• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Import z kraju trzeciego-jakie SADy?

K

kath

Gość
Witam serdecznie,

Jako laiczka starajaca sie poglebic nieco swoja wiedze, pozwalam sobie zadac pytanie w nastepujacej kwestii:

Nasza firma sprowadza towary (na razie probki) ze Szwajcarii.

Rozumiem, ze aby dokonac zgloszenia celnego, bedziemy musieli wypelnic dokumenty SAD.

Ktore formularze?

Bardzo prosze o pomoc!
 
witam
No dobrze ale instrukcja do wypełniania sad liczy 190 stron o zgrozo, to nie jest instrukcja zrozumiała dla człowieka, który nie jest celnikiem. Moze ktoś z Pań albo Panów Celników wyjaśni ww. kwestie niewtajemniczonym.
Pozdrawiem
 
czytalam i...

Dziekuje, juz czytalam (pytalam, bo nadal mam watpliowsci).

Jak rozumiem (a nie wiem czy dobrze rozumiem), moja sytuacja to "dopuszczenie do obrotu" - czyli 6,7,8 tak?


A SAD BIS?

"Formularze uzupełniające SAD-BIS powinny być stosowane tylko wówczas, gdy zgłaszanych jest więcej niż jedna pozycja towarowa".

Na fakturze mam 5 pozycji.
Na SADzie BIS widze 3 + podsumowanie.

Czyli 1 pozycja na SAD, 3 nastepne na SAD BIS, ostatnia na kolejnym SAD BIS?

Do tego, 2 z tych pozycji to nie towary, a uslugi.

Czytam i staram sie zrozumiec, ale nie ukrywam, ze dla poczatkujacej to skomplikowane.
 
staram sie przebrnac...

witam
No dobrze ale instrukcja do wypełniania sad liczy 190 stron o zgrozo, to nie jest instrukcja zrozumiała dla człowieka, który nie jest celnikiem. Moze ktoś z Pań albo Panów Celników wyjaśni ww. kwestie niewtajemniczonym.
Pozdrawiem

Nie majac innego wyboru staram sie przebrnac przez ta instrukcje, jak rowniez inne dokumenty (zwolnienia od naleznosci przywozowych itp)... ;)
No ale nie jest to przystepna lektura :(
 
Witam a jak to jest z towarami, które są wprowadzone na obszar celny wspólnoty na zasadzie gospodarczej procedury celnej np uszlachetniania czynnego co jest potrzebne aby taki towar wprowadzić na obszar celny słyszałem że sa to uproszczone zgłoszenia celne czyli:
-sad ale wypełniony tylko tam gdzie potrzeba
-wykaz towarów na ewidencji (wtedy nawet nie trzeba okazywać go UC)
-wnosek o objęcie konkretne procedura celną towary wprowadzonego
 
1) dopuszczenie do obrotu-karty 6,7,8-tutaj zgłaszamy jedną pozycję natomiast wszystkie następne na bisach.na jednym bisie można zgłosić 3 pozycje.Usługi nie wchodzą w rachubę-tylko i wyłącznie towar nas interesuje.
2)co do uszlachetniania-przede wszystkim trzeba mieć pozwolenie z Urzędu Celnego i tam będą podane wszelkie warunki.Mając pozwolenie Naczelnika UC zgłaszamy towar na SAD-ie.

W razie dalszych wątpliwości proszę pytać:p
 
1) dopuszczenie do obrotu-karty 6,7,8-tutaj zgłaszamy jedną pozycję natomiast wszystkie następne na bisach.na jednym bisie można zgłosić 3 pozycje.Usługi nie wchodzą w rachubę-tylko i wyłącznie towar nas interesuje.
2)co do uszlachetniania-przede wszystkim trzeba mieć pozwolenie z Urzędu Celnego i tam będą podane wszelkie warunki.Mając pozwolenie Naczelnika UC zgłaszamy towar na SAD-ie.A zgłoszenie uproszczone-hmm raczej chodzi o procedurę uproszczoną-ale na takie coś mogą liczyć tylko sprawdzone,rzetelne itd itp firmy.

W razie dalszych wątpliwości proszę pytać:p
 
Dziekuje, juz czytalam (pytalam, bo nadal mam watpliowsci).

Jak rozumiem (a nie wiem czy dobrze rozumiem), moja sytuacja to "dopuszczenie do obrotu" - czyli 6,7,8 tak?


A SAD BIS?

"Formularze uzupełniające SAD-BIS powinny być stosowane tylko wówczas, gdy zgłaszanych jest więcej niż jedna pozycja towarowa".

Na fakturze mam 5 pozycji.
Na SADzie BIS widze 3 + podsumowanie.

Czyli 1 pozycja na SAD, 3 nastepne na SAD BIS, ostatnia na kolejnym SAD BIS?

Do tego, 2 z tych pozycji to nie towary, a uslugi.

Czytam i staram sie zrozumiec, ale nie ukrywam, ze dla poczatkujacej to skomplikowane.


Bisów może być maksymalnie chyba 33. Dowiedz się czy w miejscu wprowadzenia nie jest przypadkiem możliwe wystawienie tam właśnie tego pozwolenia na korzystanie z procedury gospodarczej.
 
arkan-pozwolenie na procedurę otrzymuje się na zasadach właściwości miejscowej(czyli tam gdzie jest siedziba fiormy,księgowść itp) a nie w miejscu wprowadzenia.A bisów rzeczywiście może być 33-na jednym SAD-ie można zgłosić 99 pozycji
 
Drogi Dave! Jezeli chodzi o właściwość miejscową to wynika ona z rozp. MF i w przypadku UCZ jest to nie tylko siedziba czy księgowość. Jeżeli chodzi o usługi to uwaga bo może zachodzić konieczność doliczenia tych kosztów do wartości sprowadzanych towarów ale faktycznie nie trzeba tego zgłaszać na odrębnych pozycjach SAD. Pozdrawiam.
 
Back
Do góry