• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Czy "mobilni" mają prawo zatrzymywać podróbki na t

G

Guest

Gość
Czyn zabroniony określony w art. 305 ustawy prawo własności przemysłowej ścigany jest przez uprawnione organy na wniosek pokrzywdzonego - własciciela znaku towarowego.

Dlaczego więc celnicy z grup mobilnych dokonują zatrzymania na targowisku podrobionej odzieży np. NIKE, PUMA, Adidas itd. "z urzędu" ???

Wiem, że zaraz ktoś mi odpowie, że Dyrektor Izby Celnej w Warszawie wydaje decyzje ochronne. Jednak decyzje te dotyczą towarów przedstawionych lub zgłoszonych organowi celnemu, a nie towarów sprzedawanych na targowiskach.

Uważam więc, że działania celników w tej kwestii są bezprawne.
Chora statystyka pomieszała niektórym w głowach. Nawet Policja nie zatrzymuje tych towarów z targowisk bez wniosku od firmy o ściganie.

Chętnie usłyszę opinie innych osób.
 
Re: Czy "mobilni" mają prawo zatrzymywać podróbki

???? O co kaman? ażdy obywatel, a tym bardziej służba ma obowiązek reagować na oznaki przestępstwa. Sprzedawanie towarów podrobionych czy pirackich na bazarze jest przestępstwem. Koniec i kropka. Poza tym to nieprawda że policja nie zajmuje takich towarów bez wczesniejszego wniosku o sciganie.
Jezeli jestes zollem to się dziwie ze nie znasz przepisów, ale podejrzewam ze jestes gosciem z bazaru który troche umoczyl w ciuchach. polecam ustawe o służbie celnej, w Art 1 jest napisane czym zajmuje się służba celna w polsce
 
Re: Czy "mobilni" mają prawo zatrzymywać podróbki

Naucz się najpierw mówić/pisać po polsku, a póżniej ucz innych przepisów, bo sam ich nie znasz. Art. 1 ust 2 pkt 5 ustawy o Służbie Celnej dotyczy zadania realizowanego podczas kontroli celnej zgłoszeń celnych stąd te decyzje ochronne Dyrektora IC w Warszawie.

"Każdy" - to ma społeczny obowiązek zawiadomić organy ścigania o popełnieniu przestępstwa ściganego "z urzędu" przeczytaj sobie art. 304 par. 1 KPK i nie wal tu ściem. Jednak Służba Celna nie jest "każdym" tylko organem administracji państwowej i może dokonywać tylko takich czynności do jakich jest uprawniona. Prawdą jest, że jednym z zadań określonych w art. 1 ust 2 pkt 5 u.s.c jest zwalczanie, zapobieganie,rozpoznawanie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń związanych z naruszeniem praw własności intelektualnej, jednak SC nie posiada uprawnień do ścigania sprawców tych czynów. Nie jest także organem uprawnionym do podejmowania czynności procesowych o te czyny.
Tak więc podaj mi podstawę prawną do zatrzymywania takich towarów oraz do jakiego postępowania. Służba Celna może jedynie wykonywać czynności procesowe w sprawach karnych skarbowych, natomiast w przypadku ujawnienia innych czynów zabronionych ściganych "z urzędu" na podstawie art. 304 par. 2 kpk ma obowiązek zawiadomić właściwe organy ścigania. Do czasu przybycia tych organów zabezpieczyć miejsce zdarzenia, aby zapobiec zatarciu śladów i dowodów.
TAK WIĘC PODAJ MI PODSTAWĘ PRAWNĄ DZIAŁAŃ "MOBILNYCH" NA TARGOWISKU I PODEJMOWANYCH CZYNNOŚCI PROCESOWYCH W SPRAWIE PODROBIONEJ ODZIEŻY. Nie podasz, bo brak jest takich uprawnień dla SC.

Przestępstwo określone w art. 305 ustawy Prawo własności przemysłowej nie jest ścigane "z urzędu". Tak więc brak wniosku pokrzywdzonego o ściganie jest podstawą do umorzenia postępowania, nawet jeżeli je wszczęto.

Wnioski firm NIKE, PUMA, REEBOK itd na podstawie których DIC w Warszawie wydał decyzje ochronne dotyczą zatrzymania w trybie administarcyjnym towarów, co do których istnieje podejrzenie ich podrobienia, będących przedmiotem zgłoszenia celnego w celu skierowania przez uprawnionych pokrzywdzonych wniosków do sądu o ściganie. W przypadku braku takich wniosków organy celne zwalniają towary i obejmują je odpowiednią procedurą celną.

Obywatelowi jest dozwolone wszystko co nie jest zabronione. Natomiast organy administracji państwowej mogą podejmować tylko takie działania jakie określono im w przepisach prawa.
To że służba celna realizuje zadanie określone w art. 1 ust 2 pkt 5 nie oznacza, że ma uprawnienia do podejmowania czynności procesowych na targowisku wobec sprzedawanych tam podrobionych towarów. Ma uprawnienia do zatrzymania towarów będących przedmiotem zgłoszenia celnego w trybie administracyjnym, do czasu skierowania wniosku przez uprawnionego pokrzywdzonego o ściganie.

TAK TAK PANIE anonimowy.
To że "mobilni" tak robią, nie oznacza, że dobrze robią !!!
Poczytaj lepiej przepisy, a wtedy podyskutujemy.
Może podasz jakieś ciekawe rozwiązanie, a nie ogólny zapis art. 1 ust. 2 pkt 5 u.s.c.
 
Re: Czy "mobilni" mają prawo zatrzymywać podróbki

lecz sie "panie teoretyk"! Mobilni zatrzymują podróbki na bazarze i przekazują do prowadzenia policji i nie scigają sprawców. Nie wiesz o tym? To popytaj a potem mędrkuj.
A co do mojej polszczyzny - jestem po polonistyce i mam w głębokim poważaniu twoje opinie. Piszę tak bo jest mi wygodniej.
 
Czekam na podstawę prawną takich działań, a nie stwierdzenie że mobilni to robią. Już napisałem że żle robią. JEŻELI UWAŻASZ ŻE DOBRZE PODAJ PODSTAWĘ PRAWNĄ.
Zobacz art. 311 i art. 312 KPK, gdzie masz wskazaną SŁUŻBĘ CELNĄ ???
Podaj przepisy szczególne (ustawa Prawo własności Przemysłowej), gdzie masz wskazaną SŁUŻBĘ CELNĄ. To Ty nie mędrkuj panie polonisto.

Dyskutujmy o przepisach i ich zastosowaniu w praktyce, a nie o praktykach bez pokrycia w przepisach.

Wiele zoll-i coś robi nawet nie wie dlaczego tak robi, bo mu tak kazali lub inni zolle tak robią. Podaj podstawę prawną swoich działań, "inni tak robią" nie jest podstawą prawną działań. ZROZUMIAŁ !!! Wyłożone jak krowie na rowie.

Zobacz art. 228 par. 2 kpk pod który podciągają się "mobilni".
Zgoda, jeżeli zatrzymanie podróbek ma związek z prowadzoną sprawą karną skarbową np. ujawnienie w budzie na targowisku papierosów, spirytu bez znaków akcyzy - przedmiotów przestępstwa/wykroczenia skarbowego, to należy również zabezpieczyć z tej samej budy podróbki, ale w przypadku działań w kierunku ujawnienia tylko podróbek, nie ma podstaw prawnych do podejmowania czynności procesowych.

Zadanie wynikające z art. 1 ust 2 pkt 5 u.s.c wynika z możliwości ujawnienia takich przestępstw czy wykroczeń podczas realizowanych czynności kontroli celnej. Na tym temat się kończy. Na podstawie art. 304 par. 2 kpk należy powiadomić właściwe organy ścigania o ujawnieniu przestępstwa ściganego "z urzędu" i zabezpieczyć miejsce zdarzenia do czasu przybycia tych organów (aby nie zatarto śladów i dowodów).

Identycznie jest z narkotykami, dlaczego od razu "mobilni" wzywają policję ????
 
Należy jeszcze dodać, że przestępstwa związane z obrotem narkotykami ścigane są "z urzędu", a przestępstwa określone w art. 305 ustawy P.W.P na wniosek pokrzywdzonego, ale o tym gość pisał w poprzednich postach.
 
Anonymous napisał:
Czekam na podstawę prawną takich działań, a nie stwierdzenie że mobilni to robią. Już napisałem że żle robią. JEŻELI UWAŻASZ ŻE DOBRZE PODAJ PODSTAWĘ PRAWNĄ.
Zobacz art. 311 i art. 312 KPK, gdzie masz wskazaną SŁUŻBĘ CELNĄ ???
Podaj przepisy szczególne (ustawa Prawo własności Przemysłowej), gdzie masz wskazaną SŁUŻBĘ CELNĄ. To Ty nie mędrkuj panie polonisto.

Dyskutujmy o przepisach i ich zastosowaniu w praktyce, a nie o praktykach bez pokrycia w przepisach.

Wiele zoll-i coś robi nawet nie wie dlaczego tak robi, bo mu tak kazali lub inni zolle tak robią. Podaj podstawę prawną swoich działań, "inni tak robią" nie jest podstawą prawną działań. ZROZUMIAŁ !!! Wyłożone jak krowie na rowie.

Zobacz art. 228 par. 2 kpk pod który podciągają się "mobilni".
Zgoda, jeżeli zatrzymanie podróbek ma związek z prowadzoną sprawą karną skarbową np. ujawnienie w budzie na targowisku papierosów, spirytu bez znaków akcyzy - przedmiotów przestępstwa/wykroczenia skarbowego, to należy również zabezpieczyć z tej samej budy podróbki, ale w przypadku działań w kierunku ujawnienia tylko podróbek, nie ma podstaw prawnych do podejmowania czynności procesowych.

Zadanie wynikające z art. 1 ust 2 pkt 5 u.s.c wynika z możliwości ujawnienia takich przestępstw czy wykroczeń podczas realizowanych czynności kontroli celnej. Na tym temat się kończy. Na podstawie art. 304 par. 2 kpk należy powiadomić właściwe organy ścigania o ujawnieniu przestępstwa ściganego "z urzędu" i zabezpieczyć miejsce zdarzenia do czasu przybycia tych organów (aby nie zatarto śladów i dowodów).

Identycznie jest z narkotykami, dlaczego od razu "mobilni" wzywają policję ????
Jak grochem o ścianę. Mobilni ujawniają i przekazują za notatką policji. Gdzieś robią inaczej? Jeżeli tak to ja nie mogę odpowiadać za ich nieuctwo.
 
Odpowiadam Panu: w Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Opolu, itd.

Nie wiem skąd się urwałeś.
Panie anonimowy zobacz swój wcześniejszy post, cytuję: "Mobilni zatrzymują podróbki na bazarze i przekazują do prowadzenia policji...."

Czy zatrzymanie nie jest czynnością procesową, nie należy z tej czynności sporządzić protokołu? Poczytaj art. 217 i art. 143 par. 1 pkt 6 kpk.

Nie odwracaj teraz kota ogonem. Nie rozmawiamy tutaj o ujawnianiu i przekazaniu policji za notatką urzędową, a poza tym jaka jest podstawa prawna tego zawiadomienia ????? Art. 304 par 2 kpk ???? Wątpię, przeczytaj Pan, jest tam takie magiczne słowo "z urzędu", przestępstwa ścigane z urzędu. Podaj Pan podstawę prawną tego zawiadomienia Policji. Czy Służba Celna jest w tej sprawie pokrzywdzonym ??? Czy przestępstwo z art. 305 ustawy P.W.P ścigane jest z urzędu????

Wracając do tematu zatrzymywania - jako czynności procesowej - podróbek, innego zatrzymania nie znam, to S.C. nie posiada takich uprawnień. Uprawnienia do czynności procesowych posiada tylko w sprawach karnych skarbowych.
Tak więc na targowiskach nie powinny być organizowane przez "mobilnych" działania ukierunkowane na ujawnianie przestępstw z art. 305 P.W.P. to zadanie Służba Celna realizuje przy okazji wykonywania kontroli celnej, albo zwalczanie przestępstw / wykroczeń skarbowych - patrz art. 228 par. 2 kpk.
 
Re: Czy "mobilni" mają prawo zatrzymywać podróbki

??? napisał:
???? O co kaman? ażdy obywatel, a tym bardziej służba ma obowiązek reagować na oznaki przestępstwa. Sprzedawanie towarów podrobionych czy pirackich na bazarze jest przestępstwem. Koniec i kropka. Poza tym to nieprawda że policja nie zajmuje takich towarów bez wczesniejszego wniosku o sciganie.
Jezeli jestes zollem to się dziwie ze nie znasz przepisów, ale podejrzewam ze jestes gosciem z bazaru który troche umoczyl w ciuchach. polecam ustawe o służbie celnej, w Art 1 jest napisane czym zajmuje się służba celna w polsce

Nie ważne kim jestem, ale Ty pewnie jesteś celnikiem, więc to Ty naucz się przepisów aby nie wylali Cie z tej ciepłej urzędniczej posadki.
Nie cytuj mi tu ogólnych zadań z art. 1. Podaj szczegóły całej procedury.

Każdy to ma społeczny obowiązek reagować na oznaki przestępstwa ściganego z urzędu i to sobie panie celniku zapamiętaj. Wiele się musisz jeszcze nauczyć.
 
W Poznaniu piszą protokół zatrzymania rzeczy, protokół oględzin, notatkę i zabierają podróbki do swoich magazynów. Najczęściej są to sprawy na n/n. Następnie sprawa ląduje w Prokuraturze.
Jak robią w innych izbach tego nie wiem. Nie zastanawiam się czy tak jest dobrze, czy żle. Każą mi to tak robię.
 
Re: Czy "mobilni" mają prawo zatrzymywać podróbki

Anonymous napisał:
??? napisał:
???? O co kaman? ażdy obywatel, a tym bardziej służba ma obowiązek reagować na oznaki przestępstwa. Sprzedawanie towarów podrobionych czy pirackich na bazarze jest przestępstwem. Koniec i kropka. Poza tym to nieprawda że policja nie zajmuje takich towarów bez wczesniejszego wniosku o sciganie.
Jezeli jestes zollem to się dziwie ze nie znasz przepisów, ale podejrzewam ze jestes gosciem z bazaru który troche umoczyl w ciuchach. polecam ustawe o służbie celnej, w Art 1 jest napisane czym zajmuje się służba celna w polsce

Nie ważne kim jestem, ale Ty pewnie jesteś celnikiem, więc to Ty naucz się przepisów aby nie wylali Cie z tej ciepłej urzędniczej posadki.
Nie cytuj mi tu ogólnych zadań z art. 1. Podaj szczegóły całej procedury.

Każdy to ma społeczny obowiązek reagować na oznaki przestępstwa ściganego z urzędu i to sobie panie celniku zapamiętaj. Wiele się musisz jeszcze nauczyć.[/quot
ktos ma ci podac procedury? głupi jestes?
 
No to ja wam wszystkim odpowiem - na jakiej podstawie zatrzymuja po0dróbki- podejrzenie nielegalnego wprowadzenia na obszar celny WE - i tok rozumowania jeżeli to sa podróbki to zostały nielegalnie wprowadzone bo przecież nie mogły zostać legalnie odprawione i oclone. To że mogły zostac wyprodukowane gdzieś pod Łodzią lub Bratysławą nikogo nie obchodzi . Jeżeli jest jeszcze made in china to juz luzik. Potem sprawprzkazuje si e policji no bo podróbki to ich działka.
 
Dzięki rks - masz rację. Ale przypominam, ze to forum dostepne jest niestety takze dla ludzi z drugiej strony barykady... Pozdrawiam.
 
rks napisał:
No to ja wam wszystkim odpowiem - na jakiej podstawie zatrzymuja po0dróbki- podejrzenie nielegalnego wprowadzenia na obszar celny WE - i tok rozumowania jeżeli to sa podróbki to zostały nielegalnie wprowadzone bo przecież nie mogły zostać legalnie odprawione i oclone. To że mogły zostac wyprodukowane gdzieś pod Łodzią lub Bratysławą nikogo nie obchodzi . Jeżeli jest jeszcze made in china to juz luzik. Potem sprawprzkazuje si e policji no bo podróbki to ich działka.

Co ty rks pierdzielisz???
Wg twojego rozumowania to narkotyki też powinni zatrzymywać, bo kokainy nie produkuje się w Polsce tylko w Ameryce Pd.
Aleś gościu wyjaśnił sprawę.
A przepisy szczeg. kolegi o tym nie uczyli ???
Nielegalny obrót podróbek czy narkotyków regulują ustawy Prawo własności przemysłowej i ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Dlatego ustawy te mają własne przepisy karne.

Przemyt to przywóz bez zgłoszenia celnego. Zapomniałeś, że aby coś przemycić trzeba najpierw to wyprodukować. Tak więc podróbka w chwili produkcji jest już nielegalna, skoro podrobiona, następnie wprowadzana jest do nielegalnego obrotu, a następnie może dopiero przyjechać np. do Polski. Tak więc przedmiotem przemytu (przestępstwa skarbowego z art. 86 kks) nie może być rzecz, która wcześniej była/jest przedmiotem innego przestępstwa. Skradziony w szwajcarii samochód nie może być przedmiotem przemytu do Polski. Państwo nie może czerpać korzyści z przedmiotów przestępstwa, nie ciąży wieć na nim cło i podatki.

To tyle panie rks.
Nie pleć więc głupot o metkach "made in china". A jak brak metek????
 
Hm.. a może tak na wstępie uznamy, że mamy do czynienia z naruszeniem reglamentacji pozatyfowej. Skoro na wyrobach odzieżowych są metki made in china lub ich brak, to rodzi się podejrzenie, że zostały sprowadzone do kraju w drodze przemytu bez stosownych świadectw pochodzenia. Po zatrzymaniu sprawdzamy znaki towarowe i .... lipka. Jeśli właściciel znaków złoży wniosek o ściganie, to sprawa z ustawy, jak nie to naruszenie reglamentacji z kks, itp. Wyjść jest zawsze kilka, trzeba było być w wojsku i potrafić... główkować :D
 
Właśnie . Ja nie piszę jakie są przepisy ale jak robią mobilni . Oni wszystko zatrzymują z powodu podejrzenia nielegalnego wprowadzenia na obszar celny Unii a dalej to już nie ich brocha. Czy sprawę przekarzemy policji czy będzie prowadzona ( je żeli właściciel praw nie jest zauinteresowany) o przemyt czy naruszenie reglamentacji to juz nie ich sprawa.
 
Ale my tutaj dyskutujemy o przepisach, a nie jak robią inni !!!

Tak więc jeżeli brak dowodów na to, że towar pochodzi z zagranicy, to o jakim mówicie PRZEMYCIE. Mógłbyć wyprodukowany pod Łodzią, na Litwie czy w Chinach i jak to udowodnić !!!

JAKI PRZEMYT !!! JAKIE MASZ DOWODY NA ZAISTNIENIE PRZEMYTU???

Zastanów się najpierw co piszesz !!!

Poza tym czy np. przemyt narkotyków z Kolumbii ścigany jest z KKS, czy z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii????
Odpowiedz sobie na to pytanie.

Jeżeli gość na targowisku nie ma kwitów na towar np. bluzki (obojętnie jakie - bez żadnych oznaczeń) to wszczynasz sprawę o przemyt ???
Zastanów się co piszesz. Co uzasadnia, że bluzki pochodzą z przemytu???
 
zasada jest prosta mobilni zabierają towar a 'kupiec" jeżeli jest niech udowodni że towar jest legalny. Niestety to prawda. Do przedmówcy - nie jestem z GM i mam podobne pogląd na temat jak Ty ale to są praktyki naszych kolegów.W GM straszne parcie na wyniki. Więc wyniki są. A wiadomo GM to oczko w głowie i przedmiot dumy . Zatrzynali , udaremnili, skabb państwa (chyba unii) straciłby gdyby nie .... itd. Ja też chcę żyć w państwie prawa.
 
Back
Do góry