• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

akcyza w cle

G

ghost

Gość
Nie wszędzie akcyzowcy byli źle przyjęci. Zawiniły tu obie strony-złą reputację swoim byłym wtedy pracownikom wystawiły same dyrekcje UKS (to fakt!), przepisy nie normowały(i do dzisiaj tego nie robią) statusu cywilów w cle(aby zrównać oba korpusy) itp. Prawdą jest - i tego nasza dyskusja nie podważy , że w 21 państwach UE akcyzę i np.podatki lokalne(oprócz cła) pobierają celnicy. I to nie celnicy zabrali skarbowcom zadania, tylko Sejm wydał ustawę o WKS, w której postanowił upodobnić kompetencje cła w RP z uprawnieniami takich służb w UE!To wynika ze stenogramów posiedzeń KFP(komisji finansów publicznych-dla "wszystkowiedzących"), druków sejmowych ! Poczytajcie to koledzy!
PS.Nie cieszcie się przedwcześnie - różnie jeszcze może być...A palenie mostów za sobą nikomu się nie przydaje.
A swoją drogą czy nie demonizuje się trochę tych mundurowych celników i stosunków z nimi? Co to: "fala" was spotkała-jak w wojsku?!Robicie to co robiliście w UKS, kierują Wami(zazwyczaj) ludzie, którzy przyszli z wami z UKS, pracujecie zwykle w tych samych firmach(SZNP) ,z tymi samymi ludźmi! Nie róbcie z siebie ofiar systemu, bo to śmieszne i niepoważne! Jak było tak źle w cle-to czemu nie wracaliście do UKS indywidualnie (za np.porozumieniem stron?)?
 
Witam.
Jako szef opolskich zw. zawodowych funkcjonariuszy celnych mogę spokojnie odpowiedzieć, że u nas w Województwie Opolskim nie ma żadnego ataku kolegów i koleżanek z UKS na celników i v-ce versa.
Sedno natomiast całego konfliktu w skali kraju tkwi w tym, że w chwili przejścia pracowników Służby Cywilnej do Służby Celnej lub zaraz jakiś czas po tej dacie, SYSTEM rozpoczął bezpardonowy atak na pracowników Służby Cywilnej.
SYSTEM - czytaj proszę MINISTERSTWO FINANSÓW ORAZ WIERNI KAŻDEJ WYTYCZNEJ WYPŁYWAJĄCEJ Z TEGO RESORTU - DYREKTORZY IZB CELNYCH.
Jak więc koledzy i koleżanki z UKS-u mogli dobrze zaklimatyzować się w Sł. Celnej i zintegrować z celnikami. Przecież siłą rzeczy musieli nas kojarzyć z drastycznym pogorszeniem warunków pracy, które ICH spotkały z chwilą przejścia do cła, a które zafundowało IM Ministerstwo poprzez Dyrektorów IC.
 
czyżby? wydaje mi się, że nie do końca tak jest. Jeden wielki Ryś zaczął działa w swoich związkach tylko po to by wrócic do UKSu.Wyjazdy, spotkania i robienie koło piór colom z opolszczyzny. Nie wiesz czy tylko koloryzujesz? :roll:
 
Masz dużo racji.Jako stary pracownik sz.n.p.robię to samo co robilem w UKS-ie.Poznałem kolegów mundurowych.Moja ocena ich pracy i ich zaangażowania jest różna.Szkoda mi jest funkcjonariuszy alokowanych-są oni poszkodowani najbardziej i niemają określonej przyszłości.Ale jest grupa tzw.'nietykalnych' co nic nie robią i niechcą się nauczyć prawdziłej pracy w sz.n.p.Oni to najczęściej wypowiadają się w naszym imieniu.Dla dobra naszej służby lepjej trzymać się razem . :!:
 
Proszę wybaczyć ale jeszcze muszę dodać, że pogorszenie warunków pracy oznacza bezprawny atak jaki przeprowadzono na pobierane wcześniej przez pracowników UKS-ów koszty pracy, tj. zwrot kosztów za delegacje służbowe oraz bezpardonowy nie znajdujący precedensu w cywilizowanym świecie atak, poprzez obniżenie Im faktycznych uposażeń przy okazji włączania pobieranych wcześniej przez pracowników UKS-ów premii do wynagrodzenia, oczywiście w znacznie ograniczonej wysokości.
Wszystko to nastąpiło po Ich przejściu do cła.
De facto więc, taki pracownik przechodząc do SC, odczuł straszliwe pogorszenie swojej sytuacji materialnej, jak więc mógł "polubić" :wink: Służbę Celną.
Nie dziwota więc, że co niektórzy nakręcają sztuczne konflikty między tymi formacjami. Nie mam oczywiście na myśli GHOSTA, który zainicjował ten bardzo ważny temat.
 
Na przejściu z UKS straciliśmy ok. 400 pln, ale mieliśmy optymizm że będzie w pracy lepiej." Idziemy do UC." to CO BYŁO POTEM POMINĘ.Moje doświadczenie podpowiada mi że sz.n.p jednak musi być w rękach urzędników skarbowych :idea:
 
do ghost

Pomimo , że Wam obcieli np jak piszesz 400 zł i tak zarabiasz jakieś średnio 600 do 800 zl więcej od takiego samego stażem celnika. I gdzie tu sprawiedliwość. A już ta zarozumiałość z racji znawstwa SZNP przechodzi ludzkie pojęcie. Ciekawe jakby Ciebie lub twoich kolegów przenieśli do zadań wynikających z poboru cła - nawet byś nie jęknął , od razu miałbyś pełne spodnie.
 
Re: do ghost

ldldld napisał:
Pomimo , że Wam obcieli np jak piszesz 400 zł i tak zarabiasz jakieś średnio 600 do 800 zl więcej od takiego samego stażem celnika. I gdzie tu sprawiedliwość. A już ta zarozumiałość z racji znawstwa SZNP przechodzi ludzkie pojęcie. Ciekawe jakby Ciebie lub twoich kolegów przenieśli do zadań wynikających z poboru cła - nawet byś nie jęknął , od razu miałbyś pełne spodnie.

Ale piszesz bzdury o naszych zarobkach, zarabiamy może wiecej ale to co piszesz :shock: .Właśnie w ten sposób następuje skłócanie nas. A z drugiej strony to nie nasza wina że zarabiamy wiecej od was.Myśmy zostali przeniesieni bez naszej zgody,więc i w tym przypadku przeniesiena akcyzy z UC zostanie podjete na górze.
A dlaczego nie mówisz o innych rzeczach np. to że za noce macie wiecej płacone, macie 100% płacone za zwolnienie lekarskie a my nie, a tak samo pracujemy w jednym urzedzie.
Pracujemy na duzym nadzorze razem z funkcjonariuszami i są to swietne chłopaki i bardzo fajni kumple.
Szkoda że dopiero teraz jak chcą UC zabrać akcyzę to wszyscy sobie przypomnieli że to jednak ona przynosi największy wpływ.
Pozdrawiam
 
I w tej 'pięknej' chwili cisną się na usta słowa pewnej piosenki:


Mam to gdzieś, co o mnie myślicie
Mam to gdzieś, jakiego mnie widzicie
Mam gdzieś tą waszą szczeniacką zawiść
Mam to gdzieś!

Więc nie mów mi, że jestem głupcem
Nie wmawiaj mi, że nic nie umiem
Jestem takim samym człowiekiem jak ty
Widzę i słyszę to samo, co ty!
I mam już dość tych waszych
Cwaniackich przechwałek
Mam dość, kiedy słyszę, co o mnie mówicie
Nie znając mnie

Ale wy nigdy się nie zmieniacie!
 
Cywile i celnicy.
Przy okazji tej całej reformy, przeprowadzana będzie takze weryfikacja kadr. Nie ma przecież żadnej gwarancji, że do UKS-ów pójdą pracownicy cywilni, to wcale nie jest takie oczywiste, bo dlaczego wszyscy z automatu mieliby przejść rzeczoną weryfikację.
Parę UKS-ów i Izb Skarbowych ma już nowych dyrektorów a w pozostałych, może nie wszystkich, także najprawdopodobniej będą nowi. Nie daje to żadnej gwarancji, że obecni przełożeni w SNP zostaną pozytywnie ocenieni, ponieważ nie będą tego w wielu przypadkach robić ich byli koledzy, dyrektorzy UKS-ów.
Dlatego dajmy już spokój, jedziemy na tym samym wózku.
 
chyba raczej nie na tym samym wózku, ja w maju 2004 zostałem przeniesiony do SNP i nie odniosłem wrazenie ze to nie SNP został przeniesiony do UC ale ja przeniosłem się do jakiegoś UKS,na wstępie kierownik(oczywiście cywil) poinformował nas że mamy zapomnieć o odziałach celnych bo tu jest .... szczególny nadzór podatkowy, mundury tylko straszą podatników a on i tak się nie zna na tych gwiazdkach, ludzi z kilkunastoletnim stażem na stanowiskach kierowniczych wysłał do plombowania cystern ( cóz to też praca)i mianował jakiegos sekcyjnego który twierdził ze Mołdawia jest w UE. O tym że cywile pracowali zawsze na delegacji nawet jeżeli mieszkali 2km od nadzoru nie wspomnę bo nie chce mi się o tym gadać ale że gdy przychodziły premie to pula dla cywilnych była prawie dwa razy większa niż dla mundurowych to powiem. A teraz martwią się jak sobie poradzą w tych UKSach bez celników. Chciałbym tylko jednego - zobaczyć ich miny jak cło obroni jednak akcyzę.
 
Pretensje to trzeba mieć do ludzi , którzy zrobili w UC dwa rodzaje pracowników cywilnych i funkcjonariuszy.Macie pretensję do tego że dostajemy wieksze premie, ale czy wiecie że mamy osobną pule pieniedzy.Jak przychodza pieniadze to osobno na funkcjonariuszy i osobno na pracowników.Dlaczego nikt o tym nie mówi.Przy przejsciu akcyzy do UC trzeba było moim zdaniem automatycznie nas umundurować.
 
W Policji, Straży Granicznej, Wojsku, Straży Pożarnej, Służbie Więziennej itd. także są pracownicy cywilni i funkcjonariusze. Nie ma więc w tym co jest u nas nic dziwnego.
Każdy pracownik cywilny może natomiast złożyć wniosek o to, że chce zostać mianowanym do Służby Celnej i stać się funkcjonariuszem celnym. Odsyłam do ustawy o Służbie Celnej gdzie są na to stosowne zapisy.
 
J23 napisał:
chyba raczej nie na tym samym wózku, ja w maju 2004 zostałem przeniesiony do SNP i nie odniosłem wrazenie ze to nie SNP został przeniesiony do UC ale ja przeniosłem się do jakiegoś UKS,na wstępie kierownik(oczywiście cywil) poinformował nas że mamy zapomnieć o odziałach celnych bo tu jest .... szczególny nadzór podatkowy, mundury tylko straszą podatników a on i tak się nie zna na tych gwiazdkach, ludzi z kilkunastoletnim stażem na stanowiskach kierowniczych wysłał do plombowania cystern ( cóz to też praca)i mianował jakiegos sekcyjnego który twierdził ze Mołdawia jest w UE. O tym że cywile pracowali zawsze na delegacji nawet jeżeli mieszkali 2km od nadzoru nie wspomnę bo nie chce mi się o tym gadać ale że gdy przychodziły premie to pula dla cywilnych była prawie dwa razy większa niż dla mundurowych to powiem. A teraz martwią się jak sobie poradzą w tych UKSach bez celników. Chciałbym tylko jednego - zobaczyć ich miny jak cło obroni jednak akcyzę.


w zupełności się z Tobą zgadzam. SNP który przyszedł do cła z uks w 2003r to ludzie którzy sami wymyślaja sobie problemy, jak to jest im źle i niedobrze . według nich to oni są "urzędnikami" a reszta to dodatek. to naprawdę nie jest winą szarych celników że cywile stracili na poborach. szary celnik przynajmniej wie jak włączyć i użytkowac komputer. dziwi mnie też pewność cywili że będą witani w skarbówce z otwartymi rękami a nie myślą co będzie z ich kolegami celnikami z SNP.
 
"szary celnik przynajmniej wie jak włączyć i użytkować komputer"

Co ty za bzdury wypisujesz, i chcesz żebyśmy takich jak ty uważali za swoich kolegów.Publicznie nas obrażasz.
Masz rację ja liczę obrachunek na liczydłach, mam 34 lata i może w końcu do ciebie szarego celnika zapiszę się na kurs komputerowy.
Szkoda słów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:
 
A tak z ciekawości.
Ukazał się komunikat z spotkania Szefa Służby Celnej Mariana Banasia z przedstawicielami związków zawodowych funkcjonujących w Służbie Celnej.
Czy można by zerknąć na:
"Zaproponowano dwa alternatywne rozwiązania: pozostawienie akcyzy i szczególnego nadzoru podatkowego w Służbie Celnej oraz wyłączenie ze służby celnej służb akcyzowych i szczególnego nadzoru podatkowego. "
Oczywiście zdaję sobie sprawe że wszystkie związki oraz MF i inne organy (a jest ich trochę) chcą dla mnie jak najlepiej ale..... chciałbym wiedzieć jake dobro dla mnie szykują.
i chyba nie tylko ja?
pozdrawiam.
 
O ile Banaś znowu nie namiesza i wszystkiego nie wywróci do góry nogami to mielibŚmy kolejne składy podatkowe a co za tym idzie MIEJSCA PRACY!!!!!!!!!!

Odrębną kwestią jest że przy biopaliwach bez zabezpieczenia i jak nie będzie przewidzianego szczególnego nadzoru TO WAŁKI I PRZEKRĘTY BĘDĄ STRASZNE!!!!!!!


Sejm przyjął ustawę o biopaliwach. Zakłada ona, że rolnik będzie miał prawo produkcji 100l biopaliw rocznie na hektar posiadanych użytków rolnych, do wykorzystania we własnym gospodarstwie. Nie będzie mógł sprzedać tego paliwa np. innemu rolnikowi.

Za ustawą głosowało 408 posłów, 2 wstrzymało się od głosu, nie było głosów "przeciw". Sejm przyjął w piątek poprawkę, na podstawie której rolnicy wytwarzający biopaliwa na własne potrzeby będą musieli prowadzić skład podatkowy, choć bez posiadania wymaganych w takich przypadkach zabezpieczeń finansowych.



REKLAMA Czytaj dalej





Skład podatkowy został zdefiniowany w ustawie o podatku akcyzowym z 23 stycznia 2004 r., która kompleksowo reguluje problematykę systemu podatku akcyzowego, w tym również zagadnienia związane z oznaczaniem wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.

Prowadzenie składu daje możliwość produkcji biopaliw z zawieszoną akcyzą. Zawieszenie oznacza, że płatność akcyzy jest przesuwana w czasie.

Przyjęto też poprawkę obligującą rząd do określenia w rozporządzeniu użycia biopaliw w przypadku pojazdów administracji państwowej.

Ustawa ma dostosować polskie prawo do rozwiązań UE i umożliwić osiągnięcie 5,75-proc. udziału biokomponentów w rynku paliw transportowych w 2010 roku.

Z ustawy wynika, że dystrybutory przeznaczone do biopaliw mają być oznakowane. Wprowadza ona również obowiązek informowania o lokalizacji stacji benzynowych, na których można kupić biopaliwa.

Ustawa trafi teraz do Senatu.
 
Back
Do góry