• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Polonez Parcel Service i agencja celna Colex

jzagaja

Nowy użytkownik
Dołączył
25 Maj 2015
Posty
9
Punkty reakcji
0
Kolega wyslal mi stare klisze Kodaka w 4 puszkach. Ja oplacilem paczke w Polonez a Colex na cargo w Warszawie zatrzymal do wyjasnienia przesylajac pismo ze trzeba do odprawy celnej z powodu braku wartosci towaru i nadawcy (tak dziala Polonez). Otrzymalem od niego oswiadczenie ze jest to prezent o wartosci 25 USD. Colex chce za odprawe ponad 300zl gdzie Polamer kasuje 144. Nie zgodzilem sie na taka kwote gdyz znacznie przewyzsza wartosc towaru wiec Colex odpisal ze mnie nie obsluzy. Co moge zrobic? Pracownik Izby Celnej powiedzial mi ze dwa lata temu mial ten sam problem i zrobil odprawe tranzytowa za 80zl oraz napisal skarge na Colex do UC. Ale w Szczecinie nie spotkalem takiej agencji ktora moglaby to zrobic - Colex za cesje umowy bedzie chcial oplate. Czyli biedny obywatel tak na prawde nic nie moze zrobic? Przeciez nawet jak pojade do Warszawy nie wiadomo czy bedzie mozna wypelnic SAD? Stracilem juz zdrowie dzwoniac i pytajac UC, IC, Agencje.
 
Pisanie skarg na Colex do UC jest całkowicie bez sensu - jest to konflikt między agencją celną a jej klientem i niestety muszą się sami między sobą dogadać. Sadu nie trzeba wypełniać, można dokonać zgłoszenia ustnego. Aby dokonać takiego zgłoszenia, trzeba się pofatygować na Cargo w Warszawie lub upoważnić inną osobę do dokonania odprawy w naszym imieniu. Odbiorca lub osoba upoważniona odbiera od Colexu dokumenty dotyczące przesyłki, idzie do Urzędu Celnego, gdzie składa oświadczenie zawierające: imię i nazwisko odbiorc, PESEL, co zawiera paczka, jaka jest jej wartość, przeznaczenie towaru (użytek prywatny), wysokość kosztów transportu lub oświadczenie, że zawierają się one w wartości towaru. Wzory takiego oświadczenia posiada Colex, można też takie oświadczenie napisać na kartce, co zajmuje 5 minut. Oświadczenie składa się w okienku UC i czeka się na odprawę (do 2 godzin). Jeżeli UC zdecyduje się na rewizję - idzie się z celnikiem na magazyn Colexu i celnik przeprowadza rewizję. Jeżeli pofatygujesz się do Warszawy,, paczkę odbierzesz bez wypełnianiaSADU, o ile jjest to towar na uzytek prywatny.
 
Problem że nie mogę jechać do Warszawy i brać wolne. Nie mam tam nikogo. Mam natomiast dokument celny z numerem DSK mojej przesyłki. Dla Colex oświadczenie nadawcy co do wartości przesyłki jest nieważne. Innego nie posiadam.
 
Ciekawe dlaczego Colex jest taki nieprzejednany? Może podczas rewizji wstępnej, po otwarciu paczki zobaczyli coś, co wzbudziło ich wątpliwości co do deklarowanej wartości. Agent celny odpowiada za to co jest w zgłoszeniu, więc ostrożność nigdy nie zawadzi w tym zawodzie :)
Wracając do sprawy- tranzyt jest dla osoby fizycznej niemalże nieosiągalny - samemu nie da rady dokonać głoszenia w NCTS, agencja celna nie użyczy zabezpieczenia. W zabawę ze składaniem depozytu gotówkowego lub przez przelew też pewnie nikt nie będzie chciał się bawić. Skoro wizyta w Warszawie nie jest możliwa opcje są dwie: 1. zapłacić Colexowi. 2 Szukać innej agencji, której będzie się chciało bawić z taką odprawą. Z tego co pamiętam, agencje które odprawiają osoby fizyczne: cargosad, diera, taksimpol, no i colex. Tyle tylko, że koszt odprawy i przesyłki do miejsca zmieszkania nie bedzie dużo niższy, o ile będzie niższy. Powodzenia
 
Agencja nie ma prawa zadac od odbiorcy wyjasnien co do wartosci towaru, szukania aukcji potwierdzajacych wartosc. Ale tak robi Colex. Dlaczego? To sprawa Urzedu Celnego - tylko!
 
Agencja może i nie ma prawa żądać dokumentów potwierdzających wartość, ale ma prawo się "nie podłożyć" - i pewnie dlatego chce wiedzieć w co się pakuje, zanim zgłosi towar, który może zainteresować celników. Jeżeli UC zechce taka ie zgłoszenie skontrolować - to wtedy agencja występuje w niewdzięcznej dla siebie roli pośrednika między UC a odbiorcą. Cierpliwość odbiorcy szybko się kończy, z reguły ie reaguje na wezwania UC, a wtedy po uszach dostaje agencja, bo to ona się kontaktuje z UC. Właśnie dlatego agencja chce mieć wszystkie dokumenty od razu, a nie po iluść dniach po wezwaniu UC. Filozofia jest taka - albo zgłaszamy na naszych zasadach, albo zgłaszasz sam lub szukasz innej agencji.
Natomiast co dzieje się z przesyłką, której odbiorca odmówił odbioru - polecam przepisy Kodeksu Cywilnego - art. 779 do 793, zwłaszcza artykuły 782, 787 i 790, z którymi można zapoznać się pod linkiem: http://www.lex.pl/akt-prawny/-/akt/dz-u-2014-121-u
 
Sam wypełniłem SAD oraz SAD BIS wysyłając przez epuap, nie wnioskowałem o zwolnienie z cła a UC i tak zwolnił. Proponuje zatem omijać firmę Polonez Parcel Service która korzysta z drogiej agencji i nie podaje kosztów wobec czego wychodzi drożej niż przez USPS.
 
Organy celne pobieraja oplaty za magazyn tymczasowy w wysokosci 2% wartosci celnej towaru za kazdy miesiac wobec czego skoro Polonez nie informuje klienta o oplatach Colex to mozna im odmowic? KPC nic nie mowi na ten temat.
 
Otrzymałem pismo od Dyrektora Izby Celnej w Warszawie w którym pisze, że Colex dostał upomnienie w sprawie wprowadzania klientów Polonez w błąd.
 
łoł, jaki zaradny podatnik! SAd przez ePUAP - pierwsze słyszę, jak do tej pory wszyscy śmiertelnicy wysyłają przez e-clo - webcel lub opus, no ale jak się podatnik uprze... :). A Colex na pewno drży ze strachu po otrzymaniu upomnienia :) A organy celne nie prowadzą magazynu czasowego składowania na lotnisku
 
Back
Do góry