• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Uszkodzony laptop z USA

M

Marcinlbn

Gość
Witam,

mam okazję zakupić uszkodzonego laptopa z USA, chodzi mi w nim bardziej o kilka podzespołów które wiem że są sprawne (wyświetlacz... w Polsce niedostępny;/) ... jak wygląda sprawa podatku? Wiem że laptopy są zwolnione z akcyzy, ale od jakiej kwoty naliczany jest podatek? Czy wartość przedmiotu ja deklaruję i zostanie uznana przez urząd celny? ( laptop wygląda jak nówka sztuka ale jest uszkodzony... uwierzy mi ktoś w to? ), jako że komputer będzie zakupiony od osoby prywatnej nie będę miał możliwości udokumentowania realnej wartości.
Jakie może być rozwiązanie problemu w tej sytuacji??


Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedz.
 
Podstawą naliczania cła i VAT, jest wartość transakcyjna, czyli z faktury, umowy kupna itp, z doliczeniem kosztów transportu (wysyłki) (bez doliczania jeśli przywieziony jest osobiście w bagażu.
Urząd celny może po przeprowadzeniu kalkulacji podwyższyć tą wartość, ale jeśli w umowie będzie napisane, że uszkodzony (najlepiej z wyszczególnieniem uszkodzonych elementów) to albo uznaje się tą wartość, albo przeprowadza ekspertyzę przez rzeczoznawcę.
Można też wymontować i zostawić w USA uszkodzone elementy i na umowie wpisać, że sprzęt niekompletny (wypisać braki).
Nie bój się, że przy kalkulacji wartości celnik weźmie wartość z rynku polskiego. Zawsze pozostawia się pewien margines, no bo przecież logiczne jest, że jeśli ktoś sprowadza sprzet z 2 konca świata to musi mu to sie opłacać.
Powodzenia
 
Przy każdej Izbie Celnej jest informacja celna. Nr telefoniczne dostępne sa w książkach telefonicznych. Można dzwonić śmiało. Są tam ludzie którym płacą za udzielanie informacji i należy to do ich obowiązków
 
Back
Do góry