• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

dokument SAD

W

wilkstepowy

Gość
Z góry przeprszam, że się wcinam. Ale piekielnie potrzebuję pomocy, a tu ludzie jak najbardziej kompetentni.
Mojej firmie zginął SAD. Towar wyjechał do Norwegi, procedurę celną zaczęliśmy w Lublinie. Na wszelkie prośby o wystawienie jakiegoś potwierdzenia wywozu Norwegowie udają, że nic nie rozumieją.
Moje pytanie - czy polski urząd celny może wystawić takie potwierdzenie, a dokładniej, że towar opuścił granice UE?

Please.....
 
zaginął SAD

Procedurę poszukiwawczą wszczyna UC wyjścia towaru.Pośredniczy CBT w Łodzi.Sprawa potrwa około 2 m-cy.
 
Wilku, napisz w jakim systemie nadałeś odprawe. W Celinie, NCTS, ECS, a może za karnetem TIR ? Najprościej zwróćić się do UC w Lublinie lub do Oddziału Celnego wyjścia, tj. przejścia granicznego przez które towar wyjechał. Ważne jest też, czy towar wyjechał samochodem, czy mozę koleją. W przypadku samochodu, PWZ (potwierdzenie wywozu) nadaje OC graniczny. W przypadku wywozu koleją PWZ nadaje UC/OC objęcia procedurą w momencie przekazania towaru na kolej.
Norwegowie nic do tego nie mają. Wszystko powinieneś załatwić w urzędzie polskim.
 
ZbujMadej napisał:
Norwegowie nic do tego nie mają. Wszystko powinieneś załatwić w urzędzie polskim.

Widzisz - urzędem granicznym jest urząd norweski, ew. szwedzki - nie wiem jak Wy to widzicie. Sprawa jest stara - czerwiec 2006, wywóz samochodem.
Dodam jeszcze, że raz się udało uzyskać potwierdzenie na ksero SAD-u od Norwegów. Jak się łatwo domyślić - potwierdzenie potrzebne mi jest do VAT-u. Nie musi być orginał SAD-u - może być coś w rodzaju zaświadczenia, że towar opuścił granicę UE. Ba, mam skan SAD-u - może być na tym potwierdzenie.
I tu leży problem - czy polski urząd jest w stanie potwierdzić wywóz poza UE, jeśli ostatnią granicą była granica szwedzko-norweska?
 
SAD

Wilku Stepowy!Nie trać czsu na zbędne dyskusje z ludźmi bez wiedzy na temat procedur celnych!Podaję ci numer telefonu do CBT w Izbie Celnej w Łodzi : 0426388024,5.
 
Re: SAD

Nie trać czsu na zbędne dyskusje z ludźmi bez wiedzy na temat procedur celnych!

Boję się uwierzyć, że to jest tak proste :) I co to jest CBT?
 
prawie emeryt
- pod numerem, który podałeś facet w ogóle nie chciał rozmawiać.
Miałam rację, to nie mogło być tak proste.
Ba - uc w Lublinie twierdzi, że oni nic nie mogą. I wszystko wraca do problemu urzędu granicznego. A tam klops.
Chyba się poddamy - ale dzieki za próbę pomocy.
 
Wilku stepowy!
Musisz podać więcej informacji, czy towar jechał tylko na karcie "3" SAD, czy na ECS-ie, czy może było otwierane T2( NCTS). Od tego zależy do kogo możesz się zwrócić o potwierdzenie. Jeżeli na karcie "3" SAD to skontaktuj się z firmą odbiorczą w Norwegi ( importer) i poproś o przysłanie potwierdzenia odbioru towaru ( odprawa importowa norweska), skontaktuj się z przewożnikiem, powinien mieć potwierdzony CMR. Jeżeli juz "uzbierasz" te dokumenty ( najllepiej jak najwięcej dokumentów , które potwierdzają "dotarcie" towaru do Norwegi ) i z tymi dokumentami, oraz wnioskiem, zgłoś sie do UC który objął towar procedura wywozu
( chyba Lublin, w/g tego co napisałeś) i tam powinni Ci potwierdzic wywóz towaru za granicę.Podobna procedura jest przy ECS-ie. Jeżeli na innym dokumencie T2(NCTS) , to Ty masz potwierdzenie wywozu , a tylko przewoźnik jest "ścigany". Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to napisz a postaram się Ci odpowiedzieć.
 
ZOLLWEST
Tylko na karcie 3 SAD - tak mi się wydaje, bo nie ja za wywóz odpowiadam. Na kontakt z odbiorcą towaru nie ma szans, bo chociaż na SADzie widnieje moja firma, to tak naprawdę jest to transakcja naszego duńskiego kontrahenta. Przewoźnik bezpośredni przysłał mi faksem CMR a nawet ksero SAD-u (zostawił dla siebie ksero). Ale gdzie jest oryginał, nie wiadomo - transport to jakaś piramida firm.
UC w Lublinie (telefonicznie) kategorycznie twierdzi, że może mi najwyżej wydać potwierdzoną kartę SAD1. Tyle, że to może sobie w buty wsadzić.

Ja tylko jednego nie rozumiem - jak to możliwe, że we "Wspólnej Europie" polski urząd nie może sprawdzić i potwierdzić wywozu na granicy szwedzko-norweskiej?
 
Wilku stepowy ( Gościu) !
Jeżeli masz potwierdzony przez odbiorcę CMR, to tylko jeszcze odprawa importowa norweska ( rozumiem, że posrednik itp, ale w tym wypadku to za przeproszeniem jest wasz interes i powinniście dogadać się z duńczykiem - on powinien otrzymac od Norwega kopię odprawy.
UC w Lublinie ma obowiązek rozpatrzyc wniosek o potwierdzenie wywozu towaru za pomocą dokumentów alternatywnych ( CMR, kopia odprawy norweskiej, potwierdzenie otrzymania towaru z waszej firmy, itp) i żadnej łaski nie robi.We "wspólnej Europie", - najkrócej mówiąc- to polski urząd celny może wszcząć procedurę poszukiwawczą w przypadku przewozu towaru przy zastosowaniu dokumentów tzw. "gwarancyjnych" ( T1, T2, karnet TIR),a w przypadku wyzprowadzenia towaru poza granice wspólnoty przy pomocy karty 3 SAD to -przykre dla Ciebie-jest "interes" eksportera,żeby potwierdzic wywóz ( przepisy są jednoznaczne). próbuje Ci tu podpowiedzieć , jak można to 'załatwić" w inny sposób, może dokonywaliście odprawy poprzez jakąś agencję celną, skontaktujcie się z nią, powinni się trochę lepiej orientować w "obiegu" dokumentów, przewoxnik pomimo 'piramidy", też odpowiada za dostarczenie towaru do odbiorcy ( przecież zawarł umowę na przewóz), troche dobrej "woli" ze strony eksportera, ja wiem ,że to trwa i jest nudne, ale to jedyny sposób,żeby w takiej sytuacji potwierdzic wywóz. Jeżeli , jeszcze masz jakieś pytania, pisz.
 
ZOLLWEST - dziękuję :)
Tylko jedno - CMR - to musi być oryginał?

To nie jest nudne - tylko jakby wykracza poza moje kompetencje - pracuję w księgowości - więc sam rozumiesz, ja ten dokument powinnam dostać. A szukam go :evil:
 
Musisz zdobyć jakiś dokument ( np.kserokopia odprawy celnej w Norwegii potwirdzona przez norweski urząd celny ) Tylko na takiej podstawie możeszuzyskać od polskiego urzędu wyjścia zaświadczenie o tym ,że towar opuścił UE.
 
na podst. tylko CMR nie potwierdzonego przez urząd celny Norwegii nikt w Polsce Ci nie potwierdzi wywozu za granice UE- musi być dokunt odprawy lub pismo urzędu celnego kraju trzeciego , czyli w tym przypadku Norwegii
 
Boję się tylko, że kopia (ksero) to nie dokument. Ja w tym momencie jestem w tak paranoicznej sytuacji, że mam ksero i CMR i SAD-u - po odprawie! Ale jest to marna kopia (przesłana faksem). Wątpię, czy na tej podstawie polski urząd zechce choć kiwnąć palcem.
 
Czy ta kopia SAD-u jest z potwierdzeniem wywozu? ( np: stempel "Polska Export", prostokątny stempel "Tull" szwedzki , bądź okrągły stempel "Tull" norweski )
 
Jest prostąkątna pieczęć (prawie kwadrat) - z napisem SVERIGE TULLVERKET, pod spodem data i jeszcze pod spodem: Svinesund No 4.
Na jednej kopii widać dobrze, na drugiej, niestety mizernie.
 
Back
Do góry