• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

zwrot akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej

G

Guest

Gość
Firma dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej np. piwa lub napoje alkoholowe do Holandii poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy czyli z zapłaconą akcyzą za dokumentem UDT (uproszczony dokument administracyjnym). Po dokonaniu dostawy firma zwraca sie o zwrot akcyzy. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zwrotu od zharmonizowanych jednym z warunków uzyskania zwrotu jest przedstwienie dokumentu potwierdzającego zapłate akcyzy lub jej zabezpieczenie w państwie członkowskim (w tym przypadku w Holandii). Firma przedstwia karte 3 UDT z pieczęcią celną władz celnych holenderskich i tyle. Czy waszym zdaniem wystarczy tylko ta karta 3 UDT z pieczęcią celną władz holenderskich czy nie ? Jak jest praktyka w waszych UC? Dodam, że oprócz pieczęci nie ma żadnej adnotacji że akcyza została zapłacona lub zabezpieczona w państwie członkowskim. Czy uznajecie taką karte za wystrczajacy dowód i zwracacie akcyze?
Prosze o rzeczowe opinie.
 
Witam. Moim zdaniem skoro przepis nie precyzuje formy przedmiotowego potwierdzenia zapłaty lub zabezpieczenia akcyzy w państwie członkowskim to dopuszczalny jest każdy dokument. Skoro tak to potwierdzenie to może być sporządzone również na UDT. Musi ono być tam jednak zawarte i jest na tym dokumencie miejsce na takie potwierdzenie. Pole B zawiera wiersz: "podatek akcyzowy został zapłacony / zadeklarowany właściwym władzom". Jeśeli ta częśc potwierdzenia UDT zostanie wypełniona nie widzę przeszkód, aby uznać go za dokument potwierdzający zapłatę lub zabezpieczenia akcyzy.

Ja jednak nie jestem celnikiem ani pracownikiem UC tylko pracownikiem podatnika akcyzy. Dodatkowo w mojej branży wyroby akcyzowe są "szczęśliwe" uznane za zharmonizowane tylko w Polsce (w całej pozostałej WE - nie), i przepis wyłącza wymóg przedstawienie tego dokumentu.

Pozdrawiam,
Arek.
 
Dodatkowo w mojej branży wyroby akcyzowe są "szczęśliwe" uznane za zharmonizowane tylko w Polsce (w całej pozostałej WE - nie), i przepis wyłącza wymóg przedstawienie tego dokumentu.

Dzięki za rzeczowy komentarz. Co do tych "sczęsliwych" wyrobów to zapewne chodzi o jakiegos rodzaju smary lub oleje. Ciekawe który przepis wyłacza wymóg przedstawienia doń dokumentów zapłaty lub zabezpieczenia akcyzy?
 
Dokładnie oleje smarowe, bo smary i tak mają stawkę zero więc nie ma o co się ubiegać. Co do olejów to podstawą zwrotu jest paragraf 50 rozporządzenia w sprawie zwolnień od akcyzy. Przepis ten odsyła do przepisów rozporządzenia w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, lecz jednoczesnie wyłącza wymóg przedkładania dokoumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy w państwie członkowskim.
 
Deklaracje akcyzowe

Proszę o pomoc w sprawie wypełniania deklaracji akcyzowych. Chodzi mi dokładnie o AKC3 i np. AKC3-F. Jeśli możecie mi pomóc to będę wdzięczna. :D
 
Back
Do góry