• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Witam wszystkich coś mało tych podpisów ogólnie na liczniku.Jak tak będziemy zbierać to czeka Nas służba do 67 roku życia,i nie wiadomo czy ta formacja w przyszłości będzie istniała,więc nie róbmy podziałów,że my stoimy na granicy i emki Nam się należą,ale jeden z drugim w każdej chwili może być przeniesiony do innej komórki jeszcze istniejących IC i co wtedy Panowie Pewniacy,emeryturka z ZUS,wiec zróbmy wszystko,żeby do takiej sytuacji nie dopuścić to naprawdę ostatnia szansa na pozytywną zmianę w życiu każdego celnika,więc do roboty Panowie Pewniacy i Inni,którym tzw."światopogląd "nie pozwala na zebranie chociazby jednego podpisu,więc co tu robicie w SC tzw."Inni".U Starego na fali 892 podpisy i zbieram dalej.Pozdrawiam,OC Siedlce.
 
zgadzam się z kolegą angel 81, taka jet prawda, granica nie będzie zbierac podpisy za oc wewnętrzne. My emki dostaniemy bo taki jest wyrok TK, to wy z oc wewnętrznych macie się teraz postarać i zebrać podpisy bo to dla was jest szansa. jak sobie uzbieracie taką bedziecie mieli przyszłość.
 
zgadzam się z kolegą angel 81, taka jet prawda, granica nie będzie zbierac podpisy za oc wewnętrzne. My emki dostaniemy bo taki jest wyrok TK, to wy z oc wewnętrznych macie się teraz postarać i zebrać podpisy bo to dla was jest szansa. jak sobie uzbieracie taką bedziecie mieli przyszłość.

Nie byłbym taki pewien tego. Prace idą w kierunku objęcia emeryturami mundurowymi ok 1000-1500 funkcjonariuszy. Czy granica bez problemu i w całości się zmieści? Tego nie wiem, mam za to wątpliwości. Wiem natomiast, że koleżanki i koledzy z WZP zbierają podpisy i radzę wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili, bez względu na komórkę, w której są zatrudnieni, zabrać się do zbierania podpisów. Kolejnej szansy nie będzie. Później pozostaną już tylko odwołania i sądy.
 
zgadzam się z kolegą angel 81, taka jet prawda, granica nie będzie zbierac podpisy za oc wewnętrzne. My emki dostaniemy bo taki jest wyrok TK, to wy z oc wewnętrznych macie się teraz postarać i zebrać podpisy bo to dla was jest szansa. jak sobie uzbieracie taką bedziecie mieli przyszłość.
Chyba ze przeniosą Ciebie z granicy do oc wewnętrznego-tak jak mnie. I co wtey napiszesz?
 
zgadzam się z kolegą angel 81, taka jet prawda, granica nie będzie zbierac podpisy za oc wewnętrzne. My emki dostaniemy bo taki jest wyrok TK, to wy z oc wewnętrznych macie się teraz postarać i zebrać podpisy bo to dla was jest szansa. jak sobie uzbieracie taką bedziecie mieli przyszłość.
co wy gadacie? my? wy? jesteśmy jedną służbą
nie dajmy się manipulować i dzielić - to służy wyłącznie naszym przeciwnikom
Sławek udowodnił - tylko razem osiągniemy cel
 
miałeś chamie złoty róg

miałeś chamie złoty róg, że zacytuję poetę. wiadomo chyba w jakim kontekście. natomiast co do pochylenia się ekipy jk nad wyrokiem trybunału konstytucyjnego, to boję się greków. nawet, gdy niosą dary :D.
 
Nie spodziewałem, się że dyskusja w tym stylu tak szybko powróci.
Przestańcie proszę toczyć szkodliwe dla sprawy spory i bierzmy się wszyscy do pracy, wszak wszyscy nosimy taki sam mundur, mamy taki sam akt mianowania i ogół Funkcjonariuszy wiele lat spędził w OC czy na granicy(niektórzy mogą nie pamiętać jaka była struktura SC). Ogół Funkcjonariuszy celnych wykonywał zadania, o których mowa w wyroku TK, a wyroki TK stosuje się ex tunc.
Kończmy proszę tą dyskusję i działajmy.
 
I do tego zmierzałem - Wszyscy zbieramy podpisy. Mario 97 dzisiaj pracujesz na granicy, jutro możesz w biurze w UC/IC. Szanujmy się nawzajem bo bez tego władza też nas szanować nie będzie. Pozdrawiam wszystkich.
 
akcja przyniosła niespodziewany efekt w środowisku.
stała się sprawdzianem ze służby dla wszystkich funkcjonariuszy.
nie wiem czy jest ktoś bardziej godny pożałowania niż "funkcjonariusz celny", który nie pojął wagi tej inicjatywy.
o strukturach związkowych pozostających w opozycji nie warto szerzej pisać .....
ważą się nasze losy.

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 
I do tego zmierzałem - Wszyscy zbieramy podpisy. Mario 97 dzisiaj pracujesz na granicy, jutro możesz w biurze w UC/IC. Szanujmy się nawzajem bo bez tego władza też nas szanować nie będzie. Pozdrawiam wszystkich.

A Ja Mario97 i angel81 (z całym szacunkiem) nie zgadzam się z Wami, ale obiema rękoma podpisuje się pod tym co napisał ..... Zielony Groszek !!! I jak najbardziej, stanowczo popieram apel Sławka o nie tworzenie destrukcyjnych podziałów :p Jednocześnie stanowczo neguję postawę tych koleżanek i kolegów, którzy do tej pory złożyli na listach jedynie swój podpis i nie wykazali chociażby minimum zaangażowania :-( Dziwię się, bo chyba sobie nie zdają sprawy o co teraz WSZYSCY .... "gramy" !!! Z resztą pisałem już o tym wcześniej, więc nie będę się powtarzać :p Nie jest też tajemnicą, że niektóre Nasze komórki, oddziały, przejścia czy nawet całe Urzędy, a w głównej mierze jednostki, pojedynczy funkcjonariusze (tak właśnie Ty ..... Iwonko, Krysiu, Basiu, Kasiu, Haniu, Moniko, Natalio, Magdo, Aniu, Asiu, Agnieszko, Irenko, Dorotko, Ewuniu, Tereniu, Jurku, Jarku, Darku, Tomku, Waldku, Sławku, Januszu, Mietku, Adamie, Andrzeju, Bartku, Tadziu, Stasiu, Piotrze, Krzysiu oraz inni) mamy większą możliwość na "aktywniejszy" udział we wszelkiego rodzaju akcjach ..... oddolnych ;-) Uwierzcie mi, że nie raz słyszałem pytanie od Naszych mundurowych "Sióstr i Braci" .... jak tam idzie Wasza akcja (powtarzam WASZA!!!), ale czy mnie to w jakiś sposób zniechęciło???? Otóż NIE, to tylko dało mi dodatkowy argument, że muszę dać z siebie jeszcze więcej :) I na miłość Boską, nie wspominajcie już więcej o żadnych podziałach!!! Związkowych (nie należę do Celnicy.PL, ale jestem przecież funkcjonariuszem Celny), lokalizacyjnych (zewnętrzne, wewnętrzne), komórkowymi (granica, biuro), personalnymi (Ja zbieram, On/Ona nie)!!! Po prostu niech KAŻDY weźmie sprawę w swoje ręce i nie ogląda się na ..... innych ;-) I pamiętajcie (to tak dla tych którzy jeszcze nie zaangażowali się w zbieranie) ..... JAK NIE TERAZ, TO JUŻ ..... NIGDY !!!!!!
 
Dobry wieczór.
Cały czas staram się śledzić wymianę poglądów na Forum, jednocześnie próbując działać jak najmocniej na rzecz zebrania wymaganej liczby podpisów.
Chcę w związku z tym podzielić się paroma uwagami i spostrzeżeniami.
W mojej Izbie idzie tak sobie - przynajmniej tak mi się wydaje. Duża część zbierających podpisy nie wie o sobie nawzajem, a to nie działa mobilizująco, wręcz przeciwnie. Nie wiadomo kto i ile zebrał i jakie są perspektywy.
Oczywiście hasła wspaniałych Celników, którzy zbierają po kilkaset podpisów w pojedynkę lub w parach są bardzo imponujące i działające na wyobraźnię. Obawiam się jednak, że równocześnie są one zbyt abstrakcyjne dla dużej części zbierających, dla których takie wyniki są całkowicie nieosiągalne. Dla tej grupy warto wskazać prostsze rady - zbierajcie to, co możliwe - wśród rodzin i znajomych. Wystarczy po 10 podpisów, ale z udziałem powszechnym.
O to trzeba zabiegać, bo "zwykli" celnicy nie chcą się nawet zestawiać z osobami przodującymi, które mają na koncie wielokrotnie większe osiągnięcia.
Po drugie. Sławku, przemyśl taktykę informacyjną.
Dużo lepiej działa na wyobraźnię i motywację pokazywanie większych skoków liczby podpisów niż codzienne 2 tysiące.
Dlatego proponuję, żebyś przemyślał zmianę zasad nadsyłania zebranych podpisów.
Dużo lepiej - moim zdaniem - byłoby wyznaczenie ETAPÓW zbierania. Np. pierwsza partia podpisów powinna być nadesłana w terminie do dnia 20.07. Druga partia - do dn. 31.07., trzecia partia - do 10.08.
Wtedy będą po każdym etapie widoczne duże postępy, które mocniej motywują.
Po trzecie. Pomysł z wystąpieniem do ZZ służb mundurowych jest świetny. Teraz trzeba to skoordynować.
Skoordynować, to znaczy NAKAZAĆ członkom/władzom kół ZZ Celnicy.pl w poszczególnych IC, aby w określonym terminie udali się do WYZNACZONYCH struktur tych ZZ w służbach mundurowych.
Musi się w tym pojawić trochę organizacji i dyscypliny, żeby nie powiedzieć profesjonalizmu.
Puszczenie tego na zasadzie dobrej woli dobrych ludzi i improwizacji nie da zakładanych rezultatów.
Sorry, że się wymądrzam, ale myślę, że to istotne.
Na koniec powiem, że sam dam radę zgromadzić ok. 50 podpisów - tyle jestem w stanie.

Pozdrawiam i dziękuję, nisko się kłaniając wszystkim dzielnym Celnikom, którzy z pasją, odwagą i oddaniem działają w tej najważniejszej z naszych akcji w ostatnich 15 latach.
 
Wszystkie nasze ostatnie pisma okazały się niestety pismami na Berdyczów. Trwa właśnie posiedzenie Sejmu i sprawy Naszego środowiska nie uwzględnia się w planach prac Komisji opublikowanych na stronach Sejmu
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PlanPosKom.xsp?view=2&komisja=FPB

TO JEST NIEPOJĘTA WRĘCZ IGNORANCJA WŁADZY!

Nasza akcja obywatelska jest ostatnią szansą, aby wymóc procedowanie Naszej sprawy. Niech każdy Funkcjonariusz zbierze min. 10 podpisów i sprawa ta z mocy prawa będzie rozpatrywana na posiedzeniu plenarnym Sejmu RP.

ZWRACAM SIĘ TERAZ DO KAŻDEGO FUNKCJONARIUSZA CELNEGO RP.

CELNIKU, MOŻESZ DO TEGO DOPROWADZIĆ. MOŻESZ DECYDOWAĆ. MASZ NA TO REALNY WPŁYW.
WYSTARCZY, ŻE ZBIERZESZ MIN. 10 PODPISÓW, A TEMAT NASZ ZOSTANIE PODJĘTY PRZEZ PARLAMENT!
 
emerytalny magic shots !!!

trzeba spróbować uświadomić wszystkim konsumentom obecnego dolce vita. gdzie z pewnością znajdą się po pewnej już zmianie władzy. nie zapominając o dłuższej perspektywie. z pewną jak w banku informatyzacją ceł i podatków. także nieuchronną koniecznością emerytury.

proponuję rozesłanie na wszystkie służbowe adresy e-mail krótkiego magic shots.

na przykład: zbierz 10 podpisów, obudź się, pomyśl. albo leniu spadaj na drzewo.

[video=youtube;20kzN4YWLn0]https://www.youtube.com/watch?v=20kzN4YWLn0&feature=player_detailpage[/video]
 
Ostatnia edycja:
ja w swoich zdaniach nikogo nie dzieliłem itd. chodziło mi tylko o to że ciągle jest ta sama sytuacja.

Czy chodzi o zbieranie podpisów czy o akcje protestacyjne to jakoś OC wewnętrzne umywają ręce (oczywiście nie wszystkie).

Jest nas podobno ponad 15 tysięcy. Sam wiem ile dziesiątek podpisów zebrałem więc moja praca jest "daremna" jeśli cały ten czas i poświecenie, pójdzie raptem na pokrycie głosów tych f-szy którzy nie ruszyli nawet palcem, a mieli zebrać statystycznie tylko po 8-10głosów
 
Reszta żegna się ze stopniami i stanowiskami ha ha ha ...

(...) Wykonując wyrok K 39/13, ustawodawca może więc – z jednej strony – całkowicie zlikwidować system tzw. emerytur mundurowych, poddając wszystkich funkcjonariuszy, objętych obecnie ustawą o emeryturach mundurowych, reżimowi ogólnemu określonemu w ustawie o FUS (notabene taki kierunek reform, zmierzający do stopniowego wygaszania przywilejów emerytalnych, jest preferowany przez Trybunał – por. np. wyrok TK z dnia 16 marca 2010 r., sygn. akt K 17/09). Z drugiej strony – ustawodawca może podjąć decyzję o włączeniu wszystkich funkcjonariuszy Służby Celnej, niezależnie od wykonywanych zadań, do systemu emerytur mundurowych. W obu ww. przypadkach doszłoby do wyeliminowania stanu nierówności funkcjonariuszy celnych, stwierdzonego wyrokiem K 39/13.
Natomiast rozwiązaniem „minimalnym” jest objęcie systemem emerytur mundurowych wyłącznie funkcjonariuszy Służby Celnej wskazanych w pkt b) sentencji wyroku K 39/13, tj. tych, którzy wykonują zadania wskazane w art. 2 ust. 1 pkt 4–6 ustawy o Służbie Celnej. (...)

ŹRÓDŁO: OPINIA PRAWNA WIĄCEK

(...) 1. Systemem zaopatrzenia emerytalnego powinni zostać objęci obligatoryjnie funkcjonariusze Służby Celnej, którzy w dniu wejścia w życie nowelizacji Ustawy o zaopatrzeniu:
a. posiadają co najmniej 15 lat służby (licząc najwcześniej do dnia 15 września 1999 r.) i kiedykolwiek, po dniu 15 września 1999 r., wykonywali zadania w zakresie rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania określonych właściwymi przepisami przestępstw, przestępstw skarbowych, wykroczeń lub wykroczeń skarbowych oraz ścigania ich sprawców.
b. nie posiadają okresu służby, od którego zależy nabycie uprawnień emerytalnych (dotyczy to zarówno funkcjonariuszy, których obowiązuje 15-letni staż służby, jak też funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po dniu 31 grudnia 2012 r.), i w tym dniu albo, jeżeli zostali przyjęci po raz pierwszy do służby po tym dniu, od dnia przyjęcia do służby, aż do momentu zwolnienia ze służby, realizowali ww. zadania służb mundurowych.
2. Funkcjonariuszami, którzy wykonują zadania w zakresie rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania określonych właściwymi przepisami przestępstw, przestępstw skarbowych, wykroczeń lub wykroczeń skarbowych oraz ścigania ich sprawców są również przełożeni funkcjonariuszy Służby Celnej, zlecający te zadania i ponoszący odpowiedzialność za ich wykonanie.
3. Okres służby, od którego uzależnione jest nabycie prawa do emerytury przez funkcjonariuszy Służby Celnej, winien być liczony najwcześniej począwszy od dnia 15 września 1999 r. Jest to dzień utworzenia Służby Celnej.
4. Zaopatrzeniem emerytalnym nie zostaną objęci ci funkcjonariusze Służby Celnej, którzy nabyli już prawo do świadczeń emerytalno-rentowych z ubezpieczenia społecznego.
5. Zasadne jest przyznanie funkcjonariuszom podlegającym zmianie w zakresie przynależności do systemu emerytalnego, prawa wyboru pomiędzy systemem zaopatrzeniowym a systemem powszechnym, realizowanego w określonym terminie (np. 3 miesięcy) po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o zaopatrzeniu.
6. W związku ze zmianami w zakresie przynależności do systemu emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej, w celu jasnego i precyzyjnego określenia katalogu uprawnionych do świadczeń z systemu zaopatrzenia emerytalnego, należy wydzielić grupę funkcjonariuszy realizujących zadania ściśle związane z charakterystyką służb mundurowych – ta grupa funkcjonariuszy powinna pozostać w służbie na podstawie mianowania, zaś pozostała grupa funkcjonariuszy powinna zostać zwolniona ze służby i zatrudniona w Służbie Celnej na podstawie umowy o pracę.
7. Funkcjonariusze spełniający, w dniu wejścia w życie nowelizacji Ustawy o zaopatrzeniu, warunki do nabycia uprawnień emerytalnych z zaopatrzeniowego systemu (posiadający wymagany 15-letni okres służby), lecz nie realizujący już wówczas przedmiotowych zadań służb mundurowych, powinni mieć prawo wyboru przejścia na emeryturę mundurową albo pozostania w SC z jednoczesnym zwolnieniem ze służby i zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

ŹRÓDŁO: OPINIA PRAWNA CHMAJ
 
6. W związku ze zmianami w zakresie przynależności do systemu emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej, w celu jasnego i precyzyjnego określenia katalogu uprawnionych do świadczeń z systemu zaopatrzenia emerytalnego, należy wydzielić grupę funkcjonariuszy realizujących zadania ściśle związane z charakterystyką służb mundurowych – ta grupa funkcjonariuszy powinna pozostać w służbie na podstawie mianowania, zaś pozostała grupa funkcjonariuszy powinna zostać zwolniona ze służby i zatrudniona w Służbie Celnej na podstawie umowy o pracę.

Dla przypomnienia Ustawa o SC:
Art. 104.
1. Funkcjonariusza zwalnia się ze służby w przypadku:
1) orzeczenia trwałej niezdolności do służby, z zastrzeżeniem ust. 2;
2) skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione umyślnie lub umyślne przestępstwo skarbowe;
3) zrzeczenia się obywatelstwa polskiego;
4) nieprzydatności do służby, stwierdzonej w opinii okresowej w służbie przygotowawczej;
5) niespełnienia wymogów określonych w art. 79, z wyjątkami, o których mowa w art. 80 ust. 4 pkt 1 i 3;
6) odmowy złożenia ślubowania;
7) prawomocnego orzeczenia pozbawienia praw publicznych;
8) prawomocnego orzeczenia zakazu wykonywania zawodu funkcjonariusza;
9) odmowy wykonania decyzji w sprawie przeniesienia, o którym mowa w art. 29a ust. 1, 3 i 4 oraz art. 86 ust. 2 i 5;
10) pisemnego zgłoszenia przez funkcjonariusza żądania zwolnienia ze służby;
11) trwałej utraty zdolności fizycznej lub psychicznej do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku, stwierdzonej przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w przypadku funkcjonariuszy wykonujących zadania, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4–6 – przez komisję lekarską podległą ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, jeżeli nie ma możliwości pełnienia służby przez funkcjonariusza na innym stanowisku odpowiednim do jego stanu zdrowia i kwalifikacji zawodowych albo gdy funkcjonariusz odmawia przejścia na inne stanowisko;
12) niezgłoszenia się do służby w terminie 14 dni od dnia zakończenia okresu oddelegowania, o którym mowa w art. 88, art. 89 i art. 89a.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie ze służby może nastąpić w przypadku, gdy nie ma możliwości przeniesienia funkcjonariusza do służby cywilnej.
Art. 105.
1. Funkcjonariusza można zwolnić ze służby w przypadku:
1) niewywiązywania się z obowiązków służbowych w służbie stałej, stwierdzonego w dwóch następujących po sobie ocenach okresowych, między którymi upłynęło co najmniej 6 miesięcy;
2) skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo inne niż określone w art. 104 ust. 1 pkt 2;
3) powołania do innej służby państwowej, objęcia funkcji z wyboru w organach wykonawczych samorządu terytorialnego, podjęcia pracy w instytucji Unii Europejskiej, jednostce utworzonej przez Unię Europejską lub organizacji międzynarodowej;
4) nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy;
5) niewyrażenia zgody na przeniesienie na niższe stanowisko służbowe;
6) nieobecności w służbie z powodu choroby trwającej dłużej niż rok;
7) warunkowego umorzenia postępowania karnego lub postępowania karnego skarbowego, jeżeli popełniony czyn stanowił przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
8) dwukrotnego nieusprawiedliwionego niestawienia się na badania, o których mowa w art. 130 ust. 3, lub niepoddania się im, a także w przypadku dwukrotnego nieusprawiedliwionego niestawienia się na obserwację, o której mowa w art. 130 ust. 4, chyba że skierowanie do komisji lekarskiej nastąpiło na wniosek funkcjonariusza;
9) zaistnienia innej, niż określone w pkt 1–8, ważnej przyczyny, jeżeli dalsze pozostawanie w służbie nie gwarantuje należytego wykonywania obowiązków służbowych, w szczególności gdy wymaga tego dobro Służby Celnej lub gdy nastąpiła utrata zaufania niezbędnego do wykonywania obowiązków służbowych: zwolnienie funkcjonariusza ze służby może nastąpić w tym przypadku po zasięgnięciu opinii związku zawodowego funkcjonariuszy;
10) upływu 12 miesięcy okresu zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych, jeżeli nie ustąpiły przyczyny będące podstawą zawieszenia.
11) (uchylony).

Nie widzę tutaj powodu zwanego "zła wola ustawodawcy i SSC".
 
Ostatnia edycja:
(...) Wykonując wyrok K 39/13, ustawodawca może więc – z jednej strony – całkowicie zlikwidować system tzw. emerytur mundurowych, poddając wszystkich funkcjonariuszy, objętych obecnie ustawą o emeryturach mundurowych, reżimowi ogólnemu określonemu w ustawie o FUS (notabene taki kierunek reform, zmierzający do stopniowego wygaszania przywilejów emerytalnych, jest preferowany przez Trybunał – por. np. wyrok TK z dnia 16 marca 2010 r., sygn. akt K 17/09). Z drugiej strony – ustawodawca może podjąć decyzję o włączeniu wszystkich funkcjonariuszy Służby Celnej, niezależnie od wykonywanych zadań, do systemu emerytur mundurowych. W obu ww. przypadkach doszłoby do wyeliminowania stanu nierówności funkcjonariuszy celnych, stwierdzonego wyrokiem K 39/13.
Natomiast rozwiązaniem „minimalnym” jest objęcie systemem emerytur mundurowych wyłącznie funkcjonariuszy Służby Celnej wskazanych w pkt b) sentencji wyroku K 39/13, tj. tych, którzy wykonują zadania wskazane w art. 2 ust. 1 pkt 4–6 ustawy o Służbie Celnej. (...)

ŹRÓDŁO: OPINIA PRAWNA WIĄCEK

(...) 1. Systemem zaopatrzenia emerytalnego powinni zostać objęci obligatoryjnie funkcjonariusze Służby Celnej, którzy w dniu wejścia w życie nowelizacji Ustawy o zaopatrzeniu:
a. posiadają co najmniej 15 lat służby (licząc najwcześniej do dnia 15 września 1999 r.) i kiedykolwiek, po dniu 15 września 1999 r., wykonywali zadania w zakresie rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania określonych właściwymi przepisami przestępstw, przestępstw skarbowych, wykroczeń lub wykroczeń skarbowych oraz ścigania ich sprawców.
b. nie posiadają okresu służby, od którego zależy nabycie uprawnień emerytalnych (dotyczy to zarówno funkcjonariuszy, których obowiązuje 15-letni staż służby, jak też funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po dniu 31 grudnia 2012 r.), i w tym dniu albo, jeżeli zostali przyjęci po raz pierwszy do służby po tym dniu, od dnia przyjęcia do służby, aż do momentu zwolnienia ze służby, realizowali ww. zadania służb mundurowych.
2. Funkcjonariuszami, którzy wykonują zadania w zakresie rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania określonych właściwymi przepisami przestępstw, przestępstw skarbowych, wykroczeń lub wykroczeń skarbowych oraz ścigania ich sprawców są również przełożeni funkcjonariuszy Służby Celnej, zlecający te zadania i ponoszący odpowiedzialność za ich wykonanie.
3. Okres służby, od którego uzależnione jest nabycie prawa do emerytury przez funkcjonariuszy Służby Celnej, winien być liczony najwcześniej począwszy od dnia 15 września 1999 r. Jest to dzień utworzenia Służby Celnej.
4. Zaopatrzeniem emerytalnym nie zostaną objęci ci funkcjonariusze Służby Celnej, którzy nabyli już prawo do świadczeń emerytalno-rentowych z ubezpieczenia społecznego.
5. Zasadne jest przyznanie funkcjonariuszom podlegającym zmianie w zakresie przynależności do systemu emerytalnego, prawa wyboru pomiędzy systemem zaopatrzeniowym a systemem powszechnym, realizowanego w określonym terminie (np. 3 miesięcy) po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o zaopatrzeniu.
6. W związku ze zmianami w zakresie przynależności do systemu emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej, w celu jasnego i precyzyjnego określenia katalogu uprawnionych do świadczeń z systemu zaopatrzenia emerytalnego, należy wydzielić grupę funkcjonariuszy realizujących zadania ściśle związane z charakterystyką służb mundurowych – ta grupa funkcjonariuszy powinna pozostać w służbie na podstawie mianowania, zaś pozostała grupa funkcjonariuszy powinna zostać zwolniona ze służby i zatrudniona w Służbie Celnej na podstawie umowy o pracę.
7. Funkcjonariusze spełniający, w dniu wejścia w życie nowelizacji Ustawy o zaopatrzeniu, warunki do nabycia uprawnień emerytalnych z zaopatrzeniowego systemu (posiadający wymagany 15-letni okres służby), lecz nie realizujący już wówczas przedmiotowych zadań służb mundurowych, powinni mieć prawo wyboru przejścia na emeryturę mundurową albo pozostania w SC z jednoczesnym zwolnieniem ze służby i zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

ŹRÓDŁO: OPINIA PRAWNA CHMAJ

Jedyne pewne , że dzięki Sławkowi emkę ma ssc i dice, reszta paluchem na wodzie przez kalkę pisana
 
pan chmaj wyłożył karty na stół. oczywiście zbędne jest zadanie oczywistego pytania. o projekt ustawy wprowadzającej w życie wyrok tk.

5246-5590242911436348459.jpg
 
Ostatnia edycja:
Wszystkie nasze ostatnie pisma okazały się niestety pismami na Berdyczów. Trwa właśnie posiedzenie Sejmu i sprawy Naszego środowiska nie uwzględnia się w planach prac Komisji opublikowanych na stronach Sejmu
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PlanPosKom.xsp?view=2&komisja=FPB

TO JEST NIEPOJĘTA WRĘCZ IGNORANCJA WŁADZY!

Nasza akcja obywatelska jest ostatnią szansą, aby wymóc procedowanie Naszej sprawy. Niech każdy Funkcjonariusz zbierze min. 10 podpisów i sprawa ta z mocy prawa będzie rozpatrywana na posiedzeniu plenarnym Sejmu RP.

ZWRACAM SIĘ TERAZ DO KAŻDEGO FUNKCJONARIUSZA CELNEGO RP.

CELNIKU, MOŻESZ DO TEGO DOPROWADZIĆ. MOŻESZ DECYDOWAĆ. MASZ NA TO REALNY WPŁYW.
WYSTARCZY, ŻE ZBIERZESZ MIN. 10 PODPISÓW, A TEMAT NASZ ZOSTANIE PODJĘTY PRZEZ PARLAMENT!

Witaj Sławku.
To, co wynika z treści opinii, w szczególności p. Chmaja, było do przewidzenia od dłuższego czasu - pisaliśmy o tym wielokrotnie, ja również.
Kształt opinii jest ewidentnie wykreowany przez pryzmat zleceniodawców - choćby w częsci dot. podziału Służby, a w szczególności w zakresie uprawnień emerytalnych dla zwierzchników z racji bycia zwierzchnikami.
Czas opublikowania opinii też daje do myślenia - wygląda na to, że władza jest ukierunkowana w dążeniu do sprzedania nas w ramach kampanii i działań probudżetowych, restrukturyzacyjnych, racji stanu itp.
Na szczęście wygląda na to, że w tej kadencji raczej nie da się zdążyć z naszym ucywilnieniem. Dlatego te opinie mogą stanowić dla nich podstawę do przeciągania prac - w związku z koniecznością dokonania głębokich zmian systemowo-strukturalnych w aparacie celno-podatkowym, co wymaga przeprowadzenia rozległych, wieloaspektowych analiz i prognoz. Coś tak na 2 lata harówki. Oczywiście przy założeniu, że obecni władcy zapewnią sobie 3. kadencję.
W związku z tym trzeba się przegrupować - nastawić na nową kadencję. To, że aktualnie nie są podejmowane żadne działania dot. naszego projektu w Sejmie (a nawet są chyba stopowane), to dowód na słuszność tego, co napisałem wcześniej o chęci prowadzenia długotrwałego procesu legislacyjnego.
Przegrupowanie oznacza moim zdaniem, iż należałoby równolegle:
1) doprowadzić do zebrania 100000 podpisów pod projektem, który daje nam względną niezależność,
2) zintensyfikować rozmowy z alternatywnym środowiskiem politycznym w celu wpływania na ich sposób "załatwienia sprawy" Służby Celnej (w tym emerytur dla niej).

Ad. 1) pisałem wczoraj, dziś przypomnę:
Duża część zbierających podpisy nie wie o sobie nawzajem, a to nie działa mobilizująco, wręcz przeciwnie. Nie wiadomo kto i ile zebrał i jakie są perspektywy.
Oczywiście hasła wspaniałych Celników, którzy zbierają po kilkaset podpisów w pojedynkę lub w parach są bardzo imponujące i działające na wyobraźnię. Obawiam się jednak, że równocześnie są one zbyt abstrakcyjne dla dużej części zbierających, dla których takie wyniki są całkowicie nieosiągalne. Dla tej grupy warto wskazać prostsze rady - zbierajcie to, co możliwe - wśród rodzin i znajomych. Wystarczy po 10 podpisów, ale z udziałem powszechnym.
O to trzeba zabiegać, bo "zwykli" celnicy nie chcą się nawet zestawiać z osobami przodującymi, które mają na koncie wielokrotnie większe osiągnięcia.
Po drugie. Sławku, przemyśl taktykę informacyjną.
Dużo lepiej działa na wyobraźnię i motywację pokazywanie większych skoków liczby podpisów niż codzienne 2 tysiące.
Dlatego proponuję, żebyś przemyślał zmianę zasad nadsyłania zebranych podpisów.
Dużo lepiej - moim zdaniem - byłoby wyznaczenie ETAPÓW zbierania. Np. pierwsza partia podpisów powinna być nadesłana w terminie do dnia 20.07. Druga partia - do dn. 31.07., trzecia partia - do 10.08.
Wtedy będą po każdym etapie widoczne duże postępy, które mocniej motywują.
Po trzecie. Pomysł z wystąpieniem do ZZ służb mundurowych jest świetny. Teraz trzeba to skoordynować.
Skoordynować, to znaczy NAKAZAĆ członkom/władzom kół ZZ Celnicy.pl w poszczególnych IC, aby w określonym terminie udali się do WYZNACZONYCH struktur tych ZZ w służbach mundurowych.
Musi się w tym pojawić trochę organizacji i dyscypliny, żeby nie powiedzieć profesjonalizmu.
Puszczenie tego na zasadzie dobrej woli dobrych ludzi i improwizacji nie da zakładanych rezultatów.

Ad.2) Rozważ czasową (jakieś 2 max 3 tyg.) przeprowadzkę do W-wy, gdzie konieczne jest doprowadzenie do intensywnych kontaktów z trzema ośrodkami:
- PiS-u jako partii politycznej,
- kandydatki na Premiera z ramienia PiS,
- Prezydenta - elekta.
Widać wyraźnie, że te środowiska się wyodrębniają i niekoniecznie we wszystkim mają identyczne podejście.
Trzeba próbować dostać się do nich - najlepiej wszystkich w ww. celu.
Pozdrawiam.
PS. Może będę miał ok. 100 podpisów...
 
Back
Do góry