• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wynajmowanie swojego mieszkania

Mateusz

Użytkownik
Dołączył
3 Maj 2015
Posty
15
Punkty reakcji
25
Może ktoś wie czy wynajmowanie swojego mieszkania przez celnika jest działalnością zarobkową z art. 128 ustawy o służbie celnej i wymaga zgody kierownika urzędu
 
no właśnie, dobre pytanie... po rozwodzie zostaje mieszkanie na drugim końcu kraju sprzed alokacji i co? prosić o pozwolenie na wynajem? czy wystarczy tylko w oświadczeniu i pitach wykazać dochód z tego tytułu?
 
Może ktoś wie czy wynajmowanie swojego mieszkania przez celnika jest działalnością zarobkową z art. 128 ustawy o służbie celnej i wymaga zgody kierownika urzędu
Wynajem okazjonalny nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej, chyba że tych mieszkań masz sporo, us cię ovatuje to warto założyć firmę.
Jak się boisz to podpisz umowę z darmowym użyczeniem z matką i przy wynajmowaniu występuj jako jej pełnomocnik, i tak płacisz 8,5% podatku i kasa wpływa na konto pełnomocnika. Formalnie dochód ma matka, pit jako pełnomocnik też wystawiasz na nią.
 
Ostatnia edycja:
Dzięki za radę "bikini" jest to jakiś pomysł. Masz również rację, że wynajmowanie swojego mieszkania nie jest "działalnością gospodarczą" - taka jest celnikom całkowicie zabroniona na mocy art. 125 ust. 7 ustawy o służbie celnej. Obawiam się jednak, że może być potraktowane jako "działalność zarobkowa" (żadna ustawa nie zawiera definicji tego terminu) i zgodnie z art. 128 wymagać zgody DIC. Z drugiej strony to chyba niemożliwe, żeby przełożony mógł rozporządzać majątkiem podwładnego, a może się mylę?
 
a co szkodzi zapytać Dica na piśmie?

Zapytaj swojego Dica na piśmie , co Ci szkodzi. Z tego co wiem w mojej izbie kilka osób wynajmuje swoje mieszkania ale pytali wcześniej pisemnie. w razie zmiany interpretacji przepisów będziesz kryty. Grunt to chronić swoje tyły. :)
 
Zapytaj swojego Dica na piśmie , co Ci szkodzi. Z tego co wiem w mojej izbie kilka osób wynajmuje swoje mieszkania ale pytali wcześniej pisemnie. w razie zmiany interpretacji przepisów będziesz kryty. Grunt to chronić swoje tyły. :)
Do oświadczenia majątkowego trzeba by załączyć pit 28, a nie każdy chce ujawniać wszystkie legalne dochody, w łodzi do tej pory praktykuje się nieformalne uzasadnienie nagrody - dałem Ani bo spłaca kredyt na samochód, a nie dałem Stasiowi bo jest operatywny i oszczędny i ma drugie mieszkanie. Przy wynajmowaniu okazjonalnym jak się nie zna najemcy warto umowę sporządzić u notariusza i oklauzulować, wtedy wskazuje się stałe miejsce zamieszkania wynajmującego i odpada dla niego trzyletni okres ochronny.
 
PIT 11, PIT 37 PIT 28 i co jeszcze ?

Do oświadczenia majątkowego trzeba by załączyć pit 28, a nie każdy chce ujawniać wszystkie legalne dochody, w łodzi do tej pory praktykuje się nieformalne uzasadnienie nagrody - dałem Ani bo spłaca kredyt na samochód, a nie dałem Stasiowi bo jest operatywny i oszczędny i ma drugie mieszkanie. Przy wynajmowaniu okazjonalnym jak się nie zna najemcy warto umowę sporządzić u notariusza i oklauzulować, wtedy wskazuje się stałe miejsce zamieszkania wynajmującego i odpada dla niego trzyletni okres ochronny.

Pit 11, 37, 28, 36 i co jeszcze. Już samo żądanie załączania PIT 37 to nadużycie w sytuacji gdy małżonek nie chce aby ujawniać jego dochody. W Łodzi etyk ,współautor kodeksu etyki funkcjonariusza, który kontrolował oświadczenia został aresztowany w pierwszej transzy. Pamietam jak obecne szefostwo zachłystywało się sukcesem ww. przy propagowaniu tego kodeksu. Można nawet powiedzieć, że ww. był akuszerem naszych nieszczęść w postaci obecnego kierownictwa.
I ten gostek , wiarygodny jak obecne szefowstwo miał wgląd do informacji majątkowych, oszczędności itp.
Teraz pewnie kontroluje to nasz Jubiler z organizacyjno prawnego. Strach się bać.
Płać podatek od najmu , składaj PIT 28 w urzędzie skarbowym a nie u Jubilera , wpisuj w oświadczenie majatkowe przychody z tego tytułu i śpij spokojnie.
Zresztą Jubiler i jego była koleżanka rozebrana z munduru też wynajmowali mieszkania.
Do momentu wprowadzenia ryczałtu 8,5% mało kto odprowadzał podatek. Jubiler jako legalista odprowadzał.
 
Ostatnia edycja:
a co jeśli ktoś bedzie chciał wynając swój garaz to może czy nie ?

a co jeśli ktoś bedzie chciał wynając swój garaz to może czy nie ?
 
Back
Do góry