• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

czy muszę płacić akcyzę?

N

Nie zarejestrowany

Gość
Witam. 3 dni temu zakupiłem w Niemczech samochód, przywiozłem go do Polski lawetą i opłaciłem polską polisę OC na niemieckie -żółte (niekatualne) tablice rejestracyjne (do czasu rejestracji samochodu). Następnego dnia dokonałem sprawdzenia nr VIN i okazało się, że auto jest z 2000 a nie 2001r produkcji, więc zadzwoniłem do sprzedającego do Niemiec i go o tym poinformowałem i powiedziałem, że przyjadę zwrócić mu auto i on się na to zgodził. Tego samego dnia, mój brat został zatrzymany w PL tym autem przez policję do kontroli i ta zabezpieczyła auto, bo brat nie miał przy sobie żadnych dokumentów tego auta. Ja dostarczyłem dokumenty na auto następnego dnia, auto mi wydano, ale policjant powiedział mi, że o tej sytuacji powiadomiony zostanie Urząd Celny do którego wysłana będzie kopia umowy kupna-sprzedaży i briefu, bo auto nie miało dokumentów w czasie kontroli i zeby UC to sprawdził. Po odebraniu auta z policji ja tego samego dniapojechałem do Niemiec i zwróciłem Niemcowi (sprzedającemu) auto i anulowałem umowę kupna-sprzedazy (z uwagi na inny rok produkcji niz miał być). Czy w przypadku anulowania umowy kupna-sprzedaży i zwrotu auta sprzedającemu muszę płacić akcyzę? Jak do takiej sytuacji podejdzie UC? Czy przesłanie przez Policję informacji o tym całym zdarzeniu z kopią umowy kupna-sprzedaży i briefu będzie skutkowało wszczęciem przez UC jakiegoś postepowania, a jesli tak to jakiego. Dziękuje z góry za odpowiedź. Patryk'
 
Zasmucę Cię, ale urząd się do Ciebie zgłosi.
Na początek wezwie do złożenia deklaracji i zapłaty akcyzy. Gdy sam tego nie zrobisz, wszcznie postępowanie i określi zobowiązanie.
Przemieściłeś samochód na terytorium kraju, dysponowałeś nim jak właściciel - bo umowa zakupu,. To wystarczy do stwierdzenia, że doszło do nabycia. Z tytułu nabycia powstaje obowiązek. Z obowiązku rodzi się zobowiązanie do zapłaty akcyzy.
 
No tak tyle, że później możesz akcyzę odzyskać jeśli będziesz posiadał dokumenty, iż dokonałeś dostawy wewnątrzwspólnotowej ....
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Zgadza się, po spełnieniu warunków z rozporządzenia, będzie można starać się o zwrot zapłaconej akcyzy.
Jednak czynność przywozu na teren kraju samochodu osobowego zarejestrowanego na terytorium innego kraju Wspólnoty powoduje powstanie obowiązku podatkowego w akcyzie i cóż , najpierw trzeba zapłacić.
 
Back
Do góry