• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Apel do Pracowników US i IAS

Od paru dni kusiło mnie by wrzucić taką wierszówkę...
Zaproście do Was tych co dziś,
ich nie ma między Wami,
razem popłyniemy,
jako lawina ulicami.

Ale logując się dzisiaj znalazłem to...

(...)Co do uposażeń to w odniesieniu do wywodów Marka odpowiem kolejnym apelem do wszystkich skarbowców.

Przyłączcie się do ZZ Celnicy PL i walczmy razem, a zobaczycie, że będą wtedy prawdziwe podwyżki....)

(...) Jeżeli staniemy razem przeciwko MF, to zobaczycie szybko co to znaczy podwyżka płac. Celnicy już to przerabiali i wywalczyli sobie w poprzednich latach podwyżki, stąd ta różnica w przeciętnych uposażeniach kilkaset złotych.

Znamy się na tym i wiemy jak to zrobić, ale musimy iść razem. Sami nie wywalczymy dla całego KAS podwyżek. Razem z pewnością.

Wchodzę w to. Jeszcze tylko żeby my się udało wysłać priva do Przewodniczącego związku.
 
Francis, Kol Zwiastun ma rację i trzymajmy się tego.

Podsumowując ostatni wpis Kol. watchera. Cieszę się, że to nie jest Twój postulat, a jedynie przepowiednia.
Odniosę się zatem raz jeszcze nieco szerzej do tego jak ja to widzę i jak wg mnie być powinno i o co wszyscy razem jednolicie powinniśmy walczyć.

MF powinien wydać na dniach oświadczenie o treści:
"Jesteśmy świadomi bałaganu prawnego jaki występuje w KAS w polityce płacowej i nagradzania.
Dysproporcje płacowe przy wykonywaniu tych samych zadań występowały przed KAS w każdej z instytucji osobno, zarówno w UKS, AP i US. Ich połączenie uwypukliło te kwestie.
Zakazana prawnie dyskryminacja w zatrudnieniu ze względu na wysokość wynagrodzenia przy wykonywaniu zbliżonych czynności jest faktem w KAS, jednak jak wyżej wspomnieliśmy, stan ten zastaliśmy i trwa on od wielu lat. Czas z tym skończyć! Nie będziemy jednak demotywować pracowników obniżając im uposażenia, a będziemy dążyć do wzrostu płac, uwzględniając doświadczenie, wyniki w pracy i służbie i kwalifikacje pracowników i funkcjonariuszy. Już wystarczająco zdemotywowaliśmy tysiące pracowników i funkcjonariuszy przy wdrożeniu KAS.
Uzyskamy w przyszłym roku olbrzymie oszczędności na funduszach płac w IAS w związku z nie przedstawieniem propozycji tysiącom pracowników i funkcjonariuszy, ponadto dokonamy przeglądu dysproporcji płacowych jakie występowały przed wdrożeniem KAS, a wynikały głównie z kolesiostwa i nepotyzmu.
Dzięki determinacji i zaangażowaniu ogółu pracowników i funkcjonariuszy KAS do budżetu państwa wpływa w ostatnich miesiącach wiele dodatkowych miliardów złotych.
Dziękując Wam wszystkim bardzo za to zaangażowanie - Ministerstwo Finansów informuje, że Pan Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję, że promil z tej kwoty dodatkowo zasili fundusz płac w KAS, tak aby w perspektywie 2 lat każdy pracownik i funkcjonariusz otrzymywał satysfakcjonujące i adekwatne do pracy i służby jaką wnosi dla Państwa uposażenie."


Coś w tym stylu i wspólnie, czyli zarówno skarbowcy jak i celnicy powinniśmy do tego dążyć.

Jeżeli pójdzie to w innym kierunku, nasilą się tylko niepokoje społeczne, dojdzie wiele nowych sporów prawnych, spraw przed sądami, a KAS będzie coraz mniej wydolny i będzie wciąż spowalniał dynamikę wpływów podatkowych.

Powtórzę raz jeszcze, że my celnicy potrafimy wywalczyć podwyżki, historia pokazała to nie raz. Choćmy razem, a będziemy wszyscy zarabiać adekwatnie do wkładu jaki wnosimy dla Państwa i jego Obywateli. Obiecuję Wam to, ale potrzebuję Waszego wsparcia.

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
 
Ostatnia edycja:
Oczywiście ZZ Celnicy PL będzie do końca walczył o przywrócenie do służby i pracy wszystkich, którzy zostali zwolnieni wbrew obietnicom publicznym Min. Banasia i nie ma wobec nich żadnych poważnych innych zarzutów.
Tak samo z ucywilnieniem będziemy walczyć do końca i z innymi kwestiami, gdzie KAS skrzywdził niesłusznie ludzi.

Już na pocz. przyszłego tygodnia wydamy kolejny komunikat zawierający kolejne wzory skarg, a w związku z tym, że sprawy mocno się komplikują prawnie(jest trochę tych wzorów, ale to tylko z ostrożności procesowej :)) ZG rozważa aktualnie przyspieszenie umożliwienia skorzystania dla każdego chętnego członka ZZ Celnicy PL z pełnomocnika procesowego. Pisaliśmy w komunikatach, że pełnomocników włączymy na etapie spraw sądowych, jednak widząc mnogość wzorów pism i skarg, które powstały działamy jw. Wzory z komunikatu, który się pojawi proszę jeszcze złożyć samemu, a potem komplet, wg dalszych instrukcji/komunikatów, wyślemy do kancelarii wraz z podpisanym pełnomocnictwem, po zweryfikowaniu członkostwa.

Ps. Pojawiło się także pytanie czy nie można zrobić zbiorowego pozwu. Niestety droga jaka wydaje się prawnie możliwa do wygrania to droga administracyjna, a tutaj nie ma żadnych pozwów zbiorowych.
Pytałem także prawników czy można zrobić zbiorowy pozew np. o dyskryminację ze względu na wiek. To niestety także jest niemożliwe.
 
Ostatnia edycja:
...
...


Ps. Pojawiło się także pytanie czy nie można zrobić zbiorowego pozwu. Niestety droga jaka wydaje się prawnie możliwa do wygrania to droga administracyjna, a tutaj nie ma żadnych pozwów zbiorowych.
Pytałem także prawników czy można zrobić zbiorowy pozew np. o dyskryminację ze względu na wiek.
To niestety także jest niemożliwe.




Ustawa przewiduje dopuszczalność pozwu zbiorowego z zakresu tu występującego;
- gdy łączący strony stosunek prawny posiada cechy zbliżone do stosunku pracy,
- jest składany w sprawach z tytułu czynów niedozwolonych, tj. zachowań
wyrządzających szkodę innej osobie.


Dla mnie, to przykładowo mobbing.


Oczywiście, pewnie znów rozśmieszę parę osób, lecz uważam również za prawdopodobne
wykorzystanie innego, możliwego dla takich pozwów zakresu, dotyczącego
- roszczenia o ochronę konsumentów

Dla mnie dotyczy choćby sposobu "załatwienia" ostatnio naszego zatrudnienia ...
 
Niestety nie da się przeprowadzić spraw o dyskryminację, mobbing, itd. w trybie ustawy o pozwach zbiorowych.
Wynika to z ograniczeń ustawowych: ustawa dotyczy konsumentów, odpowiedzialności za szkodę wyrządzona przez produkt niebezpieczny, odpowiedzialność za nienależyte wykonanie umowy lub niewykonanie umowy, bezpodstawe wzbogacenie, oraz inne sprawy konsumenta. Do tego dochodzą procesy z ubezpieczycielami o ustalenie ich odpowiedzialności za dany czyn jako zasady, do odszkodowań za naruszenia ciała i śmierć.



Roszczenia o dobra osobiste, jako roszczenia indywidualne, są wyłączone z mocy ustawy.


Po prostu nie przewidziano tu takiego typu spraw, sprawdzał to prawnik.
 
Panie Sławomirze Siwy, byc moze Pan zna odpowiedz na nurtujące mnie pytanie tj. Na jakiej podstawie przyznawano uposazenie zasadnicze w służbie celno-skarbowej wg mnoznika 1,227? Czyli odmiennie niz wynagrodzenia zasadnicze gdzie najnizszy proponowany mnoznik wynosi 1,61? Przy czym nawet po zsumowaniu uposazenia zasadniczego i dodatku za stopien mnoznik ten nie osiąga nawet tej "niebotycznej" sumy 1.61. Czy posiada Pan wiedzę w jaki sposob DIAS obchodzili zapisy porozumienia SKAS czyli gwarantowanego wynagrodzenia zasadniczego i uposażenia min. 3000 zł brutto proponując tak niski mnożnik? Bardzo proszę o informację czy taka sytuacja zgłaszana jest przez innych funkcjonariuszy czy moj przypadek jest jednostkowy. Z góry dziękuję :)
 
Panie Sławomirze Siwy, byc moze Pan zna odpowiedz na nurtujące mnie pytanie tj. Na jakiej podstawie przyznawano uposazenie zasadnicze w służbie celno-skarbowej wg mnoznika 1,227? Czyli odmiennie niz wynagrodzenia zasadnicze gdzie najnizszy proponowany mnoznik wynosi 1,61? Przy czym nawet po zsumowaniu uposazenia zasadniczego i dodatku za stopien mnoznik ten nie osiąga nawet tej "niebotycznej" sumy 1.61. Czy posiada Pan wiedzę w jaki sposob DIAS obchodzili zapisy porozumienia SKAS czyli gwarantowanego wynagrodzenia zasadniczego i uposażenia min. 3000 zł brutto proponując tak niski mnożnik? Bardzo proszę o informację czy taka sytuacja zgłaszana jest przez innych funkcjonariuszy czy moj przypadek jest jednostkowy. Z góry dziękuję :)


a nie jesteś w służbie przygotowawczej?

propozycje poniżej 1,61 dla funków w służbie stałej są faktem

najniższy o którym wiem to 1,45, ale wielu dostało 1,54, 1,6

i piszę jak podkreślam o funkach w służbie stałej, ze stażem pow 10 lat w służbie!
 
a nie jesteś w służbie przygotowawczej?
i piszę jak podkreślam o funkach w służbie stałej, ze stażem pow 10 lat w służbie!

A to skandal! "Weterani" są pokrzywdzeni, a tu jakiś młody śmie się odzywać!

Myślę, Boluś, że nieźle byś się dogadywał z DIASem ze Szczecina i tamtejszymi związkami skarbowców. Tamci wzięli sobie za cel cywili na zastępstwo, ale trochę się przeliczyli.

@Pomarancza porozumienie było pisane pod cywili i przez cywili. Nie ma tam mowy o uposażeniu zasadniczym tylko o uposażeniu. Z literalnego punktu widzenia minimum 1,61 musi wyjść po dodaniu wszystkich dodatków. Z celowościowego - po dodaniu dodatku za stopień. Przy czym w drugim wypadku cywil otrzymujący minimum i tak jest uprzywilejowany względem funkcjonariusza, bo dodatku za stopień nie wlicza się do podstawy obliczania dodatków stażowego i kontrolnego.
 
@Pomarancza porozumienie było pisane pod cywili i przez cywili. Nie ma tam mowy o uposażeniu zasadniczym tylko o uposażeniu. Z literalnego punktu widzenia minimum 1,61 musi wyjść po dodaniu wszystkich dodatków. Z celowościowego - po dodaniu dodatku za stopień. Przy czym w drugim wypadku cywil otrzymujący minimum i tak jest uprzywilejowany względem funkcjonariusza, bo dodatku za stopień nie wlicza się do podstawy obliczania dodatków stażowego i kontrolnego.[/QUOTE]

Kandydat WZP dziękuję za odpowiedz :). Nawet jak dodam dodatek za stopien to mi 1,61 nie wychodzi. Jezeli wliczaja do tego jeszcze stazowe to juz chyba przesada bo moje stazowe to kasa wypracowana kosztem garba na grzbiecie i DIAS raczej nie powinien tego ruszac tym bardziej ze kazdy przychodzacy pracownik cywilny na dzien dobry dostaje 1.61 zasadniczej brutto i nikt go o stazowe nie pyta. Ps. Jestem w sluzbie stałej.
 
A to skandal! "Weterani" są pokrzywdzeni, a tu jakiś młody śmie się odzywać!

Myślę, Boluś, że nieźle byś się dogadywał z DIASem ze Szczecina i tamtejszymi związkami skarbowców. Tamci wzięli sobie za cel cywili na zastępstwo, ale trochę się przeliczyli.

@Pomarancza porozumienie było pisane pod cywili i przez cywili. Nie ma tam mowy o uposażeniu zasadniczym tylko o uposażeniu. Z literalnego punktu widzenia minimum 1,61 musi wyjść po dodaniu wszystkich dodatków. Z celowościowego - po dodaniu dodatku za stopień. Przy czym w drugim wypadku cywil otrzymujący minimum i tak jest uprzywilejowany względem funkcjonariusza, bo dodatku za stopień nie wlicza się do podstawy obliczania dodatków stażowego i kontrolnego.


" "Weterani" są pokrzywdzeni, a tu jakiś młody śmie się odzywać!"

gdzie to wyczytałeś?

pokrętne są myśli niektórych i fantazje przypisujące innym autorstwo wyników tych fantazji

nie myśl tyle o mnie

skup się na sobie i ew postach

ps. swoją drogą to trochę zawstydzające być obiektem twoich myśli :)

jeśli było podpisane "pod cywili" to o jakim dodatku za stopień piszesz?

w przypadku cywili istnieje też coś takiego jak dodatek dla usc
 
Mnożnik 1,227 to najniższy przewidziany dla młodszego specjalisty w rozporządzeniu z 1 marca. Gdyby chcieli wszystkim dać więcej, można było inaczej ustawić widełki. Jak dobrze pamiętam jeszcze przed KAS funkcjonariuszom obiecywane było minimum 3048 podstawy. Ale to były obietnice. Widełki są niestety inne.
 
...
Roszczenia o dobra osobiste, jako roszczenia indywidualne, są wyłączone z mocy ustawy.

Po prostu nie przewidziano tu takiego typu spraw, sprawdzał to prawnik.


Sławku!
„Nasi” prawnicy znają przepisy, ale nie tylko oni. Przyznam nawet, że piszą PRAWDĘ,
ALE …

Ponownie przypomnę:
– raczej nie mam zwyczaju proponowania rozwiązań niestandardowych, wzbudzających wątpliwości (które WYDAJĄ się oczywiste),
ZANIM NIE SPRAWDZĘ istnienia jakiejś „furtki” !!

Wiem o „obszarze” obowiązywania i go rozumiem, a innym poniżej przypomnę.
Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, umożliwia dochodzenie w postępowaniu cywilnym roszczeń jednego rodzaju opartych na takiej samej lub tej samej podstawie faktycznej, a ma zastosowanie w sprawach o roszczenia:

1. o ochronę konsumentów,
2. z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz
3. z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Z tego wynika „z góry” przyjęty (jednakże błędnie) brak możliwości zastosowania wobec pracodawcy!

Widać tu "słowo klucz" - czyn niedozwolony.
Furtką dla grupowych roszczeń „pracowniczych” są właśnie czyny niedozwolone, rozumiane jako DELIKTY. Cała różnica - to WYKAZANIE, że powstała szkoda jest związana z odpowiedzialnością deliktową, a nie z kontraktową.

ABSOLUTNIE nie twierdzę, że powyższe jest sprawą łatwą !!!
Jednak w dalszej kolejności pozostają działania chyba już oczywiste -
Skarb Państwa, zgodnie z regulacjami kodeksu cywilnego, ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działania lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej.


ps
Nie będę rozwijał kwestii użycia dla Naszej Sprawy; pierwszego punktu z listy możliwych roszczeń.
Jeżeli prawnicy raz twierdzą, że „się nie da”, a ja (nie-prawnik) ośmielam się temu zaprzeczyć dowodząc, iż są jedynie niechętni takim rozwiązaniom, to i tak nie miałby kto zająć się dalszymi …
 
Panie Mark

Odpisał już ci Sławek więc nie rozwlekając tematu przypomnę Ci że w roku 2003 przyszli do nas Pana koledzy z SZNP.
Czy ich też poinformowałbyś mówiąc że powinni wylecieć z pracy bo doszło do przeobrażeń pracodawcy.
A oni przyszli i miewali takie pobory że w roku 2009 dostali starszego eksperta celnego za jeżdżenie ramię w ramię po gorzelniach z kolegami z SC którzy mieli specjalistę w papierach.

O tak. Ja jeszcze dodam, źe gdy wchodziła ustawa z 2009r. o SC, cywilom z SZNP dano wybór: pozostają w cywilu albo zostają funkcjonariuszami. I co? W moim byłym urzędzie wszyscy, którzy byli w komórce SZNP zostali f-szami. A pamiętacie na jakich zasadach dobierano wtedy do człowieka nowe stanowiska i stopnie? W przypadku f-szy-dawnych cywili z SZNP, w byłej IC W-skiej zrobiono inaczej, niż w przypadku pozostałych f-szy. Bowiem w przypadku SZNP, którzy mieli wtedy dużo wyższe uposażenia, niż f-sze, dostosowano im stanowiska do uposażeń. I tak w komórce SZNP proste czynności techniczne wykonywali f-sze, którzy mieli stanowiska mł. eksperta celnego, gdyż mieli tak wysokie uposażenia, że aby pozostawić im te uposażenia (i nie obniżać do poziomu f-szy) trzeba było im zastosować wysokie mnożniki, które były tylko na stanowisku mł. eksperta. A jak takiego mł. eksperta przesunięto do innych merytorycznych komórek, to ani be ani me. A teraz byli cywile z SZNP są nadal f-szami, a długoletni f-sze z krwi i kości zostali ucywilnieni lub w ogóle nie otrzymali propozycji.
 
Mnożnik 1,227 to najniższy przewidziany dla młodszego specjalisty w rozporządzeniu z 1 marca. Gdyby chcieli wszystkim dać więcej, można było inaczej ustawić widełki. Jak dobrze pamiętam jeszcze przed KAS funkcjonariuszom obiecywane było minimum 3048 podstawy. Ale to były obietnice. Widełki są niestety inne.

W rozporządzeniu stanowiskowym dla cywili też jest niższy minimalny mnożnik (chyba 1,0), a jednak w KASie (z drobnymi wyjątkami, np. wspomniany Szczecin) dają każdemu min. 1,61 wynagrodzenia zasadniczego.

jeśli było podpisane "pod cywili" to o jakim dodatku za stopień piszesz?

Zapoznaj się z pojęciem wykładnia celowościowa.

Poza tym muszę się poprawić. To 1,61, o którym mowa w porozumieniu, powinno stanowić sumę uposażenia zasadniczego i najniższego dodatku za stopień. Aby nikt nie był karany za posiadanie wyższego stopnia niższym uposażeniem zasadniczym.

w przypadku cywili istnieje też coś takiego jak dodatek dla usc

Tylko że przysługuje on zaledwie kilku procent cywili.

Przy okazji ciekawostka - maksymalny dodatek dla USC to chyba coś ok. 2,0 kwoty bazowej (dodatek w SCS za stopień generała to ok. 1,0). Mimo to genialny DIAS z naszego województwa uznał, że przy obniżaniu najwyższych pensji na stanowiskach niekierowniczych tylko dodatek dla USC nie będzie brany pod uwagę.

Jezeli wliczaja do tego jeszcze stazowe to juz chyba przesada bo moje stazowe to kasa wypracowana kosztem garba na grzbiecie i DIAS raczej nie powinien tego ruszac

Z tego co wiem, to gdy kiedyś w urzędach skarbowych płaca minimalna dogoniła wynagrodzenia, to tylko młodszym pracownikom podnoszono pensje. Bo starsi dzięki stażowemu mieli tyle, że nie trzeba było podnosić.

tym bardziej ze kazdy przychodzacy pracownik cywilny na dzien dobry dostaje 1.61 zasadniczej brutto i nikt go o stazowe nie pyta.

Według DIASów urzędy skarbowe to opoka KAS i tylko tam się naprawdę pracuje.

W moim byłym urzędzie wszyscy, którzy byli w komórce SZNP zostali f-szami. A pamiętacie na jakich zasadach dobierano wtedy do człowieka nowe stanowiska i stopnie?

Nie udław się tym jadem. A ze stopniami była taka sama żenująca sytuacja jak teraz.
 
Ostatnia edycja:
S

S
Czyli droga, którą kolega wskazuje to i tak wymaga udowodnienie czynu niedozwolonego -Deliktu.
A jak udowodnić ten Delikt ?
1. Dla tych co nie dostali propozycji lub dostali propozycję do cywila.
a) udowodnić, że do ,,nie przedstawienia propozycji,, lub ,,propozycji ucywilnienia,, wymagana jest w formie decyzji administracyjnej.
pytanie: czy samo uznanie przez Sąd administracyjny, że taka decyzja jest wymagana - jest już deliktem czy jeszcze nie
b) mając już decyzję administracyjną: udowodnić, że ta decyzja jest sprzeczna niezgodna zgodnie z ustawą wprowadzającą KAS (np. art. 165 ust.7).
Wtedy mamy delikt na 100%
2. Dla tych co dostali propozycję na funkcjonariusza: po procedurze odwoławczej, udowodnić, że ta decyzja jest sprzeczna niezgodna zgodnie z ustawą wprowadzającą KAS (np. art. 165 ust.7). Wtedy mamy delikt na 100%

3. Następnie Ci co mają w indywidualnych sprawach orzeczony Delikt występują z pozwem zbiorowym.
4. Pytanie czy do tych z pkt.3 mogą przystąpić inni, którzy choć nie mają w swojej indywidualnej sprawie orzeczonego Deliktu - ALE
ich sytuacja lub stan faktyczny jest taki sam jak tych co mają orzeczony Delikt ???
np. nie wydanie decyzji administracyjnej w sytuacji kiedy powinna być wydana lub
np. orzeczenia Sądów Administracyjnych (w treści wyroków), że DIAS nie wydawał propozycji kierując się np. art. 165 ust 7 ???

ps. oczywiście wiem, że nie istnieje w Polsce Common Law :)

Zawsze to Sąd decyduje: czy dany pozew jest do przyjęcia, przy Kredytach CHF były podobne dylematy itp.
Takie moje teoretyczne rozważanie :)

w pkt. 1-2 sad administracyjny, sprawy indywidualne
w pkt. 3-4 sąd cywilny , pozew zbiorowy , pozew o odszkodowanie
 
Ostatnia edycja:
Od tego czy powinna być wydana decyzja administracyjna jest sąd administracyjny. Tak samo od oceny czy decyzja jest ważna i wydana prawidłowo, albo czy pismo organu jest decyzją. Sądy cywilne mogą tego nie podjąć. A jak już będziemy mieli rozstrzygnięcia administracyjne to nie będzie mowy o deliktach w ewentualnych postępowaniach cywilnych. Bo albo sądy administracyjne nakażą usunięcie nieprawidłowości, albo uznają, że wszystko cacy. W postępowania cywilne można próbować, jak pisał Cat w tematach mobbingu itp. Może jeszcze dałoby radę pozwać zbiorowo w postępowaniu cywilnym np. w sprawach odmowy wydania świadectwa służby i wypłaty odprawy, ale to też w jakimś stopniu zależeć będzie od rozstrzygnięć administracyjnych. Temat ciekawy i do zbadania.
 
Ostatnia edycja:
Oczywiście ja wiem, że tematyka oceny czy mamy decyzje administracyjna czy ona powinna być należy do sądów administracyjnych. pozwy zbiorowe przed sądami cywilnymi ale o coś więcej czyli o odszkodowanie. Tak zrozumiałem kolegę CATa. Jak należy udowodnić, ze mamy ,,tytuł czynu niedozwolonego,, do pozwu zbiorowego o odszkodowanie w postepowaniu cywilnym ??? na podstawie wyroków sądów administracyjnych - indywidualnych - korzystnych dla nas a nie dla pracodawcy !
 
Ostatnia edycja:
Na mnie proszę już nie liczyć, nie zamierzam za skarbowców nadstawiać głowy. W żadnym waszym proteście nie zamierzam brać udziału. Trzeba było o protestach myśleć rok temu jak celnicy walczyli przeciw kasowi. Może to i dobrze, że tak zostaliście skarbowcy potraktowani.
Widzisz, patrząc na to jakie mieliście uposażenia, wcale nie dziwię się że protestowaliście przeciwko utworzeniu KAS. Tyle że w przypadku skarbowców sytuacja była zupełnie odwrotna. Nie obawiali się tak jak Wy o obniżenie pensji, a liczyli z nadzieją na jej zwiększenie (co jak się okazało w przypadku większości miało miejsce). Więc jaki mieli powód aby protestować przeciwko wprowadzeniu KAS, raczej nie mieli nic do stracenia a tylko do zyskania. Z całym szacunkiem do pracy celników, ale wydaje mi się że praca celników wykonujących obowiązki zza biurka niczym nie odbiega od pracy skarbowców (a okazuje się, że celnicy za biurkami w skrajnych przypadkach mieli niemal dwukrotnie wyższe pensje niż np. pracownicy egzekucji czy kontroli w US - wykonując przy tym dużo przyjemniejsze obowiązki). Nie namawiam Cię do nadstawiania głowy za skarbowców, ale przestrzegam przed takim stawianiem sprawy. Jak wiesz w ostatnich latach w MF rządzili celnicy z p. Kapicą na czele i widać tego efekty w różnicach wynagrodzeń celników i skarbowców.
 
Widzisz, patrząc na to jakie mieliście uposażenia, wcale nie dziwię się że protestowaliście przeciwko utworzeniu KAS. Tyle że w przypadku skarbowców sytuacja była zupełnie odwrotna. Nie obawiali się tak jak Wy o obniżenie pensji, a liczyli z nadzieją na jej zwiększenie (co jak się okazało w przypadku większości miało miejsce). Więc jaki mieli powód aby protestować przeciwko wprowadzeniu KAS, raczej nie mieli nic do stracenia a tylko do zyskania......

Powiedz to tym którzy nie otrzymali propozycji czy zostali zmuszeni do odejścia na emerytury wbrew woli i konieczności.
Protestując przeciw wprowadzeniu KAS walczyliśmy o lepsze dla wszystkich a bierni mają na sumieniu tych którym ta reforma wyrządziła krzywdę.

Tak teraz wygląda sytuacja po tym syfie:

praca-na-stazu-katapulta.jpg
 
Powiedz to tym którzy nie otrzymali propozycji czy zostali zmuszeni do odejścia na emerytury wbrew woli i konieczności.
Protestując przeciw wprowadzeniu KAS walczyliśmy o lepsze dla wszystkich a bierni mają na sumieniu tych którym ta reforma wyrządziła krzywdę.

Tak teraz wygląda sytuacja po tym syfie:

Pokaż załącznik: 4942
Nie tylko celnicy nie dostali propozycji. Wśród skarbowców również wielu podziękowano. Jeszcze raz podkreślam, dla skarbowców KAS było nadzieją na poprawę warunków, dla celników ryzykiem utraty dobrych warunków. Więc jeszcze raz zapytam jaką widzisz celowość protestów przeciw KAS wśród skarbowców ?
 
Back
Do góry