• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Ach ta okazjonalność

szybki lopez

Użytkownik
Dołączył
18 Sierpień 2017
Posty
96
Punkty reakcji
1
Na chwilę obecna interpretacja okazjonalności KAS w Olsztynie w postaci zgłoszenia pełnego zbiornika + kanisterek 10l co 72h nie częściej jak 10 X na m-c jest OK ja ktoś che częściej to 20l na 24h. Jednak przyroda nie lubi monotonii i siup na kochanych OC B. na jednej zmianie zaczynają panować inne zasady czyli od dnia X do 30 dni wstecz jak ktoś zgłaszał niezależnie czy Full czy 20l powyżej 10 zgłoszenia wszczynane jest postępowanie o nie okazjonalności i pobierana jest opłata zabezpieczająca i co dziwne nie musi to być 11 zgłoszenie, a może być 15. To nie ma celu walki FC z napływającym paliwem tylko ograniczeniem przepływu podróżnych mówią prościej ograniczenie swobody podróżowania.

ps. należy zadać pytanie czy kierownik zmiany może sobie tak sam to zmienić czy to przyszło z góry :) jak ptaszki donoszą owe zasady mogą obowiązywać od nowego roku szkolnego :)
 
Ostatnia edycja:
Przyszło z góry. Słyszałem już o takiej możliwości ponad miesiąc temu. Obowiązkowo do tego ma być "protokół"(?) z wyjaśnieniami strony. Nie wiem tylko w jakiej formie. Od tego co turysta zezna na papier ma zależeć dalsze postępowanie. Oczywiście były już pewne sugestie w jaką stronę powinniśmy kierować wyjaśnienia strony , jednak spuśćmy na to zasłonę milczenia. Żenujące to było strasznie. Temat jest cały czas wałkowany wyżej i dokładnych wytycznych jeszcze nie ma.
 
Przyszło z góry. Słyszałem już o takiej możliwości ponad miesiąc temu. Obowiązkowo do tego ma być "protokół"(?) z wyjaśnieniami strony. Nie wiem tylko w jakiej formie. Od tego co turysta zezna na papier ma zależeć dalsze postępowanie. Oczywiście były już pewne sugestie w jaką stronę powinniśmy kierować wyjaśnienia strony , jednak spuśćmy na to zasłonę milczenia. Żenujące to było strasznie. Temat jest cały czas wałkowany wyżej i dokładnych wytycznych jeszcze nie ma.
Widziałem na oczy protokół nie jest zachęcający gdyż nie ma żadnego paragrafu odnośnie nie okazjonalności tylko dotyczące samych zasad protokołowania. Jedna zobaczymy jak zareaguje na to RPO może się mylę, ale to ograniczenie podróżowania. Z tego co mi wiadomo to takie praktyki stosuje się na jednej zmianie. Suma sumarum to walka z okazjonalnością trwa od kilku lat (ktoś miał pomysła no to siup ha ha ) protesty na granicy mniemam że mogą się powtórzyć gdyż IAS w Olsztynie znowu próbuje zagrać nie fer.
 
Widziałem na oczy protokół nie jest zachęcający gdyż nie ma żadnego paragrafu odnośnie nie okazjonalności tylko dotyczące samych zasad protokołowania. Jednak zobaczymy jak zareaguje na to RPO może się mylę, ale to ograniczenie podróżowania. Z tego co mi wiadomo to takie praktyki stosuje się na jednej zmianie. Suma sumarum to walka z okazjonalnością trwa od kilku lat (ktoś miał pomysła no to siup ha ha ) protesty na granicy mniemam że mogą się powtórzyć gdyż IAS w Olsztynie znowu próbuje zagrać nie fer.
 
Co to zmienia?

garrob - może ci to i nie umknęło, ale szybki nie jest fc ale podróżnym
Co to zmienia?
Czy to znaczy, że nie można pomoc? Dlatego SC - czy jak to teraz nazwać - nie ma i nie będzie miała poparcia społecznego bo się z czymś tam walczy ale jakimi metodami? Czy receptą na łamanie prawa jest jego łamanie? Być może, może dlatego dążymy - jako kraj - do wyjścia z UE.
Obywatele widzą - bo to nie tylko "turyści" wiedzą co się dzieje na granicy - represyjność organów wobec małych, natomiast wobec dajmy na to mafii paliwowej, czy innych alkoholowych, vatowych i itd. bezradnie rozkłada ręce. A jak coś w tej materii zaczyna się robić to obrywają znowu uczciwi przedsiębiorcy.
Wiem co to jest wyparcie. Kierownik każe, ręce umyte, można iść na piwko ale niektórzy mają refleksje i nie tak widzą państwo prawa.
 
Co to zmienia?
Czy to znaczy, że nie można pomoc? Dlatego SC - czy jak to teraz nazwać - nie ma i nie będzie miała poparcia społecznego bo się z czymś tam walczy ale jakimi metodami? Czy receptą na łamanie prawa jest jego łamanie? Być może, może dlatego dążymy - jako kraj - do wyjścia z UE.
Obywatele widzą - bo to nie tylko "turyści" wiedzą co się dzieje na granicy - represyjność organów wobec małych, natomiast wobec dajmy na to mafii paliwowej, czy innych alkoholowych, vatowych i itd. bezradnie rozkłada ręce. A jak coś w tej materii zaczyna się robić to obrywają znowu uczciwi przedsiębiorcy.
Wiem co to jest wyparcie. Kierownik każe, ręce umyte, można iść na piwko ale niektórzy mają refleksje i nie tak widzą państwo prawa.

brudne insynuacje i spekulacje - nic takiego nie napisałem, ba - nawet nie zasugerowałem

może to jakaś obsesja?
 
Przepraszam. To miała być taka ogólna refleksja a wyszedł nie chcący prztyczek.
Chociaż ...
Chociaż znamienne, coś napisać, a jakby co, to nic nie pisałem - oficer? ;)
U nas to jest tak, każdy wyciera sobie gębę trzy wyrazowym sloganem a jak co do czego to kasa i walka o stołki. ( to tak ogólnie, żeby nie było)
 
W sprawie "okazjonalności" jest bogate orzecznictwo i mam nadzieję, że wytyczne biorą to pod uwagę. Znam trochę wyroków, ale przyznaję, że nie jestem na bieżąco i nie analizowałem tematu, aby wypowiadać się na temat linii orzeczniczej. Czy można mówić o tym, że jest utrwalona? Nie wiem, nie analizowałem. Piszcie proszę na ten temat, bo wątek interesujący.
 
No cóż jak to mówią na wschodzie cisze jedziesz dalsze budziesz :p najgorzej jak ktoś jest chciwy... Nie wystarcza 1000 litrów miesięcznie (co 72 h pełen zbiornik a więc 10 x 90l + 10l kanister) trzeba jeszcze kolejne 400 litrów (20 dodatkowe dni x 20 dodatkowych litrów) więc cierp :) a w kwestii orzecznictwa - jak udowodnisz że wyjazdy nie są po paliwo to woź codziennie (np. jak jeździsz do Rosji do pracy) a jak nie to w sądach przegrywasz i słusznie. Orzecznictwo - 99% na korzyść służby
 
No cóż jak to mówią na wschodzie cisze jedziesz dalsze budziesz :p najgorzej jak ktoś jest chciwy... Nie wystarcza 1000 litrów miesięcznie (co 72 h pełen zbiornik a więc 10 x 90l + 10l kanister) trzeba jeszcze kolejne 400 litrów (20 dodatkowe dni x 20 dodatkowych litrów) więc cierp :) a w kwestii orzecznictwa - jak udowodnisz że wyjazdy nie są po paliwo to woź codziennie (np. jak jeździsz do Rosji do pracy) a jak nie to w sądach przegrywasz i słusznie. Orzecznictwo - 99% na korzyść służby

Tu masz rację ale jak wytłumaczysz to jak ktoś jedzie 2-3 razy w tygodniu i zgłasza 20l lub tylko zgłasza 20l za każdym razem i po 30 dniach do tyłu będzie miał ponad 10 zgłoszeń i już zostanie wszczęte postępowanie o nie okazjonalności i naliczana kwota opłaty zabezpieczającej ok. 51 PLN za te 20l Trzeba znowu uruchomić machinę jak przy przechowaniu gdzie TK orzekł o niezgodności z Konstytucją przepisów na których opierały się pisma o zapłatę za przechowanie
 
W sprawie "okazjonalności" jest bogate orzecznictwo i mam nadzieję, że wytyczne biorą to pod uwagę. Znam trochę wyroków, ale przyznaję, że nie jestem na bieżąco i nie analizowałem tematu, aby wypowiadać się na temat linii orzeczniczej. Czy można mówić o tym, że jest utrwalona? Nie wiem, nie analizowałem. Piszcie proszę na ten temat, bo wątek interesujący.

Dzień Dobry Panie Sławomirze w temacie może powiedzieć więcej przewodniczący związku komórki w OC Bezledy. Mogę się Mylić ale pracuje on na tej zmianie co są wszczynane postępowania o nie okazjonalności.

ps. dzisiaj zrobię halo halo do RPO w tym temacie
 
Tu masz rację ale jak wytłumaczysz to jak ktoś jedzie 2-3 razy w tygodniu i zgłasza 20l lub tylko zgłasza 20l za każdym razem i po 30 dniach do tyłu będzie miał ponad 10 zgłoszeń i już zostanie wszczęte postępowanie o nie okazjonalności i naliczana kwota opłaty zabezpieczającej ok. 51 PLN za te 20l Trzeba znowu uruchomić machinę jak przy przechowaniu gdzie TK orzekł o niezgodności z Konstytucją przepisów na których opierały się pisma o zapłatę za przechowanie

Jak ktoś pojedzie 2 razy w tygodniu (czyli 8 razy w miesiącu) przewożąc za każdym razem 20 l to nikt się go nie czepia, bo w sądzie byłaby przegrana. Jak jeździ codziennie przewożąc 20 litrów to w miesiącu wwiezie 600 l. W takim wypadku organ wszczyna postępowanie żeby ocenić czy celem wyjazdu nie był wyjazd po paliwo; jeśli podróżny dowodni, że celem wyjazdu nie był wyjazd po paliwo to na pewno postępowanie zostanie umorzone
 
Jak ktoś pojedzie 2 razy w tygodniu (czyli 8 razy w miesiącu) przewożąc za każdym razem 20 l to nikt się go nie czepia, bo w sądzie byłaby przegrana. Jak jeździ codziennie przewożąc 20 litrów to w miesiącu wwiezie 600 l. W takim wypadku organ wszczyna postępowanie żeby ocenić czy celem wyjazdu nie był wyjazd po paliwo; jeśli podróżny dowodni, że celem wyjazdu nie był wyjazd po paliwo to na pewno postępowanie zostanie umorzone

Przepis mówi jasno : możesz przywieźć za każdym razem, gdy przekraczasz granicę, pełny zbiornik paliwa. Dopóki nikt nie będzie przyjmował zgłoszenia na wywozie (poziom paliwa i stan licznika), to każdy może jeździć codziennie z pełnym bakiem. Jest tylko jeden warunek - musi uzbroić się w cierpliwość do walki przed sądem i mieć inne argumenty niż "jeżdżę po paliwo i normę, a codziennie przejeżdżam po 1000 km".
 
Przepis mówi jasno : możesz przywieźć za każdym razem, gdy przekraczasz granicę, pełny zbiornik paliwa. Dopóki nikt nie będzie przyjmował zgłoszenia na wywozie (poziom paliwa i stan licznika), to każdy może jeździć codziennie z pełnym bakiem. Jest tylko jeden warunek - musi uzbroić się w cierpliwość do walki przed sądem i mieć inne argumenty niż "jeżdżę po paliwo i normę, a codziennie przejeżdżam po 1000 km".

jaki przepis?

turysta może zostać zwolniony z należności celnych przy okazjonalnym przywozie m.in.paliwa w zbiorniku i kanistrze

potrzebne są argumenty
 
jaki przepis?

turysta może zostać zwolniony z należności celnych przy okazjonalnym przywozie m.in.paliwa w zbiorniku i kanistrze

potrzebne są argumenty

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych (wersja ujednolicona)
ROZDZIAŁ XXVIII

Artykuł 107
1. Z zastrzeżeniem art. 108, 109 i 110:
a) paliwa przewożone w standardowych zbiornikach:
— prywatnych i handlowych pojazdów mechanicznych
oraz motocykli [...]
są zwolnione z należności celnych przywozowych.

Można by jeszcze podeprzeć się art.109
1. Państwa członkowskie mogą ograniczyć ilość zwalnianego
z należności celnych przywozowych paliwa w przypadku:
a) handlowych pojazdów mechanicznych dokonujących przewozów
międzynarodowych do ich stref nadgranicznych
maksymalnie do 25 km w linii prostej, pod warunkiem że takie
przejazdy dokonywane są przez osoby zamieszkałe
w strefie nadgranicznej;
b) prywatnych pojazdów mechanicznych należących do osób
zamieszkałych w strefie nadgranicznej.

Nie znam jednak żadnego aktu prawnego w randze ustawy/rozporządzenia powołującego się na ten przepis.

Źródło :
http://www.finanse.mf.gov.pl/clo/zwolnienia-celne
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009R1186&from=PL

Jakbyś mógł wskazać mi w w/w przepisie "okazjonalność", to będę bardzo wdzięczny. Ja się będę upierał, że przy każdym przekroczeniu granicy należy mi się pełny, standardowy zbiornik paliwa.
 
Okazjonalność a mówiąc precyzyjnie przywóz niehandlowy określony jest w art. 56 ust 6 ustawy VAT. Tak więc tylko w przypadku niehandlowego przywozu paliwa (czyli okazjonalnego i realizowanego na potrzeby osoby przywożącej paliwo lub jej rodziny) mowa jest o zwolnieniu celnym przywożonego paliwa. Można by pisać wiele, cytować wiele wyroków odeślę tylko do tego:
Wyrok​

Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie​

z dnia 12 listopada 2015 r.​

I SA/Ol 387/15​

Tytuł: Okazjonalność przywozu w kontekście importu paliw przewożonych w zbiornikach.


Paliwo wwożone przez podróżnych, jako bagaż osobisty, korzysta ze zwolnienia od należności celno-podatkowych, gdy przywóz nie ma charakteru handlowego, paliwo znajduje się w standardowym zbiorniku pojazdu, a jego ilość nie przekracza łącznie 200 litrów, plus 10 litrów w kanistrze. Ponadto, o ile spełniony jest warunek niehandlowego charakteru wwozu paliwa, zwolnienie jest obwarowane dalszymi warunkami. Zasadnie więc organy celne zbadały w toku postępowania, czy został, przez skarżącego co do przewożonego oleju napędowego spełniony warunek okazjonalności przywozu, gdzie okazjonalny określa się jako: odnoszący się do określonej okazji - okoliczności, nieczęsto się zdarzający, spotykany, widywany rzadko, od czasu do czasu, sporadyczny.
 
Okazjonalność a mówiąc precyzyjnie przywóz niehandlowy określony jest w art. 56 ust 6 ustawy VAT. Tak więc tylko w przypadku niehandlowego przywozu paliwa (czyli okazjonalnego i realizowanego na potrzeby osoby przywożącej paliwo lub jej rodziny) mowa jest o zwolnieniu celnym przywożonego paliwa. Można by pisać wiele, cytować wiele wyroków odeślę tylko do tego:
Wyrok​

Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie​

z dnia 12 listopada 2015 r.​

I SA/Ol 387/15​

Tytuł: Okazjonalność przywozu w kontekście importu paliw przewożonych w zbiornikach.


Paliwo wwożone przez podróżnych, jako bagaż osobisty, korzysta ze zwolnienia od należności celno-podatkowych, gdy przywóz nie ma charakteru handlowego, paliwo znajduje się w standardowym zbiorniku pojazdu, a jego ilość nie przekracza łącznie 200 litrów, plus 10 litrów w kanistrze. Ponadto, o ile spełniony jest warunek niehandlowego charakteru wwozu paliwa, zwolnienie jest obwarowane dalszymi warunkami. Zasadnie więc organy celne zbadały w toku postępowania, czy został, przez skarżącego co do przewożonego oleju napędowego spełniony warunek okazjonalności przywozu, gdzie okazjonalny określa się jako: odnoszący się do określonej okazji - okoliczności, nieczęsto się zdarzający, spotykany, widywany rzadko, od czasu do czasu, sporadyczny.

właśnie o to chodzi

życzę dużo wytrwałości w sądach

i mocnych argumentów :)
 
właśnie o to chodzi

życzę dużo wytrwałości w sądach

i mocnych argumentów :)

Wyrok WSA w Olsztynie
I SA/Ol 176/17


SENTENCJA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ryszard Maliszewski (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski sędzia WSA Przemysław Krzykowski Protokolant stażysta Agnieszka Kunkel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi S. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej) z dnia "[...]"nr "[...]" w przedmiocie określenia kwoty podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług oraz opłaty paliwowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz skarżącego 2207 ( dwa tysiące dwieście siedem ) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.


Niezła lektura dla turystów i zolli :cool::cool:
 
Wyrok WSA w Olsztynie
I SA/Ol 176/17


SENTENCJA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ryszard Maliszewski (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski sędzia WSA Przemysław Krzykowski Protokolant stażysta Agnieszka Kunkel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi S. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej) z dnia "[...]"nr "[...]" w przedmiocie określenia kwoty podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług oraz opłaty paliwowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz skarżącego 2207 ( dwa tysiące dwieście siedem ) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

W rozpoznawanej sprawie Organ bez przeprowadzenia postępowania dowodowego uznał, że skarżący nie mógł skorzystać ze zwolnień celnych i podatkowych, gdyż przywóz paliwa nie miał charakteru okazjonalnego.

Sąd nie podziela wykładni Organów celnych w przedmiocie okazjonalności przywozu paliwa, z powołaniem się na definicję słownikową. Częstotliwość przywozów i ilość przywożonego paliwa była okolicznością pierwotną, która była znana funkcjonariuszom celnym w trakcie przekraczania granicy.

Kwestia częstotliwości jest jednym z elementów okazjonalności przywozu paliwa. Nie jest jednak czynnikiem wystarczającym do oceny czy przywóz paliwa korzysta ze zwolnień publicznoprawnych, czy też powinien być uznany za zwykły import paliwa.

Niezła lektura dla turystów i zolli :cool::cool:i z tego roku ha ha ha i coś wcześniejszego I SA/Ol 443/16

słabe argumenty bolo1999
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry