• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Kto to jest Paweł Wojciechowski??

trinity6

Nowy użytkownik
Dołączył
4 Marzec 2006
Posty
74
Punkty reakcji
0
... wszak to kandydat na nowego Min. Finansow. To nazwisko jest mi zupelnie obce. Ktos cos wie kto to jest???

pzdr
 
CYTATY Z PORTALI:

"Mam mniej praw niż pedofil i morderca" - powiedziała przed zdymisjonowaniem Zyta Gilowska.

"Gilowska zdymisjonowana
Premier przyjął dymisję wicepremier Zyty Gilowskiej. Decyzja ma związek z zakwestionowaniem przez Rzecznika Interesu Publicznego Włodzimierza Olszewskiego oświadczenia lustracyjnego i złożeniem przez niego wniosku o lustrację b. minister finansów."

drugi cytat:
"Premier Kazimierz Marcinkiewicz zdymisjonował wicepremier i minister finansów Zytę Gilowską w związku z podejrzeniem o złożenie przez nią nieprawdziwego oświadczenia lustracyjnego. Nowym ministrem finansów został Paweł Wojciechowski.
Szef rządu powiedział, że zwrócił się do prezydenta o odwołanie Gilowskiej i powołanie jej następcy. "Mam nadzieję, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona i liczę na dalszą współpracę z Zytą Gilowską" - powiedział.

"Nie mam powodów, aby pani premier nie wierzyć. Nie mniej zasady jakie przyjęliśmy, są takie, że w takim przypadku musi nastąpić dymisja" - powiedział Marcinkiewicz na konferencji prasowej. Rzecznik Interesu Publicznego złożył dzisiaj wniosek o lustrację Gilowskiej. Wicepremier oddała się do dyspozycji premiera. Uważa jednak, że stała się przedmiotem "szantażu lustracyjnego".

Premier zapewnił, że jest gwarantem ciągłości polityki gospodarczej rządu. Podkreślił też, że Paweł Wojciechowski - zgłoszony przez niego następca Zyty Gilowskiej na stanowisku ministra finansów - gwarantuje płynne przejęcie spraw, którymi zajmuje się resort.

Marcinkiewicz podkreślił, że Wojciechowski współpracował z nim od pół roku w sprawach reformy finansów publicznych, zmian w podatkach oraz w kwestii projektu budżetu na 2007 r. i dlatego jest osobą, która najszybciej będzie mogła przejąć sprawy prowadzone w ministerstwie finansów

Premier zapewnił, że reforma podatkowa będzie kontynuowana, dokończona zostanie reforma finansów publicznych, kotwica budżetowa obowiązuje, a sytuacja makroekonomiczna zachęca, by inwestować w Polsce.

Marcinkiewicz powiedział, że ma nadzieję na rychłe wyjaśnienie sprawy Zyty Gilowskiej i ponowną z nią współpracę.

W ten sposób premier odpowiedział na pytanie dziennikarzy o możliwość powrotu Gilowskiej do rządu.

Marcinkiewicz określił Gilowską jako "najlepszego ministra rządu" i "najbliższego współpracownika".

Premier zaznaczył, że "nie docierał do dokumentów", o których mówiła Zyta Gilowska. "To nie jest moja rola, do tego powołany jest Rzecznik Interesu Publicznego i Sąd Lustracyjny" - dodał.

Premier zaprzeczył, jakoby próbował wpłynąć na Rzecznika Interesu Publicznego Włodzimierza Olszewskiego albo kogokolwiek innego w sprawie wicepremier Zyty Gilowskiej.

"Moja krótka rozmowa z sędzią Olszewskim dotyczyła tylko i wyłącznie stanu faktycznego. Na nic nie wpływałem; chciałem być dobrze przygotowanym do takiej ewentualności, to jest zmiany ministra finansów" - powiedział premier.

"Nie wpływałem na ministra finansów, nie wpływałem nigdy na nikogo i na żadną instytucję. Sprawdzam, czy zasadne będzie wystąpienie na drogę sądową w tej sprawie" - oświadczył Marcinkiewicz."
 
ale dym!!

no to widze ze niezle jaja sie zaczynaja w MF - ie niemniej ja osobiscie wolalabym aby ZG została, no ale coz.... zmiany czas zaczac:))
 
slawomir.siwy napisał:
CYTATY Z PORTALI:...
"Mam mniej praw niż pedofil i morderca" - powiedziała przed zdymisjonowaniem Zyta Gilowska.
..."
W końcu wysoki urzędnik MF, członek rządu, osoba odpowiedzialna między innymi za SC, poczuła się tak jak my się czujemy od przynajmniej 3 lat.
 
kim jest NOWY MF

Kim jest nowy minister finansów?
23.06.2006 15:57

Wykształcony w amerykańskich uczelniach ekonomicznych. Zajmował się praca naukową, ale rynek zna także od praktycznej strony, bo przez wiele lat kierował ważnymi instytucjami finansowymi. Posiada doświadczenie w pracy w administracji. Nie ma natomiast żadnego doświadczenia politycznego.

- Sprawą najwyższej wagi jest jak najszybsze powołanie nowego ministra finansów - mówił nam Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, zaraz po konferencji prasowej Zyty Gilowskiej, na której poinformowała, że oddała się do dyspozycji szefa rządu.

Premier rzeczywiście zadziałał błyskawicznie. Kilkadziesiąt minut wcześniej powiedział, że dymisję pani wicepremier przyjmuje, a na jej stanowisko wyznacza Pawła Wojciechowskiego.

"Jest tą osobą, która gwarantuje płynne przejęcie wszystkich w Ministerstwie Finansów i w prowadzeni nadal naszego programu gospodarczego" - podkreślił premier.

Paweł Wojciechowski od marca doradzał premierowi. Do rządu przyszedł z prywatnego biznesu. Od lipca 1999 r. do lipca 2005 był prezesem zarządu Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Allianz Polska, dokąd trafił z PBK Atut Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, gdzie był prezesem i dyrektorem inwestycyjnym. Do bankowości przyszedł z Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, gdzie był doradcą (od 1992 do 1994).

Wojciechowski posiada dobre przygotowanie ekonomiczne. Studiował na wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS, ukończył studnia na John Carroll University i na Case Western Reserve University w Cleveland. Zrobił doktorat z nauk technicznych w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk (w 1994 r.).

Wojciechowski jest dobrze znany na rynkach finansowych i pewnie dlatego dość spokojnie zareagowały one na wiadomość, że to właśnie on obejmie schedę po Zycie Gilowskiej. Premier rekomendując go na to stanowisko powiedział, że w czasie kiedy pełnił funkcję prezesa PTE Allianz Polska, towarzystwo osiągało bardzo dobre wyniki. Tak było jednak na początku jego prezesury. W drugiej części kadencji PTE znalazł się w na końcu rankingu najbardziej dochodowych funduszy emerytalnych. (zobacz zestawienie stóp zwrotu w OFE)

Minister bez zaplecza

Nie ulega wątpliwości, że nowy minister posiada bardzo dobre przygotowanie merytoryczne do sprawowania funkcji powierzonej mu przez premiera. Jeśli, jak twierdzi Marcinkiewicz, od pół roku przygląda się pracom nad budżetem na przyszły rok, to zmiana na stanowisku szefa resortu powinna dokonać się bez większych wstrząsów. Wszystkich jednak martwi zupełny brak doświadczenia politycznego nowego ministra, który przecież będzie zasiadał w rządzie opierającym się na trudnej koalicji roszczeniowych partii. Zyta Gilowska była gwarantem, że żadne nieprzemyślane projekty ekonomiczne nie trafią do realizacji. Pani minister charakteryzowała się jednak twardym charakterem, mogła też liczyć na poparcie premiera i szefa PiS, co, jak się okazało, nie wystarczyło, by mogła dalej sprawować funkcję.

Obiecująco brzmi jednak zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że będzie popierał reformy rozpoczęte przez premier Gilowską, nawet wbrew niektórym środowiskom w jego własnej partii. "Mam nadzieję, że kolejny minister zaangażuje się (w kontynuowanie reformy finansów publicznych) i nie będzie ulegał naciskom. Bo (...) ta reforma finansów publicznych naruszy bardzo wiele różnych interesów - interesów tzw. gospodarki przybudżetowej, a także liczne interesy publiczne, nie wykluczam, że nawet interesy partyjne mojej własnej partii, a mimo wszystko musi być przeprowadzona" - podkreślił Kaczyński.

Także Kazimierz Marcinkiewicz uspokajał inwestorów. Podczas konferencji prasowej mówił, że jego obecność w rządzie gwarantuje kontynuację prac rozpoczętych przez panią minister.

Zwolennik kotwicy

Sam zainteresowany, Paweł Wojciechowski, potwierdza, że będzie trzymał się linii wytyczonej przez swoją poprzedniczkę.

"Jeżeli otrzymam nominację, to będzie to zdecydowanie kontynuacja polityki Zyty Gilowskiej z utrzymaniem kotwicy deficytu na poziomie 30 mld zł. To będzie najważniejsze" - powiedział Wojciechowski. - "Najważniejszym warunkiem utrzymania gospodarki na ścieżce wzrostu jest właśnie kotwica, ale trzeba też ograniczać wydatki. Wydatki budżetu trzeba zawsze ograniczać, ale trzeba to robić "z głową'".

Zapowiedział też, że reforma podatkowa będzie kontynuowana, ale możliwe są niewielkie zmiany.

"Na pewno najważniejsza jest kontrola wydatków budżetowych, sam budżet, reforma finansów publicznych, ale też reforma podatkowa, może nieco zmodyfikowana" - powiedział.

Uspokajał inwestorów: "Nie mają żadnych powodów do niepokoju, Polska będzie kontynuowała dyscyplinę w finansach publicznych i utrzyma kotwicę budżetową. Jest to warunkiem utrzymania Polski na szybkiej ścieżce wzrostu gospodarczego. To jest kluczowa sprawa" - podkreślił Wojciechowski.
Pozdrawiam
 
Back
Do góry