• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Brak dotychczasowego dodatku kontrolerskiego w KAS a zapewnienia Ministra M. Banasia

Zielony78

Użytkownik
Dołączył
3 Marzec 2015
Posty
629
Punkty reakcji
6
Pan Minister M. Banaś zapewniał nas, że szeregowi funkcjonariusze nie stracą finansowo na wprowadzeniu reformy. Chciałbym się zapytać jak to ma się do faktu braku ,,dodatku kontrolerskiego,, znanego w SC a brak jego w nowych strukturach KAS ?

Proszę tylko nie mówić, że obecny projekt o dodatku do wysokości 40% uposażenia jest tożsamy z dodatkiem kontrolerskim w SC.
Obecny projekt o dodatkach jest w pełni uznaniowy, identycznie jak dotychczas wyglądały sprawy nagród oraz awansów (poniżej 5lat). Zgodnie z zasadą, że ,,papier wszystko przyjmie,, wszyscy funkcjonariusze wiedzą jak to wyglądało w praktyce.

Dodatek kontrolerski dotychczas rekompensował finansowo niskie zwartościowanie stanowisk a zatem niski poziom pensji w dotychczasowych Grupach Mobilnych/Granicznych. Większość to stanowiska specjalista czy straszy specjalista.

W finansach ludzie mówią, że brak dodatku kontrolerskiego w nowych strukturach związany jest z brakiem zabezpieczenia finansów ze strony MF z uwagi na znaczące zwiększenie etatów w grupach realizji w stosunku do grup mobilnych/granicznych, które dotychczas dostawały stosowny dodatek. Czyli pieniędzy jest tyle samo a ludzi w tych komórkach o wiele więcej.

Szkoda tylko, że nikt nie wziął pod uwagę, że dotychczas dodatek brali głownie specjaliści oraz st. specjaliściz grup mobilnych/granicznych a dołączą do uprawnionych, czyli grup realizacji wiele osób ze stanowiskiem mł. ekspert oraz ekspert. Proszę się również zastanowić kto w tych strukturach będzie wiódł realnie prym w realizacji powierzonych zadań. Czy będzie to dotychczasowy doświadczony funkcjonariusz grupy mobilnej/granicznej czy funkcjonariusz (ekspert), który wiele lat nie wychodził na zewnątrz ze swojego biura i może mieć problem nawet nie z realizacją nowych zadań ale nad akceptacją nowych (na zewnątrz poza budynkiem) warunków służby.

Pensje specjalisty/st. specjalisty bez dych dodatków zrównają się z uposażeniami pracowników biedronki. Nie wiem kto na pierwszej linii będzie miał na tyle determinacji aby strzec interesów ekonomicznych Państwa.

Dodatek kontrolerski w dotychczasowej formie był dodatkiem stałym i był zależny tylko od obiektywnie wykonywanych/powierzonych zadań kontrolnych.

Może istnieje możliwości włączenia go do pensji z uwagi na likwidację dodatku w dotychczasowej formie ???

Ps. Sławek czy można poruszyć ten temat z Ministrem Banasiem ???
 
Wydaje mi się że do czasu otrzymania propozycji tj. 31 maja płace będą na dotychczasowych zasadach. Natomiast już w służbie stałej płace zostana zrównanie w części zasadniczej. To miałoby by sens, funkcjonariusze grup realizacji będą mieli bardzo zbliżone zadania. Jedynym zróżnicowaniem byłoby wtedy stażowe i dodatek za stopień. Dzięki zrównaniu płacy zasadniczej nastapi wzrost płacy specom i starszym specom i zmniejszenie w przpadku ekspertow. Jednak tych pierwszych będzie dużo wiecej w tych grupach.
 
Wydaje mi się że do czasu otrzymania propozycji tj. 31 maja płace będą na dotychczasowych zasadach. Natomiast już w służbie stałej płace zostana zrównanie w części zasadniczej. To miałoby by sens, funkcjonariusze grup realizacji będą mieli bardzo zbliżone zadania. Jedynym zróżnicowaniem byłoby wtedy stażowe i dodatek za stopień. Dzięki zrównaniu płacy zasadniczej nastapi wzrost płacy specom i starszym specom i zmniejszenie w przpadku ekspertow. Jednak tych pierwszych będzie dużo wiecej w tych grupach.
Myślę, że nie masz racji. Jak zabiorą to już nie dadzą. Mamy w tym temacie doświadczenie wieloletnie !!!
 
Większość propozycji zostanie przedstawiona w marcu wraz z wysokością uposażenia (najprawdopodobniej inną niż obecna dla cywili). Likwidacja wartościowania dla funkcjonariuszy otwiera drogę do zrównania-spłaszczenia płac, niewykluczone że też w dół a ilość dodatków oraz ich wysokość wpłynie na końcową kwotę.
 
Czyli ja, który pracuję w OC wewnętrznym według ciebie zarabiam tyle co pracownik Biedronki bo dodatku nigdy nie widziałem
 
Czyli ja, który pracuję w OC wewnętrznym według ciebie zarabiam tyle co pracownik Biedronki bo dodatku nigdy nie widziałem
Gdzie wyczytałeś o wewnętrznych?
Czepiaj się swoich przełożonych, co mnie do tego kogo obejmuje rozporządzenie w sprawie dodatków. Na granicznych też kombinacja była w pewnych kwestiach. To już przeszłość.... Od jutra będzie "lepiej" .

Nabazgrane w afekcie........
 
Wydaje mi się że do czasu otrzymania propozycji tj. 31 maja płace będą na dotychczasowych zasadach. Natomiast już w służbie stałej płace zostana zrównanie w części zasadniczej. To miałoby by sens, funkcjonariusze grup realizacji będą mieli bardzo zbliżone zadania. Jedynym zróżnicowaniem byłoby wtedy stażowe i dodatek za stopień. Dzięki zrównaniu płacy zasadniczej nastapi wzrost płacy specom i starszym specom i zmniejszenie w przpadku ekspertow. Jednak tych pierwszych będzie dużo wiecej w tych grupach.
Jednak się myliłeś !!! W dziale REALIZACJI
Ekspert ze swoją pensją zostanie ekspertem ze swoją pensją.
Specjalista ze swoją pensją zostanie specjalistą ze swoją pensją.
Dotychczasowy dodatek kontrolerski (jako suma środków) zostanie rozdysponowana na większą ilość funkcjonariuszy ( dodatkowo o dużą ilość ekspertów :p ) czyli realnie średnio na osobę się zmniejszy. teraz ma być określony jako % pensji zasadniczej. Czyli np. będzie 10% dla funkcjonariuszy z ,,realizacji,, z ,,granicy,,. Czyli dla eksperta będzie 10% od pensji eksperta a dla specjalisty też będzie 10% od pensji specjalisty.

DOBRA ZMIANA;) Panie Ministrze
 
Dodatek kontrolerski w dotychczasowej formie był dodatkiem stałym i był zależny tylko od obiektywnie wykonywanych/powierzonych zadań kontrolnych.

No nie mogę!!!

Jaja sobie robisz?!
Obiektywne zadania, mają to samo w zakresie obowiązków, ale czterech siedzi w biurze i dłubie w allegro, a jeden robol idzie na rewizję. Nie słyszałeś, nie widziałeś???
 
No nie mogę!!!

Jaja sobie robisz?!
Obiektywne zadania, mają to samo w zakresie obowiązków, ale czterech siedzi w biurze i dłubie w allegro, a jeden robol idzie na rewizję. Nie słyszałeś, nie widziałeś???
;) Teraz będzie ,,bardziej,, sprawiedliwiej: tych czterech dostanie 500 zł a ten robol 100 zł

Dotychczas było tak że cała 5 dostawała 350 zł

Tez oczywiście było to nie fer ale chociaż ten robol dostał 350 zł zamiast 100 zł !!!
A co nie będzie tak ??? A jak jest z nagrodami ??? w jaki sposób uznaniowo są dawane ??? Nie rozmieszaj mnie kolego !!!!!!!!
 
;) Teraz będzie ,,bardziej,, sprawiedliwiej: tych czterech dostanie 500 zł a ten robol 100 zł

Dotychczas było tak że cała 5 dostawała 350 zł

Tez oczywiście było to nie fer ale chociaż ten robol dostał 350 zł zamiast 100 zł !!!
A co nie będzie tak ??? A jak jest z nagrodami ??? w jaki sposób uznaniowo są dawane ??? Nie rozmieszaj mnie kolego !!!!!!!!


dokładnie - życie

taki mamy klimat dojnej zmiany
 
W IAS Olsztyn, a zapewne również w innych IAS, kończy się okres pisania wniosków o dodatek kontrolerski. W olsztyńskiej IAS część osób musiała sama (!) sobie napisać takowy wniosek i przesłać do kierownika, części łaskawi kierownicy sami napisali.

Pytanie brzmi : kto będzie ustalał ile % dać dodatku ?

Może by po zakończeniu procesu zadać pytanie, w ramach dostępu do informacji publicznej, o wysokości dodatków z podziałem na stanowiska/miejsce pracy/służby/itp ?
 
W IAS Olsztyn, a zapewne również w innych IAS, kończy się okres pisania wniosków o dodatek kontrolerski. W olsztyńskiej IAS część osób musiała sama (!) sobie napisać takowy wniosek i przesłać do kierownika, części łaskawi kierownicy sami napisali.

Pytanie brzmi : kto będzie ustalał ile % dać dodatku ?

Może by po zakończeniu procesu zadać pytanie, w ramach dostępu do informacji publicznej, o wysokości dodatków z podziałem na stanowiska/miejsce pracy/służby/itp ?

Rozporządzenie przewiduje dodatek od 2-50 procent wynagrodzenia zasadniczego. Zgadnijcie ile przyznano w mojej komórce? Otóż minimum, czyli 2% i Wy na więcej nie liczcie. Ponoć kasa płynie szerokim strumieniem do budżetu i to dzięki nam, fantastycznym pracownikom i funkcjonariuszom KAS. Tak przynajmniej ględzą w TVP. Ta kasa nie jest jednak dla nas, nawet jej niewielki ułamek. Prawda jest taka, że gdzie tylko mogą, tam depczą nasze prawa, ograniczają przywileje, tłamszą i ignorują nasz głos. MB niejednokrotnie w mediach stwierdzał za kogo nas uważa. Jesteśmy do "odstrzału" i to całe nasze pokolenie zatrudnione po 90 roku. Mamy tylko przygotować grunt dla tych co przyjdą i to najmniejszym kosztem dla państwa, a potem "fora ze dwora" .
 
Rozporządzenie przewiduje dodatek od 2-50 procent wynagrodzenia zasadniczego. Zgadnijcie ile przyznano w mojej komórce? Otóż minimum, czyli 2% i Wy na więcej nie liczcie. Ponoć kasa płynie szerokim strumieniem do budżetu i to dzięki nam, fantastycznym pracownikom i funkcjonariuszom KAS. Tak przynajmniej ględzą w TVP. Ta kasa nie jest jednak dla nas, nawet jej niewielki ułamek. Prawda jest taka, że gdzie tylko mogą, tam depczą nasze prawa, ograniczają przywileje, tłamszą i ignorują nasz głos. MB niejednokrotnie w mediach stwierdzał za kogo nas uważa. Jesteśmy do "odstrzału" i to całe nasze pokolenie zatrudnione po 90 roku. Mamy tylko przygotować grunt dla tych co przyjdą i to najmniejszym kosztem dla państwa, a potem "fora ze dwora" .
 
Rozporządzenie przewiduje dodatek od 2-50 procent wynagrodzenia zasadniczego. Zgadnijcie ile przyznano w mojej komórce? Otóż minimum, czyli 2% i Wy na więcej nie liczcie. Ponoć kasa płynie szerokim strumieniem do budżetu i to dzięki nam, fantastycznym pracownikom i funkcjonariuszom KAS. Tak przynajmniej ględzą w TVP. Ta kasa nie jest jednak dla nas, nawet jej niewielki ułamek. Prawda jest taka, że gdzie tylko mogą, tam depczą nasze prawa, ograniczają przywileje, tłamszą i ignorują nasz głos. MB niejednokrotnie w mediach stwierdzał za kogo nas uważa. Jesteśmy do "odstrzału" i to całe nasze pokolenie zatrudnione po 90 roku. Mamy tylko przygotować grunt dla tych co przyjdą i to najmniejszym kosztem dla państwa, a potem "fora ze dwora" .

I dlatego jak napisałem 40 zeta !
 
Dodatek kontrolerski jest sprawcą jeszcze jednego ciekawego zjawiska: pogłębił różnice w zarobkach byłych funkcjonariuszy celnych.
Reforma KAS utrwaliła a nawet jeszcze zaostrzyła obowiązujący od czasów Jacka Kapicy system KASTOWY.
W SCS w komórkach/jednostkach mundurowych zostali obecni dotychczasowi FC z ,,kasty specjalistów,, oraz dołączyli do nich (do tych komórek/jednostek) FC z ,,kasty ekspertów,,.
Funkcjonariusze z kasty specjalistów posiadali dodatek kontrolerski a funkcjonariusze z kasty ekspertów takowego dodatku nie posiadali.
Teraz obie kasty takowy dodatek dostały w takiej samej wysokości.
Wcześniej pomiędzy kastami była różnica np. 1000 zł a teraz jest różnica 1300 zł :)
Kasta ekspertów za czasów Jacka Kapicy miała ,, Dojną zmianę ,,
a teraz nie jak się mówi ,,Dobrą zmianę,,
tylko ,,DOBRĄ NADAL DOJNĄ ZMIANE,,

ps. tak dla przypomnienia wtedy kiedy miała wejść ,,dobra zmiana,, :

Komunikat ze spotkania związków zawodowych z kierownictwem Służby Celnej w dniu 22 grudnia 2015.

,,Na początku spotkania Szef Służby Celnej oświadczył zdaje sobie sprawę, że ostatnie 8 lat przyniosło wiele niesprawiedliwości i potrzeba czasu aby to naprawić,,.

,,Oznajmiono, że wszelkie nieprawidłowości, w tym związane z przydzielaniem nagród i wartościowaniem zostaną rozwiązane w ramach reformy. ,,

,,Wszelkie problemy, z którymi dzisiaj się zderzamy - jak choćby wartościowanie mają zostać rozwiązane w projektowanej ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej,,
 
Gdzieś wyżej było pytanie o dodatki o charakterze stałym, w ustawie o KAS jest odpowiedź

Art. 226. 1. Funkcjonariusze otrzymują następujące dodatki do uposażenia zasadniczego:
1) dodatek za wieloletnią służbę;
2) dodatek za stopień służbowy w wysokości uzależnionej od posiadanego stopnia;
3) dodatek funkcyjny na stanowisku kierowniczym;
4) dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami i umiejętnościami;
5) dodatki uzasadnione szczególnymi warunkami pełnienia służby.
2. Dodatki do uposażenia, o których mowa w ust. 1 oraz w art. 148 ust. 1 (czyli dodatek tzw. kontrolerski), ustalane w wysokości miesięcznej są dodatkami o charakterze stałym.

Art. 148. 1. Osobie zatrudnionej w jednostce organizacyjnej KAS oraz funkcjonariuszowi przysługują odpowiednio do wynagrodzenia albo uposażenia:
1) dodatek kontrolerski w wysokości do 50% wynagrodzenia zasadniczego albo uposażenia zasadniczego za wykonywanie:..........
 
Czy ktoś wie na temat dodatków kontrolerskich w Przemyślu? Czy już dzielą? A może już podzielili?
 
Jak wygląda w Przemyślu sprawa dodatków konteolerskich. Rozporządzenie określa zE za marzec i kwiecień wypłaca się najpóźniej do końca maja a tu nic
 
Back
Do góry