• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Co z Dozorem

Jolly Roger

Aktywny użytkownik
Dołączył
16 Luty 2016
Posty
106
Punkty reakcji
35
Nie każdego to interesuje wiec założyłem ten wątek. Pojawiły się już regulaminy i moje pytanie jest takie Czy u was wiadomo juz kto będzie realizował zadania z nielegalnych automatów i lewego tytoniu, fajek, wódy i paliwa?. Bo wygląda na to ze robić to będą mobilni. Czy mobilni zdają sobie z tego sprawę. Czy ci co dotychczas to robili są przewidywani do mobilnych.
 
Nie każdego to interesuje wiec założyłem ten wątek. Pojawiły się już regulaminy i moje pytanie jest takie Czy u was wiadomo juz kto będzie realizował zadania z nielegalnych automatów i lewego tytoniu, fajek, wódy i paliwa?. Bo wygląda na to ze robić to będą mobilni. Czy mobilni zdają sobie z tego sprawę. Czy ci co dotychczas to robili są przewidywani do mobilnych.

w mojej ocenie myślę, że tego nie przewidzieli i przedobrzyli. Myślę i mam nadzieję, że będzie zmieniony regulamin i część kompetencji spłynie na dawny dozór czyli wydziały kontroli rynku tak wskazuje logika... tylko czy ona jeszcze istnieje to zupełnie inna sprawa.
Tylko jest jedno małe ale... Dozór jest marginezowany, uszczuplany... ktoś ma tym cel... czas okaże.
Na dzień dzisiejszy szara strefa w tym temacie będzie się miała jeszcze lepiej...
Wiadomo że WZP zajmowało się grubszymi sprawami a dozór płotkami (choć też trafiało się grubo).
Ktoś ma w tym cel... takie jest moje zdanie.
 
Myślę że część funkcjonariuszy z dozorów zwłaszcza tych zajmujących się ujawnieniami w kwestiach hazardu i nielegalnych wyrobów akcyzowych będzie przeniesiona do komórek realizacji. Zobaczymy
 
Myślę że część funkcjonariuszy z dozorów zwłaszcza tych zajmujących się ujawnieniami w kwestiach hazardu i nielegalnych wyrobów akcyzowych będzie przeniesiona do komórek realizacji. Zobaczymy

W centralnej Polsce mają trafić do skarbówki
 
Kompletny bezsens. Co tam będą robić? W centrum nie przewidują kontroli celno skarbowej rynku?
 
nie twierdzę, że to mam sens wyrobami akcyzowymi, hazardem ma zająć się dawne wzp,natomiast zrozumiałem, że pytasz o ludzi z dozoru a Ci mają trafić do US
 
nie twierdzę, że to mam sens wyrobami akcyzowymi, hazardem ma zająć się dawne wzp,natomiast zrozumiałem, że pytasz o ludzi z dozoru a Ci mają trafić do US
Dziwne rzeczy piszesz... z tego co wiem wszędzie wszystkie zadania byłego Dozoru przejmuje Dział Kontroli Celno-Skarbowej Rynku .W Regulaminie naszego Urzędu mamy przepisane zadania Dozoru plus kilka innych nowych jak kontrola kas rejestrujących. Dla jasności wkleję tę część regulaminu dotyczącą Kontroli Rynku ;
Do zakresu zadań Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku
należy w szczególności:
1) kontrola celno–skarbowa przestrzegania przepisów prawa celnego oraz innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów w obrocie między obszarem celnym Unii a państwami trzecimi, w szczególności przepisów dotyczących towarów objętych ograniczeniami lub zakazami,
2) kontrola celno–skarbowa wywozu i przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towarów podlegających ograniczeniom lub zakazom oraz przestrzegania środków polityki handlowej,
3) kontrola celno–skarbowa przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie produkcji, przemieszczania i zużycia wyrobów akcyzowych, w szczególności ich wytwarzania, uszlachetniania, przerabiania, skażania, rozlewu, przyjmowania, magazynowania, wydawania, przewozu i niszczenia, oraz w zakresie stosowania i oznaczania tych wyrobów znakami akcyzy,
4) kontrola celno–skarbowa przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, o których mowa w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, a także zgodności tej działalności ze zgłoszeniem, udzieloną koncesją lub zezwoleniem oraz zatwierdzonym regulaminem,
5) kontrola celno–skarbowa w zakresie posiadania automatów do gier hazardowych,
6) kontrola celno–skarbowa w zakresie produkcji i obrotu automatami do gier hazardowych,
7) kontrola celno–skarbowa przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie wydobycia urobku rudy miedzi, produkcji koncentratu, wydobycia gazu ziemnego lub ropy naftowej, o których mowa w ustawie z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin,
8) kontrola rodzaju paliwa,
9) kontrola celno–skarbowa sprzedaży detalicznej, w tym realizacji obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących,
10) rejestracja oraz cofnięcie rejestracji automatów do gier hazardowych, urządzeń do gier i urządzeń losujących,
11) przyjmowanie zgłoszeń w sprawach automatów do gier hazardowych, urządzeń do gier i urządzeń losujących,
12) przyjmowanie zgłoszeń loterii fantowych i gier bingo fantowe,
13) kontrola celno–skarbowa w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej i koordynacja prawidłowego ich stosowania w podległych oddziałach celnych,
14) opiniowanie wniosków dotyczących utworzenia składu podatkowego oraz prowadzenie oględzin miejsc i opiniowanie wniosków dotyczących utworzenia składu celnego, składu podatkowego, magazynu czasowego składowania oraz miejsca wyznaczonego lub uznanego,
15) przeprowadzanie urzędowego sprawdzenia,
16) nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia i wykroczenia skarbowe,
17) realizowanie niezbędnych czynności procesowych w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego, przestępstwa lub wykroczenia,
18) obsługa zgłoszeń celnych w procedurze uproszczonej poza godzinami pracy w urzędzie w Systemie Kontroli Eksportu ECS w oparciu o krajowe i unijne kryteria ryzyka,
19) obsługa zgłoszeń celnych w procedurze uproszczonej poza godzinami pracy w urzędzie w Nowym Skomputeryzowanym Systemie Tranzytowym NCTS2 w zakresie dotyczącym potwierdzania wywozu w związku z zadaniem określonym w lit. t,
20) weryfikacja realizacji przez zgłaszającego obowiązku, o którym mowa w art. 21b ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2013 r. poz. 194, z późn. zm.) oraz podejmowanie stosownych działań w razie stwierdzenia jego niewykonania,
21) kontrola celno-skarbowa w zakresie przestrzegania przepisów o grach hazardowych w zakresie dopłat,
22) zatwierdzanie uznanych miejsc załadunku, wydawanie pozwoleń na prowadzenie magazynów żywnościowych oraz na stosowanie procedury planowej,
23) ocena możliwości wykonywania kontroli celno-skarbowej w miejscach, w których towary są składowane lub przetwarzane przed wywozem z refundacją.
 
piszę tylko to co słyszałem, nie wiem ile w tym prawdy, a ile plotek i domysłów
 
Ursus - u nas regulamin jest identyczny a raczej służymy w różnych UCS, to chyba gotowiec. Rozmawiałem z kolegami z północnego wschodu i u nich Dział Kontroli Celno-Skarcowej Rynku podzielono na hazard i resztę czyli może przygotowanie do podziału na funkcjonariuszy (hazard) oraz pracowników ( cała reszta obowiązków) ale tylko moje domniemania. Tak u nas jak i u nich kontrola rynku podlega pod "cywilnego" zastępcę z byłego UKS-u.
 
Nie każdego to interesuje wiec założyłem ten wątek. Pojawiły się już regulaminy i moje pytanie jest takie Czy u was wiadomo juz kto będzie realizował zadania z nielegalnych automatów i lewego tytoniu, fajek, wódy i paliwa?. Bo wygląda na to ze robić to będą mobilni. Czy mobilni zdają sobie z tego sprawę. Czy ci co dotychczas to robili są przewidywani do mobilnych.

Nie mobilni nie zdają sobie z tego sprawy. Do tej pory sprzedawali lody i wystawiali profil do słońca. Dwa lata temu do mobilnych nikt nie chciał iść bo "mobilni debilni" teraz pchają się oknami i drzwiami myśląc, że po 20 latach za biurkiem są w stanie wytrzymać fizycznie ciężar tej służby. Myślę, że tylko dozorowcy, kontrolerzy z oddziałów i może jakieś wyjątki z za biurka są w stanie wytrzymać charakter tej służby. I nie krzyczcie, że uważam mobilnych za elitę czy gości wyjątkowych ale po latach ładowania i rozładowywania zajętych towarów, służb twających po kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin wiem co mówię. Nie stać mnie już jak kiedyś na godzinne przycięcie komara na betonowej podłodze z kurtką pod głową ale sądzę, że nawet zwykła 12 godzinna zmiana w deszczu na drodze przegoni na cztery wiatry plecaki jeszcze przed 31 maja. Więc życie zweryfikuje chęci a nikt już nie pozwoli aby w czapce siedziało 40 funków a 10 było do roboty bo każdy kierownik czy naczelnik polegnie przy rozliczeniach, bo pisowi kasa potrzebna jest jakrybie woda.
 
Ursus - u nas regulamin jest identyczny a raczej służymy w różnych UCS, to chyba gotowiec. Rozmawiałem z kolegami z północnego wschodu i u nich Dział Kontroli Celno-Skarcowej Rynku podzielono na hazard i resztę czyli może przygotowanie do podziału na funkcjonariuszy (hazard) oraz pracowników ( cała reszta obowiązków) ale tylko moje domniemania. Tak u nas jak i u nich kontrola rynku podlega pod "cywilnego" zastępcę z byłego UKS-u.

regulaminy są pisane na bazie statutu, przynajmniej w większości woj.
 
Miałem ma myśli to czy mobilni wiedzą o nowych zadaniach bez wzmocnienia osobami które się tym zajmowały do tej pory. A zabawa z hazardem bywa różna. Tam są ogromne pieniądze i konkurencja. Płotki juz zostały zjedzone. Nie mam nic do mobilnych choć w różnych częściach kraju różnie one funkcjonują.
 
Miałem ma myśli to czy mobilni wiedzą o nowych zadaniach bez wzmocnienia osobami które się tym zajmowały do tej pory. A zabawa z hazardem bywa różna. Tam są ogromne pieniądze i konkurencja. Płotki juz zostały zjedzone. Nie mam nic do mobilnych choć w różnych częściach kraju różnie one funkcjonują.
naczelnicy z delegatur płaczą, że realizacja ogołociła byłe komórki dozoru z wielu cennych funkcjonariuszy. Komórki "wzp" zostały wzmocnione kilkudziesięcioma kandudatami do realizacji, którzy będą tam przeniesieni po zbudowaniu struktur. Szkoda, że część z innych komórek (plecaki) niż dozory ale ktoś musi też zostać w kontroli celno skarbowej
 
Czy gdzieś w Polsce kontrola rynku robi jakieś ujawnienia fajek lub nielegalny hazard?

Kontrola Rynku jest wciąż jeszcze tylko abstrakcyjną nazwą mająca zastąpić Dozór,
Sam Dozór podobnie jak inne jednostki kontrolne w tym UKS-y jest jak na razie sparaliżowany reformą i większość osób jeździ tylko na niezbędne do funkcjonowania firm czynności jak nalewy,skażenia itp.
Kontrole bazarowe i hazardowe stoją w miejscu bo tak cudowną reformę zafundowali nam panowie z MF-u według ,których wszystko idealnie działa,a nie działa prawie nic. EMC-s ciągle się zawiesza z tego tytułu firmy ponoszą konkretne straty w końcu ktoś z nich się wkurzy i zrobi na górze zadymę. To będzie dopiero zabawa.
Jeśli chodzi o przydział hazardu do grupy realizacji to w to wątpię ponieważ od 1 kwietnia 2017 wchodzi wreszcie w życie nowa ustawa hazardowa, która przewiduje sukcesywne powstawanie punktów legalnych z automatami
Do końca roku ma być tych punktów ok 50 .Jest oczywiste ,że im szybciej i więcej powstanie punktów legalnych automatów prowadzonych pod nadzorem państwowym Totolotka to nielegalne automaty będą sukcesywnie znikać samoistnie z rynku a więc pracy z nielegalnymi będzie jeszcze może z 3 lata (a wiec i dochodzeniówka będzie miała już za rok znacznie miej spraw a wiec i etatów za dużo) , z czego stopniowo już od końca tego roku odnotuje się zmniejszenia liczby nielegalnych ,podobna zależność była w USA za czasów wprowadzenia prohibicji na alkohol.

Wciskanie hazardu do grup realizacji jest wiec pomysłem absurdalnym ponieważ stopniowo coraz więcej działalności hazardowej będzie podlegała legalnemu funkcjonowaniu. Oczywiście droga do tego daleka a nielegalne automaty zawsze się utrzymają w niektórych miejscach szczególnie tam gdzie nie będzie dostępu do legalnych tych prowadzonych przez Totka.
 
Ostatnia edycja:
Podobnie jak siłowe ucywilnienie 5tyś. celników w perspektywie Polexitu
SG już się szkoli razem z Czechami
http://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/4647,Cwiczenia-na-granicy-z-Polska.html
 
Ostatnia edycja:
Przypuszczam, że dzięki wzmocnieniu WZP funkcjonariuszami t.zw. Misiewiczami, dozorowcy nie będą potrzebni. Kierownicy mają dość doświadczenia aby wykonywać te zadania.
 
Back
Do góry