Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: oświadczenie o opece nad dzieckiem

 1. #1
  Nie zarejestrowany
  Gość

  Domyślnie oświadczenie o opece nad dzieckiem

  Z nowym rokiem nowe absurdy. W UC w Lublinie pracownikom cywilom i f.c daje się oświadczenia o korzystaniu lub te ż nie z urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem za rok 2009.

 2. Reklama Google
  Reklama Google

  Dołączył
  05-03-2013
  Postów
  999
 3. #2

  Domyślnie

  Na podstawie art. 188 k.p. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Co istotne, prawo to przysługuje zarówno pracownikowi kobiecie jak i mężczyźnie. Wynika to wprost z art. 1891 k.p., w którym to czytamy, iż jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni z uprawnień określonych w art. 148 pkt. 3 k.p., art. 178 § 2 k.p., art. 186 § 1 i 2 k.p., art. 1861-1865 k.p., art.1867 k.p. i art. 188 k.p. może korzystać jedno z nich. Tak więc pracownicy mogą także korzystać z tego uprawnienia. Prawo mężczyzn pracowników do korzystania ze zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem do lat 14 zostało potwierdzone także w § 6 ust. 2 pkt c Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U.z 1996 r. nr 62, poz. 286 z późń. zm). W niniejszym paragrafie bowiem zawarto sformułowanie, iż akta osobowe pracownika składają się z 3 części i obejmują w między innymi dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika, w tym oświadczenie pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka, o którym mowa w 1295 pkt 3, 178 § 2 i 188 Kodeksu pracy, o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień określonych w tych przepisach. Posłużenie się określeniem oświadczenie pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka przez ustawodawcę pozwala przyjąć, iż z prawa zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem do lat 14 mogą korzystać także pracownicy płci męskiej. Zwolnienie od pracy na opiekę przysługuje bez względu na liczbę dzieci pracownika na dwa dni w roku. Nie zależy także od stażu pracowniczego w danym zakładzie pracy czy od jakichkolwiek innych warunków. Istotny jest tutaj fakt wychowywania dziecka do lat 14.
  Prawo do korzystania ze zwolnienia na opiekę na dziecko przysługuje pracownikowi faktycznie wychowującemu dziecko. Może być to więc zarówno dziecko własne jak i przysposobione.
  Co istotne, nie ma tutaj znaczenia czy partner pracownika (mąż, żona) nie jest zatrudniony i sprawuje bezpośrednią opiekę nad dzieckiem. W takiej sytuacji prawo do tego zwolnienia przysługuje a pracodawca nie może powoływać na tą sytuację odmawiając udzielania zwolnienia od pracy.
  W sytuacji kiedy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka pracują prawo do wykorzystania 2 dni zwolnienia przysługuje tylko jednemu z nich. Dopuszcza się jednak aby każdy z nich mógł wykorzystać jeden dzień zwolnienia w danym roku kalendarzowym.
  Korzystanie ze zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem do lat 14 nie wymaga przedłożenia pracodawcy zaświadczenie dotyczącego choroby dziecka, czy innego uzasadnienia wniosku dotyczącego chęci skorzystania z tego zwolnienia. Przysługuje ono a pracodawca musi go udzielić we wskazanym przez pracownika terminie. Odmowa udzielenia zwolnienia przez pracodawcę może być podstawą do dochodzenia tego prawa na drodze sądowej.
  Należy zadać sobie pytanie czy możliwa jest sytuacja w której rodzice razem w jednym dniu korzystają z owego zwolnienia (zakładając oczywiście że uprzednio złożą odpowiednie oświadczenia na temat korzystania z jednego dnia zwolnienia u macierzystych pracodawców). Wydaje się że jest to dopuszczalne, jako że w art. 188 k.p. nie zawarto sformułowań typu "osobista" czy "wyłączna" opieka nad dzieckiem.

  źródło: TUTAJ


  P.S.
  Absurdem jest ....

 4. #3
  pracownik 2009
  Gość

  Domyślnie Żądanie przedwczesnego oświadczenia

  Pewien pracodawca oznajmił, że oświadczenia dotyczące 2-dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat należy w danym roku złożyć do końca lutego.
  W treści formularza zwarł ponadto zapis o rezygnacji przez współmałżonka z tego przywileju.
  Czy pracodawca może żądać już na początku roku, aby pracownik zdeklarował, że to wyłącznie i niezmiennie on w danym roku wykorzysta zwolnienie na opiekę?
  Co w przypadku, gdy po kilku miesiącach zaistnieje potrzeba opieki nad dzieckiem, a pracownik, który zadeklarował skorzystanie ze zwolnienia nie będzie niezdolny do opieki (chory, w delegacji) i jego współmałżonek będzie chciał skorzystać z 2 dni płatnego zwolnienia? Czy wtedy zostanie oskarżony o nadużycie, skoro zrzekł się prawa do zwolnienia?
  Czy oświadczenie nie powinno być składane bezpośrednio przed skorzystaniem z płatnego zwolnienia, gdy już nie ma wątpliwości kto z niego będzie mógł skorzystać?

 5. #4
  Nie zarejestrowany
  Gość

  Domyślnie

  Oświadczenie mozna w każdej chwili zmienić.

 6. #5
  Nie zarejestrowany
  Gość

  Domyślnie

  zaczekam z tym

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
...
vBDreams