• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Młody celnik,
czy uważasz, że osobom które pracują w ww. komórkach tylko emerytura mundurowa się należy?
Kto z nas miał wpływ na miejsce pełnienia służby?
Czy sądzisz, że kilkunastoletni staż na granicy, a potem w akcyzie, postępowaniu itp. to moja i innych w podobnej sytuacji wina?
I nam się nie należy wcześniejsze przejście na emeryturę?
 
Ostatnia edycja:
Młody celnik,
czy uważasz, że osobom które pracują w ww. komórkach tylko emerytura mundurowa się należy?
Kto z nas miał wpływ na miejsce pełnienia służby?
Czy sądzisz, że kilkunastoletni staż na granicy, a potem w akcyzie, postępowaniu itp. to moja i innych w podobnej sytuacji wina?
I nam się nie należy wcześniejsze przejście na emeryturę?

No i tutaj jest przysłowiowy pies pogrzebany.
Na miejsce pełnienia służby nie mamy wpływu (no chyba, że mamy tzw. plecy; ja akurat takowych nie posiadam).

Szczerze ? popieram post Młodego_Celnika. Tylko jest kwestia co z ludźmi, którzy pełnili w przeszłości obowiązki umożliwiające otrzymanie emerytury, a w momencie zmiany przepisów znajdą się przykładowo w kadrach ? (gdyby się okazało, że emerytury będą np. tylko dla granicy, WZP itp. to na pewno zaczną się intensywne ruchy kadrowe żeby wsadzić przydupasów na swoje miejsce) :mad:
 
Ostatnia edycja:
"Wyrok TK mówi o zadaniach tych policyjnych i tam jest ściganie sprawców, w UDSR poprzez prowadzenie dochodzeń/śledztw ścigamy ich czyli realizujemy te zadania".
A tego samego delikwenta w akcyzie w tej samej sprawie "ścigamy" z Ustawy o grach hazardowych.
Różnica jest? Ano jest. W UDSR wykroczenie lub przestępstwo z kk, w akcyzie kara porządkowa z Ustawy o grach hazardowych.
Podobnie z olejami, tytoniem, samochodami...
W UDSR kk, w akcyzie- ustawa o podatku akcyzowym.
A co z ludźmi? Jedni wcześniejsze emerytury, inni cywile.
 
Ostatnia edycja:
Dlatego nie ma co dzielić się samemu, tylko walczyć wspólnie!!!

Swoją drogą wyrok TK już nikogo nie obliguje w tym kraju?! Czy tylko nas, żebyśmy szarej strefy z hazardu nie tykali??
 
"Wyrok TK mówi o zadaniach tych policyjnych i tam jest ściganie sprawców, w UDSR poprzez prowadzenie dochodzeń/śledztw ścigamy ich czyli realizujemy te zadania".
................
W UDSR kk, w akcyzie- ustawa o podatku akcyzowym.
Oj ... nie trzymał bym się tej argumentacji, nie trzymał... Nawet nie wspominał głośniej, bo znajdzie się ktoś umiejący czytać ze zrozumieniem, poczyta kks i wyjdzie mu jednak że D-s'y realizują zadania ale... prokuratora...
I wtedy będziemy mogli powalczyć, ale o stan spoczynku a nie emeryturę.
Czy się mylę ?
 
dale,
"Wyrok TK mówi o zadaniach tych policyjnych i tam jest ściganie sprawców, w UDSR poprzez prowadzenie dochodzeń/śledztw ścigamy ich czyli realizujemy te zadania".
to cytat z młodego celnika (strona wcześniej):p
A przejście w stan spoczynku? czemu nie.
"Prokurator - kobieta na swój wniosek może przejść w stan spoczynku już po ukończeniu 55 lat życia, jeżeli przepracowała na tym stanowisk nie mniej niż 25 lat, a mężczyzna - po ukończeniu 60 lat, jeżeli przepracował na stanowisku prokuratora co najmniej lat 30".
 
Ostatnia edycja:
Młody celnik,
czy uważasz, że osobom które pracują w ww. komórkach tylko emerytura mundurowa się należy?
Kto z nas miał wpływ na miejsce pełnienia służby?
Czy sądzisz, że kilkunastoletni staż na granicy, a potem w akcyzie, postępowaniu itp. to moja i innych w podobnej sytuacji wina?
I nam się nie należy wcześniejsze przejście na emeryturę?

Uważam, że emki winni mieć wszyscy bo nie mieli wpływu na miejsce służby. Natomiast chciałbym na wypadek nie objęcia wszystkich mieć plan ,,B" czyli nie dać ustawodawcy dowolności oceny które komórki realizują a które nie te zadania z TK tylko mieć twarde prawne analizy i argumenty w których co się z tych zadań realizuje aby ustawodawca wykonując ten wyrok objął wszystkich z tych komórek. Ponadto miałoby to znaczenie dla osób, które były np 15 lat w WZP czy innej w chwili obecnej ,,kontrowersyjnej" (jeśli chodzi o zadania TK) komórce a teraz są dajmy na to w kadrach czy dla alokantów, żeby te osoby również miały te emki bo były w komórkach te zadania realizujących choćby 1 dzień.
Musimy jednak mieć świadomość, że ustawodawca hmm... nie musi działać logicznie czy być fair lub naprawiać jakąś ludzką niesprawiedliwość. Ustawodawca MUSI wykonac wyrok a więc w najczarniejszym dla nas scenariuszu objąć emkami funkcjonariuszy realizujących zadania z wyroku TK - a ja ciągle nie wiem poza może WZP kto to realizuje a kto nie...
Nawet czytając to forum widać jakie mamy różne zdania na ten temat kto je realizuje, powinno więc to być jasne dla nas i to my jako środowisko powinniśmy to dokładnie opracować bo potem już może nie byc nas w takim kształcie jak dziś i kto się upomni o kilkuset nawet funkcjonariuszy z komórki która nie będzie nazwijmy to miała szczęścia choć te zadania realizuje. Nie zdajmy sie na polityków żeby oni decydowali która komórka tak a która nie bo rzeczywiście tylko obejmie mobilnych i na pasach z granicy. Sami zobaczcie wpisy tutaj... im dłużej to już tylko mowa o WZP nawet granica już czasem nie jest wspominana.
Ps. wyliczając w poprzednim poście komórki nie miałem na myśli katalogu zamkniętego więc wszystkich pominiętych przepraszam. Jednocześnie cieszę się, że mój wpis zainicjował dyskusję. Chcę wierzyć, że emerytury obejmą wszystkich ale czytając stronę główną forum i zapowiedzi łączenia to wątpie. Pozdrawiam
 
Dla mnie łączenie w tej chwili to najważniejszy problem. Co komu z mundurowej emerytury dla granicy jeśli pracuje w UC lub IC albo wkrótce się tam znajdzie. Musimy się zjednoczyć we wspólnej walce o pozostawienie SC i jej wzmocnienie oraz o emerytury mundurowe dla wszystkich. Argumentów za jednym i drugim mamy bardzo wiele tylko musimy je przekazać właściwym osobom. Obawiam się, że Banaś taką osoba nie jest i trzeba celować wyżej, czyli do samego Prezesa.
 
Nie bądź taki dowciapny tylko działaj! Ile wysłałeś maili/wykonałeś telefonów lub odbyłeś spotkań? Jeśli w ogóle to bierz się do roboty zamiast piep...lić a jeśli już cos robiłeś w temacie - to bardzo dobrze - nie ustawaj w tym :D
 
Nie wysyłajcie maili na podany adres, a raczej działajcie u siebie w regionach. Wiem, że wielu Posłów rozmawia o tym z MF i pewnie z Prezesem także. Tak będzie zdecydowanie korzystniej. I raczej starajcie się wysyłać ARGUMENTY w wersji papierowej i odwiedzajcie biura
 
Nie wysyłajcie maili na podany adres, a raczej działajcie u siebie w regionach. Wiem, że wielu Posłów rozmawia o tym z MF i pewnie z Prezesem także. Tak będzie zdecydowanie korzystniej. I raczej starajcie się wysyłać ARGUMENTY w wersji papierowej i odwiedzajcie biura

czesc, syt. wyglada nieciekawie. Z kilku powodow. Po pierwsze wiemy, ze ma byc wprowadzona KAS, po drugie nikt nie chce nam powiedziec jak ma to KAS wygladac co doskonale wskazuje gdzie rzadzacy nas maja, po trzecie nie mamy jako srodowisko zadnej spojnej wizji o co i jak walczymy. Nie ma jednolitosci na tym forum a co dopiero w calej SC. Pan Kaczynski jako polityk zajmujacy sie kwestiami dot. calej Polski, problemami swojej partii i na koniec swoimi wlasnymi problemami nie za bardzo przejmie sie argumentami celnikow, ktorzy napisza czy przyjda do niego z tym co ich boli. MinFin i SSC maja swoja wizje, ktora nie zrodzila sie wczoraj i ktora jest utrwalona w ich umyslach, zadna sila a juz na pewno tak watla sila jak nasz glos nie zmieni ich przekonan. Widac to jasno po reakcji na nasze argumenty dot. roli i wzmocnienia SC oraz to, ze powtarzany jest w nieskonczonosc blad o naszej roli w kwestii VAT. Mozemy naiwnie czekac na przyznanie sie ze ktos nie wie jak wyglada sprawa tego podatku ale wczesniej sie doczekamy emerytury w wieku 67 lat. Nawet jak Slawek wejdzie na mownice w sejmie nie wyprostuje tego. Nikt im nie udowodni, ze czarne jest czarne. Pojawiaja sie glosy, ze wsrod poslow sa rozne poglady, toczy sie dyskusja. Dyskusja moze sie toczyc ale w partii wodzowskiej glosuje sie tak jak nalezy a nie tak jak sie uwaza. Nie te czasy, nie ten sejm. Zastanawiam sie co mozna w tej syt. zrobic i dochodze do wniosku, ze jedyna rada to skonsolidowanie srodowiska bysmy byli grupa, z ktora nalezy sie liczyc. Prawdopodobnie dojdzie do syt.. ze trzeba bedzie pojsc w strajk. Trzeba sie skonsolidowac wokol tej ewentualnosci, przygotowac chocby teoretycznie, chocby na pokaz, zeby pokazac ze trzeba sie z nami liczyc. Tylko taki argument zadziala zwlaszcza w syt. ktora mamy w Europie. Uwazam, ze trzeba podjac probe dogadania sie z innymi zwiazkami. Jesli nie mozna z szefami tych zwiazkow to z ich czlonkami ponad glowami zarzadow. Wyslac jakis list informujacy dlaczego nie ma porozumienia z innymi zwiazkami, w jakich kwestiach sa rozbieznosci pogladow. Ja tego nie wiem. Nikt z moich kolegow tez nie wie. Dlaczego w kwestii tak waznej jak emerytury i przetrwanie zwiazki mowia roznymi jezykami? Inni zwiazkowcy mowia, ze Slawek gwiazdorzy, ze oni chca sie dogadac a Celnicy.pl nie. Slawek, czy nie mozna w obliczu ekstremalnej syt. zrobic jeszcze jednej proby dogadania sie? Ale tak zeby ludzie na dole widzieli i wiedzili, z jaka konkretnie propozycja Celnicy wyszli do innych zwiazkow i z jakiego konkretnie powodu zostala ona odrzucona. Czy kazdy zwiazek nie moze opisac warunkow pod ktorymi sie spotkamy w jednym miejscu i zadzialamy wspolnie? Nawet jesli z tego nic nie wyjdzie to moze ludzie po takiej akcji przeniosa sie do Celnikow co bedzie jakims sukcesem ale do tego trzeba im dac konkretne info.
W kwestii modlitwy moze zostawmy to sumieniu kazdego czlowieka ja bym Boga do tego nie mieszal. W obliczu wiecznosci nawet takie kwestie jak nasze emerytury sa niczym.
 
chyba koniecznie trzeba to powtórzyć przed sejmem. najpóźniej w dniu pierwszego czytania obywatelskiego projektu. nawet podejmując ryzyko podłączenia się obecnej opozycji. jest czas, aby się zorganizować.

cc093b4209b1e6a676d0d2b99ca37decb4046bdd.jpg
 
Żebyśmy jeszcze nie doczekali czasów, kiedy nazwa Celnicy.pl straci swoją aktualność. Może kas.pl albo skarbownik.pl? :D
Robię sobie jaja teraz, ale naprawdę zaczynam tracić nadzieję na normalność w tej robocie. Gdybym był młodszy stazem, napisał bym że zaczynam czuć się oszukany. Napiszę tylko, że - póki co - nie zmieniło się nic. Poprzednicy dążyli do unicestwienia SC, ci co sa obecnie przy korycie, mówią o tym głosno. Szkoda, że dopiero teraz. Teraz można już tylko czekać - i modlić się o przetrwanie.
 
chyba koniecznie trzeba to powtórzyć przed sejmem. najpóźniej w dniu pierwszego czytania obywatelskiego projektu. nawet podejmując ryzyko podłączenia się obecnej opozycji. jest czas, aby się zorganizować.

cc093b4209b1e6a676d0d2b99ca37decb4046bdd.jpg

Zarząd Główny ZZ Celnicy PL podjął decyzję o obecności na galerii sali sejmowej w dniu pierwszego czytania tj. 2 grudnia 2015 roku, a nie pod sejmem.
 
No cóż, ciekawe czy na naszą ustawę będzie miała wpływ dyskusja o budżecie - dzień wcześniej.
Jak myślicie ?
 
Wywiad udzielony przez naszego nowego Wodza nie pozostawia miejsca na złudzenia. Pozostawia za to miejsce na przygotowanie opcji nacisku (kłaniam się nisko Koledze tomekromek, podpisuję się pod jego tezami). Sami widzieliśmy jedyną akcję, która przyniosła realną reakcję władzy. Potem wartościowaniem podzielili nas niemal na zawsze. Ale nic tak nie łączy jak wizja wywalenia SC w kosmos.
 
Panie Sławku wiem, że ma Pan mnóstwo pracy ale może znajdzie Pan czas żeby mnie jakoś uspokoić. Jestem członkiem ZZ Celnicy.PL niestety dopiero od momentu wyroku TK. Śledzę non stop forum choć mało sie tu udzielam. Zauważyłem, że pisanie na forum już ogranicza się wyłącznie do tego, że po podziale lub połączeniu z US lub KAS to emki i Służbą Celną bedzie jedynie granica i WZP. Ja rozumiem, że walka jest o emerytury dla wszystkich jednak czuję, że coś z tego nie wyjdzie, więc pytam czy nie warto rozsądnie przeanalizować które komórki SC wykonują zadania z wyroku TK ? Potem może być za późno , dam przykład, z UDSR.
Wyrok TK mowi o zadaniach tych policyjnych i tam jest ściganie sprawców, w UDSR poprzez prowadzenie dochodzeń/śledztw ścigamy ich czyli realizujemy te zadania. patrz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Organy_Ścigania.
Jedynie uwagę na to zwrócił profesor Chmaj w swojej opinii reszta hmm milczy.
O co mi chodzi...A no o to, że jak sie nie uda z emkami dla wszystkich to żeby mieć argumenty merytoryczne i prawne (przede wszystkim prawne) do objęcia jak największej liczby osób biorąc po uwagę wyrok TK czyli nie tylko WZP i granica ale i dozory, dochodzeniowki, analizy ryzyka, OC wewnetrzne (może z wyjatkiem kadr i szkolenia, logistyki. informatyków, rozliczeń). Proszę nie zrozumięć mnie źle ale jeśli nie uda się dla wszystkich to trzeba mieć już argumenty na plan B, już nie mogę czytać na forum że tylko WZP, a wie Pan dlaczego? bo nie ma analizy rzeczowej które komórki to realizują tzn te czynności z wyroku TK. Jeśli argumentami prawnymi nie uzasadnimy że te czynności to jeszcze nie realizują ći i tamci to przegramy. Jeśli zaś prawnie jak w opini Pana profesora Chmaja wskażemy te komórki to realizując wyrok muszą oni objąć tych funkcjonariuszy a nie tylko WZP i granica jak często jest podnoszone na forum.
Proszę o Pana odpowiedź co Pan o tym myśli? Pozdrawiam. Ps Gratuluje postawy i trzymam za Pana kciuki.

Zestawienie to o czym mówił sędzia TK w uzasadnieniu ustnym w dniu 03.03.2015 oraz w uzasadnieniu pisemnym w zakresie podmiotowym:

Sędzia sprawozdawca w uzasadnieniu ustnym:

,,Trybunał nie mógł nie widzieć faktu, że pewna część nie wiemy jaka, w ustawie nie ma o tym mowy kiedy i na jakich warunkach funkcjonariusz SC jest funkcjonariuszem, który wykonuje funkcję policyjną, jest to wada legislacyjna tej ustawy (ustawa o SC)"

,,Określenie kiedy i jakie grupy funkcjonariuszy SC będzie podlegała tym przepisom ( zadania z art.2.1p.4-6 ) a zatem również powinny być wprowadzone do ustawy o emeryturach mundurowych, to jest zadanie ustawodawcy jak te grupy precyzyjnie ustalić i o jakie zadania tu chodzi.''

,,Ci funkcjonariusze, którzy w sposób systematyczny i stały a nie w ciągu jednego dnia dostają jakieś polecenie wykonania jakiegoś zadania w zakresie jednego z tych zadań o których mowa w tej ustawie ( zadania z art.2.1p4-6 ) będą mogli oczekiwać, iż przysługuje im uprawnienie emerytalne uprzywilejowane. Ustawodawca musi być tu precyzyjny. Są to zadania kontatybilne z zadaniami Policji"

TK w uzasadnieniu pisemnym:

,,Funkcjonariusze Służby Celnej, którzy bezpośrednio rozpoznają, wykrywają, zapobiegają i zwalczają określone typy przestępstw i wykroczeń wykonują zadania podobne do ustawowych zadań funkcjonariuszy Policji. To podobieństwo wykonywanych zadań przekłada się na zakres faktycznie podejmowanych czynności i stopień narażenia życia i zdrowia.,,

Powyższe cytaty, których źródłem jest Trybunał Konstytucyjny świadczą o tym, że z samego wyroku nie da się tak po prostu podłączyć następnych komórek. Dlatego istotny jest projekt obywatelski ( emki dla wszystkich ) i tego trzeba się trzymać. Związek, którego Sławomir Siwy jest liderem zrzesza również funkcjonariuszy np. z logistyki, kadr i nie może powiedzieć im ,,spadajcie do ZUS,,. Funkcjonariuszom z ,,pierwszej linii,, o których mówi TK emki się należą bo naprawdę niesprawiedliwe zróżnicowane jest ich prawo do emki w porównaniu do innych funkcjonariuszy z innych służb. Natomiast Ja miałbym moralnie kaca, tak jak ty piszesz dać emke ekspertowi z analizy ryzyka a pominąć specjalistę z kadr lub z logistyki. Reasumując mamy projekt obywatelski (dla wszystkich) i to jest nasz cel.

Tak na marginesie Analiza Wyroku dokonana przez Prof. Chmaja jest bardzo dla nas korzystna. Szkoda, że Profesor wszedł w kolizję z obecną władzą w sprawie powołań Sędziów TK.
 
Do Szanownych forumowiczów tomekromek i wydmystogi.
Poczekajmy, gdyż na chwilę obecną jesteśmy przed I czytaniem projektu obywatelskiego i mamy dużo deklaracji ważnych przedstawicieli KP PiS korzystnych dla nas. Wszelkie chaotyczne ruchy mogą tylko zaszkodzić.
Tak jak napisałem. Po I czytaniu i naszej wizycie w Sejmie - zapewne liczne rozmowy - będziemy bogatsi w wiedzę.
 
Back
Do góry