• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 536
Punkty reakcji
4 501
Miasto
ZZ Celnicy PL
OTO LINK DO TEKSTU PROJEKTU
Projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej
otwiera się dosyć długo, do minuty

Natomiast, jak poinformowała Pani Agnieszka Szymankiewicz Zastępca Szefa Służby Celnej regulacja spraw związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 19.X.2004r. została wyłączona z tych propozycji zmian do ustawy o Służbie Celnej, gdyż wymaga przeprowadzenia kolejnej, odrębnej analizy.

Oni sobie nieładnie żartują z tych związkowców co tam byli ale też i z nas wszystkich.
A w innych miejscach w projekcie ustawy nakładają na nas dodatkowe obowiązki.
HA HA HA - MF realizuje wyrok Trybunału Konstutucyjnego z października 2004r., poprzez nakładanie na nas dodatkowych obowiązków. Tak jak napisał Trybunał jesteśmy wyjątkowi - no pewnie można na nas nakładać dodatkowe obowiązki bez podwyższania uposażeń wzorem innych służb i nie dając żadnych uprawnień także wzorem innych służb mundurowych, bo tutaj nie chodzi tylko o emerytury mundurowe. Np. policjanci mają projekty aktów prawnych z MSWiA, które mają zagwarantować im wzrost wynagrodzeń. A nasze Ministerstwo stać tylko na tyle, toż to rozbój w biały dzień.
W Policji mają np. około 10% fundusz na nagrody, mają dziesiątki innych różnych uprawnień socjalnych. Jak KW Federacji i Zrzeszenie ograniczą się tylko do pisemnego oprotestowania tego projektu to też będzie oznaczać, że robią sobie żarty z nas wszystkich, których reprezentują(Federacja pisemnie oprotestowuje brak emerytur i innych uprawnień socjalnych takich jak w innych służbach od ładnych paru lat).
Powtórzę, że gadka teraz o kolejnej odrębnej analizie, po bardzo podejrzanej zmianie poz.98 Prac Legislacyjnych Rady Ministrów, jest też jawną, w żywe oczy, kpiną z nas wszystkich celników.

Ten projekt jest bardzo, bardzo słaby, to tylko drobna, nic konkretnego nie wnosząca kosmetyka. MF po raz kolejny daje popis. Trudno po czymś takim wymagać od funkcjonariuszy tego co usłyszeliśmy w ekspose jednego i drugiego Premiera.
 
Proszę o komentarz do projektu.
Dziwi na pewno wyposażenie w broń tylko 1000 funkcjonariuszy i to na przestrzeni 3 lat.
A samych mobilnych ma być rzekomo 3500.
No i jak to jest z tym wyposażeniem w broń palną i wciąż bez nadania uprawnień socjalnych i emerytalnych wzorem innych służb.
Za to art.11 projektu zrównuje, dopisuje po raz kolejny Służbę Celną razem z innymi służbami, szkoda że tylko po stronie dalszych obowiązków i odpowiedzialności.
 
...i dalsze umacnianie policji i..straży granicznej, tkaże wkrótce może zabraknąc celników na granicach..
 
Były funkcjonariusz celny, obecnie radaca prawny Andrzej Ossowski, pozdrawia wszystkich celników buszujących po forum celnicy.pl. W mailu do mnie napisał m.in.
"Z poczynionych przeze mnie obserwacji wynika, iż wiele osób
wypowiadających się na forum nie akceptuje restrykcyjnych przepisów
ustawy o Służbie Celnej. I trudno im się dziwić. Pisząc komentarz
analizowałem ustawę o Służbie Celnej także poprzez jej porównanie do
innych pragmatyk służbowych. Generalnie we wszystkich aspektach rygory,
zakazy i sankcje zawarte w ustawie o Służbie Celnej były najbardziej
rozbudowane i dotkliwe. Jednocześnie trudno było znaleźć jakieś
aksjologiczne uzasadnienie dla tego stanu. Ze swojej strony, tam gdzie
uważałem to zasadne, stan ten poddałem krytyce."


Dodam od siebie, że
szkoda, iż MF nie zauważa problemu i pułapki, która de facto tkwi w tym ciągłym dalszym nakładaniu tylko nowych obowiązków na funkcjonariuszy bez zrównywania uprawnień i przywilejów wzorem innych służb mundurowych oraz bez realnego wzrostu uposażeń.
 
Nie jestem fanem Iwony, ale dlaczego ciagle atakowana jest Fołta na wszystkich forach? Praktycznie po każdym jej wystąpieniu. Wiadomo Smolinska jest nie ruszana bo nic nie robi więc nie moze nikomu podpaść i byc skrytykowana. Dzisiaj władza tylko z solidarnoścowym związkiem się liczy bo sami się z niego wywodzą I ONI GWARANTUJĄ IM POPARCIE. Jeśli ktoś ma inna wizję państwa lub inna wizję służby celnej to od razu jest postrzegany jako siła dawnego układu. Dlaczego nikt obiektywnie nie spojrzy że banas kroi służbe celną po kawałku np. projekty o podatku ekoligicznym, zwrocie od olejów opałowych likwidacji czynnosci operacyjno rozpoznawczych itd. I co banas przedstawił projekt ustawy o sc i co ???? Pytam sie, czy są tam jakies rozwiązania korzystne dla funkcjonariuszy? Czy w nowym budżecie są zapisane podwyżki na przyszły rok? czy sa wczesniejsze emerytury. To nie związki decyduja o tym lecz nasz banas.
 
Brak wpisów odczytywać można jako pełną zgodę na taką treść znowellizowanej ustawy o SC lub też totalną krytykę tego projektu, szkoda że milczącą.
No więc jak jest?

P.S.
Nie ma podwyżek w przyszłym budżecie no i nie ma też emerytur.
Banaś zasłania się założeniami Rady Ministrów do ustawy budżetowej na przyszły rok. Ciekawe jak jest naprawdę?

Ale skomentujcie też ten projekt ustawy do zmiany ustawy o SC, bo będzie wstyd przed innymi grupami zawodowymi.
 
slawomir.siwy napisał:
Brak wpisów odczytywać można jako pełną zgodę na taką treść znowellizowanej ustawy o SC lub też totalną krytykę tego projektu, szkoda że milczącą.No więc jak jest?


Znowelizowana ustawa o Słuzbie Celnej, tak naprawde wprowadza kilka kosmetycznych zmian. W tej ustawie potrzebna jest rewolucja, a na to TAK NAPRAWDE NIKT ( FZZSC i MF ) NIE MA OCHOTY.

Dlaczego nie zabieramy zdania w sprawach dla nas istotnych??? Pewnie dlatego, że nasza słuzba słynie z tego, że wiele spraw przyjmujemy z milczeniem, a ostatnie lata przemian pokazały, że najważniejsza jest walka o przetrwanie ( za wszelką cenę) i miejsce w szalupach ratunkowych. 8)
 
To miłe, że Pan radca prawny negatywnie ocenia zapisy ustawy o Służbie Celnej szkoda tylko, że z tego nic nie wynika. Jesteśmy niszową służbą, która doskonale nadaje się do tego aby dawać możliwośc wykazania się rządzącym i wskazywania na spełnianie wyborczych obietnic. Tylko gdzie będą one spełaniane jak już nas rozwiążą?
 
Nie trzeba sie przejmować. Niech sobie rządzący likwidują co chcą. Ja jestem młody więc sytuacja likwidacji tylko przyspieszy podjęcie pzrze mnie decyzji o wyjeździe z tego kraju. Jak wrócę to tylko w odwiedziny na groby bliskich. W kraju zostaną starzy i banaś ze swoją ekipą i chorymi pomysłami.
 
Zmiana ustawy niczego nie wnosi do naszej sytuacji, poza tym, że prawdopodobnie komuś wcześniej czy później odbije i wygarnie z darowanej broni palnej do kontrahenta(mówić petent czy nie daj boże interesant nie wypada- jakie interesy, wiadomo ciemne), któremu ktoś przypadkowo wyładował busa tzw. wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy i który ze szczegółami opowiedział o tym, że matka przesłuchującego go FC, będącego 20 godzin na służbie, oczywiście z własnej woli, bez wiedzy zwierzchników, trudni się najstarszym zawodem świata i bynajmniej nie jest celniczką.
Sorry Sławku, nasz drogi administratorze, ale ludzi nie interesują ustawy które nie powodują zasadniczych zmian w ich życiu
 
ok 4000 PLN

4000 PLN - tyle jest warte życie funkcjonariusza posiadającego broń! A gdzie przywileje? A co z resztą bractwa? W nowej Ustawie Mundur tyle jest wart co zwykły fartuch ochronny. Ciekaw czy wartość fartucha ochronnego należy zadeklarować w zeznaniu rocznym majątkowym?
 
dowódca jednostki pływającej będzie miał prawo zatrzymać osobę podejrzaną?????????? od kiedy Służba Celna ma tekie uprawnienia, a może jednostki pływające Służba Celna dzierżawi razem z dowódcami od SG czy policji.
Rozporządzenie w sprawie kontroli osobistej, przeglądania zawartości bagaży i ładunków ?????? Chyba Służba Celna dokonuje przeszukania osób (art. 6o) a nie kontroli osobistej.
TO JAKAŚ KOPIA Z USTAWY O POLICJI ALBO SG, ktoś się nie napracował nad tymi zmianami, nawet kopii nie dostosował. Taka nasza rzeczywistość. Mkc lepszy projekt ustawy napisze
 
dowódca jednostki pływającej ma legitymować osoby, a pozostali celnicy mają ustalać tożsamość osób

umundurowani celnicy w pobliżu oznakowanego pojazdu lub jadący w pojeżdzie (jakby jadący w pojeżdzie nie znajdował się w jego pobliżu) mogą zatrzymywać środki transportu. Po zatrzymaniu mogą kontrolować dokumenty, towar itd.... Pociąg osobowy jadący w centrum kraju np. Kijowa do Szczecina mobilni też mają zatrzymać aby mogli go skontrolować.W trakcie jazdy nie mogą go kontrolować ?????

Może mi ten mondrala co pisał ten projekt odpowie jak mam robić bo sam nie wiem. Kierownik każe mi kontrolować w czasie jazdy, a ja nie mogę bo ustawa mi zabrania w czasie jazdy. Mam go zatrzymać i dopiero kontolować "Po zatrzymaniu...." a bilety na przejazdy to też porażka, bo możemy jeżdzić za darmo tylko w ruchu granicznym, ale wewnątrz kraju też jeżdzimy "na gapę" bo nie ma pieniędzy na bilety, a trzeba coś robic. Jak nas konduktor z pociągu nie wyrzuci, albo trochę głupszy to da się pojechać za darmochę i pogapić się co ludzie wiozą.

FAJNA JAZDA W TEJ NASZEJ SŁUŻBIE CELNEJ. SUPER SIĘ TU BAWIĘ I PO CO MAJĄ NAS DO UKS-ów WCIĄGAĆ, CHYBA ŻE TAM JEST JESZCZE LEPSZA JAZDA, TO JESTEM ZAAAAAAAAA...... [/u]
 
Zapomniałeś, że istnieje coś takiego jak bitety "0", które sa wydawane na przejazd dla każdej służby wykonującej czynności słybowe. Moze póxniej kolej ściąga za to kasę, ake TY fizycznie na płacisz za bilet ani grosza :lol:
 
Anonymous napisał:
Zapomniałeś, że istnieje coś takiego jak bitety "0", które sa wydawane na przejazd dla każdej służby wykonującej czynności słybowe. Moze póxniej kolej ściąga za to kasę, ake TY fizycznie na płacisz za bilet ani grosza :lol:


Bilety zerowe dot. kontroli celnej w ruchu granicznym Zapoznaj się najpierw z przepisami (ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego Dz.U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440, z późn. zm.), a potem się wymądrzaj
 
Back
Do góry