• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Program prac legislacyjnych Rady Ministrów

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 537
Punkty reakcji
4 501
Miasto
ZZ Celnicy PL
W Dokumencie o takim tytule na czerwiec 2006r. projektowane są zmiany w pozycji nr 98 dot. ustwy o Służbie Celnej. Projekt zakłada ustanowienie SSC jako centralnego organu administracji rządowej i wyodrębnienie go ze struktury organizacyjnej MF. Istota projektu dot. zmiany w zakresie kontroli celnej przez rozszerzenie uprawnień kontrolnych. Usunięcie luk w przepisach z zakresu stosunku służbowego oraz wprowadzenie przepisu o objęciu celników zaopatrzeniowym systemem emerytalnym.
Oczywiście ten sam dokument zawiera wcześniej propozycje zmian w ustawach o kontroli skarbowej, OP, ustawie o podatku akcyzowym oraz ustawi o VAT, które nas także dotyczą. Chociaż przy projekcie ustawy o podatku akcyzowym mowa jest tylko o wdrożeniu Dyrektywy 2004/74. W tej Dyrektywie nie ma oczywiście mowy o przejściu podatku akcyzowego do organów podatkowych.
Czy ktoś ma dokładniejsze dane na te tematy?
 
Pozdrawiam wszystkich, którzy wierzą i maja nadzieję we wcześniejsze emerutury. Myślę, że będa ale w naszym przyszłym wcieleniu :lol:









Lada chwila na emerytury przejdą osoby z powojennego wyżu demograficznego. Tymczasem ZUS już dzisiaj brakuje na wypłaty około 2 mld zł miesięcznie - donosi "Gazeta Wyborcza"

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej - mówią pracownicy ZUS. Dlaczego? Niekorzystnie zmienia się struktura wiekowa Polaków.
W 2050 r. emerytów będzie dwukrotnie więcej niż dziś. Za to osób pracujących ubędzie o jedną czwartą - przewidują specjaliści ZUS.


Pierwszych poważniejszych kłopotów ZUS można spodziewać już za kilka lat.
Po 2009 roku na emeryturę zaczną przechodzić osoby z powojennego wyżu demograficznego - powiedział "Gazecie" wiceprezes ZUS Ireneusz Fąfara. Do największej luki między przychodami Funduszu Ubezpieczeń Społecznych a wydatkami dojdzie w latach 2015-2025.

Sytuacja jest poważna. Kilka lat temu, opierając się na rozwiązaniach krajów zachodnich, pod parasolem ZUS utworzono Fundusz Rezerwy Demograficznej. To właśnie na jego barki ma spaść ciężar sfinansowania po 2009 r. niedoborów wynikających z przyczyn demograficznych (tak przewiduje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych).
To będzie raczej niemożliwe - stwierdzają przedstawiciele ZUS. Znacząco ograniczono docelową wielkość FRD. Dzisiaj majątek funduszu przekracza 1,7 mld zł i docelowo (do 2009 r.) ma osiągnąć 4 mld zł. Przy rozpoczęciu jego działalności przewidywano kwotę pięciokrotnie wyższą.
To kropla w morzu potrzeb - przekonuje Marcin Sławiński zarządzający funduszem. Obecnie wypłacamy miesięcznie prawie 6 mld zł emerytur. 58 proc. finansujemy ze składek. Resztę - z dotacji i kredytów. W kolejnych latach potrzeby będą rosły.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"
 
Iwona Fołta PRZEWODNICZĄCA
FEDERACJI ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH SŁUŻBY CELNEJ

E-mail S.C. : Iwona.Folta@kra.mofnet.gov.pl

Tel.0-660-712-712; (012) 639-30-34

STRONA INTERNETOWA: www.customs.org.pl

FZZSC/111/PRM/2006/IF Kraków, dnia 30.05.2006r.


PAN
KAZIMIERZ MARCINKIEWICZ
PREZES RADY MINISTRÓW RP


W związku z informacją uzyskaną w Departamencie Organizacji Służby Celnej w Ministerstwie Finansów –pismo numer: OC-KS-118-535/06/1151PMBS z dnia 19 maja br. w sprawie Projektu ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej oraz o zmianie innych ustaw umieszczonego pod poz. 98 w Programie Prac Legislacyjnych Rady Ministrów na 2006r. (marzec - czerwiec), że zapisy umieszczone w kolumnie 3 i 4 przedmiotowego programu są błędne i w dniu 04 kwietnia br. Pan Marian Banaś podsekretarz stanu w MF wystąpił o ich sprostowanie zwracam się o wyjaśnienie, czy wniosek taki wpłynął, jakie było uzasadnienie do sprostowania, i czy został przyjęty jako zasadny?
Jednocześnie zwracam się o przedstawienie na podstawie jakich dokumentów urzędowych zostały umieszczone w ww. Programie te zapisy, czy był przedstawiony przez poprzednie kierownictwo Polskiej Służby Celnej inny projekt, w którym zawarte były propozycje regulacji dotyczących zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej oraz wyłączenia Szefa Służby Celnej z resortu finansów?
Jeżeli taki projekt był przekazany przez Ministerstwo Finansów, to proszę o udostępnienie jego treści na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.


Przewodnicząca
Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej
Iwona Fołta


W przywołanym piśmie z MF czytamy m.in.
Celem tego projektu jest stworzenie podstaw prawnych do skutecznej ochrony granicy morskiej Polski... SSC wystąpił do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o sprostowanie zapisów znajdujących się w poz.98 w kolumnie 3 i 4 poprzez zastąpienie istniejących błędnych zapisów, zapisami cytowanymi powyżej.

Skomentuję to tylko w ten sposób:
Tym powinna zająć się kolejna Komisja Śledcza.
 
FZZSC/111/SSC/RM/2006/IF Kraków, dnia 27 kwietnia 2006r.


Pan
MARIAN BANAŚ
Wiceminister Finansów,
Szef Służby Celnej RP

W nawiązaniu do projektu zmiany ustawy o Służbie Celnej z dnia 01 marca br. przekazanego do zaopiniowania Związkom Zawodowym działającym w Służbie Celnej RP, zwracam się o udzielenie wyjaśnienia w następującej kwestii:

-czy ten projekt jest tożsamy z projektem zawartym w PROGRAMIE PRAC LEGISLACYJNYCH RADY MINISTRÓW na 2006r. (marzec-czerwiec) – poz. 98 ?


Przewodnicząca
Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej
Iwona Fołta
/-podpisano na oryginale-/


Dodam od siebie, że sprawa z tą poz.98 moim zdaniem robi się pomalutku kryminalna albo też ten ktoś co wysłał ten projekt do Rady Ministrów robi sobie żarty z całego ściśle regulowanego procesu legislacyjnego na poziomie uzgodnień międzyresortowych i wewnątrzresortowych oraz robi sobie kpiny z całej Rady Ministrów, ośmiesza Resort Finansów i totalnie ignoruje 15 tysięcy funkcjonariuszy celnych. Staram się wmówić sobie, że to zwykły bałagan panujący w tym Resorcie, ale niestety nie potrafię
 
slawomir.siwy napisał:
W przywołanym piśmie z MF czytamy m.in.
Celem tego projektu jest stworzenie podstaw prawnych do skutecznej ochrony granicy morskiej Polski... SSC wystąpił do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o sprostowanie zapisów znajdujących się w poz.98 w kolumnie 3 i 4 poprzez zastąpienie istniejących błędnych zapisów, zapisami cytowanymi powyżej



Może nieuważnie czytam, bo się śpiesze ale co to za "zapisy cytowane powyżej", tzn. jak zmienili te zapisy??
 
Treść pisma z MF-u jest następująca:

W odpowiedzi na Pani pismo … uprzejmie wyjaśniam, że w Programie Prac Legislacyjnych RM na 2006r.(marzec-czerwiec) pod pozycją 98 widnieje Projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej oraz o zmianie innych ustaw.

Celem tego projektu jest stworzenie podstaw prawnych do skutecznej ochrony granicy Polski będącej granicą celną UE poprzez wprowadzenie regulacji ustawowej umożliwiającej samodzielne zatrzymywanie przez funkcjonariuszy celnych środków transportu morskiego do kontroli oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących kontroli celnej.
SSC wystąpił do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o sprostowanie zapisów znajdujących się w poz.98 w kolumnie 3 i 4 poprzez zastąpienie istniejących błędnych zapisów, zapisami cytowanymi powyżej.

Zerknijcie tutaj co było pod tą pozycją 98
http://kprm.gov.pl/bip/060310projekt.pdf
 
Czyli że niby ma to na celu umożliwienie samodzielnego zatrzymywania przez funk. celnych tylko środków transportu morskiego???????????????????A co z innymi?? Czyli niech celnicy zatrzymują statki, łodzie bo samochody juz może SG, ITD, Policja itp.... A co z emeryturami??? Nie wiem jak WY ale ja odnosze wrażenie że obecne władze mają na celu TOTALNE ZMARGINALIZOWANIE Służby Celnej!!!!!!!! Wygląda tak jakby celnicy byli GŁOWNYM wrogiem IV RP :!: :evil: Przenełoże na nasze potrzeby tekst z pewnego filmu i napisze że" będziemy jej służyć bezgranicznie do samego końca... naszego lub JEJ"
 
Poul napisał:
.... A co z emeryturami??? Nie wiem jak WY ale ja odnosze wrażenie że obecne władze mają na celu TOTALNE ZMARGINALIZOWANIE Służby Celnej!!!!!!!! Wygląda tak jakby celnicy byli GŁOWNYM wrogiem IV RP :!: :evil: Przenełoże na nasze potrzeby tekst z pewnego filmu i napisze że" będziemy jej służyć bezgranicznie do samego końca... naszego lub JEJ"

Emerytur mundurowych nie dostaniemy do "TANIE PANSTWO" nie ma na to kasy. Ilu z nas mogloby przyjsc na te emerytury? Mysle, ze lekko liczac 50%, jak nie wiecej. Jest nas, ponoc 14.000, czyli 7.000 przecgodzi na emerytury, dajmy kazdemu powiedzmy 1.200 co daje 8.400.000,00 PLN miesiecznie, a to pomnozone przez 12 miesiecy daje ponad 100 baniek rocznie. Czy nadal Wam sie wydaje, ze IV RP na to stac? Moim zdaniem nie, Zyta na to sie nie zgodzi.
A w kwestii tekstu z "pewnego filmu" to wydaje mi sie, ze bedziemy jej sluzyc do NASZEGO konca, a nie jej.
Tylko mi tu nie mowcie, ze widze to wszystko w czarnych barwach albo, ze jestem pesymista, poprostu takie sa moje odczucia po analizie"polskiej sceny politycznej".
 
Co do tych liczb to są śmiesze biorąc pod uwage ile wpływa do budżetu w wyniku naszej pracy. Ja jednak się nadal łudze że może będzie lepiej. Mam nadzieję że SC przetrwa tą władzę i w całości się nie rozsypie w wyniku jej ewidentnie destrukcyjnych działań. :?

Ciekawe jak mi pójdzie rekrutacja do nowej pracy :p
 
Wiem, ze te liczby sa smieszne. Tez mam nadzieje, ze moze kiedys tu bedzie lepiej. Ponoc NADZIEJA to matka glupcow ale jak kazda matka kocha swoje dzieci.

P.S. Kto to jest pesymista - to dobrze poinformowany optymista.
 
Ja naiwny naprawdę wierzyłem w zrównanie uprawnień z innymi służbami mundurowymi w tym uprawnień emerytalnych. Oczywiście wierzyłem w to, że wejdzie to dopiero od 2015, tak jak to zapisano w projekcie ustawy o SC.
Wydawało mi się to realane z uwagi na korzyści jekie można z tym połączyć chociażby w walce z korupcją.
Kiedy teraz widzę jak nas zrobiono w bambuko, to naprawdę dostaję szału. Odnoszę wrażenie dejavu z słynnymi "i czasopisma" - to też był proces legislacyjny.
 
Dla zainteresowanych emeryturami mundurowymi polecam projekt ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym art.78 .1. - Funkcjonariusz po 15 latach służby nabywa prawo do emerytury policyjnej. Jezeli się chce to można!
 
Ty nie jesteś naiwny.Ty żyjesz w wirtualnym świecie i myślisz,że ktoś będzie się o nas martwił.Żaden z szefów i dyrektorów w ostatnich 5 latach nie dbał należycie o służbę.Oni tylko w obronie swoich stołków retuszowali statystykę.Teraz po dyspozycji Banasia zobaczymy osiągnięcia poszczególnych izb.Polecam wykres ilości wywozów w corintii.Odwrotność działania Viagry a nadal przyjmuje się ludzi do roboty.Nadal funkcjonuje po kilkadziesiąt stanowisk decyzyjnych nikomu niepotrzebnych.Potrzebnych tylko po to aby różnicować zarobki.Bo dyrektor ,który mało co wie i co robi musi zarobić trochę więcej od naczelnika,naczelnik od kierownika ,a dyrektor 2,3 razy więcej od tego co faktycznie robi.Może trochę spłaszczyć ten wykres i różnice.Będzie większa motywacja do pracy.Bo co to za interes nadstawiać łeb na akcji za 2000 złotych.Splendory ta samo jak kasa.Kierownictwo izby zawsze stara się prowadzić skuteczne działania operacyjne.A faktycznie ty na drodze a on obala kolejną flaszkę i klepie babę.
 
Dla zainteresowanych emeryturami mundurowymi polecam projekt ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym art.78 .1. - Funkcjonariusz po 15 latach służby nabywa prawo do emerytury policyjnej. Jezeli się chce to można!


JAK TO CZYTAM ŻE PISOWSKA POLICJA POLITYCZNA BĘDZIE MIEĆ EMERYTURY PO 15 LATACH TO WSTYDZE SIE ZE JESTEM POLACZKIEM I CHCIAŁBYM ROZBIORÓW.
 
kris.prawy - MASZ RACJĘ, MASZ RACJĘ MASZ RACJĘ tylko, że całe Słuzba Celna to w większości lipne statystyki, a pensje są dla (niesłusznie) zasłuzonych/ 8)
 
nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale z Banasiami chodzi o to, że wycofali się z ustaleń i "grafika" prac RM mówiąc, że były błędne, tak?
no to niestety mają do tego prawo. harmonogram nie jest aktem prawnym. jest ustalany po to, by Rada Ministrów sie nie pogubiła w "nawale" zajęć :) ten jeden punkt mniej oznacza tylko to, że SC spada z obrad w tym roku :) a że wytłumaczenie braci B. jest dziecinnie naiwne, to tylko świadczy o ich autorze (autorach)... :)
w każdym bądź razie zachowanie to potwierdza tylko to, co kiedys juz pisałem o osobach miłościwie nam panujących. nie mają pojęcia, czym się różni SC od SG, więc generalnie wolą obchodzić słuzbę naszą z daleka. a kiedy już cos wymyślą, to próbują to przeforsowac w sposób nie do końca zrozumiały dla nich samych. :) no i uprawiają "wędkowanie"... (fanów mojego talentu odsyłam do tematu "co z akcyzą?" :):):) )
 
Onet.pl
"Polska jest niechlubnym liderem w grupie nowych państw członkowskich Unii, jeśli chodzi o łamanie europejskiego prawa. Raport Komisji Europejskiej pokazuje, że Bruksela wszczęła najwięcej postępowań prawnych przeciwko Polsce.
Z danych Komisji wynika, że liczba procedur karnych wzrosła w ostatnich kilku miesiącach i teraz wynosi 20. Bruksela zaapelowała więc do rządu w Warszawie, by zainteresował się sprawą i doprowadził do poprawy tej sytuacji..."
 
FZZSC/111/PRM/2006/IF Kraków, dnia 01 sierpnia 2006r.

ORGANIZACJE CZŁONKOWSKIE
FEDERACJI ZZSC - wszystkie
K O M U N I K A T

W związku z przeprowadzonym przez Komitet Wykonawczy FZZSC postępowaniem wyjaśniającym w sprawie wycofania z Programu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu nowelizacji ustawy o Służbie Celnej (poz.98) w zakresie:
- ustanowienia Szefa Służby Celnej jako centralnego organu administracji rządowej i wyodrębnienie go ze struktury organizacyjnej MF;
- usunięcia luk w przepisach z zakresu stosunku służbowego oraz
- wprowadzenia przepisu o objęciu funkcjonariuszy celnych zaopatrzeniowym systemem emerytalnym,
uprzejmie informuję, że ustalono, iż decyzję o wykreśleniu ww. zmian podjął osobiście podsekretarz stanu w resorcie finansów Marian Banaś.
W dniu 04 kwietnia br. skierował do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pana Mariusza Błaszczaka pismo numer: KC-V-036-15/06/EK/125/3759SMG, w którym zwrócił się o sprostowanie informacji dotyczących projektu ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej oraz o zmianie innych ustaw – w załączeniu.
KW FZZSC jednocześnie pragnie podkreślić, iż z całości dokumentacji przekazanej z Kancelarii Premiera przewodniczącej Federacji wynika, że żaden z Ministrów Finansów od listopada 2005r. do marca br. nie występował o zmianę zapisów w poz. 98 ww. programu, co więcej każdy z nich potwierdzał w kolejnych wystąpieniach do Prezesa Rady Ministrów zamiar dokonania niezbędnych zmian w naszej ustawie, wskazanych także w uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19.X.2004r. sygn. akt: K1/04.

Za Komitet Wykonawczy FZZSC:
Przewodnicząca
Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej
Iwona Fołta
/-podpisano na oryginale-/
Zał. 2 egz. pism z KPRM
- z 29.06.06r. numer: RM-20-2-06
z 04.04.06r.- numer j/w.
 
Back
Do góry