• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

warunki przyjęcia do służby

Y

yahoo00

Gość
Znalazłem ogłoszenie Izby Celnej w Białymstoku o przyjęciach do służby. Jednym z warunków jest złożenie oswiadczenia przez kandydata o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie.
Mam pytanie o ile mi wiadomo zgodnie z ustawą o służnie celnej funkcjonariusz nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu, a co w przypadku skazania za przestępstwo popełnione nieumyślnie?
 
Art. 2. W Służbie Celnej może pełnić służbę osoba, która:
1) jest obywatelem polskim,
2) korzysta z pełni praw publicznych,
3) nie była karana za przestępstwo popełnione umyślnie,
4) ma co najmniej średnie wykształcenie,
5) cieszy się nieposzlakowaną opinią,
6) posiada stan zdrowia pozwalający na pełnienie służby na określonym stanowisku.

ale już w art.26. ust. 2 mówi się o tym, że funkcjonariusza celnego będącego już w czynnej służbie można zwolnić za przestępstwo inne niż umyślne. A więc przepis fakultatywny. Art.23 ust.2 wyjaśnia, że przestępstwo nieumyślne ścigane z oskarżenia publicznego, moim zdaniem żadne inne.

Jak widać jednak z treści art.2 ustawy o SC nie ma to znaczenia przy przyjęciu. Oczywiście w rozmowie kwalifikacyjnej mogą przypadkowo zapytać także o różne inne kwestie, które wymieniono bardzo ogólnikowo we wspomnianym art.26, tj. braku zaufania do kandydata wymaganego do pełnienia służby oraz czy jego zatrudnienie nie będzie w pewnym konflikcie z tzw. dobrem służby.
 
Back
Do góry