• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Reforma KAS

...że jesteśmy w czarnej.d, to wiemy wszyscy, ale przecież nie chodzi o to, żeby to pier..., tylko dobrze zaczęło funkcjonować.
Trzeba powiedzieć coś, czego nikt głośno nie mówi, Służba Celna została zlikwidowana, sorry, zoptymalizowana poprzez połączenie Służby Celnej, Skarbówki i Kontroli Skarbowej za wcześniejsze (od 1998r.) domaganie się swoich praw i zniesienie dyskryminowania, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 marca 2015r, syg. 39/13 był tylko gwoździem, który każdy poprzedni rząd chciał wbić, ale jeszcze nie musiał, a teraz niestety...
jest jak jest

byłe (OC) samodzielne komórki Służby Celnej działają prawdopodobnie bez zakłóceń

każda koniunkcja is/ic/uc/us/uks to ... i nie wiadomo, gdzie szukać winnych, przecież ustawy nie weszły z dnia na dzień.

Druki procesowe- może by tak wzory takich druków były dostępne on line na stronie MF (oczywiście z nowymi podstawami prawnymi), wraz z pouczeniami w kluczowych językach. Po pierwsze są dost ępne dla każdego na terenie całego kraju i wszędzie są identyczne.

jeżeli ktoś mówi, że jest OK, to mówi,
 
jeszcze jedna sprawa
Służba Celna umarła dla ucywilnionych, dla funkcjonariuszy Służby Celno Skarbowej jest kontynuacja , ale jakie świadectwo służby/pracy dostanie:
1)funkcjonariusz, który propozycje pracy dostanie np. 15 kwietnia (dla wszystkich datą graniczną jest oczywiście wejście ustawy o kas) i ją odrzuci lub przyjmie, czy będzie miał zaliczoną służbę w SCS.
2) funkcjonariusz, który otrzyma propozycję służby w SCS, ale jej nie przyjmie.
3) funkcjonariusz, który nie dostanie żadnej propozycji.
Jakie świadectwo służby otrzyma funkcjonariusz z pkt. 2 i 3 i co będzie miał zapisane f-sz z pkt.1.
Pytanie prozaiczne, ale przy przechodzeniu do innych służb i zaliczaniu stażu służby kluczowe.
Już do Policji zaliczany jest staż w Służbie Celno-Skarbowej a nie w Służbie Celnej więc obecny czas lewitacji jest kluczowy, ważne, co będzie zapisane w świadectwie służby.

służba w SCS zalicza SC
 
od razu czuć że temat jest ci obcy

typowe zdziwienie laika

lokal działa tyle lat i nikt nic nie robi
ja jestem tzn byłem celnikiem , nie czuje tematu autamatów , przechodziłem obok nie raz i tyle. Nie chce się wymądrzać bolo 1999, szanuje Cie , to wiesz , w polemikę dotyczącą automatów nie wchodzę , nie znam się na tym .
 
przy obecnym kontrolowanym poślizgu wejścia KAS może się okazać, że otrzymam propozycję pracy/ służby np. 20 maja, a że mam 14 dni na udzielenie odpowiedzi, np. 2 czerwca jej nie przyjmuję, to zgodnie z ustawą wprowadzającą KAS 31 sierpnia 2017 jestem bezrobotnym, ale.. licząc 3 miesiące od miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik albo funkcjonariusz złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia propozycji zatrudnienia albo pełnienia służby (art. 170.1.2 )

czyli jestem funkcjonariuszem do 30 września!? czy (nie) zgodnie z ustawą? pewnie się wyrobią! więc nie będzie problemacji

KASowi Avengersi muszą rodzić się w bólach, ale jak później zaataku...

PS wolę avengersów niż pretorian.
 
Ostatnia edycja:
zostałem poproszony o wyedytowanie postu

tak dla Twojej wiadomości Kolego
czynności były realizowane na podstawie postanowienia prokuratory w tym zgody na siłowe pokonanie przeszkody
prokurator zaakceptował upublicznienie informacji
pozostałe kwestie formalne również zostały dopełnione
proszę wyedytuj post, ponieważ zawiera nieprawdziwe, szkalujące dobre imię funkcjonariuszy informacje
pozdrawiam

A tymczasem w Szczecinie… „Na drzwiach wielki napis sugerujący co jest w środku, samo centrum miasta (plac Odrodzenia, z tego co widać na filmie), w środku nikogo, ale wszystkie automaty włączone.
Dziwne. Gratuluję sukcesu” http://szczecin.wyborcza.pl/szczeci...i-automaty-zdjecia.html?disableRedirects=true
 
Ostatnia edycja:
zostałem poproszony o wyedytowanie postu

tak dla Twojej wiadomości Kolego
czynności były realizowane na podstawie postanowienia prokuratory w tym zgody na siłowe pokonanie przeszkody
prokurator zaakceptował upublicznienie informacji
pozostałe kwestie formalne również zostały dopełnione
proszę wyedytuj post, ponieważ zawiera nieprawdziwe, szkalujące dobre imię funkcjonariuszy informacje
pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
A dla mnie z wypowiedzi przew. Solidarności jedną z kluczowych kwestii jest to że panowie inspektorowie wciąż chcą zostać oficerami, bo mają fakultety i chcą.
 
Tele echo - nie wiem gdzie pracujesz i jaka jest Twoja wiedza na temat kpk, po komentarzu twierdzę że mierna, nie komentuje tego filmu bo to nie miejsce na to, ale daruj sobie teksty typu przekroczenie uprawnień bo ludzie którzy od lat napieprzają się z tym hazardowym towarzystwem mieli nie jedną zakładaną sprawę o w/w czyn, chcesz być inspiracją do kolejnych donosów wyssanych z palca? Zatrudnij się w kancelarii adwokackiej i przestań udawać funkcjonariusza.

PS. Napisane w afekcie: reforma reformą, chaos chaosem, ale przydałoby się mieć chociaż trochę instynktu samozachowawczego.
 
Reforma, reforma, nie chodzi to, nie chodzi tamto, brak tego, brak tamtego.... A zwróciliście wszyscy uwagę na struktury jakie stworzono? Powstało 16 niewydolnych molochów w postaci UCS z delegaturami. Najbardziej podoba mi się struktura Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie. To jest majstersztyk. Dwa piony zwalczania przestępczości ekonomicznej, przy czym w skład drugiego pionu ZPE wchodzą same komórki dochodzeniowo-śledcze. W jakim celu powołuje się taką strukturę , jaka będzie współpraca i wymiana informacji pomiędzy tymi pionami? Od razu widać, że chodziło jedynie o stworzenie kolejnego stołka zastępcy NUCS. Z pewnością zaraz inne UCS wpadną na podobny pomysł i za zgodą SKAS zweryfikują swoje struktury.
Kolejna sprawa czy ktoś może mi powiedzieć ile osób ma pracować w działach, które składają się z referatów. Czy przypadkiem nie jest tak, że w dziale będzie "pracował" jedynie kierownik działu, który będzie pośredniczył pomiędzy kierownikami referatów a zastępcą NUCS? Struktura jak w komunistycznej spółdzielni pracy. Sami kierownicy, wydłużony proces decyzyjny, rozmyte kompetencje.... a przede wszystkim stołki.
Piszecie państwo, że byłym IKS-om marzą się stopnie oficerskie, może tak jest znając ich wybujałe ego... Tylko czy to jest jeszcze komuś potrzebne do szczęścia. Ustawa o KAS w przeciwieństwie do ustawy o SC nie przewiduje ograniczenia w możliwości mianowania na stanowiska kierownicze funkcjonariuszy jedynie z korpusu aspirantów (w przypadku stanowisk kierowniczych średniego szczebla), korpusu oficerów czy generałów (w przypadku wyższych stanowisk kierowniczych), a to oznacza, że aplikant również może zostać, jeżeli będzie taka potrzeba powołany np. na stanowisko NUCS. Zresztą już pierwsze przykłady mamy. Proszę sprawdzić skład kierownictwa UCS w Białymstoku. tam już się to udało, jednym z zastępców NUCS jest starszy rachmistrz. Zresztą zdaje się, że w którymś OC w Wielkopolsce również szefem została osoba w stopniu rachmistrza. Przepraszam, ale ja pier...lę takie wojsko. W żadnej służbie nie ma takiego absurdu. Ale to jest tylko po to, że powsadzać swoich, a potem co miesiąc dawać im awanse kosztem innych funkcjonariuszy, tak długo aż dojdą do stopnia inspektora.
Wracając do struktury. To co zostało przyjęte jest odwzorowaniem niewydolnych struktur US czy UKS. Kierownik goni kierownika. Piony, działy, referaty, wieloosobowe stanowiska itd. Nic nie trzyma się kupy. Zapytajcie się kolegów i koleżanek, których siłowo wcielono do US jak wygląda tam praca. Każde zadanie podzielone jest na kilka części, a za każdą część odpowiada inna osoba. To co w SC robił jeden funkcjonariusz w US robi kilku pracowników. Podejrzewam, że gdyby Skarbowcy tworzyli byłą już SC, to celników nie byłoby 14 tyś. tylko 75 tyś. Zapytajcie koleżanek w jaki sposób w skarbowości działają finanse/rachunkowość i na jakich systemach są dokonywane operacje. To prawda SC też była kiedyś na takim etapie rozwoju, ale to było na początku lat dziewięćdziesiątych. Zapytajcie jaki system używany był UKS do ewidencji spraw karnych... Albo nie pytajcie, bo nie ma o co. Drodzy państwo fuzja KAS spowodowała cofnięcie byłej SC do mentalnego i informatycznego średniowiecza. Najgorsze jest jednak to, że to średniowiecze jest skłonne obciąć każdemu niewiernemu głowę za inne spojrzenie na świat. Zatem te wszystkie brakujące pieczątki i upoważnienia to nic w porównaniu do struktury, która została stworzona, bo wszystkie te braki prędzej czy później zostaną uzupełnione, ale struktura i mentalność zostaną.
 
Ostatnia edycja:
@toporek zgadzam się z tym co piszesz o strukturze rozdawnictwo stanowisk kierowniczych dla swoich lub namaszczonych jakakolwiek próba wskazania bezsensu jakiegoś rozwiązania organizacyjnego grozi inkwizycja. Dostosowali się do "narodowych patriotów i obrońców wiary" Ciemnogród jak za początków średniowiecza. Ja do tego nie pasuje......

Nabazgrane w afekcie........
 
@Toporek, sam bym tego lepiej nie ujął. Dodałbym jeszcze, że pomimo stworzenia tylu stanowisk kierowniczych,dochodzi do tego rzeczywisty brak delegowania uprawnień, wożenie dokumentów do centrali ( np Lubuski UCS) czy wysyłanie ich pocztą do podpisu (i to nie tylko elektroniczną a także zwykłą) wydłużenie procesu decyzyjnego do absurdu, w przypadku gdy terminy są liczone w dniach a nawet godzinach... No cóż pisałem już kiedyś, czyje standardy i jaka kultura organizacyjna będzie dominować . Nawet przy tak prozaicznej sprawie jak udzielanie urlopów, wyjście prywatne czy nawet odbiór godzin nadliczbowych powoduje konieczność wypełniania co najmniej dwóch papierów i ich przesyłanie do centrali.:confused:
 
w białymstoku zastępcą nucs jest starszy rachmistrz pochądzący z uks (przed 1,03,2017r)- były vicedyrektor uks. Trudno dawać stopnia oficerskiego dla osoby która wojsko, policję, SG czy celnika widziała tylko na zdjęciu (a pracę służb- tylko z filmów)- i oczywiście z rozmów z przedstawicielami. Ale to prawda- niektórzy inspektorzy UKS (byli) dalej snują plany ... jak to dobrze być oficerem i dlaczego oni mini nie zostali. a naczelnikiem, zastępcą i kierownikiem się tylko bywa...
 
@Toporek, sam bym tego lepiej nie ujął. Dodałbym jeszcze, że pomimo stworzenia tylu stanowisk kierowniczych,dochodzi do tego rzeczywisty brak delegowania uprawnień, wożenie dokumentów do centrali ( np Lubuski UCS) czy wysyłanie ich pocztą do podpisu (i to nie tylko elektroniczną a także zwykłą) wydłużenie procesu decyzyjnego do absurdu, w przypadku gdy terminy są liczone w dniach a nawet godzinach... No cóż pisałem już kiedyś, czyje standardy i jaka kultura organizacyjna będzie dominować . Nawet przy tak prozaicznej sprawie jak udzielanie urlopów, wyjście prywatne czy nawet odbiór godzin nadliczbowych powoduje konieczność wypełniania co najmniej dwóch papierów i ich przesyłanie do centrali.:confused:


Mnóstwo "nadbudowy" wypływa również z nadgorliwości, jednak chyba bardziej właściwej celnym.
Przykład: na cholerę tworzy się odrębne regulaminy dla delegatur ?! Wszak z przepisów to raczej nie wynika.
 
No cóż jakie małpy taki cyrk. Ja nie mam zamiaru przyjmować poleceń służbowych od niższych stopniem. Myślę, że jeżeli chcą tak bardzo stworzyć super zbrojne ramię KAS, to powinni zacząć od przeprowadzenia badań lekarskich wszystkim ewentualnym funkcjonariuszom....
P.S. Kiedy dokończą dzieła, będzie można do swojego przełożonego na korytarzu krzyknąć "w tył na lewo - nie nauczyli was oddawać honoru starszym stopniem?".... Moje gratulacje...
 
zostałem poproszony o wyedytowanie postu

tak dla Twojej wiadomości Kolego
czynności były realizowane na podstawie postanowienia prokuratory w tym zgody na siłowe pokonanie przeszkody
prokurator zaakceptował upublicznienie informacji
pozostałe kwestie formalne również zostały dopełnione
proszę wyedytuj post, ponieważ zawiera nieprawdziwe, szkalujące dobre imię funkcjonariuszy informacje
pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Toporek świetna diagnoza rzeczywistości
Spróbuję od północy. W pionie zwalczania przestępczości ekonomicznej 1 dział realizacji składający się z 5 referatów w sumie około 140 osób. W pionie kontroli 6 działów kontroli celno-skarbowej około 130 osób. W każdej części kierownik ma pod sobą 15 - 25 osób, z tym że celnicy to będą kierownicy referatów a uks-owcy kierownicy działów. Dlaczego? pewnie przypadkiem, bo na pewno nie z powodu tego że kierownik działu zarabia więcej...
Powołano koordynatorów którzy mają stać na czele komórek. Paradoks - w email z IAS - nic nie mogą podpisywać. Efekt - nawet wniosek urlopowy lub polecenie w nadgodzinach podpisuje Zastępca Naczelnika UCS o każdym innym piśmie nie wspomnę
 
w białymstoku zastępcą nucs jest starszy rachmistrz pochądzący z uks (przed 1,03,2017r)- były vicedyrektor uks. Trudno dawać stopnia oficerskiego dla osoby która wojsko, policję, SG czy celnika widziała tylko na zdjęciu (a pracę służb- tylko z filmów)- i oczywiście z rozmów z przedstawicielami. Ale to prawda- niektórzy inspektorzy UKS (byli) dalej snują plany ... jak to dobrze być oficerem i dlaczego oni mini nie zostali. a naczelnikiem, zastępcą i kierownikiem się tylko bywa...

Jeżeli ta osoba nie posiadała wcześniej stopnia SC lub równorzędnego stopnia policji albo SG, to dlaczego nadano jej stopień starszego rachmistrza a nie aplikanta.... Czy ktoś może podać podstawę prawną takiego działania?
 
Back
Do góry