• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

płatnośc akcyzy

N

Nie zarejestrowany

Gość
Mam pytanie do szanownych forumpowiczów celników:
Sprowadzam z Kanady 20 litrów alkoholu (40% wódki) i chciałbym obliczyć należność celną oraz akcyzę ale nie wiem jak za to się zabrać. Sprawdzałem stawkę celną dla krajów trzecich w tariku za alkohole wyszło mi 19, 20 Euro na HL cła, Tak wiec mam parę pytań:
- Czy mam tą stawke celną przyporzadkować do tych 20 litrów alkoholu ? i jak to zrobić ( w jakim dokumncie zadeklarować cło na alkohol może w sad ? i w jakim uc mam to zapłacić),
- jak się oblicza cło za ww. towar czy mogłby ktoś mi sposób opisać, może jakiś wzór przykładowy dla rozjaśnienia,
- jak mam obliczyć akcyzę na ww. alkohol i czy mam złożyć druk akc do UC, wyczytałem z ustawy że : "Stawka akcyzy na alkohol etylowy wynosi 6 300 zł od 1 hektolitra czystego alkoholu zawartego w gotowym wyrobie", czy ta stawka odnosi sie do mojego alkoholu?
Prosze o odpwiedz, bo ja nic z tego nie rozumiem
 
akcyza

witam
No moze ktoś pomoze koledze który wyżej napisał, w końcu jestescie fachowcami, bo ja mam podobny problem, a nie tylko siedzicie i sobie czytacie sobie posty
 
A masz zezwolenie na obrót alkoholem, a wykupiłeś znaki akcyzy, a wyeksportowałeś je, a oznaczyłeś flaszeczki tymi znakami za granicą? i pewnie jeszcze wiele innych pytań padnie nim otrzymasz sensowną odpowiedź.

W ramach przywozu poza działalnością gospodarczą możliwy jest przywóz tylko w ramach norm dla podróżnych (jedziesz razem z flaszką).

spirytus i napoje alkoholowe:
- 1 litr - napoje destylowane i spirytusowe o zawartości alkoholu przekraczającej 22% objętości; nieskażonego alkoholu etylowego o zawartości alkoholu 80% objętości lub więcej, lub
- 2 litry - napoje destylowane i spirytusowe, aperitify na bazie wina lub alkoholu, wina musujące, wina likierowe, tafia, sake lub podobne napoje o objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 22% obj. lub proporcjonalna ilość tych towarów w zestawie, i
- 2 litry - wina niemusujace.

Cło 19,2 EUR/hl czystego alkoholu.
(przy 20 litrach 40% to będzie tak - 20 litrów * 40% volt / 100 (przejście na hektolitry) * 19,2 EUR * kurs przeliczeniowy (miesięczny)
akcyza 4550 zł/hl czystego alkoholu (rozporządzenie o obniżkach) - taki sam sposób liczenia.
VAT 22% od sumy podstawy cła (wartość towaru + koszty dostawy) + cło + akcyza.
Zgłoszenie importowe na dokumencie SAD.
Jeśli przywieziesz lub przyślą ci alkohol bez spełnienia wymogów dostaniesz nakaz powrotnego wywozu.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Back
Do góry