• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

dewizowcy i inni

N

Nie zarejestrowany

Gość
witam
Mam pytanie, ja prosty człek od was Celników:
1. czy jak jak przekraczam granicę Polski z kwotą powyzej 10.000 Euro to musze mieć jakieś zezwolenie. Jeżeli tak to jakie ?, i u kogo je zdobyć,
2. niech ktoś mi wyjasni na czym polega procedura wywozu. Czy UC może nakazać mi wyprowadzić jakis towar poza obszar celny wspólnoty?, Czy od procedury wywozu tez pobierane sa cła,
3. Co to jest ten "Taric", jakaś Pani w Izbie Celnej powiedziała mi że tam znajdę stawki celne na wszystkie towary wprowadzane do Unii Europejskiej, czy to prawda ?
pozdrawiam
 
1. Nie musisz mieć zezwolenia. Musisz zgłosić kasę albo SC albo SG. Nie wiem co zrobic jak nie ma komu zgłosić:)
2. Procedura wywozu jest podstawową formą wyprowadzania towaru wspólnotowego poza obszar celny Wspólnoty. Warunkiem realizacji procedury wywozu jest opuszczenie przez towar obszaru Wspólnoty w tym samym stanie, w jakim znajdował się w chwili przyjęcia zgłoszenia do wywozu. Ceł wywozowych obecnie nie ma. UC nie może nakazać wywozu towaru wspólnotowego. Jeśli chodzi o towary niewspólnotowe to można im nadać przeznaczenie celne powrotnego wywozu, ale nie jest to nakaz oraganu celnego. Jest to jeden ze sposobów regulowania sytuacji towaru. Może to być jedyne wyjście gdy nie można dopuścic go do obrotu na terenie WE. Nalezy dokonać zgłoszenia celnego. Towar niewspólnotowy można też cofnąć zagranicę, ale tylko z granicy.
3. Taric - Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich. Pani z Izby Celnej mówiła prawdę.

 
dewizki

Panie Despero dziekuje za odpowiedz, ale jakie dokumenty uprawniaja do wywozu walorów pienęznych powyzej 10.000 Euro dla Was Celników
Ponadto mam drugie pytanie :
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale spotkałem sie z interpretacja prawa dewizowego taką, że wywóz bez zezwolenia walorów dewizowych ZA GRANICĘ POLSKI, a nie wspólnoty powyżej 10.000,Euro to jest czym zabroniony na podstawie KKS konkretnie zrt. 106g kks
 
jakie dokumenty uprawniaja do wywozu walorów pienęznych powyzej 10.000 Euro dla Was Celników

Zgłasza Pan dewizy na specjalnym zgłoszeniu, którego wzór określa rozporządzenie MinFin. SG lub SC potwierdza na nim wywóz lub przywóz waluty. Nie musi pan okazywać żadnych dokumentów odnośnie pochodzenia pieniędzy. Zgłoszenie zatrzymuje organ celny lub SG.

Ponadto mam drugie pytanie :
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale spotkałem sie z interpretacja prawa dewizowego taką, że wywóz bez zezwolenia walorów dewizowych ZA GRANICĘ POLSKI, a nie wspólnoty powyżej 10.000,Euro to jest czym zabroniony na podstawie KKS konkretnie zrt. 106g kks

To prawda, ale nie do końca, bo chodzi o art. 106 f kks. Karane jest niezgłoszenie wywozu, przywozu oraz podanie nieprawdy w zgłoszeniu. Waluty Panu i tak nie zabiorą chyba że będa podejrzewali, że to "brudne pieniądze", a wtedy może być gorzej. Po wejściu do strefy Schengen, moga być problemy ze zgłoszeniem dewiz z uwagi na brak kontroli na granicy, a tym samym brak organu celnego czy SG.
 
witam
Słuchajcie, ostatnio dowiedziałem się od kumpla z SG, ze podobno weszło nowe prawo odnosnie kontroli dewizowej (podobno jest to zapisane w jakimś rozporzadzeniu dziennika ustaw, gdzie jest mowa też o karcie Polaka).
Chodzi o fakt ze podobno nie trzeba zgłaszać faktu posiadania gotówki i walorów dewizowych przy przekraczaniu granicy wewnetrznej Unii (10,000), no i nie ma tutaj czynu zabronionego na podstawie KKS. Ostanio byłem na dośc długim zwolnieniu lekarskim i mam pewne zaległości. Czy ktos moze to potwierdzić.
Pozdrawiam
 
Prawda

Weszło takie rozporządzenie że nie ma obowiązku zgłaszania kasy ale tylko wewnątrz wspólnoty
 
W rozporządzeniu zaproponowano udzielenie ogólnego
zezwolenia dewizowego, na podstawie którego dozwolone byłoby odstępowanie od
obowiązku zgłaszania organom celnym lub organom Straży Granicznej przywozu do
kraju oraz wywozu za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu
na ilość, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, o wartości
przekraczającej łącznie równowartość 10.000 euro - przy przekraczaniu granicy
państwowej z innymi państwami strefy Schengen, z jednoczesnym zastrzeżeniem, iż
zezwolenie takie nie będzie stosowane w przypadku przekraczania granicy w
lotniczych lub morskich przejściach granicznych. Zatem jedziesz do Niemiec samochodem nic nie zgłaszasz, ale jak lecisz samolotem to nasal musisz zgłaszać na formularzu wartości przekraczajace 10000 euro.
 
Back
Do góry