• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

CHAOS CHAOS CHAOS kontrola drogowa ku przestrodze

pokazałem twoją argumentację znajomemu policjantowi z ponad 10-letnim stażem na drodze. wiesz jaka była jego reakcja? po prostu zaczął się śmiać. twierdząc ponadto, że brak tablic z komendami stwarza zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. zwłaszcza przy obecnym natężeniu ruchu pojazdów.

musiała ta kwestia kogoś mocno zaboleć ... :D ...

Skoro się tak śmiał bardzo, to może go było trzeba nie gilać.

A co do zagrożenia w związku z brakiem tablic z komendami. To widocznie policjanci na drogach codziennie takie stwarzają widać, bo znakomita mniejszość radiowozów, także tych ruchu drogowego - takowe posiada (nie licząc nowych nieoznakowanych). A dziennie zatrzymują auta w ruchu - także policjanci prewencji, którzy o tablicach mogą pomarzyć. Policjantów jednak - jak widać - .... nie boli z tego powodu.
 
ci nie mają takich problemów. postoją sobie ... i pensyjka co miesiąc na konto ... i jacy oni groźni ... i jak pięknie zwalczają ... :D ... olaboga i lizaki ...

[video=youtube;PpsW7oSOy70]https://www.youtube.com/watch?v=PpsW7oSOy70&feature=player_detailpage[/video]
 
pokazałem twoją argumentację znajomemu policjantowi z ponad 10-letnim stażem na drodze. wiesz jaka była jego reakcja? po prostu zaczął się śmiać. twierdząc ponadto, że brak tablic z komendami stwarza zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. zwłaszcza przy obecnym natężeniu ruchu pojazdów.

musiała ta kwestia kogoś mocno zaboleć ... :D ...

Nic mnie nie boli, no chyba że po treningu tylko ręce mi opadają (nie w wyniku obecności kwasu mlekowego). Idź sobie do jakiegoś f-sza z WRD KWP albo SRD w KMP i pogadaj, bo kolega jeśli się śmieje to albo cię nie zrozumiał, albo dobrze to o nim nie świadczy. Czepiłeś się tych tablic "z komendami" jak by był to warunek do bezpiecznego zatrzymania pojazdu na drodze i twierdzisz, że nie używanie wyświetlaczy LED zagraża bezpieczeństwu ruchu (podaj paragraf KW). Jest to bzdurą bo napis na tablicy LED/ ewentualny komunikat głosowy może być tylko komunikatem "określonego zachowania się" np "jedź za mną" "włącz światła" czy też informacyjnie "uwaga kontrola" , "uwaga wypadek" nie może on być sygnałem do zatrzymania pojazdu np "zatrzymaj się do kontroli" do tego służy lizak/latarka. Kontroluję ruch drogowy trochę dłużej niż twój kolega i zapewniam cie, że wszelkie wątpliwości na początku mojej przygody z "nowymi tematami dla SC" dawno temu wyjaśniałem w właściwym miejscowo WRD KWP/SRD KMP na stanowiskach kierowniczych. Poza tym jak napisał Doraj w Policji tylko jakieś 5% pojazdów (nieoznakowane Ople Insignia) posiada wyświetlacze LED za tylna szybą, reszta funkcjonariuszy Policji i innych służb doskonale radzi sobie bez wyświetlaczy zarówno z użyciem pojazdów oznakowanych i nieoznakowanych. Wyposażenie pojazdu służbowego w tablicę informacyjną jest ułatwieniem w pracy na drogach o dwóch pasach ruchu, drogach ekspresowych i autostradach a nie wymogiem do bezpiecznego zatrzymania pojazdu.
Widać po twoich postach jedno, kontrola ruchu drogowego oraz wyszkolenie strzeleckie w SC (wcześniejsze twoje posty) to nie twoja "branża"
PS. czytam to forum co jakiś czas i się w zasadzie do tego ograniczam ale twoje "przemyślenia" z zakresu kontroli ruchu drogowego poruszyły mnie na tyle, że postanowiłem coś napisać. Nie mam tu tak jak ty 2000 postów, ale nie lubię jak ktoś wypowiada się o pracy innych, nie mając o tym pojęcia - nie myśl, że moim celem jest przekonanie ciebie i twojego kolegi z "10 letnim stażem na drodze" do mojej interpretacji przepisów - nie mam tyle czasu w życiu co ty żeby tu dzień w dzień pisać.
Ale powiem ci jak ja czytam kumplom w ZP twoja argumentację zawartą w tych postach to wiesz jaka jest reakcja??????????
BO
 
Nic mnie nie boli, no chyba że po treningu tylko ręce mi opadają (nie w wyniku obecności kwasu mlekowego). Idź sobie do jakiegoś f-sza z WRD KWP albo SRD w KMP i pogadaj, bo kolega jeśli się śmieje to albo cię nie zrozumiał, albo dobrze to o nim nie świadczy. Czepiłeś się tych tablic "z komendami" jak by był to warunek do bezpiecznego zatrzymania pojazdu na drodze i twierdzisz, że nie używanie wyświetlaczy LED zagraża bezpieczeństwu ruchu (podaj paragraf KW). Jest to bzdurą bo napis na tablicy LED/ ewentualny komunikat głosowy może być tylko komunikatem "określonego zachowania się" np "jedź za mną" "włącz światła" czy też informacyjnie "uwaga kontrola" , "uwaga wypadek" nie może on być sygnałem do zatrzymania pojazdu np "zatrzymaj się do kontroli" do tego służy lizak/latarka. Kontroluję ruch drogowy trochę dłużej niż twój kolega i zapewniam cie, że wszelkie wątpliwości na początku mojej przygody z "nowymi tematami dla SC" dawno temu wyjaśniałem w właściwym miejscowo WRD KWP/SRD KMP na stanowiskach kierowniczych. Poza tym jak napisał Doraj w Policji tylko jakieś 5% pojazdów (nieoznakowane Ople Insignia) posiada wyświetlacze LED za tylna szybą, reszta funkcjonariuszy Policji i innych służb doskonale radzi sobie bez wyświetlaczy zarówno z użyciem pojazdów oznakowanych i nieoznakowanych. Wyposażenie pojazdu służbowego w tablicę informacyjną jest ułatwieniem w pracy na drogach o dwóch pasach ruchu, drogach ekspresowych i autostradach a nie wymogiem do bezpiecznego zatrzymania pojazdu.
Widać po twoich postach jedno, kontrola ruchu drogowego oraz wyszkolenie strzeleckie w SC (wcześniejsze twoje posty) to nie twoja "branża"
PS. czytam to forum co jakiś czas i się w zasadzie do tego ograniczam ale twoje "przemyślenia" z zakresu kontroli ruchu drogowego poruszyły mnie na tyle, że postanowiłem coś napisać. Nie mam tu tak jak ty 2000 postów, ale nie lubię jak ktoś wypowiada się o pracy innych, nie mając o tym pojęcia - nie myśl, że moim celem jest przekonanie ciebie i twojego kolegi z "10 letnim stażem na drodze" do mojej interpretacji przepisów - nie mam tyle czasu w życiu co ty żeby tu dzień w dzień pisać.
Ale powiem ci jak ja czytam kumplom w ZP twoja argumentację zawartą w tych postach to wiesz jaka jest reakcja??????????
BO

pozostanę przy swoim stanowisku. co do braku tablic elektronicznych w pojazdach w kontekście zatrzymywania pojazdów w ruchu. także co do bezpieczeństwa przy wykonywaniu tej czynności. przez radiowóz sc również pozostający w ruchu.

niech tylko jakaś kolizja powstanie w wyniku takiej czynności. przeprowadzonej dynamicznie przez funkcjonariusza przemieszczającego się pojazdem służbowym. pewna instytucja wytłumaczy z pewnością, jak ta czynność i w jakim miejscu bezpiecznie powinna zostać przeprowadzona.
 
WZP - dzięki za konstruktywne komentarza. Ciekaw jestem Twojej opinii nt. tego, czy zatrzymania na drodze publicznej (kontrola statyczna) może być dokonywana wyłącznie przez umundurowanych funkcjonariuszy znajdujących się w oznakowanym pojeździe będącym w ruchu albo w pobliżu oznakowanego pojazdu - czy też dopuszczasz zatrzymanie przez umundurowanego f-sza SC, który nie znajduje się w/w pobliżu oznakowanego pojazdu SC?
 
podłączam się do pytania dodając kontrolę dynamiczną w pojeździe nieoznakowanym wykonywaną przez funkcjonariusza umundurowanego.

PS Zgadzam się z dotychczasową wypowiedzią forumowicza WZP.
 
Ostatnia edycja:
W powyższym temacie odniesiono się do kwestii końcowej, tzn. jeżeli mamy możliwość przekazania jakichkolwiek informacji osobie, którą chcemy poinformować o zamiarze kontroli/ gdy się z nią zrównamy / ją wyprzedzimy (wtedy można użyć tablicy)*

ale

Czy mamy pojazdy, które są w stanie utrzymać się za szybkimi pojazdami przemytników?

Chyba tylko superb 3.6 SSC!

*po wyprzedzeniu pojazdu zawsze istnieje możliwość zawrócenia pojazdu i poruszania się pod prąd (autostrada, droga szybkiego ruchu)

PS i tu pytanie do forumowicza WZP, czy funkcjonariusz Służby Celnej może w pościgu/udawaniu się za pojazdem - oznakowanym radiowozem używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych poruszać się pod prąd na autostradzie, drodze szybkiego ruchu?
 
Ostatnia edycja:
Policja ma pościgi uregulowane bardzo dokładnie, chociażby w osobnym zarządzeniu Komendanta Głównego Policji oraz w wielu opracowaniach ( google pomoże ).

Z tego co wiem, funkcjonariusze SC mogli tylko szybko udać się za oddalającym się pojazdem, natomiast nie mogli prowadzić pościgów. Coś się zmieniło ?
 
Masz rację, pościg może być w naszym przypadku tylko "transgraniczny", w pozostałych sytuacjach udajemy się za pojazdem:cool:
 
Ostatnia edycja:
podłączam się do pytania dodając kontrolę dynamiczną w pojeździe nieoznakowanym wykonywaną przez funkcjonariusza umundurowanego lub nieumundurowanego w terenie zabudowanym lub niezabudowanym.

PS Zgadzam się z dotychczasową wypowiedzią forumowicza WZP.

Witam, postaram się odpisać jak tylko będę miał chwilę
 
wg mojej oceny należy kierować się w pierwszej kolejności celną pragmatyką służbową. tu art. 46 ust 2 uosc, pomimo klauzuli ust. 1, zastrzega możliwość zatrzymywania pojazdów wyłącznie przez umundurowanych funkcjonariuszy w oznakowanym pojeździe lub obok niego.

co do bezpośredniego pościgu, to mamy art. 32 ust. 4 uosc. inaczej mówiąc uprawnienie, jeśli nie ma możliwości poruszania się po drogach publicznych, do poruszania się po gruntach bez zgody właścicieli. zatem należy uznać, iż ustawodawca w tym przepisie sensu largo usankcjonował działania pościgowe dla formacji.

pozostaje do ustalenia katalog przesłanek do podjęcia bezpośrednich działań pościgowych, a także katalog przyczyn uzasadniających odstąpienie od nich, np. z uwagi na zagrożenie życia czy zdrowia albo możliwości powstania szkód w mieniu.
 
bardzo ciekawe. wyguglowałem frazę "w nieoznakowanym pojeździe służbowym Służby Celnej". okazuje się, iż uzyskamy pozytywną odpowiedź https://www.google.pl/search?q=w+ni...oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=MZJoVbWAKeW_ywO_4oC4Dg#. niestety, strona ic warszawa nie działa. natomiast działa archiwum ... celników pl :D http://celnicy.pl/archive/index.php/t-6251.html oraz http://celnicy.pl/showthread.php/6251-Czy-cel-i-kariera-uświęcają-środki.

po lekturze tych stron doszedłem do wniosku, że już pod rządami obecnej uosc dochodziło do zatrzymywania pojazdów przez funkcjonariuszy celnych z nieoznakowanego pojazdu służbowego.

czy ktoś pomoże rozwiązać ten rebus?
 
wg mojej oceny należy kierować się w pierwszej kolejności celną pragmatyką służbową. tu art. 46 ust 2 uosc, pomimo klauzuli ust. 1, zastrzega możliwość zatrzymywania pojazdów wyłącznie przez umundurowanych funkcjonariuszy w oznakowanym pojeździe lub obok niego.

co do bezpośredniego pościgu, to mamy art. 32 ust. 4 uosc. inaczej mówiąc uprawnienie, jeśli nie ma możliwości poruszania się po drogach publicznych, do poruszania się po gruntach bez zgody właścicieli. zatem należy uznać, iż ustawodawca w tym przepisie sensu largo usankcjonował działania pościgowe dla formacji.

pozostaje do ustalenia katalog przesłanek do podjęcia bezpośrednich działań pościgowych, a także katalog przyczyn uzasadniających odstąpienie od nich, np. z uwagi na zagrożenie życia czy zdrowia albo możliwości powstania szkód w mieniu.

Ale art. 46 ust. 1 UoSC też jest elementem pragmatyki służbowej. Nie można tego przepis traktować jako podrzędnego w stosunku do art. 46 ust. 2. Kolejność, w jakich przepisy te wymieniono (ust. 1, ust. 2) także może coś sugerować.
 
Ale art. 46 ust. 1 UoSC też jest elementem pragmatyki służbowej. Nie można tego przepis traktować jako podrzędnego w stosunku do art. 46 ust. 2. Kolejność, w jakich przepisy te wymieniono (ust. 1, ust. 2) także może coś sugerować.

chcesz powiedzieć, że opisane tu http://celnicy.pl/showthread.php/6251-Czy-cel-i-kariera-uświęcają-środki zatrzymanie pojazdu przez nieumundurowanych celników w nieoznakowanym pojeździe było prawidłowe?

w mojej ocenie tylko umundurowany funkcjonariusz w oznakowanym pojeździe lub obok niego. chyba nie będziesz dyskutował z Grzegorzem S. http://www.sfora.pl/polska/Uwazaj-Moze-cie-zatrzymac-celnik-w-nieoznakowanym-wozie-a40299 :D?

gdzie jest nasz erudyta prawny WZP :D?
 
Ale art. 46 ust. 1 UoSC też jest elementem pragmatyki służbowej. Nie można tego przepis traktować jako podrzędnego w stosunku do art. 46 ust. 2. Kolejność, w jakich przepisy te wymieniono (ust. 1, ust. 2) także może coś sugerować.

dawno nikt tak mnie tu nie rozbawił ...
 
Rozporządzenie ws. kontroli ruchu drogowego pozwala na dokonania zatrzymania tylko przez umundurowanego f-sza SC. Nieumundurowany nie może. To wynika wprost z rozporządzenia.

to wynika wprost z ustawy o służbie celnej, tj. art. 46 ust. 2.
 
chcesz powiedzieć, że opisane tu http://celnicy.pl/showthread.php/6251-Czy-cel-i-kariera-uświęcają-środki zatrzymanie pojazdu przez nieumundurowanych celników w nieoznakowanym pojeździe było prawidłowe?

w mojej ocenie tylko umundurowany funkcjonariusz w oznakowanym pojeździe lub obok niego. chyba nie będziesz dyskutował z Grzegorzem S. http://www.sfora.pl/polska/Uwazaj-Moze-cie-zatrzymac-celnik-w-nieoznakowanym-wozie-a40299 :D?

gdzie jest nasz erudyta prawny WZP :D?

Tu jestem a co chcesz się spotkać ? wiesz erudyto forumowy poza pracą jest coś takiego jak życie rodzinne, obowiązki domowe i hobby (i moim nie jest klepanie w klawiaturę na forum 24 h na dobę o tematach o których nie mam pojęcia), ja stanowczo wolę realne działania od "wirtualu". Nie jestem w stanie pasjonować się twoimi postami na tym forum co chwilę. W tym temacie to tylko mącisz więc zakończ albo zacznij pisać o tym na czym się znasz.
 
WZP - dzięki za konstruktywne komentarza. Ciekaw jestem Twojej opinii nt. tego, czy zatrzymania na drodze publicznej (kontrola statyczna) może być dokonywana wyłącznie przez umundurowanych funkcjonariuszy znajdujących się w oznakowanym pojeździe będącym w ruchu albo w pobliżu oznakowanego pojazdu - czy też dopuszczasz zatrzymanie przez umundurowanego f-sza SC, który nie znajduje się w/w pobliżu oznakowanego pojazdu SC?

Witam, postaram się tu odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania.
Aktem prawnym regulującym "wszystko co dotyczy ruchu drogowego" jest UPoRD. Ustawa o SC tylko się do niej odwołuje, przywoływany jest tu art. 46 UoSC. (ust 1 i ust 2) - ust 1 to wszystkie drogi publiczne (bo tylko na takich działa UPoRD) ust. 2 to cała reszta (np droga gruntowa, leśna ) tak więc wymóg dokonywania kontroli przez umundurowanego funkcjonariusza w oznakowanym pojeździe/znajdującego się przy pojeździe dotyczy tylko miejsc w których nie działa UPoRD na przykład w lesie.
1. Zatrzymanie na drodze publicznej - tylko umundurowany funkcjonariusz SC, tu nie ma wymogu przebywania w pojeździe lub obok, kontrole wykonuje umundurowany funkcjonariusz nie pojazd , na drodze niepublicznej (miejsca nie opisane w UPoRD) jak wyżej.
2. kontrola dynamiczna, nie ma znaczenia czy funkcjonariusz stoi, jedzie pojazdem, motorem itp ważne aby w przepadku funkcjonariusza SC był on umundurowany. Teren zabudowany/niezabudowany nie ma tu znaczenia Tylko policjant nieumundurowany może zatrzymać pojazd w zabudowanym. Zatrzymywanie do kontroli pojazdem nieoznakowanym przez umundurowanego f-sza SC jest prawnie dozwolone (analogicznie do policyjnych videorejestratorów) pytanie tylko czy my mamy w SC takie pojazdy (kwestia wyposażenia takiego pojazdu w słynne już tablice, wyświetlacze, błyski i dźwięki.
3. Prowadzenie działań pościgowych opisane jest w instrukcji dla funkcjonariuszy WZP, co do innych komórek SC nie mam wiedzy. W zakresie obowiązków większość z nas ma zwalczanie zapobieganie ujawnianie przestępstw, wykroczeń ....... oraz ściganie ich sprawców (ściganie to nie tylko pojazdem służbowym ale np też pieszo). Kwestia opisania procedury takich działań. Czy można ścigać pod prąd na A lub S? - pod względem prawnym tak, gdyż pojazd uprzywilejowany pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności może się nie stosować do przepisów ruchu drogowego. Inną sprawą jest poruszane tu bezpieczeństwo innych uczestników ruchu podczas pościgu. Np w sytuacji jak by pojazd uciekał w zabudowanym po chodnikach to byście kontynuowali? bo ja bym odpuścił - nie warto. Uprzedzając pytania żaden pościg z definicji nie jest bezpieczny i wiąże się z zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu, ale to od oceny funkcjonariusza który ściga zależy czy będzie ten pościg kontynuował czy nie, biorąc pod uwagę wszystkie zaistniałe okoliczności w trakcie jego trwania.
mam nadzieje że trochę pomogłem w temacie. Niestety nie miałem jak wcześniej odpisać, pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry