• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Apel do Pracowników US i IAS

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 536
Punkty reakcji
4 501
Miasto
ZZ Celnicy PL
Koleżanki i Koledzy

W związku z liczną korespondencją jaka do mnie wpływa, dotyczącą niskich uposażeń większości pracowników w Urzędach Skarbowych i Izbach pragnę Was poinformować, że Nasz Związek, po Waszych sygnałach, zauważył ten problem już dawno i w prowadzonych we wszystkich IAS sporach zbiorowych wskazaliśmy na ten problem i dążymy do jego rozwiązania.

Niektóre ZZ działające w US z pretensjami odnoszą się do tego, że celnicy, którym brutalnie został odebrany mundur i zostali przeniesieni do US, zachowują dotychczasowe uposażenia, które są wyższe. To samo dotyczy pracowników UKS. Podsycają animozje i podziały w środowisku zawodowym KAS. Tak jakby współpracowali z MF, któremu bardzo zależy aby stosować tę właśnie starą metodę "dziel i rządź"

Problem różnicy wynagrodzeń przy wykonywaniu podobnych zadań był patologią w SC i był patologią w US i IS przed KAS i będzie niestety patologią w KAS.

Jak wskazaliśmy w pismach inicjujących spory zbiorowe, różnice wynagrodzeń przy wykonywaniu tych samych czynności, były już problemem w dawnej AP, a konsolidacja dokonana przez J.Kapicę problem ten pogłębiła. Teraz jest on jeszcze silniejszy, niemniej nie jest to nic nowego.

Musimy dążyć wszyscy do ustabilizowania tego. Najlepszym rozwiązaniem jest wspólne dążenie do równania w górę. Równanie w dół nic nikomu nie da. Zapewniam Was, że to zły kierunek i z góry skazany na porażkę Nas wszystkich.

Postawiliśmy postulat, aby w perspektywie dwóch lat do tego dążyć i proszę, abyśmy wszyscy tego się trzymali. Już na poziomie Dyrektorów powstają potężne oszczędności na funduszach płac.
Jeżeli wspólnie wyeliminujemy kominy płacowe i nie pozwolimy na dalsze pompowanie pensji "swojaków" to osiągniemy cel.
Obiecuję Wam walkę o podwyżki dla wszystkich i sprawiedliwe ich rozdysponowywanie. Liczę w tym na Wasze wsparcie.

To głównie dzięki ciężkiej pracy i służbie Nas wszystkich MF może chwalić się wzrostem wpływów budżetowych. Upomnijmy się o to, że promil z tego powinien wracać do KAS, na wzrost profesjonalizacji KAS i wzrost motywacji jej pracowników i funkcjonariuszy. Bądźmy razem, a zwyciężymy.

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
 
WKLEJAM CYTAT DOT. WW. ZAGADNIENIA Z PISMA Z DNIA 06.03.2017r. WSZCZYNAJĄCEGO SPORY ZBIOROWE, KTÓRE AKTUALNIE PROWADZIMY W KAŻDEJ IAS:

"W Urzędach Skarbowych i Izbach Skarbowych i w Służbie Celno-Skarbowej brak jest przejrzystej ścieżki kariery zawodowej, usystematyzowanego trybu awansowania, jak również motywacyjnego systemu wynagradzania. Konieczne jest wprowadzenie tych mechanizmów w KAS i przede wszystkim odtajnienie tego procesu. Awanse i podwyżki są utajniane, pomijani są pracownicy i funkcjonariusze niższego szczebla, szerzy się kumoterstwo. Tak dzieje się od wielu lat. Odnośnie wartościowania w Urzędach Skarbowych te same czynności, zadania wykonują pracownicy z drastycznie rozbieżnymi uposażeniami.
Obecnie, pracownicy zatrudnieni na takich samych stanowiskach pracy i wykonujący takie same zadania lub mający podobne zakresy czynności służbowych, mają mnożniki kwoty bazowej różne nawet o 100 i więcej procent. [/SIZE]Podobnie było z wartościowaniem w Służbie Celnej, które jest znoszone, a więc także z tego powodu kwestia wynagrodzeń wymaga usystematyzowania. Obecnie łączy się trzy instytucje i te dysproporcje płacowe się zachowają. Zachowanie uposażeń przy łączeniu UKS, AP i SC zapowiadał publicznie i w korespondencji wewnętrznej Szef KAS. My żądamy w ramach tego sporu wieloletnich gwarancji w tym zakresie. Konieczne jednak jest w trybie pilnym wprowadzenie mechanizmów, które pozwolą na podwyższanie uposażeń niżej zarabiającym, tak aby możliwie szybko zostały zrównane, w myśl przepisów prawa międzynarodowego i krajowego i zasady, że za tę samą pracę należy się taka sama płaca. Oczywiście konieczne jest różnicowanie ze względu na doświadczenie i wyniki. Wyniki jednak nie powinny zależeć od narzucanych odgórnie, często stricto politycznych i szkodliwych dla interesu publicznego mierników(vide hazard)
To powinien być priorytet w perspektywie dwóch lat do zrealizowania i tego się domagamy.
Ostatnie podwyżki uposażeń wprowadziły także dodatkowy demotywacyjny element. Mianowicie zrównały niemal uposażenia wieloletnich pracowników US z osobami, które dopiero rozpoczynają pracę w US. Podobnie byli funkcjonariusze Służby Celnej, ci którzy służą 20 lat i więcej mają dzisiaj uposażenie zasadnicze w takiej samej wysokości co służący kilka lat. W efekcie ostatniej zmiany legislacyjnej ustawy o KAS znoszącej wartościowanie dla funkcjonariuszy celno-skarbowych powinna nastąpić w tym zakresie perspektywa różnicująca uwzględniająca doświadczenie i wyniki.
Można podać również wiele przykładów, kiedy osoby zdegradowane ze stanowisk kierowniczych i skierowane następnie do świadczenia pracy na niższym stanowisku służbowym bądź o mniej odpowiedzialnym zakresie obowiązków służbowych, dalej pobierają dotychczasowe, wcześniejsze uposażenie. Uporządkowanie i usunięcie tych anomalii w polityce wynagrodzeń na szczeblu Izby jest sprawą wielce pożądaną z punktu widzenia poziomu ich morale i zwykłej sprawiedliwości.
Akty wykonawcze, które regulują kwestie uposażeń, awansów, tzw. wielokrotności kwoty bazowej, są zbyt ogólne i nie rozwiązują wykazanych w tym postulacie problemów, które są do uzgodnienia, uszczegółowienia i wdrożenia przez Dyrektorów w ranach posiadanych środków finansowych, oszczędności na funduszach płac"
 
Ostatnia edycja:
Proszę rozpowszechnijcie te informacje u siebie w US i IAS.
To ważne, aby powstrzymać szkodliwe działania niektórych osób, w tym niektórych ZZ, wymierzone na podział, czyli to co najbardziej odpowiada MF. To jest droga, która do niczego Nas nie doprowadzi.
 
return wrzucił kolejny raz o 19.33

jeszcze wisi :)

nie ma już.

Jestem oskarżycielem skarbowym w us. dostałem mnożnik 2.0.
juz nie moge sie doczekać jak tych skurw.. ze związku nszz solidarność dopadnę w swoje ręce. Sprzedajne świnie.

Mam nadzieje że w Otwocku ich spotkam. Ja im wytłumacze 1 min co nich myśle. 5 razy mnie z forum skarbowcy wywalali.
 
wszelkie posty niezgodne z jedyną możliwą koncepcją funkcjonowania obecnej opcji solidarności na www.skarbowcy.pl usuwane są w tri miga, bana dają po szansie zmiany światopoglądu, gdy delikwent, taki jak ja nie potrafi zrozumieć, że to Oni są władcami wszelkiej informacji, komunikacji i racji na www.skarbowcy.pl
 
Ostatnia edycja:
Czekałem na taki temat i cieszę się, że końcu zaistniał.
Nie dociekam przyczyn jego utworzenia, zapominam o wcześniejszych mało przychylnych komentarzach kierowanych w stronę skarbowców przez niektórych użytkowników niniejszego forum - pora wspólnie się zorganizować. I od razu deklaruję udział w akcji lokalnej czy dojazdowej. U mnie w urzędzie frustracja narasta z każdym dniem więc z pewnością chętnych znajdzie się więcej.

A na tych od Ludwińskiego bym nie liczył. Zresztą tam teraz sama młodzież została i kilku sprawdzonych przydupasów.
 
Czekałem na taki temat i cieszę się, że końcu zaistniał.
Nie dociekam przyczyn jego utworzenia, zapominam o wcześniejszych mało przychylnych komentarzach kierowanych w stronę skarbowców przez niektórych użytkowników niniejszego forum - pora wspólnie się zorganizować. I od razu deklaruję udział w akcji lokalnej czy dojazdowej. U mnie w urzędzie frustracja narasta z każdym dniem więc z pewnością chętnych znajdzie się więcej.

A na tych od Ludwińskiego bym nie liczył. Zresztą tam teraz sama młodzież została i kilku sprawdzonych przydupasów.

Na mnie proszę już nie liczyć, nie zamierzam za skarbowców nadstawiać głowy. W żadnym waszym proteście nie zamierzam brać udziału. Trzeba było o protestach myśleć rok temu jak celnicy walczyli przeciw kasowi. Może to i dobrze, że tak zostaliście skarbowcy potraktowani.
 
Na mnie proszę już nie liczyć, nie zamierzam za skarbowców nadstawiać głowy. W żadnym waszym proteście nie zamierzam brać udziału. Trzeba było o protestach myśleć rok temu jak celnicy walczyli przeciw kasowi. Może to i dobrze, że tak zostaliście skarbowcy potraktowani.
Daj spokój. Teraz to Nasi ludzie a zatem walczmy razem
 
Mario97. A mogą na Ciebie liczyć ucywilniani funkcjonariusze, Ci którym nie dadzą propozycji oraz Ci, którym obniżane są uposażenia o dodatek, o który nikt z Nas się nie prosił?
Wierzę, że tak, więc nie czyń nikomu niepotrzebnych podziałów, bo możliwe, że będzie pospolite ruszenie całego KAS, przeciwko sposobowi wdrożenia tej reformy.
 
Zawsze brałem udział we wszystkich protestach, brałem urlopy na żądanie, oddałem krew jak trzeba było. Wszystko dla Służby Celnej. I widziałem co robili i pisali skarbowcy na swoich forach, liczyli przyszłe wypłaty i widzieli się w mundurach z pagonami oficerskimi. Nie mam i nie będę miał dla nich szacunku. Zawsze mówiłem, że kas to głupota i przyniesie więcej strat niż korzyści. Ale trudno stało się. Jest mi przykro z powodu takich ludzi jak standby2 bo to celnik z krwi i kości i jest mi bratem tak jak każdy celnik nie skarbowiec. Przykro mi ale tak to widzę.
 
Mario97. Ja też brałem udział we wszystkich protestach :)
Ja też zawsze byłem przeciwny wdrożeniu KAS, zresztą zgodnie z tym jak uważa większość ekspertów.
Ale trudno stało się i mamy nową rzeczywistość.
Tylko wspólne działania mogą przynieść skutek w tej nowej rzeczywistości.
 
Zawsze brałem udział we wszystkich protestach, brałem urlopy na żądanie, oddałem krew jak trzeba było. Wszystko dla Służby Celnej. I widziałem co robili i pisali skarbowcy na swoich forach, liczyli przyszłe wypłaty i widzieli się w mundurach z pagonami oficerskimi. Nie mam i nie będę miał dla nich szacunku. Zawsze mówiłem, że kas to głupota i przyniesie więcej strat niż korzyści. Ale trudno stało się. Jest mi przykro z powodu takich ludzi jak standby2 bo to celnik z krwi i kości i jest mi bratem tak jak każdy celnik nie skarbowiec. Przykro mi ale tak to widzę.
Celnicy i skarbowcy maja teraz wspolny interes. Lepiej wyjdziemy na wspolpracy niz na wypominaniu i klotniach.
 
Zawsze brałem udział we wszystkich protestach, brałem urlopy na żądanie, oddałem krew jak trzeba było. Wszystko dla Służby Celnej. I widziałem co robili i pisali skarbowcy na swoich forach, liczyli przyszłe wypłaty i widzieli się w mundurach z pagonami oficerskimi. Nie mam i nie będę miał dla nich szacunku. Zawsze mówiłem, że kas to głupota i przyniesie więcej strat niż korzyści. Ale trudno stało się. Jest mi przykro z powodu takich ludzi jak standby2 bo to celnik z krwi i kości i jest mi bratem tak jak każdy celnik nie skarbowiec. Przykro mi ale tak to widzę.

Mario97 - jestem zdumiony twoją wypowiedzią. Doceniam fakt, że podniosłeś to, że jestem i byłem celnikiem ale jakoś nie identyfikuję się z Twoją oceną sytuacji. Ludzie z UKS-ów czy IS to także ludzie. Nikt ich podobnie jak NAS nie pytał czy chcą KAS. Oni także mają rodziny i płacą rachunki. W jedności siła.
 
Zawsze brałem udział we wszystkich protestach, brałem urlopy na żądanie, oddałem krew jak trzeba było. Wszystko dla Służby Celnej. I widziałem co robili i pisali skarbowcy na swoich forach, liczyli przyszłe wypłaty i widzieli się w mundurach z pagonami oficerskimi. Nie mam i nie będę miał dla nich szacunku. Zawsze mówiłem, że kas to głupota i przyniesie więcej strat niż korzyści. Ale trudno stało się. Jest mi przykro z powodu takich ludzi jak standby2 bo to celnik z krwi i kości i jest mi bratem tak jak każdy celnik nie skarbowiec. Przykro mi ale tak to widzę.
Po raz kolejny piszę tutaj, żeby skarbowców nie utożsamiać z Ludwińskim i jego pomagierami. Jemu ( im ) nie zależy na społeczności tak jak Waszemu Przewodniczącemu. On przez tamten portal walczy o własne cele, toczy swoje małe wojenki - osobiste i polityczne, sekując ludzi o innych poglądach. Część zbiorowości skarbowców ( zwłaszcza tej zorientowanej propisowsko ) zapatrzona w zapowiadane wzrosty wynagrodzeń kupowała te bzdety i przyjęła taki sposób narracji, ale ta opcja to tylko margines ( przynajmniej u mnie w urzędzie ). Większość do tej pory była totalnie apatyczna, nie robiła kompletnie nic, by przynajmniej spróbować o coś powalczyć. Teraz to się wszystko zmieniło. Nie czekając na działania związków ludzie sami i to nie ananimowo zaczęli pisać do zwierzchników ( od naczelników urzędów poczynając na Premier RP kończąc ). Swoje pisma tworzyły poszczególne działy liczące po kilku pracowników jak i większe grupy ( w łódzkiej IAS pod pismem podpisało się ponad sto osób ). Ludzie chodzą wściekli i myślą o kolejnych akcjach protestacyjnych.
A z ostatnich pism Mariana B. zamieszczanych na stronie ministerialnej widać, że chyba do nich dotarło, że skarbowcy doszli już do Rubikonu. I najwyższy czas to wykorzystać bo w działaniu razem można spowodować, że skarbowcy zyskają a funkcjonariusze ( czy ci których munduru pozbawiono ) przynajmniej nie stracą.
A wszystkim funkcjonariuszom którzy nie przyjmą propozycji ucywilnienia mówię chapeau bas.

I jeszcze jedno - ja nigdy nic złego o celnikach nie pisałem. Do mnie też - tylko dlatego, że nie jestem celnikiem - nie będziesz miał szacunku?
 
Ostatnia edycja:
A o co ja mam teraz walczyc? Mundur mam, te same pieniądze też mam. A mojej Służby Celnej już nie ma.
 
Bandycko ucywilnianych funkcjonariuszy sami moglibyśmy obronić, podejmując protest jako S C-S, nie oglądając się na nikogo. Przykro mi, ale nie wierzę. że skarbowcy są zdolni do jakiejkolwiek zorganizowanej akcji protestacyjnej. Znowu skas obieca im 100 czy 200 zl więcej, i będą siedzieli grzecznie jak trusie. Przypominam, ze poprzednio sprzedali się za 3000 brutto. Może lepiej podjąć protest samodzielnie, a jeżeli część skarbowców zechce się przyłączyć to zapraszamy:) Czekając na nich, niczego nie osiągniemy.

Nikt ich podobnie jak NAS nie pytał czy chcą KAS. Oni także mają rodziny i płacą rachunki. W jedności siła.

No to jest standby2 wypowiedź zadziwiająca. Owszem nikt, nie pytał i nas, ale my przynajmniej wyraziliśmy swoje zdanie na ten temat. I czy się komuś to podoba czy nie, reforma kas została wdrożona w dużej mierze dzięki bierności skarbowców. I nie tylko tych od ludwińskiego, lecz wszystkich. I chyba jedyny powód, dla którego podjąłbym protest wspólnie ze skarbowcami to by cofnąć kas i nie być z nimi w jednej firmie.
Zresztą taki był główny cel reformy kas, żeby środowisko zawodowe, lepiej zorganizowane [SC] rozpuścić w słabym i biernym otoczeniu [AP].
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry