjonariuszowi przysługuje
zwrot udokumentowanych kosztów przeniesienia lub równoważnik pieniężny.
2. Miejscowością pobliską jest miejscowość, od której granic administracyjnych
najkrótsza odległość drogą publiczną do granic administracyjnych miejscowości
pełnienia służby nie przekracza 30 km.
3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze
rozporządzenia:
1) wysokość oraz warunki przyznawania i wypłacania równoważnika pieniężnego, o
którym mowa w ust. 1,
2) wzory wymaganych dokumentów, niezbędnych do otrzymania równoważnika
pieniężnego
– mając na względzie terminowe przyznawanie równoważnika pieniężnego oraz
prawidłowość jego wypłacania.
Art. 170. Przepisów art. 168 i art. 169 nie stosuje się w przypadku przeniesienia
funkcjonariusza na jego wniosek.
 
Art. 150. 1. Członek korpusu służby cywilnej zatrudniony w urzędzie
obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych albo w jednostce
organizacyjnej KAS może otrzymać propozycję przeniesienia do pełnienia służby w
Służbie Celno-Skarbowej.
2. Z wnioskiem o pełnienie służby w Służbie Celno-Skarbowej może wystąpić
także członek korpusu służby cywilnej.

3. Propozycję, o której mowa w ust. 1, przedstawia kierownik jednostki
organizacyjnej.
4. Propozycja, o której mowa w ust. 1, powinna określać:
1) datę przekształcenia stosunku pracy w stosunek służbowy;
2) miejsce służby;
3) rodzaj służby;
4) stanowisko służbowe;
5) stopień służbowy;
6) uposażenie.
5. Członek korpusu służby cywilnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania
propozycji, o której mowa w ust. 1, składa pisemne oświadczenie o przyjęciu albo
odmowie przyjęcia propozycji.
6. Przeniesienie, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić za zgodą dyrektora
generalnego urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych
lub kierownika jednostki organizacyjnej wykonującego jego zadania, w której członek
korpusu służby cywilnej jest zatrudniony.
7. Dotychczasowy stosunek pracy członka korpusu służby cywilnej, który przyjął
propozycję, o której mowa w ust. 1, przekształca się w stosunek służbowy na podstawie
aktu mianowania
.........................................................................................................................................
Art. 162. 1. Jeżeli wymagają tego potrzeby KAS, funkcjonariuszowi można
powierzyć pełnienie obowiązków służbowych na innym stanowisku na okres do 6
miesięcy, zgodnie z jego kwalifikacjami. W szczególnie uzasadnionych przypadkach
powierzenie obowiązków może zostać przedłużone do 12 miesięcy.
2. Jeżeli wymagają tego potrzeby KAS, funkcjonariusza można przenieść na takie
samo albo równorzędne stanowisko do innej jednostki organizacyjnej KAS, w tej samej
albo innej miejscowości.
3. Przeniesienia, o którym mowa w ust. 2, można dokonać również na pisemny
wniosek funkcjonariusza, jeżeli potrzeby KAS nie stanowią przeszkody.

4. Funkcjonariuszowi, w związku z przeniesieniem do służby w innej
miejscowości, przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne na zagospodarowanie w
wysokości jednomiesięcznego uposażenia, w przypadku gdy łączy się z tym zmiana
miejsca zamieszkania. Przepisu tego nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust.
3.
Art. 168. 1. Przeniesienie funkcjonariusza do innej miejscowości, z której dojazd
do miejsca zamieszkania jest znacznie utrudniony, wymaga zapewnienia
funkcjonariuszowi odpowiednich warunków mieszkaniowych, z uwzględnieniem jego
sytuacji rodzinnej.
2. W przypadku określonym w ust. 1 funkcjonariuszowi przysługuje zwrot
udokumentowanych kosztów przeniesienia, w tym zwrot kosztów podróży.
3. Dojazd uznany będzie za znacznie utrudniony, jeżeli czas dojazdu publicznymi
środkami transportu zbiorowego, przewidziany w rozkładzie jazdy od stacji
(przystanku) zlokalizowanej najbliżej miejsca zamieszkania do stacji (przystanku)
zlokalizowanej najbliżej miejsca pełnienia służby łącznie z przesiadkami, przekracza w
obie strony 2 godziny.
4. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze
rozporządzenia, szczegółowe warunki przyznawania świadczeń, o których mowa w ust.
1 i 2, ich wysokość oraz sposób udokumentowania przez funkcjonariusza poniesionych
kosztów przeniesienia, w tym kosztów podróży, uwzględniając prawidłowość
przyznawania tych świadczeń oraz ochronę interesów Skarbu Państwa.
Art. 169. 1. W przypadku, o którym mowa w art. 168 ust. 1, jeżeli zapewnienie
funkcjonariuszowi odpowiednich warunków mieszkaniowych jest niemożliwe lub
utrudnione oraz jeżeli on sam lub jego małżonek nie posiadają lokalu mieszkalnego w
miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej, funkcjonariuszowi przysługuje
zwrot udokumentowanych kosztów przeniesienia lub równoważnik pieniężny.
2. Miejscowością pobliską jest miejscowość, od której granic administracyjnych
najkrótsza odległość drogą publiczną do granic administracyjnych miejscowości
pełnienia służby nie przekracza 30 km.
3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze
rozporządzenia:
1) wysokość oraz warunki przyznawania i wypłacania równoważnika pieniężnego, o
którym mowa w ust. 1,
2) wzory wymaganych dokumentów, niezbędnych do otrzymania równoważnika
pieniężnego
– mając na względzie terminowe przyznawanie równoważnika pieniężnego oraz
prawidłowość jego wypłacania.
Art. 170. Przepisów art. 168 i art. 169 nie stosuje się w przypadku przeniesienia
funkcjonariusza na jego wniosek.
 
Stefan123. Jesteś po prostu WIELKI !!!!

W planach mam :
1. napisać stosowne pismo, powołując się na ww. przepisy
2. osobiście porozmawiać z Dyrektorem (moim) i złożyć w kancelarii. na piśmie, moją prośbę

Zastanawiam się czy pismo również złożyć (wysłać) do mojego docelowego Zwierzchnika, czy jechać i porozmawiać. I złożyć prośbę o zgodę na przeniesienie na piśmie. :(
 
Stefan123. Jesteś po prostu WIELKI !!!!

W planach mam :
1. napisać stosowne pismo, powołując się na ww. przepisy
2. osobiście porozmawiać z Dyrektorem (moim) i złożyć w kancelarii. na piśmie, moją prośbę

Działania z pkt. 1-2 mają sens.
Jeżeli Twój obecny DIAS zechce być "ludzki" to wystarczy, odradzam kontakt z kimkolwiek z IAS do której chcesz się przenieść (DIAS,NUCS).
Powodzenia.
 
Nie wiem jak to jest w kasie ale w Służbie Celnej o przeniesienie do innej IC trzeba było pisać pismo do Szefa Służby Celnej przez dyrektora IC w której pełniło sie służbę. Teraz chyba też tak jest, musisz napisać pismo do m. banasia chyba on jest odpowiednikiem SSC.
 
Stefan123. Jesteś po prostu WIELKI !!!!

W planach mam :
1. napisać stosowne pismo, powołując się na ww. przepisy
2. osobiście porozmawiać z Dyrektorem (moim) i złożyć w kancelarii. na piśmie, moją prośbę

Zastanawiam się czy pismo również złożyć (wysłać) do mojego docelowego Zwierzchnika, czy jechać i porozmawiać. I złożyć prośbę o zgodę na przeniesienie na piśmie. :(



Art. 146. 1. Osoby zatrudnione w izbie administracji skarbowej oraz funkcjonariusze izby administracji skarbowej,
realizujący:
1) w urzędach skarbowych zadania, o których mowa w art. 28 ust. 1,
2) w urzędach celno-skarbowych zadania, o których mowa w art. 33 ust. 1
– podlegają naczelnikowi tego urzędu.
2. ...
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, w sprawach z zakresu pracy i służby jest wymagane uzyskanie stanowiska
odpowiednio naczelnika urzędu skarbowego albo naczelnika urzędu celno-skarbowego, w przypadku:
1) zmiany warunków pracy albo służby oraz wynagrodzenia albo uposażenia;
2) rozwiązania stosunku pracy albo zwolnienia ze służby;
3) przeniesienia do innego urzędu w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2016 r.
poz. 1345, 1605 i 1807) oraz do Najwyższej Izby Kontroli w rozumieniu ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej
Izbie Kontroli (Dz. U. z 2015 r. poz. 1096 oraz z 2016 r. poz. 677);

4) przeniesienia funkcjonariusza do innej jednostki organizacyjnej KAS.

4. Stanowisko naczelnika urzędu skarbowego albo naczelnika urzędu celno-skarbowego, o którym mowa w ust. 3, jest wiążące dla dyrektora izby administracji skarbowej.

Art. 162. 1. Jeżeli wymagają tego potrzeby KAS, ...
2. Jeżeli wymagają tego potrzeby KAS, funkcjonariusza można przenieść na takie samo albo równorzędne stanowisko
do innej jednostki organizacyjnej KAS, w tej samej albo innej miejscowości.
3. Przeniesienia, o którym mowa w ust. 2, można dokonać również na pisemny wniosek funkcjonariusza, jeżeli potrzeby KAS nie stanowią przeszkody.
4. ...
5. ...
6. W przypadkach określonych w ust. 1, 2 i 5 funkcjonariuszowi przysługuje uposażenie stosownie do wykonywanych obowiązków służbowych, lecz nie niższe od dotychczas otrzymywanego.
7. Przeniesień, o których mowa w ust. 2, 3 i 5, dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej, a w sytuacji, gdy łączą się one z przeniesieniem do innych jednostek organizacyjnych KAS, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 1 i 3, przeniesień tych dokonuje Szef Krajowej Administracji Skarbowej.


Nie przypominam sobie aby istniał przepis wobec nie-funkcjonariusza, by ktokolwiek poza naczelnikiem urzędu w którym pracujesz, miał cokolwiek do decydowania w Twojej sprawie.
Owszem, to DIAS Cię przeniesie, ale decyzja należy do naczelnika.

Uważam jednocześnie
(w przeciwieństwie do Kolegi @Francisa - z uwagi na brak "władczości" formalnie przenoszących Cię nad urzędem docelowym), że bez "zaklepania" sobie przyjęcia w nowym miejscu, nie masz po co się wysilać.

ps
Oczywiście, zawsze mogę się mylić ...
 
Ostatnia edycja:
art.162 ustawy o KAS
7. Przeniesień, o których mowa w ust. 2, 3 i 5, dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej, a w sytuacji, gdy łączą się one z przeniesieniem do innych jednostek organizacyjnych KAS, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 1 i 3, przeniesień tych dokonuje Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

czyli, do innej izby przenosi SKAS. Dalej w art. 170 jest napisane, że jeśli na własną prośbę to nie przysługują różne należności związane z przeniesieniem.
Logika nakazuje, że skoro przenosi SKAS, to do niego powinno być kierowane podanie. Podobnie jak kolega powyżej nie wyobrażam sobie pisania takiego podania, bez zaklepania sobie miejsca w docelowej izbie.
Nie pisałeś też o ewentualnym kierunku alokacji, jeśli to będzie wschodnia izba graniczna to szanse są większe (rotacja kadr). W wewnętrznych izbach, bez odpowiedniego poparcia może być trudno.
 
Przerabiałem takie przeniesienie jeszcze za czasów GUS.
Najpierw byłem na rozmowie z Dyrektorem docelowego Urzędu Celnego (nie było jeszcze izb celnych), a późniejsze podanie do Prezesa Głównego Urzędu Ceł było formalnością.
 
art.162 ustawy o KAS
7. Przeniesień, o których mowa w ust. 2, 3 i 5, dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej, a w sytuacji, gdy łączą się one z przeniesieniem do innych jednostek organizacyjnych KAS, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 1 i 3, przeniesień tych dokonuje Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
...


Szanowny Kolego @PJS.
Być może nie zauważyłeś, chociaż starałem się to wyraźnie zaznaczyć, iż cytowany Art.162 należy do przepisów dotyczących przeniesienia pełniącego służbę FUNKCJONARIUSZA.
Sam cytowałem go po to, by wskazać "ciekawą", a znaczącą różnicę w przeniesieniu, w zależności od rodzaju zatrudnienia. O ile dobrze pamiętam, zainteresowany pisał, że nie jest takim funkcjonariuszem.

Jeżeli po przemyśleniu zgodzisz się ze mną, potwierdź to pytającemu Koledze, by nie czuł niepewności.
 
Szanowny Kolego @PJS.
Być może nie zauważyłeś, chociaż starałem się to wyraźnie zaznaczyć, iż cytowany Art.162 należy do przepisów dotyczących przeniesienia pełniącego służbę FUNKCJONARIUSZA.
Sam cytowałem go po to, by wskazać "ciekawą", a znaczącą różnicę w przeniesieniu, w zależności od rodzaju zatrudnienia. O ile dobrze pamiętam, zainteresowany pisał, że nie jest takim funkcjonariuszem.

Jeżeli po przemyśleniu zgodzisz się ze mną, potwierdź to pytającemu Koledze, by nie czuł niepewności.

Art.64 ustawy o służbie cywilnej:

1. Przeniesienie urzędnika służby cywilnej oraz pracownika służby cywilnej do innego urzędu, także w innej miejscowości, na jego wniosek lub za jego zgodą, może nastąpić w każdym czasie.
2. Przeniesienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje dyrektor generalny urzędu, w którym urzędnik służby cywilnej oraz pracownik służby cywilnej ma być zatrudniony, w porozumieniu z dyrektorem generalnym urzędu, w którym dotychczas jest zatrudniony.
 
Art.64 ustawy o służbie cywilnej:

1. Przeniesienie urzędnika służby cywilnej oraz pracownika służby cywilnej do innego urzędu, także w innej miejscowości, na jego wniosek lub za jego zgodą, może nastąpić w każdym czasie.
2. Przeniesienia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje dyrektor generalny urzędu, w którym urzędnik służby cywilnej oraz pracownik służby cywilnej ma być zatrudniony, w porozumieniu z dyrektorem generalnym urzędu, w którym dotychczas jest zatrudniony.


No i Szanowny @Auguście, chyba widzisz teraz logiczną całość i dasz sobie radę. Powodzenia.

ps
Sądzę, iż znaleziony przez Kolegę @Grupa rezerwy przepis jest bardzo ważny, ale można go użyć tylko pomocniczo. Zwłaszcza, że pisałeś o przeniesieniu pomiędzy US, a UC-S. Wymaga to zatem nieco "skakania" po ustawie o KAS.
 
Oczywiście, że możesz.
Możesz złożyć wniosek bez rozmów i tyle, ale wtedy nie wróżę szans.
Trzeba przygotować grunt. Zacznij rozmowy. Najpierw kierownik i pytanie czy możesz udać się na rozmowę o tym do swojego DIAS? Swojego DIAS zapytaj o taką możliwość i zapytaj czy nie będzie miał nic przeciwko temu jeśli zaczniesz rozmawiać z DIAS w innej IAS, gdzie chcesz się przenieść. Potem już scenariusz sam będzie się pisał.
jeżeli to miałoby być do IAS wschodnich to na pewno możesz, po rozmowach z DIAS, próbować z SKAS, gdyż On pisał w pismach o takiej możliwości i warto na to się powołać.
Przeniesienie pracownika korpusu SC na funkcjonariusza SCS to mechanizm, który jest w toku i po ucywilnieniu funkcjonariuszy SCS, wcześniej SC, setki, jeśli nie tysiące liczą na jego zastosowanie. Nasz Związek podejmuje działania w tym kierunku i wciąż liczymy na zrozumienie w MF i kompleksowe załatwienie tej sprawy.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry