• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

11 listopada wypada w sobotę

Zapewne bedzie jak w podobnych przypadkach dotychczas.
Celnicy jako służba mundurowa (w sferze obowiązków jesteśmy mundurowi, w sferze przywilejów umundurowani) nic nie dostanie, bo nie podlega w tej części pod KP. Co najwyzej otrzymamy pochwałę wzrokową do jadłospisu.
Natomiast pracownicy cywilni zapewne będą mieli dodatkowy dzień wolny. Kiedy? To musi okreslic pracodawca czyli dyrektor danej izby. Sądzę że zostanie to jednolicie ustalone na szczeblu ogólnokrajowym przez SSC, tak jak w przypadku dni wolnych pomiedzy dajmy na to Bozym Ciałem a sobotą.
 
trinity6
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 15
Wysłany: Pon Lis 06, 2006 5:52 pm Temat postu: jak to jest z 11 listopada??
Opis: jak to jest z 11 listopada??

witam!!
wlasnie dzis sie dowiedzialam ze "cywile" moga odebrac dzien wolny za 11 listopada w ciagu kwartalu. Funkcjonariuszy to ponoc nie dotyczy. Czy to prawda?? i jesli tak to czy to nie jest lekka przesada?????


no...
Gość
Wysłany: Pon Lis 06, 2006 5:57 pm Temat postu:
Opis:

Miałem również o to zapytać. Art. 18 i art 130 par 2 kodeksu pracy w służbie celnej nie obowiązują? I tylko nie mówcie mi, że nas w ogóle kodeks pracy nie obowiazuje, bo mu się roześmieję w twarz. Ten temat polecam szczególnie lekturze działaczy związkowych. Do dzieła...
 
Nysa, dnia 27.10.2006r.

ZZFiPSC WO – IC Opole – 114/06

Pan Dyrektor
Izby celnej w Opolu


Szanowny Panie Dyrektorze.

Zwracam się uprzejmie z zapytaniem, czy funkcjonariusze naszej izby nie powinni mieć obniżonego czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym o 8 godzin za święto przypadające w dniu 11.11.2006r., a więc de facto udzielonego dnia wolnego od pracy w innym roboczym dniu tygodnia.
Powyższe wynika z zapisów paragrafu 3a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasadach ustalania rozkładu czasu służby funkcjonariuszy celnych w związku z Art.130 paragraf 2 Kodeksu Pracy.

§ 3a. ww. rozporządzenia brzmi:
Dodatkowymi dniami wolnymi od służby dla funkcjonariuszy są:
1) soboty, z wyjątkiem ustalonych, na podstawie odrębnych przepisów, jako dni pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej,
2) dni wolne od pracy ustalone dla pracowników, o których mowa w pkt 1.

Dla przykładu podam pracowników urzędów administracji rządowej, tj. pracowników inspektoratów ZUS, którzy jak mnie poinformowano, otrzymają wolny dzień w dniu 02.11.2006 w zamian za święto 11.11.2006 przypadające w sobotę.


Z wyrazami szacunku:
Przewodniczący
ZZFiPSC Województwa Opolskiego
Sławomir Siwy






380000-KA-0707-55/06

Pan Sławomir Siwy
Przewodniczący
Związku Zawodowego Funkcjonariuszy
i Pracowników Służby Celnej
Województwa Opolskiego
Oddział Celny w Nysie
48-300 Nysa, ul.Otmuchowska 50

W związku z Pana pismem z dnia 27 października 2006 r. nr ZZFiPSC WO-IC Opole-114/06, w sprawie obniżenia czasu pracy, uprzejmie informuję, że brak jest podstaw prawnych do skracania miesięcznej normy czasu pracy podległych mi funkcjonariuszy celnych, działania takie nie leżą bowiem w mojej kompetencji.

W załączeniu przesyłam kopię pisma Szefa Służby Celnej z dnia 24.04.206 r. nr OC-KS-118-425A/2006/1910 wyznaczającego w roku 2006 dni wolne od pracy i wyjaśniającego tryb ich stosowania.
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 8 Ministra Finansów z dnia 22.04.2004 r. w sprawie nadania statutów izbom celnym i urzędom celnym (Dz.Urz. MF nr 4 poz.21 z późniejszymi zmianami), oraz wyżej wymienionym pismem Szefa Służby Celnej została wydana moja Decyzja nr 27 z dnia 28 kwietnia br. w sprawie określenia dodatkowych dni roboczych w 2006 roku.

Na oryginale podpis:
p.o. Dyrektor Izby Celnej w Opolu
Edward Kuchciak
 
p.o. Dyrektor Izby Celnej w Opolu
Edward Kuchciak napisał



informuję, że brak jest podstaw prawnych do skracania miesięcznej normy czasu pracy podległych mi funkcjonariuszy celnych, działania takie nie leżą bowiem w mojej kompetencji.

W załączeniu przesyłam kopię pisma Szefa Służby Celnej z dnia 24.04.206 r. nr OC-KS-118-425A/2006/1910 wyznaczającego w roku 2006 dni wolne od pracy i wyjaśniającego tryb ich stosowania.
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 8 Ministra Finansów z dnia 22.04.2004 r. w sprawie nadania statutów izbom celnym i urzędom celnym (Dz.Urz. MF nr 4 poz.21 z późniejszymi zmianami), oraz wyżej wymienionym pismem Szefa Służby Celnej została wydana moja Decyzja nr 27 z dnia 28 kwietnia br. w sprawie określenia dodatkowych dni roboczych w 2006 roku.


Tylko, czy te wytyczne są zgodne z prawem, czy tylko podlegają specyficzej nadinterpretacji prawnej, tak jak wiele innych ZGODNYCH z prawem spraw??? Niech żyje system niewolniczy.
 
Poniżej streszczenie pisma SSC

Zgodnie z Zarządzeniem Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w 2006r. od pracy będą wolne następujące dni: 2 maja, 16 czerwca i 14 sierpnia. Odpracowanie tych dni nastapi w soboty 6 maja, 24 czerwca i 19 sierpnia.
Szef KPRM scedował też na kierowników urzędów wyznaczenie dla każdego członka korpusu służby cywilnej dnia do odpracowania w maju i grudniu za występujące w tygodniu dwa święta (1 i 3 maja; 25 i 26 grudnia oraz dnia wolnego za święto przypadające w sobotę 11 listopada zgodnie z art. 130 KP.
Szef Służby Celnej dodał swoją interpretację, że w związku z brakiem odesłania w ustawie o SC do stosowania przepisów KP, nie ma zastosowania przepis art. 130 KP. Nie wyznacza się zatem dla funkcjonariuszy celnych dnia do odpracowania w maju i w grudniu br. pomimo występowania dwóch dni świątecznych w tygodniu, tj. 1 i 3 maja oraz 25 i 26 grudnia, ani dnia wolnego za 11 listopada, tj. święto przypadające w sobotę.


Dodam od siebie, że interpretacja moim zdaniem nie jest prawidłowa i o ile jest ona korzystna dla nas w tym roku to już na pewno nie będzie w następnych, a tym bardziej będziemy pokrzywdzeni po planowanej zmianie przepisów KP, w której z art.130 mają zniknąć zapisy o tych dwóch świętach przypadających w tygodniu – pozostanie tylko zapis mówiący o dniu wolnym w zamian za święto przypadające w sobotę.

Art.130 KP ma dla nas zastosowanie, bo taki był cel nowelizacji naszego branżowego rozporządzenia w sprawie czasu służby.
 
Analizując zapisy KP stwierdziłem , iż cywile mają dodatkowy wolny dzień za 11 listopada, idąc dalej tym tropem drugi dzień
 
Analizując zapisy KP stwierdziłem , iż cywile mają dodatkowy wolny dzień za 11 listopada, idąc dalej tym tropem drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia muszą odpracować . Bilans wychodzi na zero . Mundurowi natomiast za 11 listopada nie mają dodatkowego dnia wolnego od pracy , w grudniu mają za to dwa dni Świąt wolne bez odrabiania. Bilans też wychodzi na zero. Tak to wychodzi w tym roku. I podobnie będzie w latach kolejnych z tym że zamiast 11 listopada będzie 1 listopada za który będzie przypadał dodatkowy dzień.
Aż do 2009 roku kiedy to drugi dzień świąt wypada w sobotę , czyli cywile nie muszą odpracowywać , a mundurowi będą w ten czas stratni.
Ale kiedy to będzie.
 
Moi drodzy!

Tak jak to już stwierdzono, celnicy zasadniczo nie podlegają pod przepisy Kodeksu pracy. Tylko wtedy, gdy K.p. wyraźnie odsyła, można stosować przepisy Kodeksu.
No, można jeszcze by zastanawiać się niekiedy nad analogią, to jednak wymagałoby wcześniejszego zdefiniowania braku w ustawie. Inna rzecz, czy też przepisy Kodeksu uzasadniają stosowanie analogii - można przecież argumentować, że bliższa ustawie o Służbie Celnej jest inna pragmatyka służbowa.

Co do czasu pracy celników - musicie Moi Drodzy rzucić okiem art. 31 ustawy o Służbie Celnej i na wydane na tej podstawie rozporządzenie.

Wydał je.....(kto zgadnie ?).............Minister Finansów.

Nie ma zatem żadnych przeszkód, by MF "skopiował" niektóre postanowienia Kodeksu pracy do tego rozporządzenia. Zapanowałaby wtedy równość i szczęście pod celniczymi chatami

;-)

Pozdrawiam Was!

Ex
 
Drogi gościu, zapisy o dwóch świętach w tygodniu, które cywile muszą odpracować znikną niebawem z Kodeksu Pracy, i co wtedy już od przyszłego roku będziemy stratni jeżeli jakieś święto wypadnie w sobotę.
 
Sławek Siwy napisał: "I tylko nie mówcie mi, że nas w ogóle kodeks pracy nie obowiazuje, bo mu się roześmieję w twarz."

Czuję się, troche wywołany do tablicy, bowiem w moim poscie po raz pierwszy, troche niefortunnie napisałem, że nie obowiazuje nas Kodeks Pracy.
Zgadzam się, że powinno sie stosować odpowiednie artykuły tej ustawy, lecz chodziło mi o to że w praktyce tak się nie robi, niestety.
 
Tax uniforme. To nie jest mój cytat(ja to skopiowałem z innego topicu porządkując forum i tutaj wkleiłem), ale zgadzam sie z nim.

Poniżej pismo, w którym starałem się przekonać, że KP nas obowiązuje.
To pismo trafiło do MF i po jakimś czasie, być może trochę się przyczyniło, mieliśmy zmianę naszego branżowego rozporządzenia.

Nysa, dnia 15.02.2005r.

Nr sprawy. ZZF:iPSC-IC Opole-10/05

Pan Naczelnik Wydziału Kadr i Szkolenia
Izby Celnej w Opolu

Szanowny Panie Naczelniku.

Zarząd ZZFiPSC Województwa Opolskiego zwraca się z uprzejmą prośbą o udzielenie dodatkowych dni wolnych od pracy w zamian za święta z roku 2004 przypadające w dzień wolny od pracy inny niż niedziela. Prosimy o udzielenie dodatkowych dni wolnych najpóźniej do końca miesiąca marca roku 2005.
Powyższe uregulowane jest w art.130 Kodeksu pracy. Także inne służby mundurowe w zamian za świąteczne dni przypadające w sobotę, tj. 25.12.2004r. i 01.01.2005r. otrzymują dni wolne od pracy.
W niniejszej sprawie kluczowy jest zapis paragrafu 7 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad ustalania rozkładu czasu służby funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 29/2000, poz.363 ze zm.). Przepis ten w przypadku udzielania zwolnień od służby odsyła do prawa pracy sensu largo. Istotne także jest, że inne służby mundurowe, które korzystają z praw wynikających z art.130 Kodeksu pracy także nie mają precyzyjnych uregulowań tej kwestii w swoich rozporządzeniach(z wyjątkiem par.3 pkt.2 Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27.01.2004r. - w sprawie dodatkowych dni wolnych od służby oraz rozkładu czasu służby żołnierzy zawodowych), mimo tego udziela się takiego wolnego po prostu na podstawie ogólnych zasad prawa pracy.
Jeżeli jakiś przepis szczegółowy miałby derogować przepis ogólny to musi odnosić się doń expressis verbis, co nie ma miejsca i nie występuje w przypadku ww. rozporządzenia. Wręcz przeciwnie, rzeczone rozporządzenie nakazuje odpowiednio stosować przepisy prawa pracy.
Pragniemy zasygnalizować, że od roku 2000, już w okresie obowiązywania ustawy o Służbie Celnej udzielane są funkcjonariuszom zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia z okazji m.in. zgonu najbliższych członków rodziny, z tytułu urodzenia dziecka czy zawarcia aktu małżeństwa Ww. tzw. urlopy okolicznościowe udzielane są właśnie na podstawie prawa pracy, mimo braku konkretnych przepisów odsyłających z ustawy o Służbie Celnej. Także udziela się funkcjonariuszom zwolnienia na podstawie Art.188 KP, który mówi, że pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wiek; do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że znane nam jest pismo Dyrektora Departamentu Organizacji Służby Celnej Ministerstwa Finansów w niniejszej sprawie.
Jednak to nie Dyrektor Leszek Jasiun jest naszym pracodawcą, ale przede wszystkim uprzejmie zauważamy, że Resort, który reprezentuje w tej sprawie Pan Leszek Jasiun nie jest właściwy do interpretowania prawa pracy oraz prawa dotyczącego funkcjonowania służb mundurowych, są to Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych czy Ministerstwo Obrony Narodowej. Ten ostatni Resort daje już także wyraźne wytyczne w sprawie stosowania art.130 Kodeksu Pracy, które w tej konkretnej sprawie stanowią oczywistą wskazówkę wykładni systemowej. Mianowicie Minister Obrony Narodowej w najnowszym rozporządzeniu dot. czasu służby żołnierzy zawodowych
wprowadza regulacje zgodne z prawem pracy, w tym uwzględniając art.130 Kodeksu pracy. Dodać także należy, że pismo Dyrektora Jasiuna nie daje wyraźnego polecenia Dyrektorom Izb Celnych i nie zakazuje im wprost udzielenia takich dni wolnych. Natomiast nikt inny jak bezpośredni pracodawcy, czyli właśnie Dyrektorzy Izb Celnych, są odpowiedzialni za należyte przestrzeganie wszelkich praw i interesów swoich podwładnych.
Jeżeli ww. wyjaśnienia okazałyby się niewystarczające, sprawę niniejszą bezdyskusyjnie powinna rozstrzygnąć poniższa analiza.
Mianowicie Rozporządzenie MINISTRA FINANSÓW w sprawie szczegółowych zasad ustalana rozkładu czasu służby funkcjonariuszy celnych wprowadza pojęcie okresu rozliczeniowego. Poza dyskusją jest, że obowiązujący funkcjonariusza wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, obliczany jest zgodnie z regulacjami zawartymi w Kodeksie pracy, z uwagi na brak takich norm w rzeczonym rozporządzeniu. Powyższe zgodne jest zresztą z unormowaniem art.5 Kodeksu pracy który mówi, że jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne przepisy prawa pracy stosuje się w zakresie nie uregulowanym tymi przepisami. Zasadę obliczania czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym(dla funkcjonariuszy trzy miesiące) wprowadza właśnie art.130 Kodeksu pracy. Paragraf 2 tego artykułu określa obligatoryjną zasadę, którą bezwzględnie należy stosować przy obliczaniu obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Przepis ten mówi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W świetle powyższego nieuprawnione jest odbieranie funkcjonariuszom praw wynikających z art.130 paragraf 2 ustawy Kodeks pracy, w szczególności z uwagi na fakt, iż dotyczące nas uregulowania wprowadzają pojęcie okresu rozliczeniowego, który musi być obliczony na podstawie zasad prawa pracy. Dla pełnej jasności całego zagadnienia dodać należy, że np. tygodniowy czas pracy funkcjonariusza łącznie z godzinami nadliczbowymi także należy obliczać zgodnie z Kodeksem pracy. Czas ten nie może przekraczać 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Paragraf 1 ww. rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania rozkładu czasu służby funkcjonariuszy celnych w ust.2 upoważnia wprawdzie do przedłużenia czasu służby ponad czterdzieści godzin tygodniowo. Nie określa jednak o ile godzin można przedłużyć służbę tygodniową w przyjętym okresie rozliczeniowym. Oczywistym więc jest, że także i w tej sytuacji pomocny będzie Kodeks pracy, z którego bezwzględnie należy zaczerpnąć zasadę określoną w art.131 KP, która wprowadza górną granicę tygodniowego czasu pracy włącznie z nadgodzinami, tj. maksymalnie do 48 godzin.
Powyższe wyjaśnienia i interpretacje są dla nas oczywiste, dlatego prosimy o pilne uregulowanie niniejszego zagadnienia.

Stoimy na stanowisku, że w przypadku nie udzielenia dni wolnych, o których mowa powyżej, funkcjonariuszom celnym wypłacić należy odpowiedni ekwiwalent pieniężny, najpóźniej do końca marca 2005r.

Podpisał Przewodniczący ZZFiPSC WO
Sławomir Siwy
 
artykuły kodeksu pracy tylko dla tych, co uważają, że jeżeli funkcjonariusze nie są zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy, to obowiązuje tylko wtedy, gdy jest wygodny dla mf-u.
Art. 2.
Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Art. 18.
§ 1. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.
§ 2. Postanowienia umów i aktów, o których mowa w § 1, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.
 
Moim zdaniem KP powinien nas obowiązywać, a jeśli pracodawca wybiera sobie tylko to co mu pasuje, a co jest dla nas najgorsze to idąc tym tropem to nie jest zgodne z zasadami określonymi w KP i powinien podlegać kontroli PIP. Jesteśmy tylko grupą pracowniczą umundurowaną a nie mundurową, a każde polecenie wydane przez pracodawcę niezgodnie z KP jest wykroczeniem wobec przepisów KP.
Ale tak naprawdę mam dość udowadniania swoich racji, praw, itp. Czuje się jak pracownik Biedronki a nawet gorzej bo wiem że nawet prawo za mną nie stoi bo łamią je ci którzy go tworzą.
 
Celnicy pracownikami byli kiedyś.
Teraz już nie są.

Zdaję sobię sprawę, iż trudno to do końca zrozumieć. "To", co łączy teraz celnika z kierownikiem urzędu nazywa się "administracyjny stosunek prawny".

Odsyłam do literatury i orzecznictwa.

Jeżeli ktoś chce, by celnicy byli pracownikami, trzeba by właściwie przeredagować połowę ustawy.

Pozdrawiam! :D

Ex
 
A co zrobiłby pracodawca (Dyrektor Izby Celnej) gdyby święto 11 listopada wypadło w każdy inny dzień tygodnia oprócz soboty i niedzieli?
 
Back
Do góry