• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Kurs strzelecki - niezaliczenie poprawki (służba przygotowawcza)

O12345

Nowy użytkownik
Dołączył
28 Styczeń 2024
Posty
6
Punkty reakcji
0
Cześć wszystkim,
Czy jest mi ktoś w stanie udzielić odpowiedzi czy jak nie zdam egzaminu strzeleckiego w drugim terminie, to jestem zwolniony ze służby?
Z tego co wiem to z ZKZ tak jest, z angielskim również, no więc strzelecki mamy traktować tak samo? Czy jest jakaś opcja przenoszenia do innych komórek?

Jestem w służbie przygotowawczej i właśnie słyszałem, że w przygotowawczej jesteśmy zwalniani jak nie zaliczymy w terminie poprawkowym, natomiast w stałej przenoszeni do innych komórek. Nie wiem na ile procent jest to prawda, także pytam Was.

Czy jeśli wyjdzie na to, że osoba zostaje zwolniona - musi zwracać jakieś koszty?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
Co jest takiego trudnego w tym egzaminie strzeleckim,że tak trudno jest go zdać? Chyba że chcesz oblać i odejść ze służby "bezkosztowo", to mam dla Ciebie dobre informacje nie musisz oblewać poprawkowego składaj kwity o zwolnienie i nic nie zapłacisz :)
 
Co jest takiego trudnego w tym egzaminie strzeleckim,że tak trudno jest go zdać? Chyba że chcesz oblać i odejść ze służby "bezkosztowo", to mam dla Ciebie dobre informacje nie musisz oblewać poprawkowego składaj kwity o zwolnienie i nic nie zapłacisz :)
Nic kompletnie nie ma trudnego w egzaminie. Chodzi właśnie o to odejście bez żadnych kosztów. Dziękuję Ci za odpowiedź :)
 
Ostatnia edycja:
U nas kolega chciał tak zrobić z angielskim - oblał I termin i chciał oblać poprawkę, ale z przyczyn osobistych złożył papiery o zwolnienie przed tą poprawką (czyli przed upływem 2 lat) - nic nie płacił. Tak przynajmniej powiedział a nie sądzę żeby kłamał.
 
U nas kolega chciał tak zrobić z angielskim - oblał I termin i chciał oblać poprawkę, ale z przyczyn osobistych złożył papiery o zwolnienie przed tą poprawką (czyli przed upływem 2 lat) - nic nie płacił. Tak przynajmniej powiedział a nie sądzę żeby kłamał.
Dziękuję ☺️
 
A czy każdy musi mieć ukończony kurs strzelecki? Są stanowiska i miejsca, gdzie takie kwalifikacje nie są potrzebne.
Są też sytuacje, że ktoś specjalnie lub nie specjalnie psychologa nie przechodzi aby nie byś skierowanym na kurs strzelecki.
 
Nie wiem czy niezaliczenie kursu strzeleckiego który jest łatwy jest mądre, żeby go nie zaliczyć trzeba byłoby chyba złamać zasady bezpieczeństwa a za to grozi ci postępowanie dyscyplinarne
 
Nie wiem czy niezaliczenie kursu strzeleckiego który jest łatwy jest mądre, żeby go nie zaliczyć trzeba byłoby chyba złamać zasady bezpieczeństwa a za to grozi ci postępowanie dyscyplinarne
Niekoniecznie trzeba od razu łamać zasady bezpieczeństwa. Wystarczy nie mieścić się w podanym celu, przykładowej butelce.
 
A czy każdy musi mieć ukończony kurs strzelecki? Są stanowiska i miejsca, gdzie takie kwalifikacje nie są potrzebne.
Są też sytuacje, że ktoś specjalnie lub nie specjalnie psychologa nie przechodzi aby nie byś skierowanym na kurs strzelecki.
Z moich informacji wynika, że w służbie przygotowawczej musisz mieć ukończony kurs strzelecki, nieważne gdzie pełnisz służbę. Takie są teraz nowe zasady. Dużo osób to oburza, no ale cóż. Natomiast w służbie stałej - nikt Cię za to nie zwolni. Jeśli jednak jesteś w komórce, w której potrzebna jest broń, a kursu jakimś cudem nie zaliczysz - przenoszą Cię do innej.
 
Niekoniecznie trzeba od razu łamać zasady bezpieczeństwa. Wystarczy nie mieścić się w podanym celu, przykładowej butelce.
Na jakim dystansie strzela się na egzaminie i do jakiej tarczy do "klasycznego" francuza czy innej. Pytam z ciekawości bo nie byłem na takim kursie i chciałbym się dowiedzieć ile różni się od policyjnego.
 
Ostatnia edycja:
Z moich informacji wynika, że w służbie przygotowawczej musisz mieć ukończony kurs strzelecki, nieważne gdzie pełnisz służbę. Takie są teraz nowe zasady. Dużo osób to oburza, no ale cóż. Natomiast w służbie stałej - nikt Cię za to nie zwolni. Jeśli jednak jesteś w komórce, w której potrzebna jest broń, a kursu jakimś cudem nie zaliczysz - przenoszą Cię do innej.
A czy w Art 155 Ustawy o KAS jest wzmianka że funkcjonariusz służby przygotowawczej musi zaliczyć pozytywnie kurs strzelecki? Z tego co wiem nie ma więc "na gębę" to sobie mogą wymyślać różne rzeczy.
 
A czy w Art 155 Ustawy o KAS jest wzmianka że funkcjonariusz służby przygotowawczej musi zaliczyć pozytywnie kurs strzelecki? Z tego co wiem nie ma więc "na gębę" to sobie mogą wymyślać różne rzeczy.
Chyba, że kurs strzelecki jest elementem ZKZu.
 
Chyba, że kurs strzelecki jest elementem ZKZu.
Kiedyś był ale doszli do wniosku że nie ma sensu ponieważ szkoły nie posiadały własnego wyposażenia i funkcjonariusze musieli konwojować broń. Teraz Izby organizują kursy strzeleckie w swoim zakresie

:D
 
Swoja drogą zaliczenie kursu to jedno, a dopuszczenie do kursu to inna sprawa. Znam osoby, które przeszły psychologa w izbie i MSWiA, ale przed kursem strzeleckim należy powtórzyć psychologa w izbie i tenże sam psycholog wydał negatywna opinię, co wiąże się z niedopuszczeniem do kursu strzeleckiego.
 
Swoja drogą zaliczenie kursu to jedno, a dopuszczenie do kursu to inna sprawa. Znam osoby, które przeszły psychologa w izbie i MSWiA, ale przed kursem strzeleckim należy powtórzyć psychologa w izbie i tenże sam psycholog wydał negatywna opinię, co wiąże się z niedopuszczeniem do kursu strzeleckiego.
Pierwszy raz słyszę coś takiego. Może nie mieli od razu zaznaczonego w karcie że muszą zrobić badania na broń. U nas Ci co zatrudnili się przed 2023 nie mieli badań na broń i musieli robić psychologa albo u nas w Izbie albo w MSWiA. Potem już osoby zatrudnione w 2023 miały oblig na broń, jeden psycholog wystarczył przed kursem strzeleckim nie mieli 2 raz psychologa
 
W izbie u mnie natomiast słyszę o konieczności zrobienia dodatkowych badań w medycynie pracy, bo poprzednio nie miałem wpisanych zagrożeń na karcie skierowania (śpb i broni palnej). Kolejny bezsens
 
Pierwszy raz słyszę coś takiego. Może nie mieli od razu zaznaczonego w karcie że muszą zrobić badania na broń. U nas Ci co zatrudnili się przed 2023 nie mieli badań na broń i musieli robić psychologa albo u nas w Izbie albo w MSWiA. Potem już osoby zatrudnione w 2023 miały oblig na broń, jeden psycholog wystarczył przed kursem strzeleckim nie mieli 2 raz psychologa
Może rzeczywiście wpisywali, że badania psychologiczne (i psychiatryczne w MSWiA) obejmuje tylko zdolność do służby, a nie zdolność do posiadania broni, swoja drogą ciekawe czym to się różni. Niemniej kolega, który przyjął się przed 2023, ale już po 2017 zdał psychologa na rekrutacji i w MSWiA, ale przed ZKZem musiał jeszcze raz zrobić psychologa izbowego i tenże stwierdził, że jednak nie nadaje się na broń. Więc nawet nie wysłali go na ZKZ (bo wtedy kurs strzelecki był jego częścią), a po dwóch latach miał być zwolniony a w praktyce przeszedł na cywilne stanowisko.
W izbie u mnie natomiast słyszę o konieczności zrobienia dodatkowych badań w medycynie pracy, bo poprzednio nie miałem wpisanych zagrożeń na karcie skierowania (śpb i broni palnej). Kolejny bezsens
Mozę i bezsens, ale z punktu widzenia finansowego izby to jednak oszczędności - każdy kolejny czynnik szkodliwy to dodatkowe badanie, za które izba musi zapłacić. Jak ktoś miał pracować bez broni, to nie wpisywali mu tego czynnika szkodliwego, więc teraz idzie na to jedno badanie. Tak samo jak ktoś nie jeździ samochodem służbowym nie robi badań na samochód. Aczkolwiek absurdem jest to, że nadal traktuje się naszych funkcjonariuszy jak mundurówkę drugiej kategorii.
 
Back
Do góry