• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Propozycje

Jak w praktyce wygląda realizacja obligatoryjnych, ustawowych kryteriów co do propozycji pracy w KAS dla dotychczasowych pracowników aparatu skarbowego, dodatkowo podkreślanych w pismach i wypowiedziach szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariana Banasia?

Brak jakiejkolwiek realnej polityki informacyjnej co do wdrażania KAS -(skutkującej -być może świadomie- jedynie szczuciem ludzi przeciw sobie) skazał brać skarbową jedynie na domysły. Szczątkowe informacje pojawiające się na forach (zarówno skarbowcy.pl jak i celnicy.pl) powodowane obawą ...przed niepewnym jutrem co do realnej sytuacji w innych regionach kraju powodują, że skupię się na sytuacji na jednym „podwórku”- Pomorskim UCS.
Pojawiły się w końcu tzw. „angaże” lub jak kto woli „propozycje”. Na pewno nie „oferty”;).
Analiza występujących przypadków spowodowała u części zdumienie, u części łzy lub wściekłość. Wiele rozgoryczenia. Uśmiechów brak. Bo m.in. „jakim prawem”:
• ktoś z wielooooletnim stażem ma -przy tym samym zaproponowanym stanowisku-mnożnik np. 1,9 a inny „młody”- 2,4. (Podobno powyżej 2,6 wśród „górników dołowych” nie wystąpiło. Jak tam w kraju? Prawda ze byłe IKSy we Wrocławiu czy Warszawie i Krakowie nawet 3,0 i więcej?)
• między dwoma pracownikami o bardzo podobnym przebiegu kariery zawodowej, doświadczeniu itp. różnica stanowisk w propozycji to 2-3 stanowiska?
• Niektórzy „Ci Bezimienni Co Zgodnie z Ustawą Obligatoryjnie Funkcjonariusze”- mając po 10 lat i więcej doświadczenia tamże dotychczas- dostali stopnie starszego aplikanta (korpus szeregowych- drugi stopień od samego dołu drabiny)?
• Pracownicy, którym brakuje do osiągnięcia wieku emerytalnego pół roku, roku, nawet półtora roku- nie dostali propozycji w ogóle? Oni po 31.05.2017 r. nie będą mogli-tak jak publicznie deklarował Pan Prezydent RP- ,,po osiągnięciu wieku emerytalnego wybrać czy przechodzą na emeryturę czy pracują dalej....”. Nie będą mieli tej szansy... No i okres ochronny jakoś się rozpłynął bo przecież likwidacja zakładu pracy..tyle że częsciowo z załogą :/
• Dlaczego niektórzy ludzie, którzy nie podlegali obowiązkowi składania oświadczeń o współpracy ze służbami PRL, a do emerytury brakuje im ponad 15 lat- pomimo wcześniejszych pozytywnych ocen- też nie dostali propozycji?
• Dlaczego tak drastycznie (bo do prawie -25% w niektórych przypadkach) przycięto wynagrodzenia urzędnikom Służby Cywilnej? Mają się wykazać niezłomnym optymizmem i liczyć że otrzymają max czyli 50% dodatku kontrolerskiego z podziałki 2-50% i utrzymają go do emerytury? Mi trochę brakuje do tego poziomu optymizmu...W ogóle był problem z częścią Urzędników SC- nie można im nie dać propozycji... Ale za to można dać im coś blisko 1,61 i dodatkowo wysłać daleko poza UCS, by wykonywali pracę ponizej ich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego...Może w końcu zrozumieją aluzję?
I wiele wiele innych przykrych sytuacji...
Studium powyższych gdańskich przypadków pozwala co do ich duzej części przyjąc hipotezę, że za wiele z nich, np. niezrozumiały rozrzut mnoznikow stanowisk stopni itp. odpowiada.... matematyka.
Z uwagi na to, ze za angaze odpowiadał DIAS w Gdańsku, który chyba nie miał ani czasu ani za bardzo...hmm.. mozliwosci(?) poznania, co to za ludzie z krwi i kosci kryją się za listą nazwisk zaciągniętą z kadr zaoranych właśnie IC/UC i UKS,
a zrobić to trzeba „obiektywnie i szybko”....to najsprawiedliwsza i najbardziej obiektywna jest ...matematyka!
W ogromnej większości przypadkow jako wyjsciowe wartości IAS więc przyjęła:
-dotychczasowe wynagrodzenie
- staż pracy.
To stałe w naszym „równaniu”. Dodajemy zalożenie „nie może być więcej niż bylo” i pozostaje już tylko wyliczyć mnożnik i przypasować go do stanowiska z rozporządzenia.
Tu ew. dodatkowa poprawka na funkcjonariuszy- jeszcze jeden mnoznik -za stopień-ale tu jest łatwiej- nie ma widełek.
W praktyce więc u wielu- jak miałeś dłuższy staż pracy, będziesz miał odpowiednio niższy mnożnik.
Mogę się założyć, że na ktoryms z komputerów w Gdańskiej IAS jest taki arkusz kalkulacyjny....
(Nawiasem mówiąc może to z lekka ostudzi spór który toczą SZOGUN I MNIODEK – dlaczego Realizacja wywodząca się od Celników ma mieć niższe stanowiska niż ta z uksów? Bo pewnie Celnicy będą mieli wyższe stopnie- bo zasłużone już i wypracowane, przenoszone stamtąd już, a nie brane z sufitu jak u uksiarzy (gdzie z oczywistych względów max to korpus podoficerski).
Bardzo obiektywne prawda? Takie to matematyczne..
Choć sfrustrowani co niektórzy twierdzą że to nieludzka urawniłowka...
O co chodzi z obcieciem drastycznym (tj. o więcej niż 300-500 zł brutto) wynagrodzenia Urzędników SC? Dla mnie to nadal trzecia tajemnica fatimska...Nie ogarnęłam tego jakoś...Macie jakieś pomysły?

Za to pewne przypuszczenia wśród ludu się pojawiły co do tych, którym do szczęśliwej emerytury brakuje więcej latek.
Otóż skażone zawodowo przekleństwem analitycznego myślenia byłe uksiarstwo zaczęło szukać wspólnych elementów ich jakże różnych losów... I wyszło im że to... dłuższe absencje w pracy. Dopuścili się korzystania ze zwolnień lekarskich, a niektóre nawet się dopuściły... rozmnorzenia- i zamiast rodzić na kontroli lub w siedzibie organu robiły to na zwolnieniach w szpitalach, nie mówiac o tym, ze potem brały...urlopy macierzyńskie. A nawet...WYCHOWAWCZE!
A pracownik ma pracować a nie siedzieć w domu... Oczywiste dla każdego pracodawcy.
Ktoś tam tylko burczy pod nosem że to niezgodne z prawem czy jakoś tak...
A Komisja Związkowa Która Miała Pilnować By Było Prawie I Sprawiedliwie w swym komunikacie z przedostatniego zebrania zasadniczo się ograniczyła do stwierdzenia że DIAS w Gdańsku podejmuje decyzje i się nie będzie tlumaczył nikomu.
Ale to wszystko to przeciez tylko domysły....
Ale co innego pozostaje?
A zapomniałam- zadbać o to by od 1 czerwca 2017 skoro reformę wdrożono zwiększyć wpływy budżetowe o *&$@! %!


...A miało być tak pięknie....
A wyszło...jak zawsze...
Do roboty do roboty...
 
Nie mogę wyjść z podziwu nad sposobem myślenia elit w Warszawie. Czego spodziewają sie po tysiącach rozgoryczonych oszukanych urzędników których praca polega na nadzorowanie wpływów do budżetu. Ugrupowanie polityczne ktore głosi opiekę nad rodzinami dostrzeżenie człowieka która podnosi socjal i która bez kasy w budżecie leży i kwiczy. O co tutaj chodzi? ?? Czy może zakładają ze tak mają poukładane przepisy i systemy że samo to jakoś się bujnie.? What the fuck..?

Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka
 
U nas w DŚ pracownicy którzy przeszli z kontroli dostali propozycje pełnienia służby .Wszyscy poza byłymi IKS dostali aplikantów lub starszych aplikantów z mnożnikiem 1.61-1.63 -Specjalista służby celno-skarbowej .Część została skierowana do służby przygotowawczej mimo że w cywilu w tej samej jednostce przechodzili już służbę przygotowawczą.Dla nas masakra.
 
czesc, co w sytuacji gdy odwoluje sie od propozycji sluzby. Mam na mysli obnizke mnoznika. Pewnie przegram i przestane byc zainteresowany tą branżą. Jak w takiej sytuacji z odprawą?
 
czesc, co w sytuacji gdy odwoluje sie od propozycji sluzby. Mam na mysli obnizke mnoznika. Pewnie przegram i przestane byc zainteresowany tą branżą. Jak w takiej sytuacji z odprawą?

Po przyjęciu propozycji służby obowiązuje Cię ustawa o KAS i możesz zwolnić się z art. 179 ust.1 pkt 10 tzn. na pisemne żądanie. O odprawie z ustawy wprowadzającej nie ma już mowy.
 
Po przyjęciu propozycji służby obowiązuje Cię ustawa o KAS i możesz zwolnić się z art. 179 ust.1 pkt 10 tzn. na pisemne żądanie. O odprawie z ustawy wprowadzającej nie ma już mowy.
No właśnie, moja interpretacja jest taka sama. Myślałem, że może mocniejsi w prawie coś podpowiedzą.
 
Być może Państwu funkcjonariuszom przyda się następujące info: byli UKS-owcy (poza kadrą kierowniczą) pozostający cywilami w UC-S Olsztyn otrzymali propozycje z kwotą brutto równą poprzedniemu wynagrodzeniu, z tym, że ci którzy mieli ponad 6.000 zł to im obniżono wynagrodzenie o 50% ponad nadwyżkę 6.000 zł, przy czym w komórkach z dodatkiem kontrolerskim założono hipotetyczny dodatek 20%.
Natomiast dawny "OR" (poza IKS-ami) otrzymał propozycje munduru w randze aplikanta, z kolei dawni karno skarbowcy będący IKS-ami, mundur w randze starszego rachmistrza (nie posiadam wiarygodnych informacji co do uposażenia)
 
Ostatnia edycja:
IAS Rzeszów. Po 23 latach nienagannej służby zostałem ekspertem skarbowym. Niestety brak znajomości. 980zł mniej. Nie wierzcie w obietnice zapewnienia bo to wszystko gówno warte. Tak wygląda pis-owska sprawiedliwość i motywowanie ludzi do pracy. Chcą mieć sądy będą je mieć. Niech się ludzie dowiedzą jakie to cholerne zakłamanie.
 
IAS Rzeszów. Po 23 latach nienagannej służby zostałem ekspertem skarbowym. Niestety brak znajomości. 980zł mniej. Nie wierzcie w obietnice zapewnienia bo to wszystko gówno warte. Tak wygląda pis-owska sprawiedliwość i motywowanie ludzi do pracy. Chcą mieć sądy będą je mieć. Niech się ludzie dowiedzą jakie to cholerne zakłamanie.

no właśnie dużo ! ale to znaczy ,że w SC miałeś dużo , miałeś prawda ?kim byłeś ?jakie stanowisko ?
 
A teraz czysto hipotetycznie. Powiedzmy, że emerytury wchodzą w przyszłym roku. ja przyjąłem "propozycję". Pracuję powiedzmy do marca przyszlego roku ale w 2018 chcę odejść ze służby na emeryturę bo spełniam wszystkie warunki. Zatem - składam wniosek o zwolnienie ze służby. I teraz pytanie: czy w takiej sytuacji należy mi się 6 miesięczna odprawa ?
 
no właśnie dużo ! ale to znaczy ,że w SC miałeś dużo , miałeś prawda ?kim byłeś ?jakie stanowisko ?

Człowiek pisze, że zabrali mu prawie tysiąc a Ty dociekasz jakie miał stanowisko i kim był.......Nie bardzo rozumiem tę ciekawość. Liczy się fakt !
 
A teraz czysto hipotetycznie. Powiedzmy, że emerytury wchodzą w przyszłym roku. ja przyjąłem "propozycję". Pracuję powiedzmy do marca przyszlego roku ale w 2018 chcę odejść ze służby na emeryturę bo spełniam wszystkie warunki. Zatem - składam wniosek o zwolnienie ze służby. I teraz pytanie: czy w takiej sytuacji należy mi się 6 miesięczna odprawa ?

Skoro przyjąłeś propozycję to zapomnij o odprawie.
 
Art. 250. Ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej:
1. Funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby w związku z przejściem
na emeryturę lub orzeczeniem trwałej niezdolności do służby przysługuje jednorazowa
odprawa w wysokości trzymiesięcznego uposażenia. Odprawa ulega zwiększeniu o 20%
miesięcznego uposażenia za każdy pełny rok pełnienia służby ponad 5 lat nieprzerwanej
służby, nie więcej niż do wysokości sześciomiesięcznego uposażenia.
Więc się należy.
 
mieli z czego ,niech zobaczy jak się pracuje z pensją poniżej średniej < u mnie pozabierali tyle tym co mieli 7000+
 
odwet ? no tak.....typowo polskie.....Jak mnie to dramat a jak innemu to dobrze .....
 
Back
Do góry