• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

TAX FREE a naprawa gwarancyjna

Cooper

Użytkownik
Dołączył
6 Październik 2009
Posty
158
Punkty reakcji
9
Miasto
zapomniany wschód
Witam. Mam lekkie zakręcenie w głowie, najlepiej wytłumaczyć na przykładzie, de facto autentyczny.
Podróżny kupił markowy telewizor w jednej z sieci ze sprzętem rtv, sklep wystawił dokument TAX FREE, oddział celny potwierdził wywóz sprzętu, a kupujący uzyskał już zwrot podatku Vat. Moje pytanie brzmi czy w takiej sytuacji podróżny może dokonać naprawy tego sprzętu na terenie UE, a prościej mówiąc, czy może wwieźć go Polski w celu naprawy. I tutaj zaczynają się schody. Jedni są zwolennikami zakazu takiego przywozu, bo w sumie podatek odebrany, dokumentu już anulować nie można, iini uważają że można, bo sprzedawca gwarantuje takową naprawę w cenie zakupu. Przejrzałem ustawę o Vat, art 126 do 130, ale nic o naprawie gwarancyjnej przy tax free


edit:
podstawą do gwarancji jest wymagany przez sklep dowód zakupu (paragon), paragon jest na stałe przytwierdzony do dokumentu tax free, ale podróży ma jego kserokopię
 
Ostatnia edycja:
W warunkach gwarancji najczęściej napisane jest, że dowodem reklamacji - naprawy jest posiadanie oryginalnego dowodu zakupu + pobita książka gwarancyjna, (ksero to nie oryginał), wyjątek to ksero z pieczątką sklepu w którym dokonano zakupu z oświadczenie o zgodności z oryginałem.
 
Tak tylko dla porządku jest gwarancja i jest niezgodność towaru z umową.
Art. 11 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej przewiduje, że odpowiedzialności z tytułu niezgodności towaru z umową nie można ograniczać ani wyłączać, także paragon nie jest warunkiem koniecznym do skorzystania z tego prawa.
 
Źle mnie zrozumieliście. Mi nie chodzi o warunki gwarancji bo to nie mój tv. Chciałbym się dowiedzieć jak jest z przywozem towaru do Polski, po wcześniejszym wywiezieniu go na dokumencie TAX FREE. Czy ma prawo go przywieźć bez żadnych konsekwencji jak już vat odzyskał? . Żadne gwarancje mnie nie interesują bo to relacja kupujący - sprzedajcy
 
litości
patrz: Normy ilościowe i wartościowe towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnych, przyjeżdżających z państw trzecich (tj. spoza Unii Europejskiej), które są zwolnione z należności celnych przywozowych.

pozostaje zgłoszenie celne w ruchu towarowym.

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 
Back
Do góry