• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

problemy z Niemcami

I

inka71

Gość
Witam.
Potrzebuje pomocy i wyjasnienia sytuacji.
Pare dni temu jechalam z mezem samochodem z Polski do UK. Przed wyjazdem wyszukalam w internecie co moge legalnie wwiezc na wyspe i wszedzie podawali w kwestii tytoniu 4-5 kg na osobe. Razem z mezem mielismy 6 kg. Na granicy zatrzymali nas Niemcy i zakonfiskowali calosc. Ja w angielskim jestem dobra, ale w niemieckim ani w zab, oni ani slowa po angielsku. Zupelnie nie rozumialam co do mnie gadali poza faktem, ze jeden z nich czytal z jakiejs swojej ksiazeczki "8 kg na osobe". To brzmi podobnie w angielskim. Ale ten chyba "szef" sie z nim klocil i robil swoje. Nic nie podpisalam, bo nie podpisuje dokumentow ktorych nie rozumiem. Dali mi protokol zajecia i cos tam jeszcze. Cos mowili o jakims mandacie.
Czy jadac tranzytem przez 5 krajow musze sprawdzac przepisy celne kazdego z osobna? A w sumie zalozylam, ze w ramach Unii to limity maja jednakowe!
Czy ktos ma pojecie co mam teraz zrobic i jakiego rodzaju kara moze byc przewidziana?
Dzieki z gory za konstruktywne rady.
 
Chyba potrzebna byłaby znajomość

niemieckich przepisów. Ale...

"Czy jadac tranzytem przez 5 krajow musze sprawdzac przepisy celne kazdego z osobna?" - no wg mnie chyba niestety tak. Przekładając to na nasze regulacje jeśli Czech jedzie na Łotwe przez Polskę, to jeśli zostanie w Polsce skontrolowany i okaże się, że przekroczył limity to na nic tłumaczenie moim zdaniem, że jedzie gdzieś dalej. Dokonał przywozu do kraju.

"A w sumie zalozylam, ze w ramach Unii to limity maja jednakowe!". Póki co jedna z dyrektyw tzw. horyzontalna ustanawia dolne limity, tj. minimalne ilości, które mają być zwolnione z akcyzy przy przywozie wyrobów akcyzowych przez osoby prywatne dla ich własnego użytku i przez nie transportowanych. Dla tytoniu te dolne limty to 1 kg na osobę. Czy Niemcy mają wyższy - być może tak ale pewnie nie dużo wyższy. Można spróbować zajrzeć na stronę www.zoll.de. Jest ona również po angielsku i franckusku. Jest zakładka poświęcona podatkowi akcyzowemu od wyrobów tytoniowych. Ja na szybko przeglądając znalazłem info, iż limit dla tytoniu to 1kg.


To na szybko chyba tyle.
Dodam tylko, że jakby się nad tym przykładam głębiej zastanawiać to rodzą się różne pytania.
Czy faktycznie w przypadku przywozu tytoniu z Polski do Niemiec podczas podróży do UK uznać, że w Niemczech dokonano nabycia wewnątrzespólnotowego?.
Ponadto limity mają mieć tylko orientacyjny charakter i każdy przywóz dla celów prywatnych (a więc w ilości przekraczającej limit) powinien być zwolniony z akcyzy. Jeśli przywoże ponad limit w danym kraju ale po to, aby powieźć dalej do innego kraju gdzie limity są wyższe i robię to dla celów niehandlowych to czy nie uzasadnia to również zwolnienia ?

Pozdrawiam,
 
Back
Do góry