• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Informacje o miejscu pełnienia służby/zatrudnienia w KAS - DZIAŁANIA

Proponuję jednak wszelkie interpretacje na priv do Sławka, gdyż już trwają prace nad zmianą ustawy ... przy okazji zawsze można coś dorzucić na naszą niekorzyść !!!!!!!!!!!!!!!!!

Czy dobrze myślę?
Art. 170. 1. Stosunki pracy osób zatrudnionych w jednostkach KAS, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 2, 3 i 6
ustawy, o której mowa w art. 1, oraz stosunki służbowe osób pełniących służbę w jednostkach KAS, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 1, 2, 3 i 6 ustawy, o której mowa w art. 1, wygasają:
1) z dniem 31 sierpnia 2017 r., jeżeli osoby te w terminie do dnia 31 maja 2017 r., nie otrzymają pisemnej propozycji określającej nowe warunki zatrudnienia albo pełnienia służby;
2) po upływie 3 miesięcy, licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik albo funkcjonariusz złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby, jednak nie później niż dnia 31 sierpnia 2017 r. (mamy dwa konkretne przypadki zwolnienia wraz z konkretnym terminem )

2. Pracownik albo funkcjonariusz, któremu przedstawiono propozycję zatrudnienia albo pełnienia służby, składa w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania oświadczenie o przyjęciu albo odmowie przyjęcia propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby. (brak jest wskazania co z tym fc się stanie jak nie złoży, bowiem nie reguluje tego ust. 1, a ponadto brak jest daty od kiedy by to go obwiązało, o oznaczało, że w przypadku nie uregulowanym miały by zastosowanie przepisy dotychczasowe czyli z ustawy SC czyli dotyczące reorganizacji jednostki art. 95 czy zniesienia jednostki art. 96 ?)

Art. 95. 1. W przypadku reorganizacji jednostki organizacyjnej, funkcjonariusza można przenieść na inne lub równorzędne stanowisko służbowe, odpowiadające jego kwalifikacjom, jeżeli nie jest możliwe pełnienie służby na dotychczasowym stanowisku. 2. Po przeniesieniu funkcjonariuszowi przysługuje przez okres 6 miesięcy uposażenie nie niższe od dotychczasowego.

Art. 96. 1. W przypadku zniesienia jednostki organizacyjnej kierownik urzędu wstępujący w prawa i obowiązki kierownika znoszonej jednostki staje się stroną w dotychczasowych stosunkach służbowych. 2. W terminie 30 dni od dnia zniesienia jednostki organizacyjnej kierownik urzędu, o którym mowa w ust. 1, proponuje funkcjonariuszowi warunki pełnienia służby, uwzględniające jego kwalifikacje i doświadczenie, oraz wskazuje termin – nie krótszy niż 14 dni – do którego funkcjonariusz może złożyć oświadczenie o przyjęciu bądź odmowie przyjęcia proponowanych warunków. 3. Niezłożenie oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, we wskazanym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia proponowanych warunków. 4. W przypadku odmowy przyjęcia proponowanych warunków funkcjonariusza zwalnia się ze służby po upływie: 1) 2 tygodni – w przypadku funkcjonariuszy w służbie przygotowawczej, 2) 3 miesięcy – w przypadku funkcjonariuszy w służbie stałej – od dnia złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia proponowanych warunków. 5. W przypadku złożenia oświadczenia o przyjęciu proponowanych warunków, w terminie 30 dni od dnia złożenia tego oświadczenia, kierownik urzędu wydaje decyzję określającą warunki pełnienia służby, z tym że przez okres 6 miesięcy od dnia wydania decyzji funkcjonariuszowi przysługuje uposażenie nie niższe od dotychczasowego
 
co do działań : zawsze możemy się pomodlić o śmierć dla naszych WROGÓW !!!!!!!!!!!!!!
 
Ustawy wprowadzającej już nie mogą zmienić ;)


Bodaj Mariusz Konkol powtarzał parokrotnie na tym Forum: "przepisy musimy czytać, czytać, czytać ..."

Przypuszczam, że większość z nas, przepisów wprowadzających nie przeczytała ANI RAZU, a roi się w nich od błędów. Nie jestem miarodajny, ale dla samego Art. 170 widzę jakieś 7 różnych ścieżek pozytywnych dla funków rozwiązań. A gdzie są ci najmądrzejsi, prawnicy z wykształcenia ?!

ŻADNA KANCELARIA PRAWNA NIE BĘDZIE ŚLĘCZEĆ ZA NAS NAD USTAWAMI I WYSZUKIWAĆ KRUCZKÓW.
TO MUSIELIŚMY CZYNIĆ SAMI !!!

Czy któryś z "narzekaczy" zajął się tym na poważnie ??
 
Czy dobrze myślę?
Art. 170. 1. Stosunki pracy osób zatrudnionych w jednostkach KAS, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 2, 3 i 6
ustawy, o której mowa w art. 1, oraz stosunki służbowe osób pełniących służbę w jednostkach KAS, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 1, 2, 3 i 6 ustawy, o której mowa w art. 1, wygasają:
1) z dniem 31 sierpnia 2017 r., jeżeli osoby te w terminie do dnia 31 maja 2017 r., nie otrzymają pisemnej propozycji określającej nowe warunki zatrudnienia albo pełnienia służby;
2) po upływie 3 miesięcy, licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik albo funkcjonariusz złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby, jednak nie później niż dnia 31 sierpnia 2017 r. (mamy dwa konkretne przypadki zwolnienia wraz z konkretnym terminem )

2. Pracownik albo funkcjonariusz, któremu przedstawiono propozycję zatrudnienia albo pełnienia służby, składa w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania oświadczenie o przyjęciu albo odmowie przyjęcia propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby. (brak jest wskazania co z tym fc się stanie jak nie złoży, bowiem nie reguluje tego ust. 1, a ponadto brak jest daty od kiedy by to go obwiązało, o oznaczało, że w przypadku nie uregulowanym miały by zastosowanie przepisy dotychczasowe czyli z ustawy SC czyli dotyczące reorganizacji jednostki art. 95 czy zniesienia jednostki art. 96 ?)

Art. 95. 1. W przypadku ...

Zgadzam się, że przepisów prawa nie da się czytać ,,łapatologicznie,, .Istotą kruczków prawnych oraz możliwości z tym związanych nie są opisane wprost co do zasady zgodnie z intencją tworzącego owe przepisy.

Tak jak pierwszy zauważył CAT w powyższych przepisach jest ,,niedbalstwo,, legislacyjne, które może stanowić taki ,,kruczek,,. Ale to nie jest takie jednoznaczne - wszystko zależy od sędziego, do którego taka sprawa wpłynie. A dokładniej od zastosowani wykładni prawniczej przy interpretowaniu powyższych przepisów ustawy.

Reasumując twierdzisz/twierdzicie że nie można postawić znak równości pomiędzy: stwierdzeniem, że stosunek służby wygasa w jeżeli ,, złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia ,, z
,,Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby,, (tj . brakiem ujęcia w powyższym zdaniu słowa: oświadczenia.) Czyli hipotetycznie może brzmieć:

,,Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z oświadczeniem o odmowie przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby,,

Jest tylko jedno ale, wcielę się w role adwokata diabła tj. poniższy przepis należy rozumieć/czytać razem :

2. Pracownik albo funkcjonariusz, któremu przedstawiono propozycję zatrudnienia albo pełnienia służby, składa w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania oświadczenie o przyjęciu albo odmowie przyjęcia propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby.

Czy nie należy czytać i wnioskować sens z powyższego czytając obydwa zdania razem. ( obydwa zdania stanowią jeden przepis ). W pierwszym zdaniu ustawodawca mówi A) o złożeniu oświadczenia o przyjęciu albo B) złożenia oświadczeniu o odmowie przyjęcia propozycji. ALE zaraz drugie zdanie powyższego wspomina co się zadzieje przy braku reakcji - wtedy mamy do czynienia z B)

Co do terminów istnieje generalna zasada, że terminy liczą się od ostatniego dnia gdzie jest możliwość złożenia tj od 14 dni od złożenia propozycji biegnie 3 miesiące. Ale zawsze nie później niż do 31 sierpnia. Wiec ten trop też może być mylny.

Oczywiście jedno jest pewne: mamy tu do czynienia z ,,niechlujstwem legislacyjnym,, ale czy może to nam pomóc. Ryzykowne ale ...

PS.
Ja w tym temacie pisałem wcześniej, że należało by rozłożyć na czynniki pierwsze termin, słowo ,, PROPOZYCJA ,, w kontekście jej skutecznego dostarczenia itd. Te słowo też nie należy tłumaczyć w sposób ,,łapatologoczny,, !!!
 
Ostatnia edycja:
Zgadzam się, że przepisów prawa nie da się czytać ,,łapatologicznie,, .Istotą kruczków prawnych oraz możliwości z tym związanych nie są opisane wprost co do zasady zgodnie z intencją tworzącego owe przepisy.

Tak jak pierwszy zauważył CAT w powyższych przepisach jest ,,niedbalstwo,, legislacyjne, które może stanowić taki ,,kruczek,,. Ale to nie jest takie jednoznaczne - wszystko zależy od sędziego, do którego taka sprawa wpłynie. A dokładniej od zastosowani wykładni prawniczej przy interpretowaniu powyższych przepisów ustawy.

Reasumując twierdzisz/twierdzicie że nie można postawić znak równości pomiędzy: stwierdzeniem, że stosunek służby wygasa w jeżeli ,, złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia ,, z
,,Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby,, (tj . brakiem ujęcia w powyższym zdaniu słowa: oświadczenia.) Czyli hipotetycznie może brzmieć:

,,Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z oświadczeniem o odmowie przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby,,

Jest tylko jedno ale, wcielę się w role adwokata diabła tj. poniższy przepis należy rozumieć/czytać razem :

2. Pracownik albo funkcjonariusz, któremu przedstawiono propozycję zatrudnienia albo pełnienia służby, składa w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania oświadczenie o przyjęciu albo odmowie przyjęcia propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby.

Czy nie należy czytać i wnioskować sens z powyższego czytając obydwa zdania razem. ( obydwa zdania stanowią jeden przepis ). W pierwszym zdaniu ustawodawca mówi A) o złożeniu oświadczenia o przyjęciu albo B) złożenia oświadczeniu o odmowie przyjęcia propozycji. ALE zaraz drugie zdanie powyższego wspomina co się zadzieje przy braku reakcji - wtedy mamy do czynienia z B)

Co do terminów istnieje generalna zasada, że terminy liczą się od ostatniego dnia gdzie jest możliwość złożenia tj od 14 dni od złożenia propozycji biegnie 3 miesiące. Ale zawsze nie później niż do 31 sierpnia. Wiec ten trop też może być mylny.

Oczywiście jedno jest pewne: mamy tu do czynienia z ,,niechlujstwem legislacyjnym,, ale czy może to nam pomóc. Ryzykowne ale ...

PS.
Ja w tym temacie pisałem wcześniej, że należało by rozłożyć na czynniki pierwsze termin, słowo ,, PROPOZYCJA ,, w kontekście jej skutecznego dostarczenia itd. Te słowo też nie należy tłumaczyć w sposób ,,łapatologoczny,, !!!

Przestańcie już pie.......o tych czynnikach pierwszych ! Jak dostaniecie bumagę to najpierw szok a potem dumanie księdza Piotra......Każdy odbierze to po swojemu bo to jego życie. Jakaś dyskusja akademicka. Jeden przed drugim pręży się a nie dostał "propozycji". Łatwo gadać a trudniej zdecydować co dalej.
 
Ale mogą dodać punkty A,B,C........w związku z artykułem...........Pole manewru nieograniczone...........
Czy Ty wiesz co to ustawa wprowadzająca ustawę główną KAS ??
mogli ją tylko zmienić przed datą wejścia w życie głównej i to właśnie zrobili np. z przenosinami na niższe stanowisko skracając termin z 6 na 3 miesiące z uposażeniem
 
Ostatnia edycja:
Przestańcie już pie.......o tych czynnikach pierwszych ! Jak dostaniecie bumagę to najpierw szok a potem dumanie księdza Piotra......Każdy odbierze to po swojemu bo to jego życie. Jakaś dyskusja akademicka. Jeden przed drugim pręży się a nie dostał "propozycji". Łatwo gadać a trudniej zdecydować co dalej.


Twoje oczekiwanie na to, że ktoś powie: "propozycję przyjmij" albo "propozycji nie przyjmuj",
to rzecz całkiem naturalna, gdy sam nie wiesz, co lepsze.
Niestety, nie licz na to - NIKT Ci tak nie powie, bo nikt też tego nie jest pewny!
Zabierający głos szczerze chcą Ci pomóc, po to właśnie piszą, co myślą. Decyzję jednak MUSISZ
PODJĄĆ SAM !! Nawet nasz ZZ jako instytucja, "z musu" jeden raz podpowiedział - co możesz
(ale nie musisz) uczynić i już tego nie powtórzy.
 
Zgadzam się, że przepisów prawa nie da się czytać ,,łapatologicznie,, .Istotą kruczków prawnych oraz możliwości z tym związanych nie są opisane wprost co do zasady zgodnie z intencją tworzącego owe przepisy.

Tak jak pierwszy zauważył CAT w powyższych przepisach jest ,,niedbalstwo,, legislacyjne, które może stanowić taki ,,kruczek,,. Ale to nie jest takie jednoznaczne - wszystko zależy od sędziego, do którego taka sprawa wpłynie. A dokładniej od zastosowani wykładni prawniczej przy interpretowaniu powyższych przepisów ustawy.

Reasumując twierdzisz/twierdzicie że nie można postawić znak równości pomiędzy: stwierdzeniem, że stosunek służby wygasa w jeżeli ,, złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia ,, z
,,Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby,, (tj . brakiem ujęcia w powyższym zdaniu słowa: oświadczenia.) Czyli hipotetycznie może brzmieć:

,,Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z oświadczeniem o odmowie przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby,,

Jest tylko jedno ale, wcielę się w role adwokata diabła tj. poniższy przepis należy rozumieć/czytać razem :

2. Pracownik albo funkcjonariusz, któremu przedstawiono propozycję zatrudnienia albo pełnienia służby, składa w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania oświadczenie o przyjęciu albo odmowie przyjęcia propozycji. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby.

Czy nie należy czytać i wnioskować sens z powyższego czytając obydwa zdania razem. ( obydwa zdania stanowią jeden przepis ). W pierwszym zdaniu ustawodawca mówi A) o złożeniu oświadczenia o przyjęciu albo B) złożenia oświadczeniu o odmowie przyjęcia propozycji. ALE zaraz drugie zdanie powyższego wspomina co się zadzieje przy braku reakcji - wtedy mamy do czynienia z B)

Co do terminów istnieje generalna zasada, że terminy liczą się od ostatniego dnia gdzie jest możliwość złożenia tj od 14 dni od złożenia propozycji biegnie 3 miesiące. Ale zawsze nie później niż do 31 sierpnia. Wiec ten trop też może być mylny.

Oczywiście jedno jest pewne: mamy tu do czynienia z ,,niechlujstwem legislacyjnym,, ale czy może to nam pomóc. Ryzykowne ale ...

PS.
Ja w tym temacie pisałem wcześniej, że należało by rozłożyć na czynniki pierwsze termin, słowo ,, PROPOZYCJA ,, w kontekście jej skutecznego dostarczenia itd. Te słowo też nie należy tłumaczyć w sposób ,,łapatologoczny,, !!!

Cat ma rację
art. 170 ma dwa niezależne od siebie ustępy 1 i 2 . Pierwszy określa kiedy umowa wygasa i są tu dwa przypadki. Drugi jest odrębny i wskazuje : termin 14 dniowy oraz Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby . Pytanie gdzie są sankcje za jego nie złożenie ?? tutaj w 170 nie ma. Idąc dalej do dalszych ustępów tego art. one nie odnoszą się do ust. 2 tylko do 1 . Gdzie jest unormowanie stosunku fc jak nie złoży oświadczenia ????.
 
Twoje oczekiwanie na to, że ktoś powie: "propozycję przyjmij" albo "propozycji nie przyjmuj",
to rzecz całkiem naturalna, gdy sam nie wiesz, co lepsze.
Niestety, nie licz na to - NIKT Ci tak nie powie, bo nikt też tego nie jest pewny!
Zabierający głos szczerze chcą Ci pomóc, po to właśnie piszą, co myślą. Decyzję jednak MUSISZ
PODJĄĆ SAM !! Nawet nasz ZZ jako instytucja, "z musu" jeden raz podpowiedział - co możesz
(ale nie musisz) uczynić i już tego nie powtórzy.
Tak też to zrozumiałem a zatem proszę nie pokazujcie jeden przed drugim jacy jesteście oblatani w przepisach. To jest tak jak z doświadczonym i niedoświadczonym celnikiem. Doświadczony tylko spojrzy i już wie, że coś jest lipą a niedoświadczony metodą prób i błędów bedzie starał się dojść do sedna. Prawda jest taka , że ten dzisiaj niedoświadczony za jakiś czas dojdzie do perfekcji. Taka prawda i jak mowią słowa piosenki :

https://www.youtube.com/watch?v=g30iRZTniVY
 
Moja znajomość prawa na wymaganym poziomie dla aktualnej osobistej sytuacji jest niewystarczająca i nie nadrobię tych braków - nie zdążę.
Decyzję będę musiał podjąć sam, odpowiedzialnie. Może się narażę tym co napiszę ale cytując część wpisu cat-a
Nawet nasz ZZ jako instytucja, "z musu" jeden raz podpowiedział - co możesz (ale nie musisz) uczynić i już tego nie powtórzy.
- ja to rozumiem tak że sugestia aby przyjąć propozycję jest bezpieczniejsza dla tych którzy będą w emocjach oraz bez alternatywy po 31 sierpnia br. Nie odważę się nikomu radzić co lepsze - dla mnie będzie to najtrudniejsze 13 dni w życiu dotychczas .

Dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć, pięć, cztery, trzy, dwa, jeden.
Odliczam do zmian w moim życiu, niedługo nadejdą.

Creed - Are You Ready
 
Dziewczyny i chłopaki......mam zły czas podobnie jak WY. jakoś podświadomie czuję, że .......mój czas już się kończy. Ciężko to mówić ale odnoszę wrażenie, że pożegnam się z celnictwem. Gdzieś tam to czuję..... Zaczynałem w 1991 i myślałem, że dotrwam do......ale przyszły takie czasy, że...... Wybaczcie mi sceptycyzm i czasami krytyczne podejście do niektorych osób. CAT - szanuję Ciebie. Nie ma ludzi nieomylnych ale wiesz jak czasem jest......To tyle.....
 
Moja znajomość prawa na wymaganym poziomie dla aktualnej osobistej sytuacji jest niewystarczająca i nie nadrobię tych braków - nie zdążę.
Decyzję będę musiał podjąć sam, odpowiedzialnie. Może się narażę tym co napiszę ale cytując część wpisu cat-a - ja to rozumiem tak że sugestia aby przyjąć propozycję jest bezpieczniejsza dla tych którzy będą w emocjach oraz bez alternatywy po 31 sierpnia br. Nie odważę się nikomu radzić co lepsze - dla mnie będzie to najtrudniejsze 13 dni w życiu dotychczas .

Dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć, pięć, cztery, trzy, dwa, jeden.
Odliczam do zmian w moim życiu, niedługo nadejdą.

Creed - Are You Ready
Też tak mam .
 
Dziewczyny i chłopaki......mam zły czas podobnie jak WY. jakoś podświadomie czuję, że .......mój czas już się kończy. Ciężko to mówić ale odnoszę wrażenie, że pożegnam się z celnictwem. Gdzieś tam to czuję..... Zaczynałem w 1991 i myślałem, że dotrwam do......ale przyszły takie czasy, że...... Wybaczcie mi sceptycyzm i czasami krytyczne podejście do niektorych osób. CAT - szanuję Ciebie. Nie ma ludzi nieomylnych ale wiesz jak czasem jest......To tyle.....

No ja już wiem, że nie otrzymam propozycji :( dobrze, że mnie poinformowano miesiąc wcześniej, więcej czasu na poszukiwanie pracy będzie
 
U mnie w ias lublin na oddziałach dostali propozycje ale nie wszyscy. Ja jestem w tej mniejszości czy dadzą czy nie oraz i czy w mundurze czy bez ..... lipa czas leci a tu majówka. Ponoć po majówce we czwartek ma przyjechać dias i dawać propozycje dalsze ( to ostatnie zdanie to fama głosi)
 
Back
Do góry