• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

istotny problem

M

martolina

Gość
Witam..
Mam na imię Marta i po ukończeniu edukacji na poziomie liceum chciałabym ukierunkować się w ten sposób by móc pracować jako celnik.
Z tym wiąże się moje pytanie..
Chciałabym się dowiedzieć czy istnieją w Polsce szkoły celnicze lub coś co pozwoliłoby mi na podjęcie pracy w tym zawodzie.
A może nie ma nic takiego i żeby zostać celnikiem trzeba ukończyć jakiś kierunek studiów..?
Jeśli tak,to jaki??
Bardzo proszę o odpowiedź...
Zależy mi na tym bardzo...
M.
 
Martolino!

Nikt Ci nie odpowiada, nie dlatego, że celnicy sa nieuczynni, ale dlatego, że frekfencja na tym forum od dawna jest prawie zerowa.

Odpowiedź na Twoje pytanie w skrócie wygląda tak.

Nie ma żadnych szkół przygotowujących wprost do zawodu celnika. Są na niektórych uczelniach specjalności mające w nazwie coś z prawem celnym, ale z regóły są programowo nastawione raczej na pracę w agencjach celnych. Po takim kieunku trudno liczyć, że łatwiej będzie o pracę w cle, a i na agenta celnego też trzeba zrobic kurs i zdać egzamin.

Zakres działalności Służby Celnej jest tak szeroki, że w naszych szeregach jest miejsce dla ludzi wszelkich specjalności. Potrzebni są prawnicy, ekonomiści, chemicy, językowcy, ....
Dla każdego coś może się znaleźć. Ale do tej pory z wykorzystaniem kapitału ludzkiego jest u nas kiepsko. Brak polityki kadrowej sprawia, że np. polonista odprawia chemikalia, a chemik pracuje w księgowości. Konfiguracje sa przedziwne i przeróżne.
Nie myśl też, że po studiach będziesz miała zapewnioną błyskotliwą karierę. Szacuję, że 80% wrocławskich celników jest po studiach. Im młodsza grupa, tym odsetek ten jest większy, więc konkurencja do "zaszczytów" duża. O zasadach zarządzania zasobami ludzkimi nasze kadry chyba nawet nie słyszały. Trudno się spodziewać, ze szeregowy funkcjonariusz ma jakikolwiek wpływ na określenie kierunków swojej ścieżki kariery zawodowej (kolejny trudny zwrot, chyba obcy naszym specom od HR)

Sytuacja w cle jest obecnie nieciekawa, więc moja rada jest taka. Idź na studia zgodne z Twoimi zainteresowaniami. Może za 5 lat warto będzie do nas wstąpić, obecnie nie mogę z czystym sumieniem polecić Ci tego zawodu, chociaż jeśli atmosfera i warunki pracy sie zmienią to praca ta (słuzba) moze być bardzo ciekawa.
 
Back
Do góry