• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

PROTEST w SC

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 537
Punkty reakcji
4 501
Miasto
ZZ Celnicy PL
Przewodniczący ZZFiPSC WO przesłał do Federacji ZZ SC notatkę z propozycją powtórzenia ankiety.

Witam.

Wybaczcie że zakłócam Wasz spokój, ale jako organizacja, która po najbliższym Zebraniu Zarządu chce złożyć wniosek o przystąpienie do Federacji, pragnę coś zaproponować. Załączam ANKIETĘ, która moim zdaniem, powinna (wg. prof. KUL nie oznacza musi) być rozpowszechniona w Poznaniu, w Kielcach i w Krakowie, tzn. tam gdzie ponoć załoga jest przeciwko akcji.

Przepraszam, że wchodzę w kompetencje tych organizacji ale dla dobra SC tak to widzę. Może warto tam powtórzyć ankietę.

Moim zdaniem konieczne jest dotarcie z tą ANKIETĄ do wszystkich celników, tzn. fizyczne wyjście z nią do załogi, przespacerowanie się po wszystkich pokojach w izbie i wszystkich komórkach organizacyjnych i mocne zachęcenie ludzi do wzięcia udziału w akcji. Podobnie musimy zrobić na ŚCIANIE WSCHODNIEJ I W PORTACH LOTNICZYCH ORAZ MORSKICH. Trzeba tam po prostu kilka razy (różni członkowie Federacji) pojechać w te same miejsca(każdego dnia ktoś inny na danym przejściu granicznym i tak przez tydzień).

Nie powtarzałbym ANKIETY w tych izbach, gdzie Zarządy opowiedziały się za akcją, bo byłoby to poczytane przez załogę jako śmieszność i nie zostałoby po prostu zrozumiane- przecież przed chwilą głosowali. Komitet Wykonawczy moim skromnym zdaniem powinien podjąć działania zmierzające do zaistnienia w mediach naszej Służby w zapowiedziach protestu z policją, SG, Strażą Pożarną, itd. oraz ponowne wysyłanie do wszystkich izb, krótkich informacji o pogotowiu strajkowym. Do mediów powinien też pójść harmonogram działań, nad którym trzeba osobno popracować.

Tylko błagam nie mówcie, że jest już za późno, bo przypomnę WAM grudniowy Zjazd Rady Federacji, wtedy na pewno nie było jeszcze za późno. Teraz też nie jest za późno. ZA PÓŹNO BĘDZIE DOPIERO PO PODPISIE PREZYDENTA LUB

MINISTRA W PRZYPADKU ZMIANY STRUKTURY.



DO POWAŻNEJ ROZWAGI PRAGNĘ ZGŁOSIĆ POSTULAT O LIKWIDACJI NIEKTÓRYCH IZB. U NAS JEST TROCHĘ GŁOSÓW CHOĆ OCZYWIŚCIE ONE NIE PRZEWAŻAJĄ, ŻE TEN POSTULAT JEST po prostu DO DYSKUSJI. I mówią to ludzie zatrudnieni w izbie przeznaczonej wg. pogłosek do likwidacji, a więc warto chyba to rozważyć.

Z pozdrowieniem:

Przewodniczący ZZFiPSC WO

Sławomir Siwy

=================

ANKIETA

Czy przystąpisz do AKCJI PROTESTACYJNEJ z następującymi postulatami?

- żądanie od władz równego traktowania w wynagradzaniu funkcjonariuszy służb mundurowych,
- uzyskanie prawa do wcześniejszych emerytur dla funkcjonariuszy celnych,
- sprzeciw wobec planów likwidacji niektórych izb celnych oraz odbierania uprawnień i zadań Służbie Celnej w tym planowanej likwidacji wydziałów dokumentacji celnej.


Jaką formę AKCJI popierasz i weźmiesz w niej czynny udział:

- strajk włoski

- urlop na żądanie

- manifestacja/pikieta z Policją, SG i innymi służbami

- blokowanie dróg po służbie w miastach wojewódzkich(ciągłe przechodzenie przez jezdnię po pasach np. po godzinach służby)

- blokowanie przejść granicznych na wschodzie, w sposób jak wyżej(jeden/dwa dni urlopu wypoczynkowego)

- jestem przeciwko wszelkim formom protestu w obronie ww. postulatów

- inne(wymień jakie)


Podkreśl właściwe.

Zaznaczać można dowolną ilość form protestu.

Pamiętajmy, że poprzez zaznaczenie danej opcji potwierdzasz i wyrażasz wolę czynnego uczestniczenia w danej formie protestu. Jeżeli tylko popierasz daną formę protestu, a nie weźmiesz w niej czynnego udziału TO NIE WYPEŁNIAJ ANKIETY.
 
hej. To jest luźna notatka, którą wysłałem do członków Federacji. TA NOTATKA NIE OZNACZA NA RAZIE STANOWISKA OPOLSKICH CELNIKÓW. Dopiero we wtorek to się rozstrzygnie na naszym Zarządzie. Tak więc w chwili obecnej jest to tylko moja osobista propozycja pod rozwagę dla Federacji i Zrzeszenia. Jestem zaskoczony, że znalazło to się już na WSSC, teraz wiem na pewno, że jest to stronka kogoś związanego z Federacją. Ale to nie ma znaczenia. Osobiście mam nadzieję, że ruszymy jeszcze do boju w obronie zadań Służby Celnej i przeciwko likwidacji niektórych izb celnych ale przede wszystkim o zrównanie uprawnień z innymi służbami w tym uprawnień emerytalnych wzorem innych służb mundurowych. Jeśli do tego dojdzie, trzeba będzie bardzo precyzyjnie przygotować harmonogram działań protestacyjnych. Załączona ANKIETA jest bardzo ale to bardzo luźną propozycją do dyskusji.
 
Witam! W perspektywie zbliżającego się protestu Policji, przewidzianego na 15 czerwca uważam , że jest to najwyższy czas aby zadziałać, byc może jest to ostatnia szansa aby upomnieć się i powalczyć o swoje prawa wspólnie z innymi słuzbami mundurowymi. Moim skromnym zdaniem nie ma na co czekać, wszyscy walczą o swoje a my czekamy. Ciekawe na co? Jeżeli Federacja nie poczyni kroków w tym kierunku będzie to oznaczało ( przynajmniej dla mnie) ,że nie zależy jej na poprawieniu sytuacji SC !
 
Moim zdaniem podpinanie się do protestu innych służb mundurowych jest złym pomysłem. Zejdźmy w końcu na ziemię i sami zajmijmy się obroną naszych miejsc pracy. Wspólne wystąpienie z innymi służbami może i jest łatwiejsze do zorganizowania ale uważam, że będziemy tylko tłem. Medialnie zostaniemy zmarginalizowani. Media pokażą protest policjantów i taki też będzie odbiór społeczny demonstracji. Lepiej więc zorganizować własny protest i wykorzystać nasze formy nacisku. Przecież mamy pod ręką granicę unii. Lepper ledwo wspomniał, że trzeba ograniczyć ilość przejść ze służbami weterynaryjnymi w odpowiedzi na brak włączenia się instytucji UE w negocjacje na temat odblokowanie naszego eksportu mięsa na Ukrainę (co miało doprowadzić do tworzenia się kolejek z transportami żywności z unii). I co? Na odzew nie trzeba było długo czekać. Już UE zapowiedziała włączenie się w negocjacje. Weźmy więc sprawy w swoje ręce. Na razie mamy jeszcze oręż.
 
no! bracia i siostry! widzę, że sie nareszcie zaczyna coś dziać! :)
według mnie jest ważne czy pójdziemy sami, czy z kimś. i lepiej, żebyśmy poszli sami. ale jeśli zorganizowanie protestu ma większe szanse powodzenia wraz z innymi służbami, to tutaj się nie ma co zastanawiać i marudzić: wchodzimy w to! a już na organizatorach spoczywa ciężar tego, by nasza obecność była dostrzeżona.
i jeszcze jedna, według mnie bardzo ważna sprawa. jesli mamy iśc "na całość" to przydałoby się mieć jakiś oręż, np. w postaci gotowych rozwiązań dla SC. unikniemy w ten sposób zawoalowanych oskarżeń ze strony SSC i MF, że chcemy wciąż więcej i więcej, a nie dajemy nic w zamian. w tym kraju wszyscy myślą, że celnik ma niewiadomo jakie kokosy, a tylko przez swoją pazerność idzie siedzieć. gdy "cywilom" mówię, ile zarabiam, to wszyscy myslą, że sobie z nich jaja robię... :)
 
Nasz oręż to ściana wschodnia, tylko czy będzie chciała być ( przynajmniej ) naszą tarczą................????????????? 8)
 
desperado napisał:
a już na organizatorach spoczywa ciężar tego, by nasza obecność była dostrzeżona
I tutaj jest "azorek pogrzebany". SC reprezentują dwie centrale i to one, a nie poszczególne związki powinny nas organizować, bo to nie jakaś tam regionalna akcja. Niestety to ich rola. Niestety bo wiadomo jak z tym dotychczas było. Ogólna mizeria. Nadal więc twierdzę, że pod przewodnictwem obecnych działaczy to się nie uda. Widać wokoło ogólne podniecenie i desperację, ale będzie jak przy poprzedniej ankiecie. Jak można było to zmarnować?
 
Kilka pomysłów

Wyraźnie pisałem w notatce do członków Federacji(dzisiaj wyślę też kopię do Zrzeszenia), że nie jestem za powtórzeniem ankiety, z wyjątkiem Kielc, Krakowa i Poznania, tj. tych izb gdzie Zarządy Związkowe opowiedziały się przeciwko zwoływaniu nadzwyczajnego Zjazdu Federacji celem podjęcia dalszych decyzji w sprawie protestu.
Z tą (oczywiście jeszcze pozmienianą mam nadzieje przez centrale związkowe) ankietą trzeba bardzo ale to bardzo mocno uderzyć do kolegów i koleżanek pełniących służbę na granicy wschodniej, oraz w portach i na lotniskach. Właściwie wszystkie siły tam bym skupił i skierował. Działacze central związkowych powinni tam być przez tydzień może dwa tygodnie i każdego dnia głośno szumieć agitując, uzasadniając i namawiając do akcji i podając już też termin jej rozpoczęcia oraz szczegółowy harmonogram działań protestacyjnych. Nie można pominąć żadnego przejścia granicznego. Wiadomo, że trzeba się do tego przygotować, wszcząć wcześniej spór zbiorowy, ale to są tak naprawdę drobiazgi i to krótkotrwałe, które jednak trzeba przeprowadzić.
GŁÓWNYM POSTULATEM CHOĆ OCZYWIŚCIE NIE JEDYNYM WINNO BYĆ ZRóWNANIE UPRAWNIEń Z INNYMI SłUżBAMI MUNDUROWYMI, W TYM EMERYTUR MUNDUROWYCH. A jak ruszy zewnętrzna granica UE i razem z nim porty i lotniska to za parę dni mamy załatwione wszystko to, co nawiasem mówiąc należy nam się zgodnie z prawem. Akcji jednak nie można przerywać, żeby nie popełnić błędu z końca lat 90-tych.
Równolegle rozpocząłbym ostrą akcję informacyjną wysyłając do posłów i senatorów prośbę o złożenie interpelacji o mniej więcej takiej treści:
Dlaczego i w jaki sposób z poz. 98 Programu Prac Legislacyjnych Rady Ministrów wycofano zapisy mówiące o nadaniu celnikom uprawnień emerytalnych wzorem innych służb mundurowych. Dlaczego robi się to wbrew Konstytucji RP - zasadzie równości i zasadzie demokratycznego państawa prawa urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej oraz wbrew uzasadnieniu z wyroku TK z października 2003r.
Mam jeszcze parę pomysłów. Ale od czego są centrale związkowe.
Osobiście podoba mi się też pomysł z blokadą dróg krajowych we wszystkich miastach wojewódzkich równocześnie. Jeszcze nie sprawdzałem jak to prawnie zorganizować. Można to robić po służbie i nie potrzeba dużo ludzi. Np. na początek zaczyna przechodzić po pasach tylko powiedzmy 30-50 celników, mają oczywiście odpowiednie transparenty, trąbki, gwizdki i megafon. Robią to dosłownie tylko przez chwilę, do czasu aż zaistnieją medialnie(a wystarczy wcześniej wysłać informacje do mediów i na pewno przyjadą). Po zakończeniu takiej formy protestu mówimy przez megafon, ze wrócimy tu za tydzień gdy postulaty nasze nie zostaną spełnione. I zapewniam WAS, że za tydzień będzie już 100 osób, a za następne parę dni może połowa załogi. W międzyczasie oczywiście muszą toczyć się inne formy protestu aby akcja się nie wyciszała.
 
Zdaje sobie sprawę tak jak inni z zachodu środka i południa, że wschód jest mało zainteresowany i moze nam nie pomoże choć pewnie też chciałby np. wcześniejsz emerytury. Wydaje mi sie że jest wyjscie z sytuacji. Organizujemy sie w izbach i tak jak sławek napisał, jedziemy i chodzimy po przejsciach dla pieszych na drogach dojazdowych do w kierunku przejść. Myślę że 5-8 takich miejsc i rząd zwróciłby uwagę na nasze problemy. Jeszcze trzeba to od strony prawnej sprawdzić.
 
j_a_nek napisał:
Proponuję do tego:

„Szwejkizm” tzn. wykonywanie poleceń w sposób nader pedantyczny i traktując je jak najbardziej dosłownie doprowadzając przez to do ich niewykonalności. Postawa Szwejka stosowana otwarcie i powszechnie może być doskonałym uzupełnieniem innych form protestu i co ważne możliwa do prowadzenia w czasie "normalnej" Rolling Eyes pracy.

Zaangażowanie znacznej liczby osób, które wykonują formalnie zgodne z prawem czynności (np. wielokrotne wczytywanie stron internetowych, suma takich czynności jest niszcząca dla serwera)

Rozejrzeć się wokoło. W każdym urzędzie bimba się z przepisów bezpieczeństwa pracy (niebezpieczne urządzenia biurowe, wielokrotnie zaniżone normy powierzchni, normy oświetlenia itp. ..., itd. ...). Czas więc zacząć je skrupulatnie przestrzegać.

Idea obywatelskiego nieposłuszeństwa jest jak najbardziej demokratyczną formą protestu w walce o swoje prawa.
 
Sławku!
obawiam się, że z łażeniem po pasach może być problem natury prawnej.
chodzi tu o nasze wystepowanie w mundurach. w Ustawie o SC jest zapis o pełnienieniu służby w mundurach. zatem jeśli sie wybierzemy w mundurkach na jezdnię, po słuzbie, mogą nam zrobić dyscyplinarki za bezprawne wykorzystanie umundurowania słuzbowego do celów pozasłuzbowych. mało tego. nasze kochane władze mogą chcieć "przykładnie ukarać" prowodyrów i co poniektóre sprawy skierować do prokuratury. z kolei "wyjście do ludzi" bez mundurów chyba mija się z celem. ludzie muszą nas jednoznacznie identyfikować, jeśli ma to mieć sens.
proponuję co innego. zasugerowałeś, żeby wykorzystać załogi pełniące obowiązki na Oddziałach w portach i na lotniskach. sądzę, że to dobry pomysł. wystarczy wziąść "kacowe". zdarzają sie też masowe zachorowania, wszak to praca na powietrzu i często w warunkach szkodliwych. :) kiedy nie będzie miał kto odprawiać, agencje i spedycje się wściekną, a dyrekcja dostanie "srania". w IC gdynia oddziały i tak juz pracują z połową, a nawet 1/4 potrzebnego składu (za to Izba się rozrasta :) ). to by się mogło udać. jest tylko jedna przeszkoda: zgrać ludzi...
reszta to czysta poezja: kilka kontrolowanych przecieków, kilka "anonimowych" wywiadów dla prasy... oni to kupią. jeśli to nie przyniesie rezultatu, to się akcję powtórzy, ale tym razem na dłużej... to można zastosować nie tylko w portach i lotniskach, ale na wszystkich oddziałachmożna też do tego wciągnąć komórki merytoryczne w urzędach. Izby raczej sie nie liczą, bo tam nie przychodzą ludzie "z zewnątrz", zatem nikt by tego nawet nie zauważył.
co Wy na to?
 
Nie możemy oczekiwać, że nasze postulaty zostaną uwzględnione w efekcie protestu funkcjonariuszy na wschodzie to jesteśmy w grubym błedzie. Trzeba poszukać takiej formy protesu, która uzmysłowi rządzącym, że jesteśmy zwarci i w tym tkwi nasza siła. Wszelkie działania lokalne są potrzebne ale nie wywołają oczekiwanego efektu. Wszystko to co nam obiecano kiedyś a nie zralizowano jest efektem braku jedności. Przestańmy wreszcie liczyć, że ktoś inny załatwi za nas nasze sprawy. Nie możemy oczekiwać, że celnicy ze wschodu załatwią nasze problemy. To ostatni dzwonek, potrzebny jest zryw wszystkich łącznie z przyjęciem założenia, iż piętnujemy łamistrajków. Na dziś w ocenie rządzących wystarczająca liczba celników to 2000. Wszystkich funkcjonariuszy będzie 2000 to nie błąd tylko realna ocena sytuacji.
 
Razem
Moim zdaniem wszystkie propozycje dotyczące protestu w sprawie marginalizacji Służby Celnej trafiają w próżnie. Nawet najlepsze pomysły nie będą zrealizowane, jeżeli wszystkie centrale związkowe działające w Służbie Celnej nie zbiorą się w jednym miejscu i nie ogłoszą wspólnego komunikatu w tej sprawie . Pojedyncze akcje NIE MAJĄ SZANS POWODZENIA. SSC wykorzystuje w sposób ewidentny rozbicie w naszych szeregach i prowadzi spokojnie i planowo swoją politykę. Ale czy wspólne działanie w tej sprawie central związkowych jest możliwe ? Dostrzegam także, że wiele osób próbuje wprowadzać sztuczne podziały ; wschód , zachód , południe itp. To bardzo niepokojący sygnał świadczący o niezrozumieniu powagi sytuacji . ZAWSZE WYGRYWAJĄ CI , KTÓRZY POTRAFIĄ DZIAŁAĆ RAZEM
 
ps

Pisząc o polityce SSC myślałem o , niezrozumiałej dla mnie, antycelniczej polityce opartej na ideologii prezentowanej w ostatnim Sejmowym wystąpieniu. Na marginesie ; czy ktoś widział pana M..Banasia w mundurze krajowego komisarza celnego ?
 
DESPERADO a dlaczego Policja i inne służby jeżdżą na wszytskie pikiety w umundurowaniu. Wiem jednak, że ludzie mają obawy, dlatego upieram się, że ta forma protestu może odbyć się w cywilkach i po służbie. Sprawdzę natomiast jak to jest, że w Policji nikt nie straszy dyscyplinarkami za manifestację w umundurowaniu. Może postępowaniem odpowiednim zaczniemy wtedy straszyć tych co nas straszą, czyli niektórych przełożonych. Jeszcze napiszę na ten temat.

Podzielam zdanie forumowicza j_a_nek. Jeżeli nie potrafimy sami zorganizować protestu to lepiej nie tracić czasu i zamknąć zaraz ten temat. Owszem w PIKIECIE z innymi służbami trzeba zaistnieć ale tylkoMEDIALNIE. I o to powinny zadbać centrale związkowe(nie chodzi mi tylko o GP, PB czy Trybunę). Oczywiście powinna pojechać delegacja, ale wcale nie musi być liczna. Ważne aby w mediach wymieniano nas przy okazji tej PIKIETY z innymi służbami.
Wiecie nie wiem jak Wasi znajomi, ale u mnie np. w rodzinie dalszej wszyscy myślą że mamy uprawnienia emerytalne takie jak inne służby. Podobnie dziennikarze, z którymi akurat rozmawiałem na ten temat. Naprawdę wyrażają nieskrywane zdziwienie. Przypomnę wszystkim, że Policja, podobnie jak Służba Celna, ma w swojej ustawie zapis, iż jest FORMACJĄ UMUNDUROWANĄ.

Drogi MYTNIKU dzielenie na wschód, zachód, pn, południe to chyba czysty przypadek i mam nadzieję, że już się nie powtórzy w tym temacie. NA ZEWNĘTRZNEJ GRANICY UE JEST NAJWIĘKSZA SIŁA ODDZIAŁYWANIA i stąd to się chyba zrodziło.
Załączam jeszcze mój cytat z innego tematu na tym forum
Przestańcie już dzielić SC na wschód i resztę kraju.
Oczywiście, że główny nacisk trzeba położyć na zewnętrzną granicę UE, także porty i lotniska wewnątrz kraju. Ale jesne jest, że musi zaprotestować cała SC. Jednak bez dwóch zdań granica ma tutaj największą siłę nacisku i powtórzę raz jeszcze po paru dniach STRAJKU WŁOSKIEGO, posypią się gromy na Rząd RP z Komisji Europejskiej i sprawa będzie załatwiona.

Mam kolejny pomysł na formy protestu.
Wypowiedzenie przez wszystkich celników, we wszystkich izbach równocześnie wszystkich cywilnoprawnych umów podpisanych z dyrektorami na korzystanie do celów służbowych z samochodów prywatnych. Nie wiem jak u WAS ale w naszej izbie byłaby katasrofa.
 
Back
Do góry