• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

eBay USA - zakup laptopa

P

Pit-Nie zarejestrowany

Gość
Witam, mam zamiar kupić używanego laptopa na aukcji w USA, koszt 800-900$ razem z przesyłką, jak wygląda sprawa podatku/cła czy czegoś jeszcze innego, jak to mniej więcej w % wygląda? Obawiam się, że po doliczaniu opłat zakup nie będzie opłacalny. Czy jeśli się umówie ze sprzedawcą, że towar wyśle mi jako "gift"(prezent) to będę zwolniony z opłat w Polsce? Czy jeśli przesyłkę oznaczoną jako prezent ubezpieczę na jakoś kwotę to spowoduję to doliczenie opłat?

A jeszcze teraz mi się tak nasunęło na myśl, załóżmy, że na paczce zostanie napisane dokładnie co jest przesyłane, wartość ubezpieczenia na sumę za jaką został wylicytowany, czy jest jakaś różnica pomiędzy tym czy zostanie wysłany na firmę czy osobę prywatną. Czy jeśli zostanie wysłany na firmę VAT, który zostanie mi w Polsce naliczony będę mógł sobie odliczyć?
 
płacimy VAT i cło.VAT w kwocie 22% a cło hmm chyba zapomniałem ale coś 0%.Nawet jeżeli dostajesz "gift" to nadal ma to wartość celną.UC interesuje w tym momencie wartość towaru a nie cena zapłacona.więc Twoje 900$=2019zł*22%=2463zł.a trzeba pamiętać jeszcze to kosztach frachtu i ubezpeiczenia(w zależności od warunków dostawy)mogą też być dodane do podstawy VAT-u.
 
A czy jeżeli paczka będzie wysłana na firmę to czy UC wystawi mi fakturę VAT i będę mógł sobie ten VAT odliczyć?
 
Chodzi mi o to, że jeżeli UC doliczy mi 22% VATu do laptopa (z innego źródła wiem, że cła nie ma) czy wystawi mi fakturę dzięki, której ten VAT później odliczę?
 
A czy nie prościej byłoby zadzwonić na informacje celną w najbliższej Ci Izbie i się tam wszystkiego dowiedzieć ??? Przypuszczam, że szybciej być się wszystkiego dowiedział niż jak tu czekasz aż ktoś Ci odpowie.
 
To prosze, pomoz mi :) Jezeli za laptopa zaplace w USA powiedzmy 1000$ i w tym bedzie 10% podatku (z USA) to czy moge sobie jakos to odliczyc od tego 22% VATu w Polsce?
 
Czy zawsze SAD ?

A jeśli nie ma faktury i nie na firmę, lecz dla osoby fizycznej prywatny import używanego ponad dwuletniego notebooka, wartość poniżej 150 EUR ($220, bez kosztów frachtu) to można bez wypełniania dokumentu SAD ?


-----
Jeszcze jedna sprawa, jeśli faktura i na firmę, to zgłoszenie na SAD-zie.
 
Gość pewnie już tam dzwonił i może chce tu zweryfikować co tam usłyszał
jeżeli sprowadzi sobie lapka na firme to powstaje obowiązek zgłoszenia celnego na papierze (na razie przynajmniej) co powoduje że VAT sobie odliczy na podstawie otrzymanego po odprawie dokumentu SAD

jak na os fizyczną nawet jako gift niestety opłat sie nie uniknie
 
Back
Do góry