• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

trzynastka

Gość
PostWysłany: Nie Lut 11, 2007 12:07 pm Temat postu: 13-ka

Mam pracownika, który pracował w 2006r. 7 m-cy. Jak liczyć "13"-kę? Czy tak:
-wynagrodzenie, które wchodzi do podstawy z 7 m-cy x 8,5% x 58,63% (bo tyle przepracował), lub tak
-wynagrodzenie, które wchodzi do podstawy z 7 m-cy x 8,5% x 100% (bo i tak zarobił przecież mniej).
Powrót do góry

ZbujMadej
Wyjadacz
Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 43

PostWysłany: Czw Lut 21, 2008 12:14 am Temat postu: Trzynastka

Tutaj jest cała podstawa prawna:
http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80738

§ 1. 1. Funkcjonariuszowi celnemu, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", pełniącemu służbę przez okres roku kalendarzowego przyznaje się nagrodę roczną w wysokości jednomiesięcznego uposażenia, z zastrzeżeniem § 4 i 5.
[...]
§ 3. Podstawę ustalenia wysokości nagrody rocznej stanowi przeciętne miesięczne uposażenie funkcjonariusza, liczone jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, należne funkcjonariuszowi w roku kalendarzowym, za który wypłacana jest nagroda.

Teraz pytania:
1. Czy do podstawy wyliczenia wysokości trzynastki (czyt. przeciętnego miesięcznego uposażenia) powinno wliczać się nagrody ? W IC Olsztyn każda nagroda jest ubruttowiana, czyli traktowana jako skladnik wynagrodzenia. Są od nich odprowadzane wszytkie składki, nie tylko podatek dochodowy.
2. Czy do podstawy wyliczenia wysokości trzynastki powinno się wliczać tzw. ekwiwalenty dla alokowanych ? Ekwiwalenty te są również traktowane jako składnik wynagrodzenia, tj. są odprowadzane od nich wszelkie składki, jak od pensji.

3. Czy ten fragment "[...] uposażenie [...] liczone jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy" wyjaśnia dlaczego trzynastkę mam niższą , niż moje średnie wynagrodzenie (które wziąłem z PIT). W jaki sposób wyliczyć ekwiwalent ? Co się do niego wlicza (pkt. 1 i 2 aktualne) ?

Wiem, że okresów chorobowego się nie wlicza do trzynastki.
_________________
Użyj głowy i nie spamuj - istnieje opcja "EDIT"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Back
Do góry