• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Testy sprawnościowe i psychofizyczne!

Kluczowe w rozporządzeniu o testach sprawnościowych i innych badaniach jest zdanie :

- "kierownik jednostki organizacyjnej [...] MOŻE zarządzić przeprowadzenie testu [...]

Może, więc nie musi. Na całą resztę spuśćmy zasłonę milczenia.
 
Kluczowe w rozporządzeniu o testach sprawnościowych i innych badaniach jest zdanie :

- "kierownik jednostki organizacyjnej [...] MOŻE zarządzić przeprowadzenie testu [...]

Może, więc nie musi. Na całą resztę spuśćmy zasłonę milczenia.


dokładnie

poza tym występuje tam jeszcze jedna furtka, którą uważny czytelnik zauważy, a o której lepiej - dla wszystkich bezpośrednio zainteresowanych - publicznie nie debatować - gdyż mogłaby zostać przez ustawodawcę uszczelniona ;)

dlatego prosiłem o cały projekt a nie o normy
 
paragraf 4 rozp. Kierownik........kieruje funkcjonariusza
paragraf 14 |test sprawności fizycznej przeprowadza się raz w roku|
w rozporządzeniu nie ma słowa |może|
w ustawie o KAS jest w art. 177 jest |może zostać poddany na wniosek lub z urzędu|. Rozporządzenie nie precyzuje kiedy i co jest na wniosek a kiedy z urzędu
 
Par.2 ust.1 po pkt. 1 i 2 - Kierownik jednostki organizacyjnej [...]
- może zarządzić przeprowadzenie testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego lub badania psychofizjologicznego.
 
Ostatnia edycja:
Witam. To mój pierwszy wpis na forum i chciałem napisać, że za dużo jest między nami kłótni. Obrażamy się nawzajem jakby każdy był najmądrzejszy a przecież jedziemy na tym samym wózku i przydałoby się więcej wpisów popartych przepisami, a nie emocjami lub wiedzą typu "podobno...".
Wracając do tematu. Wypowiadamy się na temat testów sprawnościowych. Sprawdźcie w ustawie o Policji czy wszystkie komórki przechodzą tam testy sprawnościowe i czy dla wszystkich są one jednakowe. A może są wyłączenia np. analiza kryminalna itp.?
W ustawie o Straży Granicznej jest zapis, że funkcjonariusz ma obowiązek utrzymywać sprawność fizyczną. Czy w ustawie o SC czy też KAS istnieje taki zapis? Z tego co mi wiadomo to nie. Dlaczego więc po kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu latach nagle zmieniają się warunki. My mamy obowiązek pogłębiać swoją wiedzę i podnosić kwalifikacje. Proszę niektórych Kolegów z WZP, żeby też zrozumieli innych funkcjonariuszy, że nie każdy jest tak sprawny fizycznie. A może należałoby przeprowadzać także test wiedzy, aby zweryfikować sprawność intelektualną?
Bo chyba przy odprawach bardziej potrzebny jest sprawny umysł a nie czas biegu na kilometr? Uprzedzę ewentualne ataki i powiem Wam, że pracuję w komórce merytorycznej i jestem osobą wysportowaną, ale i tak to nie będzie miało znaczenia, żeby mnie ucywilnić. Niestety nie ode mnie to zależy, takie jest życie i trzeba to przyjąć do wiadomości, ale będę walczyć dalej, żeby mundur odzyskać. Proszę więc wszystkich: więcej zrozumienia dla innych FC, a także dla pracowników UC. Na forum wyrażajmy swoje opinie, a nie obrzucajmy się błotem.
 
Jestem zdecydowanie za testem wiedzy. Sprawnościowy pomimo 59 lat zaliczę z przyjemnością w grupie wiekowej 30-latków. Szacunek przyszły( oby nie) cywilu.
 
Masz rację PJS nie tylko w Rzepinie. Ale w Rzepinie jakimś "cudownym trafem" na liście znaleźli się prominentni działacze ZZSCWL:mad: (patrz: FZZSC)
Walka o mundury trwa...
 
Są inne miejsca w których nie brakuje co najmniej dziwnych decyzji. Na oddziały graniczne przesuwa się osoby z likwidowanych komórek IC i UC często osoby które nie miały w ręku datownika a niektórym oddzialowym funduje ciekawostki ze pójdą do cywila bo taka jest aktualna sytuacja etatyzacyjna. Syf.

Nabazgrane w afekcie........
 
.... Członkowie komisji debatowali, analizowali , typowali i… przenosili skrupulatnie na listę Panie i Panów w wieku 50+++, którzy według im tylko znanych założeń najlepiej spełniają kryteria doboru do tego typu służy . ..…

no Cie przepraszam,
w komisji, o której piszesz nie było przypadkiem przedstawiciela ZZ celnicy pl ?
z tego co wiem to ten przedstawiciel nie był właśnie przeciw osobom ale 60+
wg owego przedstawiciela nie ma co dyskryminować takich osób,

tu się zgadzam, dyskryminować nie ma co ale i tych 60+ czy 50+++, bo jak to jeden z Dyrektorów IAS powiedział na spotkaniu z funkcjonariuszami cyt." niektórzy z WAS mieli to szczęście, że swoje obowiązki dotąd pełnili w mundurach " a w domyśle i teraz już nie będą

i potwierdził ten właśnie dyrektor IAS, że jest w posiadaniu listy "nagrodzonych" , którzy propozycji na pewno nie dostaną


także w tej kwestii mam pytanie,

czy kol. S.Siwy , jako głównodowodzący związku ma , zgodnie z ustawą o zz (art. 26), wiedzę nt. zatrudnienia w poszczególnych IC funkcjonariuszy ?

proszę więc podzielić się wiedzą
 
Właśnie obrzuciłeś błotem ludzi z WZP. Chciałbym powiedzieć Ci jak Kmicic, ale pewnie ze swoją "wiedzą" nie zrozumiesz, bo sądząc po wpisie jesteś zadufanym w sobie merytorycznym super-ekspertem. nie pozdrawiam
Witam. To mój pierwszy wpis na forum. (...). Proszę niektórych Kolegów z WZP, żeby też zrozumieli innych funkcjonariuszy, że nie każdy jest tak sprawny fizycznie. A może należałoby przeprowadzać także test wiedzy, aby zweryfikować sprawność intelektualną? (...). Na forum wyrażajmy swoje opinie, a nie obrzucajmy się błotem.
 
...Poza tym jak zawodnik w czasie kiedy służba wojskowa reklamował się od służby na stan zdrowia kat. D,E w ksiĂ*żeczce a teraz kwalifikuje się do WZP

Nie ma problemu. To zwyczajne cudowne ozdrowienie jakich u nas mnóstwo!
 
Kolego/Koleżanko dziewiatka nie miałem zamiaru obrażać nikogo z WZP, bo sam mam kilku znajomych w tej komórce i wiem, że posiadają wiedzę o pracy w cle. Napisałem tylko, że do tej pory zgodnie z ustawą o SC mieliśmy podnosić nasze kwalifikacje i poziom wiedzy. Wiem, że są komórki, w których trzeba utrzymywać sprawność fizyczną i też wolałbym, żeby wszyscy funkcjonariusze byli sprawni, zdrowi i jednocześnie posiadali szeroki zakres wiedzy. Jeżeli celnik pracuje 20 lat na zmianach i trochę brzuszka złapał, a i zdrowie przez nocki podupadło to w wieku 40-kilku lat może mieć problem ze zdaniem testu sprawnościowego. A przecież wiedzę na temat odpraw może mieć ogromną. Druga sprawa. Co będzie jeżeli w trakcie ŚPB, funkcjonariusz uszkodzi łokieć i do końca życia nie będzie mógł zrobić pompki, czyli nie zaliczy testu? Coś mi się wydaje, że wtedy znajdzie się dla takiego funkcjonariusza praca w komórce, gdzie będzie cywilem. Sytuacje bywają różne i nikt nie wie czy do końca swojej służby zdrowie będzie zawsze dopisywało. Serdecznie pozdrawiam i dodam jeszcze, że nie jestem żadnym super ekspertem tylko starszym specjalistą w oddziale celnym.
 
Back
Do góry