• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Sprowadzenie mikrofonów z USA - cło czy zwolnienie?

B

Brooklyn

Gość
Witam!
Mam pytanie do specjalistów od cła. Chcę sprowadzić mikrofony z USA. Mikrofony mają służyć w Kościele. Czy zapłacę od tego cło i podatek, czy może Koscioły, zakony itp są zwolnione z podatku?
Jeżeli nie będą zwolnione, to jaka jest stawka celna i jaki podatek VAT?

Miałem nie sugerować odpowiedzi ale napiszę to co ja wiem. Może się mylę. Istnieje rozporządzenie EWG 918 system zwolnień celnych. Tam chyba od art. 65 znajdują się zwolnienia celna dla organizacji i instytucji zajmujących się działalnością charytatywną, dobroczyną itp. Wg tamtych przepisów zwolnienie jest jeżeli przekazuje się sprzęt nieodpłatnie. Następnie sprawdziłem ustawę prawo celne i wg niej instytucjami o których mowa w rozporządzeniu EWG są kościoły, związki wyznaniowe itp.
Proszę o podpowiedż czy ja w ogóle dobrym tropem idę?!
Czy będzie zwolnienie?
Jakie stawi celne? Jaki VAT?
Jeżeli kościół prowadzi działalność gospodarczą to czy zwolnienie nadal się stosuje (prowadzi działalność, ale mikrofony nie będą do niej wykorzystywane).
Dzięki za wszelką pomoc! :)
 
No nikt nic nie wie na ten temat?
Czuję się jak na informacji celnej pewnej IC, nikt nic nie wie :?
 
Mój drogi, zwalnia się z cła przedmioty kultu religijnego ( mikrofon do nich raczej nie należy). Pozostały katolog zwolnień możesz znaleźć we wspomninej "918", co do podatku VAT, to zwolnienia są w tej Ustawie.
A tak na marginesie od kiedy to mikrofony są niezbędne do "działalności" charytatywnej kościoła?
 
Dobra, no to inaczej. Jaka będzie stawka celna dla tych mikrofonów. Coś tam niezbyt miła Pani z informacji celnej mówiła, że mogę sprawdzić tutaj -> http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/web/main_PL
Świetnie, tylko, ze ja nie mam pojęcia jak tam coś wyszukać. Gdyby ktoś mi powiedział jak się tym posługiwać byłbym niezmiernie wdzięczny.

I drugie pytanie. Jakie formalności mam załatwić przez sprowadzeniem, czy tam po? Jakie dokumenty wypełnić, kiedy i gdzie je złożyć?

Ach, jeszcze jedno. Dotarłem do taryfy celnej (tak to się chyba nazywa) w wersji książkowej. Tam widzę grupę :
8518 Mikrofony i ich stojaki; głośniki, nawet w obudowach; słuchawki nagłowne i douszne, nawet połączone z mikrofonem oraz zestawy składające się z mikrofonu i jednego lub więcej głośników; wzmacniacze częstotliwości akustycznych, elektryczne; aparatura wzmacniająca sygnały dźwiękowe, elektryczne
Potem:
8518 10 Mikrofony i ich stojaki

8518 10 30
Mikrofony posiadające zakres częstotliwości od 300 Hz do 3,4 kHz, o średnicy nieprzekraczającej 10 mm i wysokości nieprzekraczającej 3 mm, w rodzaju stosowanych w telekomunikacji

I tu jest napisane "Stawka celna konwencyjna %" - BEZ CŁA ?

Następnie jest: 8518 10 95 Pozostałe - "stawka..." - 2,5%

Czy to oznacza, że te mikrofony z o częstotliwości od 300Hz do 3,4 kHz, są zwolnione z cła? A reszta 2,5%?
Ale z drugiej strony grupa jest "mikrofony i ich stojaki", czy mam rozumieć, że w podgrupie 8518 10 30 zawierają się tylko takie które mają stojaki?

Nic już nie rozumiem
:roll:

Dzięki za wszelaką pomoc!
 
Brooklyn!
Oto jest definicja z taryfy celnej:
MIKROFONY I ICH STOJAKI
Mikrofony przetwarzają drgania akustyczne na odpowiednie impulsy i oscylacje prądu elektrycznego, co umożliwia ich przesyłanie, nadawanie na falach radiowych lub rejestrowanie. W zależności od zasady działania dzieli się je na:
(1) mikrofony węglowe, których działanie polega na zmianach elektrycznej rezystancji granulek węgla, wywołanych różnicami ciśnień, działających na nie za pośrednictwem membrany przemieszczanej przez fale akustyczne; granulki (lub proszek) węglowe znajdują się w komorze pomiędzy dwiema elektrodami, z których jedna stanowi membranę lub jest do niej przymocowana;
(2) mikrofony piezoelektryczne, w których ciśnienie akustyczne fal dźwiękowych, przenoszone przez membranę, wywołuje odkształcenia wyciętego w specjalny sposób kryształu (np. kwarcowego lub górskiego), w wyniku czego w krysztale powstają ładunki elektryczne;
(3) mikrofony elektrodynamiczne lub magnetyczne, w których drgania akustyczne działają na umieszczoną w polu magnetycznym cewkę lub wstążkę aluminiową, w wyniku czego, na zasadzie indukcji, powstają impulsy elektryczne;
(4) mikrofony pojemnościowe lub elektrostatyczne, złożone z dwóch płytek, jednej nieruchomej i jednej zdolnej do wibracji; fale akustyczne wytwarzają różnice pojemności pomiędzy obu płytkami;
(5) mikrofony cieplne z ogrzewanym rezystorem, którego temperatura, a tym samym i rezystancja, zmieniają się pod wpływem fal akustycznych;
Mikrofony mają wiele różnych zastosowań (np. w sprzęcie nagłaśniającym; telefonii; w rejestratorach dźwięku; wykrywaczach samolotów i łodzi podwodnych; w podziemnych urządzeniach podsłuchowych; do osłuchiwania bicia serca).
Czasami zwiększa się ich czułość, wyposażając we wzmacniacze. Dla korekcji tonu wyposaża się je w kondensatory. Czasami również mikrofony zaopatruje się w urządzenia do ogniskowania fal akustycznych. Można je też wyposażać, jak to ma miejsce w przypadku mikrofonów do publicznych instalacji nagłaśniających, w specjalne podstawki do stawiania na stole, biurku, etc. lub na podłodze albo do zawieszania. Niniejsza pozycja obejmuje również takie stojaki, jak i urządzenia do tego celu, nawet występujące samodzielnie, pod warunkiem, że są to urządzenia specjalnie skonstruowane do stosowania lub mocowania do mikrofonów.

To o co pytasz:
Mikrofony posiadające zakres częstotliwości od 300 Hz do 3,4 kHz, o średnicy nieprzekraczającej 10 mm i wysokości nieprzekraczającej 3 mm, w rodzaju stosowanych w telekomunikacji
chyba to nie o takie mikrofony Ci chodzi
Dla twoich potrzeb:


Pozycja taryfy celnej: 8518109590
Kraj pochodzenia/przeznaczenia: ERGA OMNES - CEE ( w tym USA)
Stawka dla krajów trzecich: 2.5 %

Podatek od towarów i usług (VAT): 22 %

Zakładamy że Twoje mikrofony są warte 1000 USD razem z transportem i ubezpieczeniem ( dolicza się do wartości celnej)
1000 USD x kurs NBP dolara ( ok 2,3000 PLN ) = 2300 PLN
2300 x 2,5% = 58 PLN( zaokrąglenie)
23009wartośc)+58(cło)=2358 x 22% (Vat) = 519 PLN ( zaokrąglenie)
Cy to jest dla Ciebie jasne ?
razem = 577 PLN i tyle zapłacisz za swoje mikrofony warte 1000 USD
 
Do gościa !

Drogi gościu, a gdzie jest napisane, że musi być wkorzystywany do działalności charytatywnej?

Brooklyn napisał:
...Miałem nie sugerować odpowiedzi ale napiszę to co ja wiem. Może się mylę. Istnieje rozporządzenie EWG 918 system zwolnień celnych. Tam chyba od art. 65 znajdują się zwolnienia celna dla organizacji i instytucji zajmujących się działalnością charytatywną, dobroczyną itp. Wg tamtych przepisów zwolnienie jest jeżeli przekazuje się sprzęt nieodpłatnie.... :)
Tutaj mój drogi w tym cytacie.
Pozdrowienia
 
ZOLLWETS dzięki za odpowiedź, wczoraj doszedłem do tego sam ;) Mikrofony warte są ok 5000 USD, a po doliczeniu cła a zwłaszcza podatku VAT nie opłaca się raczej ich sprowadzać. No ale jeszcze raz dziękuję.

Gość napisał:
A tak na marginesie od kiedy to mikrofony są niezbędne do "działalności" charytatywnej kościoła?
Ależ jak najbardziej są niezbędne do działalności charytatywnej. Trochę źle się wyraziłem pisząć, że będą używane w Kościele. Organizowany jest teatr dla najuboższych dzieci i mikrofony wykorzystywane będą do tego teatru. Zatem wg prawników jak najbardziej jest to działalność charytatywna ;)
 
Back
Do góry