• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

no i co z tą reformą

R

radek

Gość
siemanko
jestem świeżym pracownikiem SNP i tak na prawdę to nie wiem co dalej z tą robota bedzie czy akcyza przejdzie do UKS, czy zostanie w UC, a tak wogóle to czy wiazać przyszłość z ta służba czy mysleć o ewakuacji.
co wy na to
pozdr.
 
No właśnie. Nie wiadomo. Tego nie wie nikt, jak spiewał Bogdan Łazuka 24 lata temu na Mundialu w Hiszpanii.
Może jest szansa na to by Służba utrzymała swoje zadania, szczególnie odnośnie akcyzy. Właśnie prezydent podpisał nowelizacje ustawy o kontroli jakosci paliw. Może to spowodować ujanianie większej ilosci nieprawidłowosci w obrocie paliwami, a tym samym uszczupleń w podatku akcyzowym. Więcej ujawnień to wiecej spraw dla urzedów celnych. Oczywiście, wszystko to mozna scedować kolejną ustwą do innych organów.
Szczegóły pod tym linkiem:
http://www.egospodarka.pl/17336,Jakosc-paliw-nowe-zasady-kontroli,1,56,1.html
 
Co na to experci od SNP?
Czy te przepisy są w stanie zapobiec chociaż trochę mieszaniu cystern z paliwkami i cystern z komponentami do produkcji paliw, spirytusu skażonego i czystego oraz gazu?

Reforma SC i skarbówki powinna zostać ogłoszona do końca roku, chyba że dojdzie do jakichś poważniejszych zawirowań politycznych i zostanie to odłożone na kolejne lata.

Jedno jest pewne. Najkorzystniej dla obywatela oraz najlepiej dla walki z szarą strefą jest aby nie rozdzielać akcyzy od cła, o czym przekonała się już dawno praktycznie cała UE.
Reforma ta nie jest wciąż ogłaszana, ponieważ dosyć liczne lobby niektórych organizacji podpowiadało i podpowiada wciąż Ministrowi Banasiowi nierozsadne rozwiazania w tym zakresie.
 
Wywiad SSC w Gazecie Prawnej.
http://www.gazetaprawna.pl/index.php?action=showNews&dok=1801.27.759.3.13.1.0.1.htm
Niepokoi mnie jedno stwierdzenie: "Ponieważ decyzje w sprawie wyboru jednego z różnych wariantów jeszcze nie zapadły, przedwczesne byłoby obecnie zaprezentowanie precyzyjnego uzasadnienia projektowanych zmian."
Z treści wynika, że uzasadnienie już istnieje, lecz jest za wcześnie na jego publikację. Czyzby zatem decyzje jednak już zapadły, tylko nas trzyma się w wielomiesięcznej niepewności? W takim stanie rzeczy trudno mówić o jakiejkolwiek satysfakcji z pracy i dalszej motywacji w jej wykonywaniu.
Smutne to nasze święto.
 
Rozbawił mnie ten tekst. Pan zaprezentował sie w nim, jak ojciec i matka służby celnej razem wzięty, mąż opatrznościowy, mąż stanu i diabli wiedzą co jeszcze. Jak technokrata pozbawiony emocji, sympatii i antypatii. Fachowiec. A jak jest naprawdę? Obserwacje pokazują, że np. jak kogoś "znielubi" to rżnie przy samej ziemi, wciera obcasem w glebę. Ja już nie wiem jakie ma intencje i plany, ale widzę, że brak mu elementarnego rozpoznania w środowisku. W kilku izbach paradoksalnie utrwalił panujące tam od lat rządy Rodzin, gdzie namaszczeni przez niego dyrektorzy rzucajac na pożarcie jakieś ochłapy zabezpieczyli swoim poprzednikom (kolesiom, zausznikom) bezpieczne, miękkie lądowanie. Gratuluję głębokich i skutecznych reform o Panie! Jak taka ma być ta administracja celna IV RP, to trzeba się będzie pożegnać ze służbą.
 
To prawda. Nie mogę sobie wytłumaczyć tego utrwalania klanów rodzinnych i powiązań przez nowych p.o. w kilku izbach.
O co w tym wszystkim chodzi?
 
radek napisał:
siemanko
jestem świeżym pracownikiem SNP i tak na prawdę to nie wiem co dalej z tą robota bedzie czy akcyza przejdzie do UKS, czy zostanie w UC, a tak wogóle to czy wiazać przyszłość z ta służba czy mysleć o ewakuacji.
co wy na to
pozdr.

ja tez z snp i mysle o ewakuacji. oby jak najszybciej do uks-ów!
 
Posłanka pyta , właściwy minister odpowiada.

W czerwcu br Posłanka Danuta Jazłowiecka w interpelacji 3724 zapytała ministra finansów o prace nad reformą Służby Celnej i reformą aparatu skarbowego.



Pani Poseł w kierowanej do ministra interpelacji zadała kilka pytań dotyczących Służby Celnej. W jednym z pytań czytamy : „Dlaczego w dalszym ciągu naruszana jest konstytucyjna zasada równości wobec prawa oraz zasada demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej poprzez dalsze pomijanie funkcjonariuszy celnych w objęciu ich zaopatrzeniowym systemem emerytalnym wzorem innych służb mundurowych? Dlaczego robi się to wbrew uzasadnieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego K1/04 wydanego w dniu 19 października 2004 r., który stanowi, że ˝Funkcjonariusze celni są zaliczani do tzw. służb mundurowych. Status prawny celników wyróżnia się na tle innych służb mundurowych, a specyfika ich pracy uzasadnia dopuszczalność wprowadzenia bardziej rygorystycznych wymogów zatrudnienia˝. ”

< TEKST INTERPELACJI 3724 >

Odpowiedzi (10-08-2006) w sprawach dotyczących Służby Celnej udzielił Podsekretarz Stanu Paweł Banaś (?). Pan minister, wyjaśniając szereg zagadnień związanych z projektem ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej , wskazał między innymi : „.....informuję, iż projekt ten nie zawiera przepisów normujących objęcie funkcjonariuszy celnych tzw. emeryturami mundurowymi. Prace w tym kierunku będą mogły być prowadzone w terminie późniejszym po przeprowadzonej analizie skutków finansowych.”

Została także omówiona kwestia odebrania urzędom celnym kompetencji w zakresie podatku akcyzowego , cyt „ Odnosząc się do kwestii odebrania urzędom celnym kompetencji w zakresie podatku akcyzowego, uprzejmie wyjaśniam, iż przyznanie i jednoczesne wykorzystanie kompetencji w zakresie podatku akcyzowego poszczególnym organom leży w gestii danego państwa członkowskiego. Model organizacyjny administracji celnej i skarbowej poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej może stanowić jedynie wzorzec, lecz nie wytyczną dla państwa członkowskiego w procesie tworzenia czy reorganizacji struktur administracji celnej i podatkowej. ”

< TEKST ODPOWIEDZI >

Jesteśmy przyzwyczajeni, że ministrowie finansów udzielają takich niejasnych i wymijających odpowiedzi naszym przedstawicielom związkowym – ale żeby Posłowi na Sejm RP .............. ? ? ?

wssc | 06.10.2006
 
Służba Celna to rzeczywiście SPECYFICZNA SŁUŻBA. Żeby już tak całkiem niemóc powiedzieć co z nią zrobić - rozbić, przenieść, zlikwidować... Z jednej strony to prawie połowa budżetu IV RP, a z drugiej garstka skorumpowanych, uwikłanych, przestraszonych czy po prostu ubogich obywateli ........
 
Połączenie IZB Celnych i Skarbowych jest przesądzone. Stanie się faktem 1 lipca 2007 roku. Sprawa jest bardzo realna ponieważ Leper wraca do koalicji. To pierwszy etap reorganizacji. W następnym akcyza przejdzoie pod DUS-y

Oto powyżej cytat ze skarbowcy.pl
 
Back
Do góry