• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Narodowe Siły Rezerwowe a praca w Izbie Celnej.

strurz

Aktywny użytkownik
Dołączył
21 Styczeń 2016
Posty
222
Punkty reakcji
81
Witam.
Pracuje od niedawna w Izbie Celnej i nie przeszedłem jeszcze Służby Przygotowaweczej. Wczoraj otrzymałem telefon z WKU, że istnieje możliwość podpisania kontraktu z wojskiem do Narodowych Sił Zbrojnych (NSR). Wiąże się to z tym, iż w ciągu roku będę mógł (ale nie bede musiał) odbyć 30 dni w wojski w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Nie podpisałem jeszcze tego kontraktu. Chciałbym wiedzieć jakie organy muszę poinformować przed tego podpisaniem i czy w ogóle muszę.
 
Powiem ci jak to wygląda w przypadku ćwiczeń rezerwy do których w czasie mojej służby w SC byłem powoływany kilka razy.
Dyrektor IC żadnej łaski (haha właśnie przypomniałem sobie Sikorskiego) nie robi, ale daje ci urlop niestety bezpłatny i idziesz wojować.
W wojsku dostajesz żołd a jeśli żołd był niższy niż twoja stracona pensja to występuje się do Prezydenta (Burmistrza/Wójta) miasta, który poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wypłaca ci zapomogę w kwocie różnicy pomiędzy pensją a żołdem. I jesteś happy
Pewnie podobnie będzie z NSR ale czy udział w NSR to to samo co ćwiczenia rezerwy to trzeba doczytać czy dopytać.
 
Ja mam za sobą jeden kontrakt w NSR... Nie musisz nikogo powiadamiać o chęci podpisania kontraktu, ale jak go już podpiszesz to musisz o nim powiadomić DIC-a. Na początku roku powinieneś otrzymać plan ćwiczeń. Należy o tym fakcie orz terminie ćwiczeń powiadomić pracodawcę. Na okres ćwiczeń udzielany jest urlop bezpłatny. Natomiast wypłata za ćwiczenia następuje tak jak w przypadku ćwiczeń rezerwy. Wysokość żołdu uzależniona jest od twojego stanowiska i stopnia w NSR... To chyba wszystko...
 
"DIC" = to dyrektor Izby Celnej. Czyli jak pracuje np na granicy w Kużnicy to informuje Dyrektora w Białymstoku?
 
Powiadamiasz DIC-a bo tam są twoje kadry. Oczywiście, kierownik OC również powinieneś poinformować...
 
Jak już pytać to pytać do końca. Jak napisałem wcześniej jestem w czasie słyżby przygotowawczej, nie będzie to żle widziane, że chcę być w NSR? I czy nie rosądniej byłoby przed podpisaniem kontraktu porozmawiać jak napisałemś wyżej z kierownikiem OC aby wyraził swoją opinie.
 
Ostatnio pytał mnie jeden człowiek czy można przepisać stopień z wojska, policji, straży granicznej jak jest w cle.
Czy ktoś może słyszał o tym czy jest taka możliwość, aby stopień np z wojska przepisać w SC.
 
Z policji i SG można się przenieść do SC-S na podstawie ustawy o KAS i rozporządzenia o przeniesieniu. Wtedy dopasowują stopień do posiadanego.
 
Wojsko nie uzna żadnego naszego stopnia. Przenoszenia na równorzędne stopnie obowiązują między służbami: SC-S, Policją i SG na podstawie porozumień, co jest uregulowane we właściwych ustawach.
 
Wojsko nie uzna żadnego naszego stopnia. Przenoszenia na równorzędne stopnie obowiązują między służbami: SC-S, Policją i SG na podstawie porozumień, co jest uregulowane we właściwych ustawach.

Chce wiedzieć czy jak mam stopień wojskowy to czy uznają mi go w cle
 
Pomijając stopień to co z ciągłością służby jeśli ktoś z nas chciałby się przenieść do wojska ..... ? to znaczy zwolnić sie z KAS i przyjąć na nowo do MON w przeciągu pół roku ....hmm uznaje ją chyba tylko Policja i SG
 
Pomijając stopień to co z ciągłością służby jeśli ktoś z nas chciałby się przenieść do wojska ..... ? to znaczy zwolnić sie z KAS i przyjąć na nowo do MON w przeciągu pół roku ....hmm uznaje ją chyba tylko Policja i SG

Dla wprawionych z centrali podobno szwadrony śmierci uznają ciągłość służby, nawet pół roku po zwolnieniu z KAS. Przepraszam za sarkazm, ale sam się Kolega prosił.
 
Ostatnia edycja:
Chce wiedzieć czy jak mam stopień wojskowy to czy uznają mi go w cle

Nie.
I w woju nie uznają celnego.
Jedyna "uznawalność" funkcjonuje w stosunku do nas w SG i Policji, w obie strony nareszcie (dawniej to tylko my uznawaliśmy tamte stopnie, ale bez wzajemności).Wystarczy przeczytać ustawy branżowe.
 
Tak będzie Majorek87, jeśli ten artykuł obejmie nowelizacja w związku ze zmianą ustawy o zaopatrzeniowym systemie emerytalnym. Ale nie wczytywałem się, czy tak będzie.
Fajnie by było, w razie W miałbym szanse być mięsem armatnim nieco wyższego gatunku niż szeregowy :) stopnie w końcu są dożywotnie..
 
Back
Do góry