• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Przepisy prawa (ustawy, rozporządzenia...) i dyskusję na temat tych przepisów

https://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,487,1.html - stenogram

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Marian Banaś:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Rząd Prawa i Sprawiedliwości od razu pochylił się nad tym projektem obywatelskim i od samego początku byliśmy za tym, aby zrealizować postulaty, które przedstawione zostały w projekcie. Nie mogliśmy się jednak zgodzić w pełni z zapisami, które były w tym projekcie obywatelskim, ponieważ w tej sprawie został wydany wyrok Trybunału Konstytucyjnego i orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nas tutaj wiązało, a myśmy przede wszystkim chcieli realizować to orzeczenie. Orzeczenie wyraźnie wskazywało na art. 2 ust. 1 pkty 4-6 ustawy o Służbie Celnej i na to, że uprawnieniami emerytalnymi powinni być objęci ci funkcjonariusze, którzy wykonywali zadania policyjne. A więc po prostu nie możemy tutaj mówić o wszystkich funkcjonariuszach, jak to było postulowane przez niektórych działaczy związków zawodowych. I to był zasadniczy spór. Bo gdyby tego sporu, proszę państwa, Wysoka Izbo, nie było, ta ustawa byłaby już uchwalona. Spór poszedł tak daleko, że właściwie był również powodem wywołania protestów, które miały miejsce w czerwcu 2016 r., kiedy to 4,5 tysiąca funkcjonariuszy protestowało, poszło na zwolnienia lekarskie, zagrażając bezpieczeństwu państwa, bo mieliśmy 2 wielkie wydarzenia światowe Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO i również byliśmy zagrożeni terroryzmem. Przecież wiemy, że kilka miesięcy wcześniej był napad terrorystyczny we Francji i nie tylko, a więc było to realne zagrożenie. A jednak posunięto się tak daleko, do wywierania presji na rządzie, aby poszedł on na kompromis. Nie aby poszedł on na kompromis, tylko aby wypełnił właściwie wszystkie żądania i objął tym wszystkich funkcjonariuszy. Niestety po prostu my jesteśmy odpowiedzialnym rządem, odpowiedzialnym ministerstwem i działamy zgodnie z przepisami prawa. Nie ugięliśmy się. Granica została zabezpieczona, jak również obowiązki były wykonywane prawidłowo. I rzeczywiście podjęliśmy kolejne działania, aby te postulaty zostały zrealizowane. Dzisiaj właściwie jesteśmy na finiszu. Po prostu realizujemy te postulaty. Właściwie pozostali funkcjonariusze też są z tego zadowoleni. Kompromis został zawarty. Była dyskusja w Sejmie, na posiedzeniach komisji i na posiedzeniu plenarnym, wszyscy to zaakceptowali i dzisiaj jest swego rodzaju kompromis. I ta ustawa może zostać uchwalona bez poprawek również przez Senat, o co apelujemy jako rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dziękuję bardzo.


Głosowanie będzie na koniec posiedzenia Senatu.
 
Ostatnia edycja:
Nie bardzo tylko rozumiem, dlaczego Marian tak bardzo się denerwował jak wygłaszał swoją wypowiedź :rolleyes:
Warto obejrzeć to na żywo. Mam wrażenie, że chyba nie za bardzo przygotował się do tematu.
 
Ostatnia edycja:
On zawsze blado wypada na wystąpieniach publicznych. Ile czasu jeszcze ten typ będzie pluł nam w twarz? Dzisiejszy dzień i tak jest smutny a tu jeszcze ten dodatkowo popisuje się swoją obłudą.
 
Przeczytałem teraz na stronie "senat.gov.pl" informację, że było tam dziś o nas i z tego co wyczytałem nic tam nie zmieniono. Jest tam taka lakoniczna notatka dotycząca naszej sprawy, w której jest zdanie dla mnie nie zrozumiałe, a więc mam taką prośbę do kogoś bardziej kumatego ode mnie - co to po polsku oznacza
"Przewiduje dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej zwolnionych ze służby świadczenie pieniężne w wysokości 40% średniego uposażenia, wypłacanego przez okres do 12 miesięcy od miesiąca złożenia wniosku o emeryturę policyjną do miesiąca poprzedzającego miesiąc podjęcia wypłacania tej emerytury."
Czyli jeżeli ktoś 2 stycznia 2018 roku złoży wniosek o emeryturę i będzie miał wymagane wszystkie kryteria czyli 5/15/55, to będzie miał wypłacaną emeryturę w wysokość 40% średniego uposażenia przez pierwszy rok pobytu na emeryturze mimo np. wypracowaniu sobie powiedzmy 45% ??? Dobrze to kumam?



- To znaczy, że będąc zwolnionym (dowolnym sposobem), po złożeniu wniosku o emeryturę policyjną, otrzymasz przez max rok 40% średniej, aż ustalą (bądź nie ustalą) wypłatę emerytury.
Bez warunków!
 
Jutro ciąg dalszy
Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w sprawie rozpatrzenia wniosków do ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw, druk senacki nr 506, odbędzie się jutro, tj. 1 czerwca, o godzinie 8.30 w sali nr 217.
 
Nie bardzo tylko rozumiem, dlaczego Marian tak bardzo się denerwował jak wygłaszał swoją wypowiedź :rolleyes:
Warto obejrzeć to na żywo. Mam wrażenie, że chyba nie za bardzo przygotował się do tematu.

to tylko algi przestały działać. ale pewnie niedługo gdzieś znów wyskoczy, kłamczuszek.

przecież był zawsze za emeryturami dla celników. tylko związki i funkcjonariusze nie chcieli.
 
Głosowanie w Senacie za przyjęciem naszej ustawy bez poprawek - 57 za, 28 przeciw, 1 wstrzymał się.
 
tak z perspektywy czasu to MY jesteśmy takie ci..py.!
Robili, robią i będą robić z nami co chcą.:mad:
 
Lumpus po Twojej wypowiedzi widać w jaki sposób wypowiadasz się o swoich kolegach oraz o mundurze ,który przez tyle lat nosiłeś. Zastanów się czy warto czasem obrażać to o czym piszesz
 
Stróżu, może i tak, ale nie wiesz jak byś reagował w mojej sytuacji. A ja widzę, że w ZPE zostają starzy i niesprawni, a nawet emeryci i TW, a żeby cyferki się zgadzały, to się odpala takich jak ja. Stąd rozgoryczenie i może lekko niesprawiedliwy osąd ogółu, bo przecież są też dobre funki, ale spokojnie, powoli, ich też się pozbędą i będzie wydział geriatryczny do zwalczania normalności.
 

- średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej – 100,0 proc. w ujęciu nominalnym (oznacza to, że wynagrodzenia w 2018 r. nie będą automatycznie waloryzowane jednym wskaźnikiem).

Z uwagi na konieczność przestrzegania tzw. stabilizującej reguły wydatkowej, unijnych reguł fiskalnych oraz zabezpieczenia środków na projektowane działania rządu (kontynuacja programu „Rodzina 500 plus”, dalsza modernizacja sił zbrojnych, obniżenie wieku emerytalnego) w 2018 r. planowane jest utrzymanie wynagrodzeń na poziomie 100 proc. 2017 r.

Określenie średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w wysokości 100,0 proc., nie wyklucza wzrostu wynagrodzeń indywidulanych w ramach planowanych środków na płace.
 
Back
Do góry