• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Reforma KAS

Pomieszanie pojęć i to wszystko w zgodzie i za przyzwoleniem Szefa KAS do którego wpływały jak wspomniał liczne informacje na temat w/ w nieprawidłowości.

Trochę przesadzasz. Nie można zakładać, że co działo się w lutym i było niezgodne z wytycznymi Szefa KAS, odbywało się za jego przyzwoleniem. Tym bardziej, że w kolejnym piśmie napiętnował to i postraszył DIASów odpowiedzialnością dyscyplinarną, cywilną i karną, jeśli tego nie odkręcą. Nie da się ręcznie zarządzać organizacją złożoną z kilkudziesięciu tysięcy ludzi i siłą rzeczy wszystko odbywa się z pewnym opóźnieniem. Dopiero za kilka miesięcy będzie można stwierdzić, czy Szef KAS dopilnował realizacji własnych poleceń i czy wyciągnięto konsekwencje wobec osób ignorujących te polecenia.
 
Ostatnia edycja:
podaj jakieś konkrety

Konkrety dopiero po propozycjach, nie oczekuj ode mnie sensacji. Gwarantuje że jak przejdzie to co wiem na dziś to będzie kuźwa skandal!

Trochę przesadzasz. Nie można zakładać, że co działo się w lutym i było niezgodne z wytycznymi Szefa KAS, odbywało się za jego przyzwoleniem. Tym bardziej, że w kolejnym piśmie napiętnował to i postraszył DIASów odpowiedzialnością dyscyplinarną, cywilną i karną, jeśli tego nie odkręcą. Nie da się ręcznie zarządzać organizacją złożoną z kilkudziesięciu tysięcy ludzi i siłą rzeczy wszystko odbywa się z pewnym opóźnieniem. Dopiero za kilka miesięcy będzie można stwierdzić, czy Szef KAS dopilnował realizacji własnych poleceń i czy wyciągnięto konsekwencje wobec osób ignorujących te polecenia.

Za kilka miesięcy ludzie ucywilnieni i skurwieni tym co ich spotkało będą mogli liczyć na siebie samych i ewentualnie na pomoc ZZ o ile do niego należą ale to będzie droga długa kręta i tak naprawdę nieznana. Ech nie chce mi się już nic pisać więcej, zmęczony jestem.
 
Ostatnia edycja:
Za kilka miesięcy ludzie ucywilnieni i skurwieni tym co ich spotkało będą mogli liczyć na siebie samych i ewentualnie na pomoc ZZ o ile do niego należą ale to będzie droga długa kręta i tak naprawdę nieznana. Ech nie chce mi się już nic pisać więcej, zmęczony jestem.

Ucywilnienie jako takie to zupełnie odrębna kwestia.

Natomiast nepotyzm i kumoterstwo Szef KAS publicznie potępia, więc nie można na tę chwilę twierdzić że dzieje się to za jego przyzwoleniem.
 
Nie wiem czy nie rozumiesz czy nie chcesz zrozumieć, dla mnie to publiczne potępianie przypomina zachowanie pewnego rzymskiego namiestnika.
 
Ucywilnienie jako takie to zupełnie odrębna kwestia.

Natomiast nepotyzm i kumoterstwo Szef KAS publicznie potępia, więc nie można na tę chwilę twierdzić że dzieje się to za jego przyzwoleniem.

Też tak sądzę. Zobaczymy jak będzie wyglądała ostateczna lista FC w komórkach/strukturach KAS.
 
Opolski Urząd Celno-Skarbowy ma zatrudniać 270 pracowników
http://www.nto.pl/strefa-biznesu/wi...rbowy-ma-zatrudniac-270-pracownikow,11878051/

KAS: Trzy piony działania. Średnio co trzeci mundurowy będzie "ucywilniony"
http://radio.opole.pl/103,190386,kas-trzy-piony-dzialania-srednio-co-trzeci-mundu



...czytam sobie ten artykuł o UCS w Opolu i zastanawiam się dlaczego duża część Celników / w tym niestety prawdopodobnie i ja/ pracujących na granicy musi zdjąć mundur tym samym przestają być funkcjonariuszami a pracownicy jakiś dziwnych tworów jak Grupa Zadaniowa ds. e-kontroli czy informatyki śledczej zostają nadal funkcjonariuszami? Ktoś mi to wytłumaczy? Rozumiem jeszcze tych od informatyki śledczej ... bo może jakieś przeszukania czy cos w tym rodzaju, ale "specjaliści ds. e-kontroli"? Co to w ogóle jest ta e-kontrola? wpisałem w googlach i wyskoczyło mi że to jakaś kontrola elektroniczna
E-kontrola jest działaniem władz skarbowych mającym na celu wykorzystanie w toku kontroli podatkowej lub skarbowej zaawansowanych narzędzi informatycznych do badania danych finansowych pochodzących z systemu finansowo-księgowego podatnika.
A patrzę na zadania jakie ma pełnić ta komórka i widzę, że jakimś Internetem ma się zajmować. Co mają wyżej wymienione z pracą funkcjonariusza? Ktoś z Was w ogóle słyszał czym się Ci ludzie zajmują, że aż mundury i status funkcjonariusz są im tak bardzo potrzebne? Prowadzicie w ogóle te e-kontrole u siebie? Co to ma być? Chyba Pan Marian Banas opisywał pracę funkcjonariuszy trochę inaczej.
Podobna sytuacja jest w Białymstoku. Tam to w ogóle powstał cały pion "grup zadaniowych" i wszyscy w mundurach tacy funkcjonariusze zza biurka. Czy specjalistom od tytoniu potrzebne są mundury? Nie mam ochoty przeglądać dalej pewnie i u Was w UCSach powstały tego typu komórki..... o co w tym chodzi?
Może się mylę, może ktoś z Was mnie przekona? Uważam jednak, że lepiej te etaty funkcjonariuszy byłoby przenieść na granicę! Przepraszam, przemawia za mną wewnętrzna frustracja. Bo przez tyle lat przyzwyczaiłem się do swojej roboty na granicy a ostatnio blady strach przetoczył się po moim przejściu ... ehhh ...a ucywilnienie coraz bliżej....
 
Ostatnia edycja:
Dziwne co piszesz o granicy, z tego co mi dane było usłyszeć lub przekazano zapewnienia z ust z-cy NUCS to w oc granicznych nie ma cywili, czym innym jest otrzymanie propozycji w komórce cywilnej (jaka to ma być z informatykami z wyjątkiem B-stockich przejść, ciekawe jakim sposobem).
W UCS to są spec komórki pionu granicznego z zadaniami że głowa mała, sami fachowcy z stopniu komisarza albo wyżej w większości oni muszą się ta robotą zza biurka zajmować, są też z logistyki, finansów a jakże.
 
Kiedyś praca w budżetówce nie dawała kasy ale dawała stabilizację, teraz nie daje już nic.
 
Taką ciekawostkę znalazłem na "skarbowcach":
https://nabory.kprm.gov.pl/zachodniopomorskie/szczecinek/poborca-skarbowy,9230
Wynagrodzenie 2435,99 brutto. Pomijając kwestię kolejnego kłamstwa banasia w kwestii wynagrodzeń minimalnych, on naprawdę myśli, że ktoś będzie z zaangażowaniem zap....ł za te pieniądze?

Akurat zalinkowane ogłoszenie dotyczy naboru na stanowisko poborcy skarbowego, a ci od zawsze umowach o pracę mieli wpisywane kwoty niskie albo bardzo niskie. Jednak u poborcy dochodzi dodatkowy element do wynagrodzenia jakim jest prowizja od wyegzekwowanych kwot. Znam przypadki gdzie roczne wynagrodzenie poborcy mieściło się pomiędzy rocznym wynagrodzeniem NUS-a i jego zastępcy ( ale to było bardzo dawno temu ). Z drugiej strony prowizja też została jakiś czas temu odgórnie okrojona i na dzień dzisiejszy aż takich kokosów jak dawniej to teraz się w egzekucji nie zarabia.
 
Ostatnia edycja:
bardzo słuszna diagnoza niedługobezmunduru i nie dlatego która komórka powinna być w mundurach a która nie a raczej w tym co się dzieje. Wynika to z kompletnego nie ogarniania przez Szefa KAS tego co się dzieje. Pozostawienie kompletnej swobody w zakresie kształtowania struktury organizacyjnej doprowadziło to stworzenia potworka. Już nawet nie będę pastwił się nad tym, że w nie których IAS są regulaminy a w niektórych ich nie ma. Skupmy się na strukturze. Te same komórki w różnych IAS są w różnych pionach, w jednych IAS są komórkami cywilnymi, w innych mieszanymi, a w jeszcze innych mundurowymi, wszystko zależy od lokalnych układów. I tak naprawdę nie wydaje mi się że jest to zła wola MB tylko go to przerosło, postawił na kiepskich ludzi (szefowie RAS i ich pomiagierzy) i nie wyszło. Czy możemy coś z tym zrobić? Wydaje mi się że jedyną drogą jest obecnie informowanie mediów, posłów opozycji, niestety nie pozostawiono nam nic innego. Po pierwszych doniesieniach medialnych DIAS dostali wytyczne - komunikować się z ludźmi żeby mi nie pisali do mediów a opozycja też ma swój interes do ugrania. Więc grajmy tymi kartami które nam dano, nie mamy innego wyjścia. Co potem - indywidualne pozwy do sądów w sprawach pracowniczych, w tym dyskryminacji. Sami podają nam argumenty na tacy. Jeśli w jednej IAS w DŚ będzie pracował funkcjonariusz a w innej cywil to cywil na duże szanse na wygranie takiego sporu. Jeśli w choć 1 OC granicznym informatyk będzie funkcjonariuszem a w innej cywilem - pozew do sądu, jeśli w jednej IC choć jedna osoba z postępowań celnych będzie funkcjonariuszem bo jest w GRK pozew do sądu. Jak zachowa się MB kiedy wpłynął setki pozwów - napisał już to DIAS, to będzie zmartwienie nie tylko nasze ale również ich...
 
Wynika to z kompletnego nie ogarniania przez Szefa KAS tego co się dzieje. Pozostawienie kompletnej swobody w zakresie kształtowania struktury organizacyjnej doprowadziło to stworzenia potworka.

Niezupełnie tak jest. Szablon struktury dla IAS/UCS/US został opracowany centralnie, a w zależności od uwarunkowań w danym województwie miały być modyfikacje. KAS dopiero ruszył, więc te obecne struktury nie są na zawsze.

Skupmy się na strukturze. Te same komórki w różnych IAS są w różnych pionach, w jednych IAS są komórkami cywilnymi, w innych mieszanymi, a w jeszcze innych mundurowymi, wszystko zależy od lokalnych układów.

To że komórki o tej samej nazwie są w różnych pionach samo w sobie niczym złym nie jest, zwłaszcza że mogą mieć w regulaminie poszczególnych IAS przypisane nieco inne zadania. Poza tym skąd wiesz, które komórki są "mundurowe", a które nie? Kolor na schemacie nic nie znaczy, dopiero 1 września okaże się w których komórkach są f-sze, a w których cywile.

jeśli w jednej IC choć jedna osoba z postępowań celnych będzie funkcjonariuszem bo jest w GRK pozew do sądu.

IC już nie ma. Poza tym właśnie taka jest idea GRK, że w razie np. zwiększonego obciążenia granic można wysłać taką osobę na przejście. Niektóre czynności zgodnie z ustawą mogą wykonywać tylko funkcjonariusze, więc cywila wysłać nie można.
 
Ostatnia edycja:
1. Jeśli statut napisany jest w ten sposób że co do zasady są piony ale można komórki przenosić pomiędzy pionami i tworzyć nowe komórki to to jest bałagan a nie struktura tym bardziej, że nikt na tym nie panuje. Tajemnicze słowo klucz - w zależności od specyfiki w każdym województwie może być modyfikacja. To proszę wytłumacz mi czym różni się woj. podkarpackie od lubelskiego, podlaskiego i warmińsko mazurskiego, że w każdej z tych IAS struktury są inne mimo tego że są to izby graniczne a więc takie same? To prowadzi do patologii i nierównego traktowania. Przykład - w 2 z tych IAS komórki graniczne są na poziomie IAS, w w dwóch na poziomie IAS i UCS; w jednej z nich laboratorium ma być cywilne w drugim mundurowe, w jednych są wydzielone komórki kontroli rynku ds. hazardu w drugich nie. I gdzie ta mityczna specyfika która wpływa na takie podziały?
Ad 2 Nie jest złym? To podam choć jeden przykład - w jednej IAS komórka AEO jest w strukturze pionu granicznego i będzie mundurowa, a w drugiej w pionie kontroli celno skarbowej i będzie cywilna. Podawać dalej?
Ad 3 IC już nie ma wiem o tym, tak samo jak nie ma GRK. To był skrót myślowy który obaj zrozumieliśmy. Zgadzam się że jest potrzebne wspomożenie granicy. Jak to zrobić - mam swój pomysł, ale nie będę podpowiadał, niech tfurcy kombinują. Ale czy naprawdę będzie dobrze że w tej samej komórce (np. logistyce) będzie siedział cywil i funkcjonariusz wykonując dokładnie to samo? a może dobrze, zobaczymy co na to powie sąd...
 
Niezupełnie tak jest. ...

... Kolor na schemacie nic nie znaczy ...

IC już nie ma. ...


O ja cie chromolę ...
Kandydat, przestań już wszystkich traktować jak idiotów i tłumaczyć im kolor śniegu!
Czy nie dociera do Ciebie, że rozpisujesz się na temat oczywistych oczywistości,
absolutnie nie "łapiąc" sedna i jego niuansów ?!

Tak! Śnieg zazwyczaj jest biały - wszystko napisane przez Ciebie jest prawdą - tyle, że akurat
nie kolor stanowi tu istotę, będąc zresztą złudnym wrażeniem niedoskonałych zmysłów.
 
Back
Do góry