• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

mienie przesiedleńcze

M

Marioo

Gość
Proszę o informację odnośnie przepisu dotyczącego sprowadzenia pojazdu do Polski z USA w ramach mienia przesiedleńczego.
Osoba powracającą spełnia wymogi sprowadzenia takiego pojazdu. Jest właścicielem pojazdu ponad pół roku.
Wiem, że po zarejestrowaniu w Polsce nie można tego pojazdu sprzedać przez 12 miesięcy.
Ale podobno przez 12 miesięcy tym pojazdem nie może kierować nikt poza właścicielem (wpis w dowodzie rejestracyjnym). Prowadzenie przez osobę inna niż właściciel będzie nielegalne i w razie kontroli policji może skutkować skierowaniem wniosku do izby celnej o zapłatę cła, akcyzy i VAT.
Czy faktycznie tak jest?
I co w przypadku gdy właściciel pojazdu nie ma prawa jazdy? Czy możliwe jest notarialne upoważnienie np. syna do prowadzenia pojazdu?
dzięki za pomoc.

Mario
 
Ale podobno przez 12 miesięcy tym pojazdem nie może kierować nikt poza właścicielem (wpis w dowodzie rejestracyjnym).

ale żeś mi zabił ćwieka :lol:
Wg mnie mój samochód, na mnie zarejestrowany, to co kogo obchodzi, kto nim jeździ :?: , ale jeżeli taki przepis istnieje, to proszę o szczegółowe dane, gdyż to ciekawe.
 
Nie wiem, ale chcę głęboko wierzyć, że tak idiotycznego przepisu nie ma. A poza tym skąd policjant na drodze ma wiedzieć, że auto jest "z przesiedlenia"? Nie, nie to się kupy nie trzyma. Nawet w czasach zwolnień z cła darowizn dla kościoła tego nie było. Klecha odprawił a sołtys jeździł (byle auto było przez jakiś czas zarejestrowane na parafię) i wszyscy żyli długo i szczęśliwie....
 
Właśnie w Internecie wyczytałem, że samochód sprowadzony z zagranicy jako mienie przesiedleńcze będzie zwolniony od cła, pod warunkiem jego nieodstępowania przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu.
Zgodnie z art. 190 [2] pkt. 2 kodeksu celnego za prywatny środek transportu - uważa się mechaniczny pojazd drogowy oraz przyczepę do niego, kempingową przyczepę mieszkalną, łódź, samolot i rower, służący do użytku osobistego i nieprzeznaczony do odpłatnego przewozu osób lub do odpłatnego bądź nieodpłatnego transportu towarów w celach handlowych lub do działalności gospodarczej.
Jeżeli samochód będzie sprzedany, wynajęty, wydzierżawiony albo odstąpiony w inny sposób odpłatnie bądź nieodpłatnie przed upływem roku to niezbędne jest uprzednie pisemne poinformowanie o tym organu celnego. Tego typu zdarzenie powoduje powstanie długu celnego według stanu i wartości celnej towaru w dniu odstąpienia oraz według stawek celnych obowiązujących w tym dniu. Oznacza to, że przed upływem roku nie będzie możliwości legalnego poruszania się przez osobą trzecią autem sprowadzonym bez obowiązku dokonywania opłat celnych.

Co do drugiego pytania to zastrzeżenie nieodstępowania samochodu przez okres 12 miesięcy podlega wpisowi z urzędu w dokumencie stwierdzającym dopuszczenie do obrotu. Wynika z tego, że w dowodzie rejestracyjnym zostanie odnotowane, że nikt poza właścicielem nie będzie miał możliwości legalnego posługiwania się autem sprowadzonym jako mienie przesiedleńcze.

Ja też mam nadzieję, że tak nie jest - stąd ten post na forum. Może ktoś sie orientuje jak jest faktycznie
 
Art 190[4] kodeksu celnego mówi:
§ 5. Zwolnienie od cła rzeczy, o których mowa w § 1, stosuje się pod warunkiem ich nieodstępowania przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu.

§ 6. Sprzedaż lub dobrowolne przeniesienie prawa własności w inny sposób, wynajem, użyczenie, wydzierżawienie lub inne odpłatne bądź nieodpłatne odstąpienie rzeczy, dokonane przed upływem terminu, o którym mowa w § 5, wymaga uprzedniego pisemnego poinformowania o tym organu celnego i powoduje powstanie długu celnego według stanu i wartości celnej towaru w dniu odstąpienia oraz według stawek celnych obowiązujących w tym dniu. Jeżeli nie można ustalić daty odstąpienia towaru, art. 222 stosuje się odpowiednio.
 
Kodeks celny , którego art. 190 cytujesz obowiązywał do 1 maja 2004r. obecnie kwestie zwolnień celnych reguluję Rozporządzenie Rady EWG 918/83 z 28 marca 1983.
Artykuł 7 Przedmiotowego Rozporządzenia stwierdza:
1.
W ciągu 12 miesięcy od daty dopuszczenia do swobodnego obrotu,
mienie osobiste, które zostało zwolnione z należności celnych przywozowych,
nie może być pożyczane, oddawane w zastaw, wynajmowane lub zbywane,
odpłatnie lub nieodpłatnie,
bez uprzedniego poinformowania o tym właściwych organów.

2.
Każde pożyczenie, oddanie w zastaw, wynajęcie bądź zbycie
przed upływem okresu, o którym mowa w ust.1
powoduje obowiązek uiszczenia należności celnych przywozowych od danego mienia,
według stawki obowiązującej
w dniu takiego pożyczenia, oddania w zastaw, wynajęcia lub zbycia,
oraz według rodzaju rzeczy i wartości celnej
ustalonej lub przyjętej w tym dniu przez właściwe organy.
Czyli faktycznie z mieniem przesiedleńczym w ciągu 12 mscy nic nie można zrobić w zakresie własności, nawet wzięcie kredytu pod zastaw samochodu z mienia skutkuje naliczeniem cła i podatków. Praktycznie samochodem takim może poruszać się właściciel i jego najbliższa rodzina.
 
Dziękuje bardzo za odpowiedź.

Rozumiem, że nie można przenieść własności, że mienie nie może być oddawane w zastaw, wynajmowane lub zbywane.

Ale nie zmieniając właścicela, kto nim może jeżdzić?

Na końcu piszesz, że może pojazdem jeździć najbliższa rodzina - na podstawie czego taki wniosek? Czy to nie będzie pożyczenie samochodu o którym mowa w Rozporządzeniu.
Chyba, że pożyczenie to co innego niz użyczenie ( o użyczeniu nie ma mowy w Rozporządzeniu).

Temat dla mnie ważny, gdyż właścicel pojazdu nie ma prawa jazdy i kto będzie mógł zatem pojazdem kierować?
 
chyba coś Pan nie doczytał... Samochód musi być wcześniej użytkowany przez min. pół roku. A więc co z tego że sobie go kupiłeś... skoro go nie użytkowałeś...
 
Back
Do góry